Jump to content

Wikimedia Foundation bojující proti online politice vykořisťování dětí

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
This page is a translated version of the page Policy:Combating online child exploitation and the translation is 100% complete.

Zásady boje proti online zneužívání dětí je soubor pokynů a postupů týkající se změn nebo odstranění obsahu na projektech Wikimedie nebo akcí proti konkrétním jednotlivcům, které provádějí zaměstnanci nadace po obdržení jedné nebo více oprávněných stížností od dobrovolnické komunity nebo veřejnosti a/nebo jak to vyžaduje zákon.

Tyto zásady podporují stávající zásady týkající se chování uživatelů, jako je Univerzální kodex chování, Obecné zásady zákazu Wikimedia Foundation a Zásady akcí Office. Slouží k formalizaci stávajících "nepsaných" pravidel a podobných šedých zón mezi těmito pravidly. Podporuje také závazek nadace chránit práva dětí stanovený v našich Zásadách lidských práv a také doporučení uvedená v Hodnocení dopadu dětských práv z roku 2023 nadace. Všechny kancelářské úkony se provádějí v souladu s Podmínkami použití.

Účel a rozsah

Projekty Wikimedie přitahují přispěvatele ze všech oblastí původu a pokrývají široké demografické spektrum. Vzhledem k rozsahu jsou někteří dobrovolníci, včetně nezletilých, ze své podstaty více ohroženi a potenciálně zranitelní vůči vykořisťování a nepřiměřené míře zneužívání. Wikimedia Foundation má politiku nulové tolerance týkající se obsahu nebo činnosti, která sexuálně zneužívá nebo vystavuje nezletilé riziku.

Tato pravidla byla vyvinuta po rozsáhlé diskusi a zpětné vazbě s odborníky z komunity, průmyslu a dané problematiky a zainteresovanými stranami zaměstnanců nadace. Jakékoli aktualizace těchto zásad budou zaznamenány co nejdříve, ale mohou vstoupit v platnost před změnou veřejného dokumentu. Dotazy týkající se změn nebo aktuální praxe mohou být adresovány na diskusní stránce nebo e-mailem na ca@wikimedia.org.

Materiál sexuálního zneužívání dětí ("CSAM")

Definice materiálu sexuálního zneužívání dětí (child sexual abuse material) (dále jen "CSAM") napříč osvědčenými postupy v oboru je široká a pokrývá širokou škálu témat a činů. Obecně se materiálem CSAM rozumí jakýkoli obsah, který zobrazuje sexuálně explicitní aktivity týkající se dítěte. Vizuální zobrazení zahrnují fotografie, videa, živé vysílání a digitální nebo počítačem generované obrázky, včetně obsahu generovaného umělou inteligencí, nerozeznatelné od skutečného nezletilého.

CSAM je legálně známý jako "dětská pornografie", ačkoli tento termín je obecně zastaralý. Další informace včetně definic jsou k dispozici od organizací zaměřených na konkrétní předmět, včetně RAINN, Národní centrum pro pohřešované a zneužívané děti a INHOPE.

Materiál na webových stránkách Wikimedia je určen pro pouze pro obecný informační účel, což odpovídá naší definici CSAM. Zahrnuje všechny formy textu nebo médií – zobrazení skutečných lidí, generované počítačem nebo ilustrované. Podle těchto zásad nesmíte nahrávat materiál, který zobrazuje sexuální vykořisťování nezletilých – tedy osob mladších 18 let. To zahrnuje vaše obrázky.

Zakázaný obsah

Zakázaný obsah zahrnuje (mimo jiné) fotografie, kresby, rendery nebo videa nezletilých zobrazující:

  • Nahé tělo se zaměřením na genitální oblasti, kde tento obrázek nemá zjevnou vzdělávací hodnotu v souladu s účelem projektu (další podrobnosti viz níže)
  • Implicitní nebo explicitní sexuální styk s nezletilým nebo v jeho blízkosti
  • Simulovaná sexuální aktivita (včetně případů, kdy je nezletilá plně oblečená)
  • Masturbace
  • Nezletilý zobrazený se sexuálními hračkami nebo se sexuální aktivitou s nimi
  • Jiné "sexuálně explicitní chování", jak je definováno v zákonech Spojených států (18 U.S. Code § 2256)

Sdílení odkazů na takové materiály (nebo jejich předstírání) je také v rozporu s těmito zásadami. Jiný materiál může nadace odstranit podle uvážení právního oddělení jako primární kancelářský úkon v souladu s Podmínkami použití.

Situace a obsah mimo rozsah těchto zásad

Ve vzácných případech mohou být obrázky, které mohou být odstraněny na jiných platformách, uchovány v projektech Wikimedie, protože poskytují vzdělávací, lékařskou nebo vědeckou hodnotu na podporu poslání bezplatných znalostí Wikimedie.

Příklady obsahu, který může být povolen na našich webových stránkách, zahrnují (mimo jiné) fotografie, kresby, rendery nebo videa nezletilých zobrazující:

  • Média s prokazatelným kulturním nebo historickým významem (například Phan Thi Kim Phuc / "napalm girl")
  • Umělecké ztvárnění nahých dětí s prokazatelnou vzdělávací hodnotou (jako je, ale nejen lolicon, lolita, historické kreslené filmy, kresby, malby nebo fotografie)
  • Média z filmů, televizních pořadů nebo obrazů/kreseb od renomovaných umělců
  • Nezletilí s minimálním oblečením (např. plavky, sportovní oblečení) v jevištních nebo soutěžních prostředích, jako jsou významné soutěže nebo sportovní akce
  • Média zobrazující naturistické nebo nudistické kolonie, ve kterých kontext prokazatelně není sexuální
  • Média, ve kterých je zřejmý vědecký, lékařský nebo náboženský kontext (například obrázky použité na Wikipedii k ilustraci zdravotního stavu nezletilých)

Hlášení porušení

Pokud narazíte na materiál, o kterém se domníváte, že porušuje tyto zásady, prosím, okamžitě to nahlaste nadaci Wikimedia Foundation. Odkazy na materiál (nebo jiné odkazy, které nám mohou pomoci materiál najít) můžete poslat na legal-reports@wikimedia.org.

Pokud jste dobrovolným administrátorem, měli byste mít také pravomoc smazat nebo potlačit obsah podle redakčních zásad vaší jazykové verze projektu. Adresu právních zpráv sleduje tým důvěry a bezpečnosti ve spolupráci s právním týmem nadace. Materiál zaslaný tam bude vyhodnocen a v případě porušení příslušných zásad odstraněn a nahlášen, jak je zdokumentováno níže.

Pokud se domníváte, že jste bezprostředně ohroženi hrozbou fyzické újmy, obraťte se na místní bezpečnostní složky nebo se obraťte na nouzovou e-mailovou adresu Wikimedia.

Opatření ke zmírnění rizika

Wikimedia Foundation jako hostitelé webových stránek Wikimedia a v souladu s platnými zákony odstraní zjevné sexuální zneužívání dětí, jakmile je objeví, a nahlásí to Národnímu centru pro pohřešované a zneužívané děti.

Účty, u kterých se zjistí, že nahrály takový materiál, budou okamžitě uzamčeny v souladu se Zásadami akcí Office. Proti akcím souvisejícím s nahráním obsahu CSAM se nelze odvolat k Výboru pro přezkoumání případů kvůli povaze porušení.

Obsah, který propaguje, podporuje nebo povzbuzuje vykořisťování dětí

Oddíl 4 Podmínky použití Wikimedie, "Zdržení se určitých činností", zakazuje "vybízet, upravovat nebo obhajovat ostatní, aby vytvářeli nebo sdíleli [CSAM]". Nesmíte posílat materiály prostřednictvím textu nebo jiných prostředků, které propagují, povzbuzují nebo obhajují sexuální zneužívání dětí nebo které vyhledávají nebo vyžadují urážlivý materiál. To zahrnuje, ale není omezeno na:

  • Obsah, který obhajuje, obhajuje, podporuje nebo vybízí k účasti na sexuálních vztazích s nezletilými
  • Pokusy zjistit věk a/nebo osobní identitu ostatních uživatelů nebo pokusy je donutit k prozrazení těchto informací
  • Pokusy přesunout diskuse s nezletilými na místa mimo platformu, soukromá nebo veřejná

Vezměte prosím na vědomí, že pouze upravovat obsah v tematické oblasti zneužívání dětí nebo pedofilie v dobré víře a v souladu s redakčními zásadami konkrétní jazykové verze projektu není porušením těchto zásad.

Hlášení porušení

Pokud se domníváte, že některý uživatel tyto zásady porušuje, nahlaste to týmu pro důvěryhodnost a bezpečnost e-mailem na adresu ca@wikimedia.org. Uveďte co nejvíce informací o situaci, které vám nevadí sdílet, ideálně včetně odkazů na úpravy nebo nahrání, které jsou problematické. Můžete použít proces dokumentovaný v Global Ban Policy.

Opatření ke zmírnění rizika

Po obdržení zprávy zahájí tým důvěry a bezpečnosti vyšetřování incidentu(ů) v souladu se stávajícími Obecnými zásadami zákazu. Tato vyšetřování budou následovat proces a časovou osu, jak je zdokumentováno v posledně jmenovaných zásadách na wiki Foundation Governance.

Trestní odsouzení za týrání dětí

Úpravy s aktuálním nebo pravomocným odsouzením za trestný čin nebo záznamem samotným nejsou porušením Podmínek použití Wikimedia Foundation. Pokud se však nadace o takovém přesvědčení dozví, může i nadále zkoumat, zda takové zapojení uživatele nepředstavuje riziko pro jiné dobrovolníky nebo její služby, a to buď přímo na platformě, nebo na akcích sponzorovaných nadací, a také další související rizikové faktory. Taková vyšetřování budou následovat typický proces, mohou při určování doporučených opatření zvážit způsob, jakým nadace získala informace o odsouzení, a možné kroky mohou být provedeny v souladu s Podmínkami použití .

Komunity dobrovolníků na jednotlivých webových stránkách Wikimedia se mohou rozhodnout v tomto ohledu nastavit a prosadit přísnější zásady.

Drobná bezpečnost na akcích

Wikimedia Foundation se zavázala zajistit bezpečný a pozitivní zážitek pro nezletilé a mladé účastníky akcí (online i offline). Vždy se řiďte a prosazujte Zásady přátelského prostoru u všech akcí, které podporuje, pořádá nebo financuje Wikimedia Foundation.

Často kladené otázky

Jak byly informovány o podrobnostech těchto zásad?

Mezi lednem a červnem 2023 tým Wikimedia Foundation's Trust and Safety provedl rozsáhlý výzkum stávajících komunitních postupů a politik týkajících se ochrany dětí. Ty byly analyzovány v kombinaci s přístupy přijatými jinými organizacemi podobné velikosti a s webovými stránkami využívajícími podobný systém komunitně vedeného řízení a moderování, obecné osvědčené postupy v oboru, Posouzení dopadu na práva dítěte v roce 2023 nadace, a vstupy od odborníků na dané téma. Za tímto účelem jsme provedli rozhovory s důvěryhodnými dobrovolnickými komunitními skupinami s přístupem k neveřejným osobním údajům, z nichž mnozí se s těmito problémy v minulosti setkali.

Jak tato zásada souvisí se zásadami mé komunity?

Existuje řada komunit s explicitními pravidly ochrany dětí. Tato pravidla je určena k doplnění místních pravidel na ochranu dětí tam, kde existují a jsou vynucovány. Komunity mohou vytvářet a prosazovat místní zásady projektu, které jdou nad rámec sdílených minimálních standardů, které tato pravidla pro konkrétní téma poskytuje. Situace mohou být také nadále eskalovány týmu důvěry a bezpečnosti kterýmkoli členem komunity.

Jak dlouho trvá, než bude v rámci těchto zásad provedena akce?

Případy týkající se nahrávání CSAM jsou řešeny okamžitě po zpracování stížnosti. Nadace se při zpracování těchto typů problémů řídí zákonnými očekáváními ve Spojených státech. Ostatní záležitosti se mohou lišit v závislosti na povaze zprávy. Prošetření většiny případů a přijetí opatření trvá 3–4 týdny.

Lze se proti akcím přijatým v rámci těchto zásad odvolat?

Obecně platí, že proti akcím souvisejícím se zastavením šíření obsahu (o kterých se diskutuje výše v sekci CSAM) nelze podat odvolání k Výbor pro přezkoumání případů. Pokud jste však nahlásili uživatele kvůli možnému porušení těchto zásad a tým pro důvěryhodnost a bezpečnost odmítne jednat nebo podnikne kroky, které považujete za nedostatečné, lze se proti tomu obvykle odvolat.

Jak budou tyto zásady upraveny?

Tým důvěry a bezpečnosti ve Wikimedia Foundation po roce zhodnotí dopad těchto zásad. Po této době podstoupíme audit veškerých opatření přijatých v rámci zásad a vyhodnotíme případné změny jejího textu.

Slovník pojmů

  • Materiál pro sexuální zneužívání dětí (CSAM): Jakýkoli obsah, který zobrazuje sexuálně explicitní aktivity týkající se nezletilých. Ve Spojených státech je to legálně známé jako "dětská pornografie".
  • Nezletilý: Osoba, která nedosáhla plnoletosti ve své domovské zemi. Pro účely Wikimedie používáme věk plnoletosti ve Spojených státech, který je 18 let. V jiných zemích se tento věk může lišit, což může mít vliv na zákonnost vašeho jednání v projektech, protože se týkají nezletilých.

Pedofilie: Paraphilie zahrnuje přitažlivost k pre-pubertální minors. Tento termín se někdy hovorově používá jako označení kohokoli, kdo týrá děti, ale jeho použití jako klinické definice je mnohem užší.