Zásady činnosti úřadu Wikimedia Foundation
Toto pravidlo nebo postup spravuje nadace Wikimedia. Uvědomte si prosím, že v případě jakéhokoli rozdílu ve významu nebo výkladu mezi původní anglickou verzí tohoto obsahu a překladem má přednost původní anglická verze. |
Tato stránka je oficiální politikou Wikimedia Foundation, kterou založil Jimmy Wales a kterou nadace schválila, pokud je to nutné pro provozování stránek pod její jurisdikcí.
Zásady akcí úřadu jsou soubor pokynů a postupů týkající se oficiálních změn nebo odstranění obsahu na projektech Wikimedie nebo akcí proti konkrétním jednotlivcům, které provádějí zaměstnanci nadace a pod vedením nadace Wikimedia Foundation, po obdržení jedné nebo více stížností od komunity nebo veřejnosti, nebo jak to vyžaduje zákon. Stížnosti, které mohou vést k prosazení opatření úřadu, mohou mimo jiné zahrnovat porušování soukromí, ochranu dětí, porušování autorských práv nebo systematické obtěžování. Všechny kancelářské úkony se provádějí v souladu s Podmínkami použití.
Účel a rozsah
Účelem těchto zásad je pomoci zlepšit skutečnou a vnímanou bezpečnost členů komunity Wikimedie, samotného hnutí a veřejnosti za okolností, kdy akce na úrovni správy místní komunity jsou buď nedostatečné, nebo nejsou možné. Místní zásady zůstávají primární na všech projektech Wikimedie, jak je vysvětleno v Podmínkách použití, a akce úřadu tyto místní zásady doplňují. Mohou však nastat některé ojedinělé případy, kdy nadace Wikimedia Foundation musí potlačit místní zásady, například při dodržování platných a vymahatelných soudních příkazů k odstranění obsahu, který by jinak mohl vyhovovat zásadám, nebo při ochraně bezpečnosti komunit Wikimedie nebo veřejnosti.
Některé z akcí popsaných nebo zmiňovaných v těchto zásadách odrážejí akce, které rovněž provedly komunity Wikimedie a místní mechanismy správy. Všechny akce uvedené v této politice odkazují na akce provedené nadací a jakékoli ekvivalentní akce provedené komunitami jsou výslovně uvedeny. Například výrazy "globální zákaz" nebo "zákaz událostí" v rámci těchto zásad odkazují na globální zákazy a zákazy akcí vynucené nadací, i když podobné zákazy mohou udělit přidružené společnosti Wikimedie nebo komunita.
Primární kancelářské akce
Nadace nemá redakční ani dozorčí kontrolu nad obsahem a chováním v projektech Wikimedie. Tuto práci provádí do značné míry autonomní komunita dobrovolníků, kteří v souladu s našimi Podmínkami použití vytvářejí své vlastní zásady určené k podpoře vzdělávacích cílů našeho hnutí. Nicméně v případech, kdy akce komunity nebyly účinné a nebo právní ohledy vyžadují, abychom zasáhli, můžeme podle toho přijmout opatření.
Globální zákaz je jedním z nejpřísnějších kroků, které může nadace podniknout, aby se vypořádala s nesprávným chováním nebo vážným ohrožením bezpečnosti uživatelů, veřejnosti nebo projektů v souladu s našimi Podmínkami použití. Provádí se především proto, aby pomohla zajistit skutečnou a vnímanou bezpečnost uživatelů projektů Wikimedie a pomohla zabránit zakázanému chování, které brání přispívání a dialogu. Situace, které mohou vést ke globálnímu zákazu nadace, zahrnují, ale nejsou omezeny na:
- Uživatele, kteří se podílejí na významném nebo opakovaném obtěžování uživatelů na více projektech;
- Uživatele, kteří se podílejí na významném nebo opakovaném obtěžování stránek Wikimedie s cílem ohrozit (emocionálně nebo fyzicky) uživatele;
- Ohrožení, významné ohrožení nebo jiné ohrožení důvěry nebo bezpečnosti našich uživatelů nebo zaměstnanců;
- Uživatele opakovaně nebo závažným způsobem porušující naše Podmínky použití, například hostováním nelegálního obsahu na serverech Wikimedie; nebo
- Ohrožování nebo ohrožení bezpečnosti infrastruktury Wikimedie.
V některých případech bude vydán globální zákaz nadace po porušení podmínek použití, které by – jednotlivě – nestačilo k ospravedlnění globálního zákazu, ale tvoří součást širšího vzorce vážně problematického chování. V těchto případech bude globální zákaz obvykle vydán pouze po předchozím varování (od komunity a nebo nadace). Nadace si však vyhrazuje právo uvalit globální zákaz přímo, v dostatečně závažných případech opakujících se podmínek použití. porušení nebo tam, kde nebylo praktické nabízet varování.
Globální zákaz zakazuje jednotlivcům, ať už svým vlastním, nebo jako agentům jiných, přístup na všechny webové stránky, platformy a aktivity Wikimedia Foundation. To zahrnuje, ale není omezeno na jakékoli stránky uvedené na www.wikimedia.org, e-mailové seznamy hostované nadací, cloudové služby Wikimedie a technickou infrastrukturu Wikimedia, jako je Phabricator, jakož i jakékoli akce s osobními kontakty sponzorované nebo financované nadací. V souladu s tím se jednotlivec globálně zakázaný nadací nesmí účastnit, upravovat, přispívat nebo jinak upravovat jakýkoli obsah na těchto stránkách, platformách nebo seznamech bez výslovného povolení nadace Wikimedia Foundation.
Globální zákaz je umístěn proti jednotlivci namísto proti konkrétnímu uživatelskému jménu. Vztahuje se tedy na všechny alternativní účty, které může jednotlivec ovládat, a na všechny účty, které si vytvoří po zavedení zákazu. Může se také vztahovat na anonymní / "IP účty", které může zakázaná osoba používat nebo může používat v budoucnu.
Globální zákazy jsou považovány za poslední možnost a jsou uplatňovány pouze po obdržení stížnosti, vyšetřování, rozsáhlé kontrole a výslovném schválení několika zaměstnanci nadace. Jelikož zakazují veškeré zapojení do projektů, webových stránek, platforem a aktivit Wikimedie od okamžiku jejich uzákonění, z definice také zakazují potenciálně pozitivní budoucí zapojení zakázané osoby, bez ohledu na výsledek tohoto zapojení. Vědomé zprostředkovávání příspěvků globálně zakázané osobě, jednání jako zástupce takové osoby nebo pokus o zasahování do zaměstnanců nadace nebo dobrovolných správců, byrokratů nebo funkcionářů prosazujících globální zákaz v souladu s místní politikou může vést k sankcím, včetně ztráty pokročilá uživatelská práva nebo pozastavení přispívajícího přístupu na stránky Wikimedie. Vzhledem k tomu, že globální zákazy jsou vyhrazeny pro závažné případy, mělo by se obvykle očekávat, že jejich trvání bude neomezené.
Zákaz události nadace je akce úřadu vynucená za účelem pomoci zlepšit skutečnou a vnímanou bezpečnost uživatelů navštěvujících události Wikimedie osobně. Je umístěn za výjimečných okolností, jako je opakované zneužívání nebo chování, které ohrožuje důvěru a bezpečnost našich dobrovolníků nebo uživatelů. Bez omezení na tyto příklady mohou být zákazy událostí nadace uzákoněny v situacích, jako jsou:
- Uživatelé již projevili nebo vyhrožovali projevem obtěžujícího nebo jinak urážlivého chování během osobních akcí.
- Uživatelé již projevili nebo naznačili úmysl zúčastnit se osobně akcí ve zlé víře nebo systematicky podkopávat diskuse a spolupráci při plnění poslání a vize Wikimedie.
Zákaz akcí omezuje přístup, účast a nebo účast jednotlivců na offline akcích, které jsou sponzorovány nebo financované nadací Wikimedia nebo v některých případech přidruženými subjekty (jako jsou pobočky hnutí nebo partneři). Toto není akce jedinečná pro nadaci. Místní komunity Wikimedie mohou také uzákonit zákazy akcí podle relevantních zásad, pokud se domnívají, že zákaz pomůže udržet důvěru a bezpečnost členů komunity a uživatelů účastnících se offline akcí. Zákazy akcí uvalené nadací mohou podléhat jiným kritériím než těm, které vyvinuly a dodržují přidružené organizace hnutí, ale mají je doplňovat.
Zákaz účasti na místních akcích automaticky neznamená zákaz účasti na všech globálních akcích. Podmínky zákazu jedné události se mohou lišit od podmínek jiné a mohou záviset na více proměnných. Zákazy akcí nadace mohou být například:
- Specifické pro lokalitu. Člověk může být zakázán ve všech osobních akcích, které se konají v určité geografické oblasti, jako je město nebo země.
- Specifický projekt. Mohou být použitelné pro jakékoli události týkající se práce a nebo spolupráce na konkrétních projektech nebo jazykových projektech, jako je práce na MediaWiki, Wikiprojects nebo anglické Wikipedii.
- Časově specifické. Zákazy událostí nemusí být nutně neomezené. Mohou být umístěny na určité období.
I když zákaz akce může být zrušen, pokud se zjistí, že splnil svůj účel, pokračující zneužívání ze strany zakázaného uživatele může ovlivnit rozhodnutí nadace rozšířit zákaz. Pokud oznámení o zákazu akce neobsahuje konkrétní datum vypršení platnosti nebo upozornění, že je neodvolatelné, lze odvolání zaslat na adresu cawikimediaorg. (Na zákazy akcí, které jsou součástí globálních zákazů nebo vedou ke globálním zákazům, se nelze odvolat.)
Zákazy událostí mohou být o krok před globálním zákazem, protože jsou umístěny v situacích, kdy byla nadaci podána stížnost na chování uživatelů, ke kterému konkrétně dochází nebo může dojít během osobních akcí. Mohou však existovat izolovaně, pokud problém vedoucí k zákazu akce není problémem online interakce nebo chování.
Na základě tohoto a zásad nadace pro zákazy akcí mohou být jména nebo pseudonymy jednotlivců, kterým je výslovně (prostřednictvím zákazu konání akce) nebo implicitně (prostřednictvím globálního zákazu) zakázána účast na akcích, zpřístupněny určeným týmům nebo jednotlivcům v rámci organizačního týmu/sejfu. vesmírný výbor/kapitola, ve formě seznamu zákazů akcí. Seznam může obsahovat více identifikačních informací, jsou-li k dispozici, včetně fotografií, které pomohou při identifikaci.
Nadace doporučuje lidem, aby nejprve zvážili využití stávajících procesů vedených komunitou za účelem nahlášení a vyřešení případů porušení autorských práv. Toho lze dosáhnout tak, že se obrátíte na tým dobrovolné e-mailové odpovědi Wikimedie (VRT) na infowikimediaorg s neformální žádostí o odstranění obsahu, včetně všech relevantních informací na podporu vaší žádosti, jako je umístění nahlášený materiál a také informace, které pomáhají určit vlastnictví autorských práv a zákonnost či nezákonnost použití materiálu.
V některých případech může nadace také obdržet žádosti o odstranění obsahu z projektu Wikimedie prostřednictvím formálního procesu zastavení šíření podle zákona DMCA. Před dodržením oznámení DMCA nadace zkontroluje každé obdržené oznámení DMCA, aby se ujistila, že je v souladu s požadavky zákona DMCA a autorským zákonem Spojených států amerických. Odmítáme oznámení, o kterých se domníváme, že nejsou právně platná. Po přezkoumání žádosti právním týmem nadace samotné odstranění obvykle provede člen týmu podpory a bezpečnosti pomocí svého zaměstnaneckého účtu. V duchu transparentnosti Nadace informuje komunitu Wikimedie pokaždé, když provede zastavení šíření podle zákona DMCA prostřednictvím této stránky (také zrcadleno na Commons pro požadavky založené na Commons), a také prostřednictvím souhrnných statistik ve svých pololetních zprávách o transparentnosti.
Odstranění materiálu z důvodu obdržení platného oznámení DMCA lze napadnout. Restaurací takového materiálu je podání protioznámení u nadace. Vezměte prosím na vědomí, že podání protioznámení může vést k soudnímu řízení mezi vámi a stěžovatelem za účelem určení vlastnictví materiálu. Proces DMCA vyžaduje, abyste souhlasili s jurisdikcí soudu Spojených států amerických. Pokud se domníváte, že neexistuje žádný právní základ pro oznámení o zastavení šíření, které nadace přijala, můžete jako první krok k tomu, abyste se dozvěděli o podání protioznámení, navštívit následující stránky:
- Časté dotazy týkající se autorských práv Lumen
- Časté dotazy týkající se oznámení DMCA společnosti Lumen
- Protioznámení společnosti Lumen DMCA s nárokem na spravedlivé použití
- EFF na DMCA
- Projekt zákona o digitálních médiích o reakci na oznámení o zastavení šíření podle zákona DMCA
- Nová práva na média Ukázka dopisu s protioznámením podle zákona DMCA při nárokování spravedlivého použití díla chráněného autorskými právy
- Úřad pro autorská práva Spojených států
Stejně jako u všech akcí úřadu se důrazně nedoporučuje vracení zastavení šíření oznámení podle zákona DMCA bez příslušných právních důvodů. V rámci zásad nadace Wikimedia Foundation za vhodných okolností ukončí účty opakovaných porušovatelů, jak je stanoveno v zákoně Digital Millennium Copyright Act (17 U.S.C. 512). Ve většině případů také ukončí účty uživatelů, kteří po upozornění, že obsah, kterým přispěli, byl odstraněn v důsledku stížnosti DMCA, toto odstranění vrátí zpět.
Bezpečnost nezletilých je pro nás nesmírně důležitá a vynakládáme maximální úsilí, abychom ji zajistili. Za tímto účelem, pokud se domníváme, že nezletilí jsou ohroženi, okamžitě podnikneme kroky. Cílem těchto akcí je zmírnit chování i obsah propagující zneužívání dětí. Zneužívání dětí může být diskutováno výchovně jako součást obsahu projektů Wikimedie, ale nikdy ne propagačně nebo za účelem pobuřování.
Usilování nebo napomáhání nevhodným vztahům mezi dospělými a dětmi není v projektech Wikimedie přijatelné. Tento typ činnosti může mimo jiné zahrnovat zveřejňování dětské pornografie nebo jakéhokoli materiálu zobrazujícího nevhodné sexuální praktiky mezi dospělými a nezletilými, které porušují platné zákony, distribuci nebo obchodování s obscénním materiálem proti nezletilým, který je nezákonný podle platných zákonů, vedení komunikace se staršími uživateli prostřednictvím projektů Wikimedie ve snaze je upravovat nebo pokoušet se přesunout svou komunikaci na platformy mimo projekty Wikimedie za účelem úpravy nebo se pokoušet nevhodně přistupovat k nezletilým během osobních akcí Wikimedie. Naproti tomu kontaktovat za tímto účelem organizování a vedení školních editathonů je přijatelné. Přečtěte si více o našich zásadách boje proti online zneužívání dětí.
Obavy o bezpečnost dětí jsou přezkoumávány a prioritně jsou přijímána vhodná opatření. Případy, o kterých se domníváme, že jsou dětskou pornografií, včetně informací, na které jsme byli upozorněni prostřednictvím žádostí o neveřejné uživatelské informace, jsou hlášeny National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC), v souladu s našimi Požadavky pokyny a postupy pro informace pro uživatele. Pokud byl váš požadavek již nahlášen NCMEC nebo se týká případu, který NCMEC řeší, uveďte ve své žádosti informace o případu nebo nahlášení. Nadace může také podniknout další kroky proti jednotlivcům, kteří se zapojí do takových činností, jako je upozornění na místní nebo mezinárodní vymáhání práva.
Akce sekundární kanceláře
Akce uvedené v této části jsou obecně prováděny podle uvážení nadace jako možný výsledek hodnocení samostatné zprávy. Přímé požadavky na tyto akce budou obecně odloženy příslušným mechanismům správy komunity. V minulosti nadace k těmto akcím přistupovala pouze za mimořádných okolností.
Upozornění na chování se vydává, když je situace zpozorována jako problematická a má být preventivním opatřením další eskalace. Je to považováno za krok směřující k deeskalaci situace, pokud se má za to, že to má dostatečnou rezervu. Informuje příjemce, že chování, které mohou považovat za přijatelné, ve skutečnosti není, dává mu příležitost se nad ním zamyslet a povzbuzuje ho, aby přijal nápravná opatření ke zmírnění a případnému odstranění.
Nadace obvykle vydá varování před chováním v situacích, kdy je online a nebo offline chování přispěvatele považováno za hraničně hrubé, rušivé nebo jinak bránící procesu spolupráce, ale ještě nedosáhlo úrovně nápravných opatření. Takové varování se obvykle zaměří na typ chování, které může zahrnovat, ale není omezeno na, opakované osobní útoky, válka o úpravu/stav, předstírání jiné identity nebo jinak nevhodné osobní komentáře a chování.
Nebyla shromážděna žádná data o tom, jak jsou varování před chováním úspěšná, a Wikimedia Foundation postrádá zdroje na poskytování průběžného poradenství varovaným jednotlivcům, jak změnit chování. Přestože se nadace nedomnívá, že pozitivní příspěvky převažují nad škodlivým chováním, mohou nastat okolnosti, kdy je varování nabízeno jako zdvořilost přispěvatelům, kteří mohou být jinak sankcionováni nějakou událostí nebo globálním zákazem. Varování budou vydána pouze po rozsáhlém vyhodnocení, včetně přezkoumání několika příslušnými zaměstnanci, a budou vydána důvěrně. Jejich záměrem není zahanbit jednotlivce nebo eskalovat situaci, ale nabídnout přispěvateli, o kterém se předpokládá, že pracuje v dobré víře, příležitost ukončit chování, které by jinak vedlo k sankcím.
V extrémně ojedinělých situacích se může nadace dozvědět o okolnostech a informacích týkajících se závažných porušení důvěry ze strany funkcionářů Wikimedie nebo jiných uživatelů s přístupem k pokročilým nástrojům. Některé nebo všechny tyto informace nemusí být možné sdílet s komunitami Wikimedie z důvodu ochrany soukromí, a proto s nimi nelze zacházet prostřednictvím stávajících mechanismů správy komunity. V některých z těchto případů nemusí nahlášené zneužití dosáhnout úrovně nevratného vyloučení wikimediantů z komunit. Mohou však být natolik závažné, že narušily důvěru komunity v dotčené jednotlivce, a proto vyžadují odebrání administrativních práv.
Odebrání uživatelských práv je obvykle trvalé nebo dlouhodobé. Obnovení důvěry není nemožné, a proto se jednotlivcům doporučuje, aby se zamysleli nad svými činy, které vedly k jejich pokročilému odebrání práv, a zvážili, jak by mohli nejlépe posloužit komunitám vpřed. V situacích dlouhodobého odebrání a jakmile uplyne období bez práv, může přispěvatel splnit další kritéria, než mu bude povoleno znovu zažádat o rozšířená práva. Ty jsou jim oznámeny v době odebrání pokročilých práv.
Používání pokročilých práv zaměstnanci nadace
Existuje široká škála administrativních akcí, které může Wikimedia Foundation provést během hodnocení zpráv o nesprávném chování, při dodržování Podmínek použití. Teoreticky by se mohlo jednat o jakoukoli administrativní činnost, kterou mohou dobrovolníci v komunitách provádět. Nadace podporuje a povzbuzuje autonomii komunity, a proto se snaží o co nejmenší množství akcí, a proto není zvykem přijímat žádosti komunity o tyto akce.
Ze všech administrátorských práv je CheckUser to, které nejčastěji používá tým nadace Trust & Safety, aby pomohl zajistit důvěru a bezpečnost komunit Wikimedie. Častěji se používá během procesu přezkoumání nouzových zpráv týkajících se hrozeb poškození proti členům komunity Wikimedie, přispěvatelům, veřejným činitelům nebo široké veřejnosti. Může být také použit v reakci na žádosti o informace v souladu s Požadavky na postupy a pokyny pro informace o uživateli a našimi Zásadami ochrany osobních údajů nebo v souvislosti s právními spory (např. ověřit pravdivost tvrzení někoho, kdo žaluje nadaci) a regulační vyšetřování. Někdy může být použit v souvislosti s vyšetřováním dlouhodobého zneužívání při zvažování globálního zákazu, stejně jako při vydávání globálního zákazu. V neposlední řadě jej lze využít při prověřování hlášení o sockových loutkách, u nichž existuje podezření, že je používají globálně zakázaní uživatelé, při prosazování globálního zákazu. V každém případě samotné provedení CheckUser neznamená/neprokazuje, že kontrolovaná osoba udělala něco špatného.
Je třeba poznamenat, že kvůli citlivé povaze informací, které může předávat, se CheckUser používá pouze tehdy, když jsou informace relevantní pro ochranu komunit a širšího hnutí Wikimedie, a pouze pokud neexistuje jiný rozumný způsob, jak je získat. Zatímco nadace může sdílet informace CheckUser s vysoce důvěryhodnými členy komunity (tj. správci), můžeme se rozhodnout, že uvedené informace zadržíme, pokud jejich odhalení brání pokračujícímu úsilí orgánů činných v trestním řízení chránit veřejnost nebo ohrožuje členy komunity Wikimedie. Tato akce se provádí prostřednictvím účtu zaměstnanců nadace.
Ochrana stránky brání širokému okruhu uživatelů upravovat konkrétní článek nebo stránku. Může to ovlivnit přispěvatele se zvláštními oprávněními nebo bez nich a můžeme také zavést pravidlo "nedotýkat se", které bude mít dopad na všechny přispěvatele. Ochrana základní stránky je poskytována pouze za nejvzácnějších okolností a obvykle vyžaduje soudní příkaz nebo značné riziko pro důvěru a bezpečnost uživatelů, zaměstnanců nebo veřejnosti. Jinak je ponecháno na mechanismech komunity, aby to zvládly v souladu s místními projektovými politikami.
Je-li stránka chráněna podle těchto zásad, šablona "{{pp-office}}
" bude umístěna na viditelně stránce a stránka bude chráněná. Článek může být zredukován na několik vět, aby se odstranil pochybný obsah, a lidé jsou poté vyzváni, aby jej vybudovali do serióznějšího stavu. To bude označeno šablonou {{reset}}
(nebo související, například {{pp|reset}}
) spolu s pokyny, které mají všichni dodržovat.
Rozsahové bloky jsou obvykle akce prováděné komunitami, aby pomohly snížit vandalismus a narušení. V některých případech však může nadace zablokovat rozsah za účelem vynucení globálního zákazu a zároveň dodržet naše Podmínky použití.
Bloky rozsahu zabraňují aktivaci skupiny IP adres na projektech Wikimedia. IP adresám blokovaným rozsahem je zakázáno vytvářet účet, upravovat projekty, kontaktovat ostatní přispěvatele prostřednictvím funkcí na wiki atd.
Když jsou bloky rozsahu umístěny v průběhu vynucování globálního zákazu, jsou prováděny pod účtem WMFOffice. Ve všech ostatních situacích se provádějí prostřednictvím zaměstnaneckého účtu.
Žádost o akci úřadu
Žádost o zvážení opatření úřadu by měla být podána týmu nadace, do jehož působnosti konkrétní opatření spadá. Může to být tým Trust & Safety nebo tým pro právní záležitosti. Zatímco žádosti mohou být zpočátku zaslány jiným týmům nebo zaměstnancům nadace a poté podle toho předány, je nejlepší, aby byla žádost odeslána přímo prostřednictvím jednoho z výše uvedených komunikačních kanálů, aby bylo zajištěno rychlejší posouzení.
Aby mohla být žádost posouzena, je důležité, aby obsahovala:
- Explicitní specifikaci požadované akce.
- Stručné shrnutí důvodů žádosti.
- Důkaz (adresy URL), že již došlo k pokusům o vyřešení problému prostřednictvím struktur místní správy komunity, kde to bylo možné a kde to bylo možné.
- Veškeré zásadní informace a důkazy na podporu žádosti, včetně příslušné dokumentace, s výhradou konkrétních požadavků na akci, jak je podrobně uvedeno v odpovídající části.
Kdo provádí kancelářské úkony?
Kancelářské úkony provádějí výhradně zaměstnanci nadace nebo dodavatelé. Mohou být autorizováni kterýmkoli zástupcem nebo delegátem Wikimedia Foundation – obvykle podle pokynů právního poradce nadace, určitých členů zaměstnanců kanceláře Foundation nebo jak předepisují jednotlivé zásady týkající se konkrétní akci úřadu.
Zaměstnanci nadace obvykle vykonávající kancelářské činnosti jsou:
- Účet role WMFOffice.
- Členové týmu Trust and Safety se svými uživatelskými účty zaměstnanců.
Akce kanceláře obvykle pocházejí z účtu role s uživatelským jménem User:WMFOffice. V některých případech, jako je provádění zastavení šíření podle zákona DMCA, mohou být kancelářské akce prováděny prostřednictvím účtu zaměstnance. V každém případě budou jasně označeny jak během, tak po, aby se předešlo nejasnostem.
Správci Wikimedie a další, kteří mají technickou pravomoc vrátit nebo upravit akce úřadu, jsou před tím důrazně varováni. Neoprávněné úpravy akcí úřadu budou nejen vráceny zpět, ale mohou vést k sankcím ze strany nadace, jako je odebrání práv dotčené osoby. V případě pochybností by se členové komunity měli poradit se zaměstnancem nadace, který prováděl činnost kanceláře, nebo se svým přímým nadřízeným. Podrobnosti týkající se činnosti úřadu jsou však sdíleny pouze do té míry, aby neohrozily bezpečnost uživatelů, veřejnosti nebo projektu.
Časová osa kancelářských akcí
Každý požadavek na kancelářskou akci je stejně jedinečný jako osoba, které se týká. To platí zejména pro žádosti týkající se záležitostí chování. Akce související s obsahem bývají přímočařejší. Navíc každá akce uvedená v této politice podléhá různým interním procesům. Může to být spíše výsledek hodnocení nahlášeného chování než hodnocení, které se děje za účelem zjištění, zda je požadovaná akce oprávněná.
Z těchto důvodů neexistuje obecně stanovený časový plán pro činnosti úřadu. Snažíme se však na ně reagovat co nejdříve a snažíme se dodržovat následující pokyny pro časovou osu:
- Globální zákaz: 4 týdny
- Zákaz na události: 4 týdny
- Dodržování zákona DMCA: 7 pracovních dnů
- Ochrana dětí: 24 hodin
I když se snažíme dodržovat výše uvedené pokyny k časové ose, je možné, že vyhodnocení a schválení žádosti o akci úřadu bude trvat mnohem déle. Zpoždění v hodnocení může být způsobeno obdržením dodatečných/nových informací týkajících se původní žádosti, výrazným rozšířením požadavku během hodnocení nebo jinými nepředvídatelnými okolnostmi.
Odvolání
Proti rozhodnutí Office Actions neboli rozhodnutí nadace "neučinit" žalobu úřadu se lze odvolat do 6 měsíců od jejich prvního vydání nebo od jejich podstatné, atypické úpravy (prodloužení pozastavení například o několik měsíců nezpůsobuje nové právo na odvolání) po schválení právním zástupcem.
O přezkum mohou požádat pouze osoby přímo zapojené do případu, a to buď jako jednotlivci, kteří požádali o původní případ, nebo jako vyšetřovaná osoba. Po našem rozhodnutí (tj. zda podnikneme či neprovedeme opatření úřadu) na konci vyšetřování můžeme požádat o přezkoumání.
Odvolání proti akcím úřadu by mělo být zasláno e-mailem na appealswikimediaorg s uvedením důvodu(ů), proč bylo nevhodné.
Pokud jde o kroky úřadu podniknuté v souvislosti s vyšetřováním chování konkrétních uživatelů, byl vytvořen dobrovolný Výbor pro kontrolu případů Trust & Safety, který přezkoumává odvolání proti způsobilým opatřením úřadu Trust & Safety. Další podrobnosti naleznete na stránce výboru Trust & Safety Case Review Committee.
Obecné informace
Je důležité pomoci objasnit několik bodů týkajících se činnosti úřadu obecně:
Kancelářské akce jsou extrémně vzácné.
Ve srovnání s akcemi prováděnými v rámci projektů Wikimedie, vedených místními mechanismy správy komunity při sledování naší vize a poslání a v souladu s našimi Podmínkami použití, je počet akcí úřadu velmi, velmi malý.
Úkonům úřadu lze předejít.
Veškeré chování zmírněné akcemi úřadu je na projektu Wikimedie v první řadě nežádoucí. Pokud je toto dodrženo a opraveno (tj. odstraněno, zastaveno nebo jinak zabráněno), nebude pravděpodobně vznesena žádná stížnost, protože není co vytknout. Podobně, pokud je stížnost vyřešena před přijetím jakéhokoli opatření, je nepravděpodobné, že by následně došlo k opatření úřadu.
Akce úřadu jsou transparentní, pokud je to možné, ale bezpečnost (a dodržování právních předpisů) je na prvním místě.
Není vždy možné zachovat stejnou úroveň transparentnosti pro každou činnost úřadu uvedenou v těchto zásadách, protože v některých situacích může úplná nebo dokonce částečná transparentnost ohrozit právo na soukromí a nebo bezpečnost zúčastněných osob nebo bránit probíhajícímu policejnímu vyšetřování. Jsme odhodláni být transparentní všude, kde je to možné, ale neriskujeme, že ohrozíme uživatele Wikimedie, veřejnost nebo projekty.
Akce úřadu se řídí přísnými interními procesy.
Nedostatek transparentnosti v některých činnostech úřadu nezbavuje odpovědnost těch, kdo je prosazují. Jsou povinni dodržovat interní procesy a protokoly a nikdy nejsou vynucovány bez víceúrovňové kontroly a výslovného schválení. Kdykoli to bude možné, budeme sdílet informace o konečných činnostech úřadu a interních procesech při jejich prosazování.
Kancelářské akce nejsou založeny na osobní zášti.
Provádějí se pouze na základě výslovných stížností adresovaných Wikimedia Foundation na obsah projektu Wikimedie nebo na určité hrubé chování, ke kterému dochází v rámci nebo ovlivňující pohodu, důvěru a bezpečnost přispěvatelů v projekt Wikimedie. V některých případech může být vyšetřování vyvoláno žádostmi o vymáhání práva nebo jako součást našich procesů prosazování zásad. Probíhá také v souladu s předepsanými procesy a podléhá přísné interní kontrole ze strany několika zaměstnanců v hierarchii Wikimedia Foundation.
Urážlivé požadavky nejsou přijatelné.
Jsme odhodláni pokusit se vyřídit všechny platné žádosti o kancelářskou akci, které nám byly předloženy, v dobré víře a prostřednictvím příslušných komunikačních kanálů. Nebudeme však brát v úvahu žádosti samotné porušující naše Podmínky použití nebo Přátelský prostor nebo jiné zásady chování, ani žádosti doprovázené požadavky na preferenční zacházení (jako je kontrola nad článkem ). Nebudeme tolerovat zastrašování, vyhrožování újmou ani jakoukoli jinou komunikaci, která by mohla představovat obtěžování našich zaměstnanců. Pokud dojde k některému z výše uvedených jednání a bude-li nevhodné ohlašovací chování pokračovat i poté, co jsme vydali varování, můžeme zcela odmítnout komunikovat s oznamující stranou. Období blokování bude stanoveno na základě závažnosti, četnosti, počtu a – je-li přiměřeně zřejmé – předpokládaného úmyslu (např. zjevně špatného úmyslu) oznámení o zneužití.
Monitorování po akci.
Nadace obecně nemonitoruje projekty, zda nedochází k porušení činností úřadu, které prosadila. Spoléhá na pomoc komunity Wikimedie při udržování bezpečnosti a prosperity komunit tím, že taková porušení nahlásí týmu Trust & Safety, který je případ od případu přezkoumá a přijme vhodná opatření.
Vymáhání úkonů úřadu.
Členové komunity jsou vítáni, ale neočekává se, že budou nebo nebudou povinni pomáhat při prosazování akcí úřadu. Pokud se tak rozhodnou učinit na základě dodržování Podmínek použití, nemělo by to být trestné jednání a neměli by podléhat sankcím. Jeden může pomoci vynutit kancelářské akce mnoha způsoby, jako je nahlášení ponožek přispěvatele se zakázanou interakcí, který je používá k interakci s jiným uživatelem, odstranění obsahu nahraného globálně zakázaným uživatelem, informování o záměru přispěvatele se zakázanou událostí dostavit se na akci, kterou neměl by se účastnit atd.
Zneužití úřadu nebo jednání zaměstnanců.
Pokud se domníváte, že činnosti úřadu uvedené v těchto zásadách byly zneužity, můžete své připomínky odeslat prostřednictvím cawikimediaorg. Tuto e-mailovou adresu lze také použít k nahlášení potenciálního zneužití ze strany účtů zaměstnanců, jako je nevhodné chování nebo použití jejich pokročilých uživatelských práv.