Jump to content

Archive:Press releases/Wikimedia Foundation Announces Interim Executive Director/Polski

From Wikimedia Foundation Governance Wiki

Fundacja Wikimedia Zatrudnia Tymczasowego Dyrektora Wykonawczego

St. Petersburg, Floryda, 12 czerwca 2006

Fundacja Wikimedia (http://wikimediafoundation.org) ogłosiła dziś zatrudnienie Brada Patricka na stanowisko głównego konsultanta prawnego oraz tymczasowego dyrektora wykonawczego. Będzie on nadzorował pracowników oraz działania Fundacji. Będzie także prowadził poszukiwania stałego dyrektora wykonawczego, który będzie miał za zadanie zarządać bieżącą działalnością Fundacji Wikimedia. Po zatrudnieniu stałego dyrektora wykonawczego Patrick będzie zajmował stanowisko głównego konsultanta prawnego.

"Brad ma dogłębne zrozumienie dla możliwości i trudności związanych z naszym ogromnym rozwojem, a także wielkie uznanie dla pracy wykonanej przez społeczność naszych wolontariuszy" powiedział Jimmy Wales, założyciel Wikipedii i prezes rady nadzorczej Fundacji Wikimedia. "Doradctwo i wsparcie udzielone dotychczas przez Brada było bardzo istotnym wkładem do naszej działalności i spodziewamy się, że pomoże on w umocnieniu instytucjonalnej strony naszej organizacji"

Kwalifikacje prawnicze Patricka oraz dotychczasowy wkład we wspólnotę dobrze zgadzają się z misją Fundacji Wikimedia, polegającą na zapewnianiu wolnego dostępu do wiedzy na całym świecie. Przychodzi on do Fundacji z Fowler White Boggs Banker, jednej z wiodących firm prawniczych na Florydzie, gdzie zajmował się własnością intelektualną oraz sporami technicznymi. Patrick ma doktorat nauk prawniczych uzyskany w Boston College Law School. W przeszłości praktykował w firmach prawniczych w Redmond i Seattle w stanie Waszyngton. Ma doświadczenie w pracy z organizacjami niedochodowymi, zasiadał w kilku zarządach organizacji obywatelskich, edukacyjnych i przewodzących społecznościom. Patrick przeprowadził także udaną kampanię na rzecz sfinansowania utworzenia publicznej biblioteki w Redmond w stanie Waszyngton.

Wikimedia

Fundacja Wikimedia jest niedochodową organizacją, której głównym celem jest działaność na rzecz rozwoju i tworzenia projektów tworzenia wolno-dostępnej wiedzy w wielu językach, takich jak ogólnie znana encyklopedia Wikipedia, obecnie dostępna już w ponad stu językach. Inne projekty Wikimedia to jedne z największych wspólnie edytowanych źródeł wiedzy na świecie, które są tworzone z użyciem oprogramowania wiki. Poza Wikipedią, jedną z 20 najczęściej odwiedzanych stron w Internecie, projekty te to Wikisłownik (słownik), Wikibooks (książki), Wikicytaty (cytaty), Wikiźródła (teksty źródłowe), Wikinews (informacje prasowe) oraz Wikimedia Commons (repozytorium plików miltimedialnych).

Polskim partnerem Fundacji Wikimedia jest powstałe w roku 2005 , które wspiera i promuje w Polsce projekty Fundacji.

Kontakt

Leszek Żur, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska
Telefon: 0605939735
E-mail: wikipedia@teczowe.eu.org

Łukasz Garczewski, prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska
E-mail: lukasz.garczewski@wikimedia.pl

Media