Jump to content

Právní:Pokyny pro vývojáře aplikací/Často kladené otázky

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
This page is a translated version of the page Legal:Wikimedia Developer App Guidelines/Frequently asked questions and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.

Často kladené otázky týkající se pokynů k používání ochranných známek

1. Účel pokynů

1.1 Jaká je funkce pokynů?

Tyto pokyny jsou zaměřeny na vývojáře aplikací, aby vysvětlily, jak používat ochranné známky Wikimedia a obsah Wikimedie.

Nejsou! Pokyny vysvětlují, jak se zásady používání ochranných známek vztahují konkrétně v kontextu aplikací. Kromě toho pokyny také popisují, jak používat obsah Wikipedie v souladu s platnými licencemi Creative Commons.

1.3 Proč tedy existují samostatné pokyny zaměřené výhradně na aplikace?

Tyto pokyny jsme vytvořili, abychom řešili konkrétní problémy s ochrannými známkami a obsahem, kterým mohou vývojáři aplikací čelit. Vzhledem k tomu, že se nová zařízení, včetně chytrých telefonů, tabletů a přenosných počítačů, rychle stávají stálou součástí našich životů, stávají se i aplikace důležitějšími zdroji informací. Chceme podporovat vývojáře aplikací, kteří používají ochranné známky a obsah Wikimedia, a zároveň zajistit, aby jejich aplikace vyhovovaly poslání Wikimedie a přesně reprezentovaly komunitu Wikimedie.

2. Jak používat značky Wikimedia, aby byly v souladu se Zásadami používání ochranných známek

2.1 Jaké jsou značky Wikimedia?

Značky Wikimedia jsou ochranné známky, které reprezentují komunitu Wikimedie. Jejich úplný seznam naleznete na naší stránce ochranných známek. Zahrnují slovní značky, jako je stylizovaná značka "Wikipedie", stejně jako tradičnější loga, jako je puzzle globe a "W" logo.

2.2 Musím žádat o licenci na ochrannou známku, pokud je slovo Wikimedia prvním slovem v názvu mé aplikace, i když je zřejmé, že moje aplikace není přidružena k Wikimedia Foundation?

Ano, protože slovo se bude objevovat v názvu vaší aplikace a bude ho možné podle tohoto slovního označení vyhledat. Za těchto okolností musíme zkontrolovat vaše používání, abychom zajistili, že vaše aplikace náležitě reprezentuje komunitu Wikimedie. Chcete-li požádat o licenci ochranné známky, zašlete e-mail trademarks@wikimedia.org.

2.3 Mohu použít slovní značku Wikimedia k odkazování na něco jiného než na stránky Wikimedie?

Ano. Naše slova neexistovala před vytvořením našich projektů, takže nemají primární význam jako "facebook" nebo "apple". To znamená, že pokud znovu použijete slova Wikimedia k řešení něčeho, co s Wikimedií nesouvisí, budeme to považovat za "spravedlivé použití".

2.4 Kde vložím upozornění, že značka nebo logo Wikimedia, které jsem použil, je ochrannou známkou Wikimedia Foundation?

Při prvním použití byste měli uvést symbol ochranné známky (™) a zahrnout toto upozornění do dokumentace k vaší aplikaci: "[Wikimedia Wordmark / název loga, jak je uvedeno na stránce ochranných známek] je ochranná známka společnosti Wikimedia Foundation a je používán se svolením Wikimedia Foundation. Nejsme podporováni ani spojeni s Wikimedia Foundation."

2.5 Jak zjistím, zda je moje logo matoucím způsobem podobné logu Wikimedia?

V pokynech pro aplikace jsme uvedli několik příkladů přijatelných i matoucích podobných log. Obecně, pokud si někdo může snadno myslet, že vaše logo představuje projekt Wikimedia, musíte požádat o licenci na ochrannou známku. Podobně, pokud do loga aplikace zahrnete značku Wikimedia, budete pravděpodobně muset požádat o licenci na ochrannou známku.

2.6 Proč musím mít jasno o darech poskytnutých Wikimedia Foundation, když darovat neplánuji?

Musíme zajistit, aby si uživatelé nemysleli, že finančně podporují projekty Wikimedie, když platí za aplikaci.

3. Jaké licence se vztahují na obsah Wikimedie

3.1 Jaké licence se vztahují na loga Wikimedie?

Značky Wikimedia jsou licencovány pod různými licencemi Creative Commons. Chcete-li zjistit, která z nich platí, zkontrolujte stránku ochranných známek a kliknutím na konkrétní značku identifikujte správnou licenci. Poté prosím postupujte podle pokynů pro konkrétní licenci.

3.2 Jaké licence se vztahují na text Wikimedie?

Většina textu Wikimedie je licencována pod CC BY-SA 4.0 International License a GNU Free Documentation License (GFDL). Chcete-li zjistit, zda je text dostupný pod GFDL, prohlédněte si zápatí stránky, historii stránky a diskusní stránku. Na základě CC BY-SA 4.0 International License můžete znovu použít text, pokud své příspěvky distribujete pod stejnou licencí, uveďte jakékoli změny, které jste v textu provedli, a uveďte odkaz zpět na stránku, kterou jste znovu použili nebo odkaz se seznamem všech autorů. Pokud znovu použijete text z Wikipedie, přečtěte si prosím stránku s obsahem Wikipedie.

3.3 Jaké licence se vztahují na fotografie Wikimedie?

Fotografie Wikimedie jsou licencovány pod různými licencemi. Pokud používáte obrázek z Wikimedia Commons, podívejte se prosím na stránku obrázku, zjistěte, která licence platí, a dodržujte různé požadavky. Můžete také použít Imageinfo API k získání externích metadat, která obsahují název licence. Nezapomeňte si také přečíst Opětovné použití stránky obsahu Wikimedia Commons.

3.4 A co materiál zpřístupněný v rámci principu fair use?

Některé obrázky, zvuky nebo text Wikimedie se používají podle doktríny "fair use" práva Spojených států. Za těchto okolností musíte zajistit, aby se vaše opětovné použití obsahu také kvalifikovalo jako fair use. Pokud je obsah například znovu používán pro komerční účely, pravděpodobně nebude považován za fair use. Další informace naleznete na stránce s obsahem Wikipedie.