Jump to content

Archive:Press statements/Wikipedia, Stronger and More Stable than Ever, thanks to our Community's Support/Polski

From Wikimedia Foundation Governance Wiki

Wikipedia bezpieczna, ale dalej zależna od waszego wsparcia

Wikipedia, potężniejsza i stabilniejsza niż kiedykolwiek indziej, dzięki wsparciu naszej wiernej społeczności

Nie wierzcie we wszystko co piszą - Wikipedia nie zostanie zamknięta w najbliższym czasie. Tak naprawdę, ta internetowa encyklopedia jest potężniejsza i stabilniejsza niż kiedykolwiek, dzięki jej rosnącej popularności i wsparciu ludzi z całego świata. Jednak pomimo swojego sukcesu, Wikipedia opiera się całkowicie na dobroczynności jej czytelników, i jak większość organizacji niedochodowych, regularnie potrzebuje pieniędzy na kontynuowanie swojego działania.

Wolna encyklopedia internetowa doświadczyła ogromnego wzrostu w ciągu ostatniego roku i jest obecnie jedną z 10 najpopularniejszych stron internetowych na świecie. W wyniku tego, Fundacja Wikimedia, niedochodowa organizacja prowadząca ten serwis, potrzebowała kupna większej liczby serwerów oraz zwiększenia transferu internetowego, by zaspokoić rosnące zapotrzebowanie.

"W chwili obecnej Wikipedia posiada 6 milionów artykułów w ponad 200 językach i stale rośnie. To ogromne ilości informacji do przechowywania, oraz duża ilość internautów do obsłużenia. Tak więc nasze koszty wzrosły w oczywisty sposób. Jako organizacja niedochodowa działająca na całym świecie, musimy się wykazać dużą kreatywnością aby podołać wzrastającym wyzwaniom, które stają się coraz bardziej realne" oświadczyła prezes zarządu Fundacji Wikimedia, Florence Devouard.

Jednakże użytkownicy encyklopedii nie powinni być zaniepokojeni. Jak ostatnia zbiórka pieniężna Wikipedii pokazała, globalna społeczność internetowa uwielbia Wikipedię i chce aby ta encyklopedia nadal pozostała silna.

"W ciągu czterech tygodni zebraliśmy ponad 1 milion dolarów. Mówię 'ponad', gdyż dotacje ciągle wpływają na nasze konto. Składają się na to zarówno duże sumy wpłacane przez "dużych graczy" jak i donacje w wysokości 1$ pochodzące od studentów. Zbiórka pieniężna wykazała różnorodność naszej społeczności oraz wsparcia, na jakie możemy liczyć," powiedziała Devouard.

W minionym tygodniu, w czasie konferencji Lift w Genewie, w Szwajcarii, zacytowano wypowiedź Pani Devouard, w której stwierdziła ona, że Wikipedia posiada środki do opłacenia działania swoich serwerów na najbliższe cztery miesiące. Niektórzy źle zinterpretowali tę wypowiedź i zaczęli rozprowadzać informacje, że po tym czasie Wikipedia zostanie zamknięta. Tymczasem Pani Devouard w dalszej części wypowiedzi stwierdziła, że zamknięcie Wikipedii byłoby drastycznym posunięciem i z pewnością nie dojdzie do tego w najbliższym czasie.

Pani Devouard chciała po prostu zilustrować obecne zapotrzebowanie finansowe Wikipedii. W czasie ostatniego audytu zarekomendowano aby Fundacja posiadała, w każdej chwili, wystarczającą ilość pieniędzy w banku, by móc pokryć koszty utrzymania Wikipedii przez co najmniej 6 miesięcy. W chwili obecnej, posiadana przez nią kwota wystarcza na cztery miesiące.

Informacje o tym jakie jest obecne zapotrzebowanie finansowe Fundacji znajduje się na http://wikimediafoundation.org/wiki/Na_co_potrzebujemy_pieniędzy?

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zbiórki pieniężnej znajdują się na http://wikimediafoundation.org/wiki/Fundraising_FAQ (en)

O Fundacji Wikimedia

Fundacja Wikimedia jest zarejestrowaną organizacją niedochodową 501(c)(3) działającą w Stanach Zjednoczonych. Prowadzi ona serwis internetowy Wikipedii oraz innych projektów Wikimedia.

Kontakt

Dariusz Siedlecki, +48 516 306 220
Rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska
dariusz.siedlecki@wikimedia.pl

Sandra Ordonez, +1 727-231-0101
Communication Manager, Fundacja Wikimedia
press@wikimedia.org