Jump to content

Endowment:Wikimedia Endowment Finance Committee Charter/cs

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
This page is a translated version of the page Endowment:Wikimedia Endowment Finance Committee Charter and the translation is 96% complete.


Purpose

Účelem finančního výboru (dále jen "výbor") je pomáhat správní radě (dále jen "představenstvo") nadace Wikimedia (dále jen "nadace") při obecném dohledu nad finančním investičním portfoliem nadace a plánováním rozpočtu.

Členství a organizace

Členové výboru

Představenstvo jmenuje nejméně tři ředitele, kteří budou členy výboru. Výbory jsou jmenovány na období jednoho roku. Budou se však automaticky obnovovat na další jednoleté období, pokud nebude jmenovaný ředitel nahrazen členem výboru nebo pokud jeho členství ve výboru neukončí představenstvo. Představenstvo jmenuje jednoho ředitele, který bude předsedou výboru na funkční období dvou let. Funkční období předsedy výboru se automaticky obnovuje a trvá, dokud jej nenahradí představenstvo nebo neodstoupí.

Každý člen výboru bude nezávislý a bez jakýchkoliv vztahů nebo střetů zájmů s ohledem na nadaci, které by mohly narušit nebo se zdát, že naruší schopnost člena výboru činit nezávislý úsudek ohledně financí nadace.

Dobrovolní poradní členové

Výbor může jmenovat dobrovolné poradní členy k účasti na schůzích a jednáních výboru. Dobrovolné poradní členy formálně nominuje předseda výboru na základě jejich kvalifikace a odbornosti (jak určí předseda výboru podle vlastního uvážení) a schvaluje je většina výboru. Dobrovolné poradní členy jmenuje výbor na jednoleté období, které lze prodloužit. Všichni dobrovolní poradní členové musí splňovat stejné požadavky na zveřejnění a certifikaci, které vyžaduje správní rada v rámci Zásad pro střet zájmů nadace. Žádní dobrovolní poradci nesmí být členy výboru s hlasovacím právem.

Zaměstnanci nadace

Pokladník a hlavní manažer programu poskytnou výboru potřebnou personální podporu, aby mohl efektivně fungovat. Předseda výboru může podle potřeby přizvat zaměstnance nadace k účasti na schůzích. Členem výboru nesmí být žádný zaměstnanec.

Zodpovědnosti

Celkově je výbor odpovědný za stanovení investiční politiky nadace. Kromě konkrétních odpovědností uvedených níže může představenstvo určit výboru další odpovědnosti, které jsou potřebné k podpoře účelu výboru.

  • Kontrolovat, projednávat a schvalovat investiční pravidla nadace a sledovat výkonnost fondu;
  • Zkontrolovat, prodiskutovat a udělit předběžné schválení ročního plánu a rozpočtu nadace, než doporučí rozpočet celé radě ke konečnému schválení a
  • Radí nadaci při významných finančních rozhodnutích.

Postupy a procesy

Není-li v těchto stanovách uvedeno jinak, výbor se při jednání, rozhodování a vedení záznamů řídí stejnými pravidly a postupy, jakými se řídí celé představenstvo.

Setkání

Výbor se schází nejméně jednou za čtvrtletí, jinak dle uvážení předsedy výboru. Povinnými účastníky jsou členové výboru a příslušní zaměstnanci podle programu jednání. Kvórum je usnášeníschopné většinou hlasujících členů výboru a většina přítomných hlasujících členů rozhoduje o jakékoli otázce předložené výboru. Setkání může být osobní, telefonické nebo videokonference, pokud se všichni účastníci mohou navzájem slyšet a zúčastnit se simultánního jednání.

Hlášení

Na každém řádném zasedání představenstva podává předseda výboru zprávu o činnosti výboru od posledního řádného zasedání představenstva. Každé zasedání bude mít program a zápis, které budou k dispozici představenstvu a příslušným zaměstnancům.

Sebehodnocení

Výbor každoročně provede sebehodnocení a přezkoumá a přehodnotí tuto chartu. Výsledek bude oznámen celé radě a bude obsahovat veškeré doporučené změny činnosti výboru nebo jeho stanov.