Привремено гашење Википедије на енглеском језику као знак протеста против закона СОПА
Please note: This page is kept for historical reasons. It is no longer being maintained and may be out-of-date or inaccurate. |
Прималац: Читаоци и заједница Википедије на енглеском језику
Пошиљалац: Су Гарднер, Извршни директор Фондације Викимедије
Датум: 16. јануар 2012.
Данас је заједница Википедије објавила одлуку да угаси Википедију на енглеском језику у периоду од 24 часа, почев од 5 часова (средњоевропско време) 18. јануара (можете да прочитате објаву Фондације Викимедије овде). Ово гашење је протест против предлога закона о борби против интернет пиратерије (СОПА - Stop Online Piracy Act) у америчком парламенту, и закона о ИП заштити (ПИПА - PROTECT IP Act) предложеног у америчком Сенату, који, уколико буду били усвојени, могу озбиљно да нанесу штету слободном и отвореном интернету, укључујући и Википедију.
Ово ће бити први пут да Википедија на енглеском језику јавно протестује на овај начин, и ова одлука није донета олако. Овако је описују три администратора Википедије који су формално закључили дискусију у заједници. Из изјаве за јавност коју су потписали корисници en:User:NuclearWarfare, en:User:Risker and en:User:Billinghurst:
- Заједница Википедије на енглеском језику сматра да су оба ова закона, уколико се усвоје, погубни за слободан и отворен интернет.
- У току последња 72 сата преко 1800 википедијанаца се окупило да продискутује предложене акције које би заједница могла да покрене против предлога закона СОПА и ПИПА. Ово је био досад највећи ниво учешћа у расправама заједнице на Википедији, што илуструје ниво забринутости коју википедијанци имају због предложених закона. Уверљива већина учесника подржава акцију заједнице која би охрабрила ширу јавну акцију као одговор на ова два предлога. Од свих предлога који су википедијанци разматрали, највећу подршку је добио предлог за привремено гашење Википедије на енглеском језику, који би се обавио заједно са гашењима других сајтова на интернету који се не слажу с овим законима.
- Приликом пажљиве анализе ове расправе, администратори који су закључили расправу приметили су да је предложена акција добила широку подршку широм света, а не само из Сједињених Држава. Највише приговора на глобално привремено гашење дошао је од оних који су предлагали да прекид буде ограничен на читаоце из САД, док би остатак света видео банер. Такође смо приметили да међу онима који су подржавали привремено гашење, њих 55% подржавају глобално привремено гашење, а многи од њих су показали и забринутост због закона у другим земљама.
Доносећи ову одлуку, википедијанци ће бити критиковани зато што изгледа да напуштају неутралност и заузимају политички став. Ради се о стварном, легитимном проблему. Желимо да људи верују Википедији, а не да мисле да Википедија шири пропаганду.
Али, иако су чланци Википедије неутрални, њено постојање није. Као што је Кет Волш, чланица одбора Фондације Викимедије, недавно написала на једној од наших мејлинг листа,
- Зависимо од правне инфраструктуре која нам омогућава рад. Такође зависимо од правне инфраструктуре која омогућава другим сајтовима да складиште материјал који су послали корисници, било да је реч о информацијама или изражавању. Викимедијини пројекти организују, сажимају и прикупљају светско знање. Ми га стављамо у контекст и показујемо људима како да га користе.
- Али то знање мора бити негде објављено да би се могло пронаћи и користити. Тамо где се може цензурисати без правне сигурности, оно може наштетити говорнику, јавности и Викимедији. Тамо где можете говорити једино ако имате довољно ресурса да се борите против правних изазова или тамо где ваше ставове претходно одобрава неко ко те ресурсе има, исти уски скуп већ популарних идеја биће једино чему ће сви моћи приступити на сувисли начин.
Одлуку да се Википедија на енглеском језику привремено угаси нисам ја донела; донели су је уредници, кроз процес одлучивања консензусом. Али је подржавам.
Као Кет и остатак Одбора Фондације Викимедије, све више сам почела да размишљам о јавном гласу Википедије и доброј вољи коју људи показују према њој као ресурсу који се настоји користити за јавну добробит. Читаоци верују Википедији јер знају да је, успркос свим манама, њено срце на правом месту. Она не настоји да уновчи њихове очи или да их натера да поверују у неку специфичну ствар или да им прода неки производ. Википедија нема скривене циљеве: само жели да помогне.
То се мање може рећи за друге сајтове. Већина је комерцијално мотивисана: њихова сврха је зарађивање новца. То не значи да они немају жељу да учине свет бољим — многи имају! — али то значи да њихови ставови и акције морају бити схваћени у контексту сукоба интереса.
Ја се надам да ће, када се Википедија 18. јануара привремено угаси, људи схватити шта радимо за своје читаоце. Подржавамо свачије право на слободу мисли и слободу изражавања. Сматрамо да би свако требало да има приступ образовним материјалима у широком распону тема, чак и ако их не могу платити. Верујемо у слободни и отворени интернет где се информације могу делити без препрека. Верујемо да нови предложени закони као СОПА и ПИПА, као и други слични закони о којима се расправља унутар и изван Сједињених Држава — не доприносе интересима опште јавности. Овде можете прочитати одличан списак разлога зашто се треба дићи против закона СОПА и ПИПА, код Фондације за електронску границу.
Зашто је ово глобална акција а не ограничена само на САД? И зашто сада, када су неки од америчких законодаваца у тактичком повлачењу по питању СОПА?
Ради се о томе да не верујемо да ће СОПА пропасти, а и ПИПА је још и те како активна. Такође, СОПА и ПИПА су индикатори далеко ширег проблема. Широм света, видимо развој закона замишљених да се боре против онлајн пиратерије и да регулишу интернет на разне начине, науштрб слободе на интернету. Наша забринутост не ограничава се само на СОПА и ПИПА: они су само део проблема. Желимо да интернет остане слободан и отворен, свуда и за свакога.
Нека се ваш глас чује!
Надамо се да ћете 18. јануара стати уз нас, и да ћете учинити све што је у вашој моћи да се и ваш глас чује.
Су Гарднер,
Извршни директор Фондације Викимедије