Wikimedia Vakfı'nın Türkiye'de yaklaşık 9 aydır süren Vikipedi engeline ilişkin açıklaması

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
Diğer dillerde English  · English · Türkçe

Wikimedia Vakfı'nın Türkiye'de yaklaşık 9 aydır süren Vikipedi engeline ilişkin açıklaması

(San Francisco, California) 18 Ocak 2018 — Yaklaşık 9 aydır dünya Vikipedi'de Türk halkının bilgisi, sesi ve görüşlernden yoksun. Vikipedi'nin geçmişindeki en geniş engellemelerden birisi olan bu erişim engeli, Türk halkının da araştırma, ders çalışma ve eğitimden tutun; taraftarı olduğu spor takımını ve popüler kültür konularını takip etmeye kadar pek çok konuda Vikipedi'yi kullanmasını önlüyor.

Vikipedi'yi destekleyen ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Wikimedia Vakfı için, Türk halkının Vikipedi'ye yeniden erişim imkânının sağlanması yüksek önceliktedir. Türk mahkemelerinden engel kararının yeniden değerlendirilmesini istedik ve Türk makamlarıyla bir dizi görüşme yaptık. Amacımız, kendi değerlerimize bağlılığımızı ve sansüre karşı duruşumuzu korurken Türk hükümetinin endişelerini anlamak ve Vikipedi'nin kendine özgü modelini açıklamak oldu.

Vikipedi'nin herhangi bir merkezi otorite tarafından yazılmadığını veya kontrol edilmediğini ancak, sıradan insanlardan (öğrenciler, öğretmenler, meslek insanları ve benzeri) oluşan dünya çapında bir topluluk tarafından sürekli olarak oluşturulup geliştirildiğini açıkça belirttik. Wikimedia Vakfı genelde içeriği düzenlemez veya kaldırmaz. Bunun tersine Vikipedi, herkesin düzenlemesine açıktır ve editörler gerçek zamanlı olarak yazı yazmak ve güncellemek için elbirliğiyle çalışırlar; bilgilerin tarafsız olmasını ve güvenilir kaynaklara dayandırılmasını sağlamak için işbirliği yaparlar. Yüzlerce dilde, milyonlarca ansiklopedi maddesi üzerinde her gün yüz binlerce değişiklik gerçekleşir ve değişiklikler makalenin geçmişi içinde herkesin görebileceği şekilde kaydedilir. Bu açık ve şeffaf model, Vikipedi içeriğinin bağımsız olduğunu ve birçok farklı insanın hareketlerinden kaynaklandığını gösterir.

Bu model, Vikipedi'yi internetteki dünyanın en popüler ve en sevilen sitelerinden biri haline getirdi ve düzenli olarak dünyanın en iyi web siteleri arasına girmesini ve milyonlarca küçük bağışla desteklenmesini sağladı. Türkçe konuşanlar için Türkçe konuşanlar tarafından hazırlanan Türkçe Vikipedi de dahil olmak üzere yüzlerce dil sürümü mevcuttur. Bugün, Türçe Vikipedi'de 300 binin üzerinde madde var. Türkiye halkının bilgiye katkıda bulunması mümkün olursa bir gün bu sayı milyonlara ulaşabilir. Türk yetkililerle görüşmelerimizde, değerlerimize bağlı kalıp sansüre karşı duruşumuzu sürdürürürken yapıcı bir görüşme gerçekleştirerek Vikipedi'ye erişimi sağlamak için elimizden geleni yapmaya kararlıyız. Bu engele neden olan endişelerin Vikipedi'nin standart editöryal süreçleri sonucu ortadan kalktığına inanıyoruz: Vikipedi herkes tarafından düzenlenebildiği için, insanlar onları düzenlemeye devam ettikçe maddeler zamanla gelişiyor.

Türk yetkilileri, Türk halkı Vikipedi'ye kendi bakış açılarıyla katkıda bulunamadıkça dünyanın kaçırdığı büyük değeri gözönüne almaya davet ediyoruz. Sekiz aydan uzun süredir engel Türk Anayasa Mahkemesi tarafından inceleniyor. Engel kaldırılırsa Türk halkının Vikipedi işbirliği projesine katılmasına halka açık eğitimler ve başka yollarla yardımcı olmak üzere sabırsızlanıyoruz. Bir çözüm bulmak için Türk yetkilileri ile görüşmelere açığız fakat Vikipedi’nin bütününe erişimi geri sağlama konusunda kararlılığımızı her zaman koruyoruz.

Vikipedi Hakkında

Vikipedi başka internet platformlarına benzemez. Günümüzde, Türkçe Vikipedi dahil yaklaşık 300 dilde 45milyon maddesi bulunur. Her ay 200binden fazla editör Vikipedi’ye katkı sağlar. Yüzlerce dilde dünyanın her yerindeki sıradan insanlar- öğretmenler, meslek insanları, öğrenciler- tarafından yazılıp güncellenen bir işbirliği projesidir. Bu gönüllüler her insana özgür bilgi sunma amacında birleşirler. Vikipedi her gün yüzbinlerce düzenleme ile sürekli gelişir. İçeriği kaldıracak veya sansürleyecek Wikimedia Vakfı dahil hiç bir merkezî otorite bulunmaz. Her türlü sansür Vikipedi’nin açık modelinin doğasına ve özgür, açık bilgi taahhüdümüze zarar verir. Bu model ile Vikipedi dünyanın en popüler web sitelerinden birisi haline geldi ve insan cömertliğinin en büyük örneklerinden birisi oldu. Vikipedi mümkün olduğunca çok kişi maddelerine eriştikçe ve geliştirdikçe büyümektedir.

Wikimedia Vakfı hakkında

Wikimedia Vakfı, Vikipedi’yi ve Wikimedia Commons dahil diğer özgür bilgi projelerini destekleyen kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Wikimedia Vakfı Vikipedi’nin ve ilgili sitelerin arkasındaki teknolojiyi işletir, Vikipedi’yi mümkün kılan gönüllü topluluklarını destekler ve Wikimedia hareketini desteklemek için fon toplar. Wikimedia Vakfı’nın Vikipedi ve diğer hiçbir Wikimedia projesindeki editoryal içerik üzerinde kontrolü yoktur. Bu, tüm bilgilerin toplamının herkes için serbestçe erişilir olmasını isteyen gönüllülerin oluşturduğu global harekete bağlıdır. San Fransisko, Kaliforniya merkezli Wikimedia Vakfı esas olarak okuyucu bağışlarıyla idame edilen bir 501(c)(3) hayır kurumudur.

Wikimedia Vakfı Basın İrtibat Kişisi

Samantha Lien, İletişim Yöneticisi
press@wikimedia.org