Pokyny pro vývojáře aplikací Wikimedie
Toto pravidlo nebo postup spravuje nadace Wikimedia. Uvědomte si prosím, že v případě jakéhokoli rozdílu ve významu nebo výkladu mezi původní anglickou verzí tohoto obsahu a překladem má přednost původní anglická verze. |
Pokyny pro vývojáře: Používání obsahu Wikimedie a ochranných známek v aplikacích
K čemu je tento průvodce?
Jak používat loga nebo obsah Wikimedie ve vaší aplikaci.
Pokud chcete vytvořit novou aplikaci, která používá značek Wikimedia nebo obsah Wikimedie, myslíme si, že je to skvělé! Wikimedia Foundation podporuje tento typ opětovného použití. Můžete například získat opakovaně použitelná data Wikimedie z našeho API a stránky výpisů.
Jednoduše vás žádáme, abyste dodržovali naše Zásady používání ochranných známek a příslušné licence Creative Commons. Tato pravidla společně chrání tvrdou práci komunity Wikimedia.
Pro vaše pohodlí tato příručka nabízí užitečné informace o tom, jak tato pravidla implementovat do vaší aplikace. Použijte prosím tohoto průvodce pro všechny aplikace, které vytvoříte pro smartphony, tablety, nositelné počítače nebo jakékoli jiné zařízení.
Název nebo popis aplikace:
Slovní značky Wikimedia ve své aplikaci používejte pouze k odkazování na projekty nebo obsah Wikimedie.
Chcete-li jako první slovo v názvu aplikace použít slova Wikimedia nebo názvy projektů Wikimedie (tj. "Wikipedie"), musíte požádat o licenci na ochrannou známku.
Pokud chcete k popisu obsahu ve své aplikaci používat slovní značky Wikimedia nebo názvy projektů Wikimedie, nemusíte žádat o licenci na ochrannou známku.
Například: Aplikace může uvádět "encyklopedický obsah této aplikace pochází z Wikipedie".
Ikona aplikace:
Požádejte o licenci k použití značky v ikoně aplikace.
Pokud chcete v ikoně aplikace použít slovní značku Wikimedia nebo jinou značku Wikimedia, požádejte o licenci na ochrannou známku.
Pokud používáte jakoukoli značku Wikimedia, uveďte při jejím prvním použití symbol ochranné známky (™). Do dokumentace ke své aplikaci zahrňte také toto upozornění: "[Wikimedia Wordmark / název loga uvedený na stránce ochranných známek] je ochranná známka Wikimedia Foundation a je používána se svolením Wikimedia Foundation. Nejsme podporováni ani spojeni s Wikimedia Foundation."
Licence log:
Identifikujte licenci a dodržujte pravidla.
Značky Wikimedia jsou vydávány pod různými licencemi Creative Commons. Dodržujte prosím různé licenční požadavky pro každou značku, kterou chcete používat. Chcete-li zjistit, která licence platí, podívejte se na tuto stránku o ochranných známkách, kde najdete podrobnosti o každé značce Wikimedia.
Například, pokud je známka licencována podle CC BY-SA 4.0, musíte kredit designérovi, poskytnout odkaz na licenci a uvést, zda jste design upravili. Nesmíte tak učinit způsobem, který naznačuje, že návrhář schvaluje vaše použití. Také, pokud stavíte na původním materiálu, musíte svůj obsah šířit pod stejnou licencí jako originál.
Opětovné použití obsahu:
Zpřístupněte ji za stejných podmínek ostatním a poskytněte kredit.
Většina textu Wikimedia je licencována pod CC BY-SA 4.0 International License a GNU Free Documentation License (GFDL) a fotografie mohou být pod jinými svobodnými licencemi. Určete, která licence platí, a dodržujte různé licenční požadavky.
Například text Wikipedie je licencován pod CC BY-SA 4.0 International License a může být také licencován podle podmínek GNU Free Documentation License. Chcete-li zjistit, zda je text dostupný pod GFDL, prohlédněte si zápatí stránky, historii stránky a diskusní stránku. Můžete znovu použít text Wikipedie na základě CC BY-SA 4.0 International License, pokud své příspěvky distribuujete pod stejnou licencí, označíte všechny změny, které jste v obsahu provedli, a uvedete autory prostřednictvím odkazu zpět na stránku, kterou jste znovu použili, nebo seznam všech autorů.
Pro více informací si prosím přečtěte Práva a povinnosti uživatelů, Podmínky použití Wikimedia, Opětovné použití stránky s obsahem Wikipedie a Opětovné použití Wikimedia Commons stránka s obsahem.
Dávejte pozor na to, jak používáte loga:
Nepleťte uživatele.
Pokud jste nezískali licenci, nesmíte používat loga, která vypadají jako značky Wikimedia. Vaše loga by neměla naznačovat, že vaše aplikace souvisí s projekty Wikimedia, Wikimedia Foundation nebo posláním Wikimedie.
Zde je několik příkladů log, která nepotřebují licenci, protože "nejsou" matoucí:
Zde je několik příkladů log, která potřebují licenci, protože "jsou" matoucí:
Obrázek motýla, zveřejněný Mitch Featherston, ve veřejné doméně.
Partnerství:
Nenaznačujte partnerství, pokud žádné neexistuje.
Nenavrhujte prosím, že máte partnerství s Wikimedia Foundation, pokud nemáte uzavřenou smlouvu o partnerství.
Neříkejte například "navázali jsme partnerství s Wikipedií". Místo toho můžete říci "tuto aplikaci jsme vyvinuli pro interakci s Wikipedií" nebo "tato aplikace používá obsah z Wikipedie".
Mějte jasné přiřazení:
Přijměte uznání za svou práci.
Tvrdě jste pracovali na vytvoření své aplikace. Prosím, přijměte za to zásluhy! I když je uvádění obsahu důležité, je také důležité, aby uživatelé snadno pochopili, že nadace Wikimedia Foundation nevyvinula vaši aplikaci.
Dary:
Ujasněte si, kolik darujete.
Pokud se rozhodnete věnovat část výtěžku z vaší aplikace nám ⏤ děkujeme! Neváhejte a zahrňte tyto informace do své aplikace. Každý příspěvek pomáhá podporovat naše poslání zpřístupňovat bezplatné znalosti pro všechny.
Pokud se rozhodnete nám nepřispívat, je to také v pořádku, ale nenaznačujte, že dáváte více, než ve skutečnosti dáváte.
Pokud si myslíte, že existuje důsledek, objasněte prosím, že žádný výtěžek z vaší aplikace nebude věnován Wikimedia Foundation.
Otázky:
Přečtěte si Zásady používání ochranných známek. Kladení otázek.
Tyto pokyny nezahrnují všechny informace o zneužití značek Wikimedia. Nepokrývají také všechny případy, kdy možná budete potřebovat získat licenci.
Další informace o čemkoli v této příručce naleznete v našich Zásadách používání ochranných známek. Pokud si také nejste jisti, zda smíte používat značky Wikimedia, kontaktujte nás na trademarks@wikimedia.org.
Často kladené otázky týkající se pokynů k používání ochranných známek
1. Účel pokynů
1.1 Jaká je funkce pokynů?
Tyto pokyny jsou zaměřeny na vývojáře aplikací, aby vysvětlily, jak používat ochranné známky Wikimedia a obsah Wikimedie.
1.2 Jak se pokyny liší od Zásad používání ochranných známek Wikimedia?
Nejsou! Pokyny vysvětlují, jak se zásady používání ochranných známek vztahují konkrétně v kontextu aplikací. Kromě toho pokyny také popisují, jak používat obsah Wikipedie v souladu s platnými licencemi Creative Commons.
1.3 Proč tedy existují samostatné pokyny zaměřené výhradně na aplikace?
Tyto pokyny jsme vytvořili, abychom řešili konkrétní problémy s ochrannými známkami a obsahem, kterým mohou vývojáři aplikací čelit. Vzhledem k tomu, že se nová zařízení, včetně chytrých telefonů, tabletů a přenosných počítačů, rychle stávají stálou součástí našich životů, stávají se i aplikace důležitějšími zdroji informací. Chceme podporovat vývojáře aplikací, kteří používají ochranné známky a obsah Wikimedia, a zároveň zajistit, aby jejich aplikace vyhovovaly poslání Wikimedie a přesně reprezentovaly komunitu Wikimedie.
2. Jak používat značky Wikimedia, aby byly v souladu se Zásadami používání ochranných známek
2.1 Jaké jsou značky Wikimedia?
Značky Wikimedia jsou ochranné známky, které reprezentují komunitu Wikimedie. Jejich úplný seznam naleznete na naší stránce ochranných známek. Zahrnují slovní značky, jako je stylizovaná značka "Wikipedie", stejně jako tradičnější loga, jako je puzzle globe a "W" logo.
2.2 Musím žádat o licenci na ochrannou známku, pokud je slovo Wikimedia prvním slovem v názvu mé aplikace, i když je zřejmé, že moje aplikace není přidružena k Wikimedia Foundation?
Ano, protože slovo se bude objevovat v názvu vaší aplikace a bude ho možné podle tohoto slovního označení vyhledat. Za těchto okolností musíme zkontrolovat vaše používání, abychom zajistili, že vaše aplikace náležitě reprezentuje komunitu Wikimedie. Chcete-li požádat o licenci ochranné známky, zašlete e-mail trademarkswikimediaorg.
2.3 Mohu použít slovní značku Wikimedia k odkazování na něco jiného než na stránky Wikimedie?
Ano. Naše slova neexistovala před vytvořením našich projektů, takže nemají primární význam jako "facebook" nebo "apple". To znamená, že pokud znovu použijete slova Wikimedia k řešení něčeho, co s Wikimedií nesouvisí, budeme to považovat za "spravedlivé použití".
2.4 Kde vložím upozornění, že značka nebo logo Wikimedia, které jsem použil, je ochrannou známkou Wikimedia Foundation?
Při prvním použití byste měli uvést symbol ochranné známky (™) a zahrnout toto upozornění do dokumentace k vaší aplikaci: "[Wikimedia Wordmark / název loga, jak je uvedeno na stránce ochranných známek] je ochranná známka společnosti Wikimedia Foundation a je používán se svolením Wikimedia Foundation. Nejsme podporováni ani spojeni s Wikimedia Foundation."
2.5 Jak zjistím, zda je moje logo matoucím způsobem podobné logu Wikimedia?
V pokynech pro aplikace jsme uvedli několik příkladů přijatelných i matoucích podobných log. Obecně, pokud si někdo může snadno myslet, že vaše logo představuje projekt Wikimedia, musíte požádat o licenci na ochrannou známku. Podobně, pokud do loga aplikace zahrnete značku Wikimedia, budete pravděpodobně muset požádat o licenci na ochrannou známku.
2.6 Proč musím mít jasno o darech poskytnutých Wikimedia Foundation, když darovat neplánuji?
Musíme zajistit, aby si uživatelé nemysleli, že finančně podporují projekty Wikimedie, když platí za aplikaci.
3. Jaké licence se vztahují na obsah Wikimedie
3.1 Jaké licence se vztahují na loga Wikimedie?
Značky Wikimedia jsou licencovány pod různými licencemi Creative Commons. Chcete-li zjistit, která z nich platí, zkontrolujte stránku ochranných známek a kliknutím na konkrétní značku identifikujte správnou licenci. Poté prosím postupujte podle pokynů pro konkrétní licenci.
3.2 Jaké licence se vztahují na text Wikimedie?
Většina textu Wikimedie je licencována pod CC BY-SA 4.0 International License a GNU Free Documentation License (GFDL). Chcete-li zjistit, zda je text dostupný pod GFDL, prohlédněte si zápatí stránky, historii stránky a diskusní stránku. Na základě CC BY-SA 4.0 International License můžete znovu použít text, pokud své příspěvky distribujete pod stejnou licencí, uveďte jakékoli změny, které jste v textu provedli, a uveďte odkaz zpět na stránku, kterou jste znovu použili nebo odkaz se seznamem všech autorů. Pokud znovu použijete text z Wikipedie, přečtěte si prosím stránku s obsahem Wikipedie.
3.3 Jaké licence se vztahují na fotografie Wikimedie?
Fotografie Wikimedie jsou licencovány pod různými licencemi. Pokud používáte obrázek z Wikimedia Commons, podívejte se prosím na stránku obrázku, zjistěte, která licence platí, a dodržujte různé požadavky. Můžete také použít Imageinfo API k získání externích metadat, která obsahují název licence. Nezapomeňte si také přečíst Opětovné použití stránky obsahu Wikimedia Commons.
3.4 A co materiál zpřístupněný v rámci principu fair use?
Některé obrázky, zvuky nebo text Wikimedie se používají podle doktríny "fair use" práva Spojených států. Za těchto okolností musíte zajistit, aby se vaše opětovné použití obsahu také kvalifikovalo jako fair use. Pokud je obsah například znovu používán pro komerční účely, pravděpodobně nebude považován za fair use. Další informace naleznete na stránce s obsahem Wikipedie.