Template:Foundation description/mk

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
This page is a translated version of the page Template:Foundation description and the translation is 100% complete.

Непрофитната Фондација Викимедија ја овозможува неопходната инфрастуктура за слободното знаење. Ние ја вдомуваме Википедија, слободната семрежна енциклопедија создадена, уредувана и проверувана од доброволци ширум светот, како и многу други проекти на заедницата од суштинско значење. Сето ова е возможно благодарејќи на доброволните прилози од поединци како вас. Секој што ја дели нашата визија е добредојден да ни се придружи во собирањето и споделувањето на знаење во кое наполно е застапена човечката разновидност.

Template documentation

Usage

Provides updated description of the Wikimedia Foundation for use across the wiki. Should be updated as necessary from introductory paragraph from wikimediafoundation.org.

Template parameters[Edit template data]

This template prefers inline formatting of parameters.

ParameterDescriptionTypeStatus
No parameters specified