Úvod k výzkumu v České republice 2017

From the Wikimedia Foundation Governance Wiki
Jump to navigation Jump to search

Dobrý den!

Jsme tým výzkumníků pracujících pro Wikimedia Foundation, neziskovou organizaci, která šíří svobodné znalosti po celém světě provozováním Wikipedie a jiných projektů. Provádíme výzkum, jehož cílem je lépe porozumět, jak lidé používají Wikipedii a jiné stránky tak, abychom mohli udělat Wikipedii lepším zdrojem znalostí pro lidi po celém světě. Tento projekt proběhne v půlce června 2017 a zaměřuje se na lidi v České republice.

Děkujeme za Váš čas! Chceme se od Vás učit. Tato stránka obsahuje odpovědi na některé časté dotazy o tomto projektu. Pokud máte otázku, kterou tato stránka nezodpovídá, můžete napsat email našemu spolupracovníkovi Václavu Zouzalíkovi na adresu vzouzalik@wikimedia.org.

Podepsáni,

Abbey Ripstra
vedoucí výzkumu, Wikimedia Foundation
aripstra@wikimedia.org

Neil Patel Quinn
produktový analytik, Wikimedia Foundation
nquinn@wikimedia.org

Proč děláme tento výzkum?

Desítky tisíc lidí upravují Wikipedii každý měsíc. Tito lidé pocházejí z různých prostředí, mají pro své přispívání různé důvody a dělají na Wikipedii různé věci. Když tyto rozdíly a podobnosti pochopíme, můžeme najít lepší způsoby, jak podpořit naše přispěvatele.

Proč jste mě kontaktovali?

Kontaktovali jsme Vás, protože jste přispěl(a) na českou Wikipedii a chceme se dozvědět víc o Vašich zkušenostech! Vaši emailovou adresu jsme mohli získat při Vaší registraci na českou Wikipedii nebo od někoho z komunity české Wikipedie, kdo si myslel, že bychom si s Vámi měli promluvit.

Jak provádíte tento výzkum?

Uspořádáme kolem 40 osobních rozhovorů s lidmi v České republice, na kterých se budeme ptát na to, jak používají Internet a jaké mají zkušenosti s přispíváním do Wikipedie.

Můžu si vybrat průzkumu se nezúčastnit?

Samozřejmě ano. Výzkumu se nemusíte účastnit a i pokud se rozhodnete se zúčastnit, můžete si to kdykoli rozmyslet, a to i během samotného rozhovoru.

V jakém jazyce budou vedeny rozhovory?

Budeme mluvit jazykem, který je pro Vás nejpohodlnější. V našem týmu jsou česky i anglicky mluvící členové.

Dělali jste i jiné projekty jako je tento?

V minulosti jsme prováděli projekty v Mexiku, Indii, Nigérii a Indonésii za použití podobných metod, ale zaměřovali jsme se na to, jak lépe sloužit lidem, kteří by mohli ocenit nebo potřebují dostupné svobodné znalosti, ale sami Wikipedii nepoužívali.

V květnu jsme uskutečnili podobný projekt zaměřený na to, jak lidé přispívají do Wikipedie v Jižní Koreji.

Co je Reboot?

Reboot je organizace, která zkoumá a navrhuje sociální programy. Spolupracují s námi na provedení tohoto výzkumu. Zde je odkaz na jejich web.

Co uděláte s tím, co se ode mě dozvíte?

Poté co si promluvíme s více lidmi, budeme hledat obecné vzorce nebo témata napříč rozhovory. Tyto vzorce a témata se stanou výsledkem výzkumu, který podpoří práci nadace Wikimedia Foundation. Protože pokryjeme mnoho témat a nechceme vynechat nic, co nám řeknete, budeme si během rozhovorů pořizovat poznámky a možná i fotografie a videa Vás jak používáte techniku. Vždy se Vás zeptáme na Váš souhlas než tak učiníme a získané informace použijeme jen na základě Vámi indikovaných preferencí.

Můžu vidět výsledky výzkumu?

Ano, samozřejmě! Poté co dokončíme výzkum v Jižní Koreji a v České republice, vydáme report a budeme ho sdílet. Zde najdete informaci, kde budeme sdílet report po jeho dokončení. Report bude v angličtině, ale shrnutí budeme mít přeložené do češtiny.

Oznámili jste tento projekt na české Wikipedii?

Ano,.