Jump to content

Archive:Wikimedia Quarto/1/Pl-4

From Wikimedia Foundation Governance Wiki

<a href="/wiki/Wikimedia_Quarto/1/Pl-1" title="Wstęp"><img src="/upload/thumb/9/93/40px-Welcome.png" alt="Wstęp" /></a>
Wstęp

<a href="/wiki/Wikimedia_Quarto/1/Pl-2" title="Założycie"><img src="/upload/thumb/f/f9/40px-Founder.png" alt="Założycie" /></a>
Założycie

<a href="/wiki/Wikimedia_Quarto/1/Pl-3" title="Raporty"><img src="/upload/thumb/4/45/40px-Reports.png" alt="Raporty" /></a>
Raporty

<a href="/wiki/Wikimedia_Quarto/1/Pl-4" title="Projekty"><img src="/upload/thumb/8/8c/40px-Projects.png" alt="Projekty" /></a>
Projekty

<a href="/wiki/Wikimedia_Quarto/1/Pl-5" title="Wywiad"><img src="/upload/thumb/e/e5/40px-Interview2.png" alt="Wywiad" /></a>
Wywiad

<a href="/wiki/Wikimedia_Quarto/0409/Pl-6" title="Prasa"><img src="/upload/thumb/c/c7/40px-Press2.png" alt="Prasa" /></a>
Prasa

<a href="/wiki/Wikimedia_Quarto/1/Pl-7" title="Świat"><img src="/upload/thumb/d/da/40px-International2.png" alt="Świat" /></a>
Świat

<a href="/wiki/Wikimedia_Quarto/1/Pl-8" title="Uwagi końcowe"><img src="/upload/thumb/7/7e/40px-Endnotes2.png" alt="Uwagi końcowe" /></a>
Uwagi końcowe

Z projektów

 

Drzewo życia

Wikiprojekt "Drzewo Życia" zajmuje się wszystkimi organizmami żywymi na naszej planecie i nadal pozostaje największym projektem Wikipedii. Autorzy piszą artykuły w różnych językach, a ilość tych artykułów idzie w tysiące.

We wrześniu Rada zwołała zebranie online, by podyskutować o Wikispecies [1], proponowanym projekcie dotyczącym nauk biologicznych, powiązanym z projektem "Drzewo Życia", którego celem jest zgromadzenie danych na temat każdego z gatunków. Te dane będzie można importować do każdej z wersji językowych Wikipedii. Projekt, który został utworzony pod koniec miesiąca, będzie ściśle współpracował z projektem "Drzewo Życia" i pokrewnymi we wszystkich Wikipediach.

Publikacje tradycyjne

Dwie publikacje o charakterze leksykonu poświęcone osobnym tematom, które nazwaliśmy 'WikiReaders', powstały w języku niemieckim z zawartości Wikipedii; tematami były Szwecja i Internet [2]. Zostały one napisane przy udziale grupy autorów z Thomasem Karcherem na czele, w formacie PDF, a potem wydrukowane w małym nakładzie w cenie 6 dolarów amerykańskich za egzemplarz, przy zastosowaniu kilku prostych wytycznych [3]. Dystrybucję przeprowadzano na spotkaniach Wikipedystów w Niemczech i Austrii, a także za pośrednictwem sklepu internetowego [4]. Przygotowania do podobnych przedsięwzięć rozpoczęto na angielskiej Wikipedii, a tematami mają być kryptografia i II wojna światowa [5].

Wikimedia Commons

Projekt Wikimedia Commons powstał we wrześniu 2004, mając na celu stworzenie centralnego źródła grafik, muzyki i, w miarę możliwości, tekstów i tekstów mówionych objętych jedną z wolnych licencji, do wykorzystania we wszystkich projektach Wikimedia. Wikimedia Commons, będące ostatnio na etapie planowania, w przyszłości umożliwi wykorzystywanie tych samych plików graficznych we wszystkich projektach.


Proponowane projekty

Wikipeople: Będzie to coś w rodzaju miejsca pamięci, włączając 911wiki jako portal, wraz z innymi, pomniejszymi portalami upamiętniającymi, a także wikidrzewo genealogiczne - ze szczegółami genealogicznymi dotyczącymi ludzi każdej epoki historycznej. Twórcy projektu pragną przenieść do Wikipeople zawartość wiki upamiętniającego 11 września.

Wikiversity: Aktualnie jest to portal dla tych części serwisu Wikibooks, które zawierają materiały przeznaczone do nauczania lub nauki własnej. Zainteresowanie Wikiversity wzrasta i projekt ten ma przed sobą wspaniałe perspektywy dotarcia do kadry uniwersyteckiej i nauczycieli szkół średnich, którzy regularnie odwiedzają Wikipedię wraz ze swoimi studentami/uczniami. Trwają prace nad opracowaniem istniejących na wikibooks podręczników, do zastosowania w kursach online oraz nad zgromadzeniem wsparcia dla rozwoju bardziej rozbudowanej wersji Wikiversity.

Projekty lokalne

de : : co 2 tygodnie wybierany jest temat i rozpoczyna się ulepszanie artykułów z nim związanych. Od kwietnia przeprowadzono już kontrolę jakości artykułów na 11 tematów. Banner image Por. nl.

en : Wyróżnione grafiki : równolegle do wybierania wyróżnionych artykułów, trwa zaliczanie wysokiej jakości grafik do grafik wyróżnionych; Szablon 'Grafika dnia' codziennie zawiera inny plik graficzny wart przedstawienia.

fr : Szeroko zakrojona akcja poprawy jakości francuskiej Wikipedii miała miejsce latem: ilość artykułów kontrowersyjnych została zdecydowanie ograniczona, wszystkie grafiki oznaczono informacją o prawach autorskich i rozszerzono bardzo wiele niedopracowanych artykułów.

ja : Web Creation Award 9 września japońska Wikipedia zdobyła Nagodę Specjalną Web Creation Award, ustanowioną przez Japanese Advertisers Association (Japońskie Stowarzyszenie Reklamodawców), dla wybitnych serwisów w języku japońskim.

Z artykułu, który wygrał pierwszy konkurs
Z artykułu, który wygrał pierwszy konkurs
nl : Schrijfwedstrijd: Konkurs pisania artykułów zaczął się cieszyć takim powodzeniem, że de: we wrześniu poszła : w te same ślady.

zh : - co 2 tygodnie wybierany jest jeden ważny artykuł i powiązane z nim artykuły są sprawdzane, poprawiane i uzupełniane.


Sprawozdania z oddziałów


W tym roku rozpoczęto starania o założenie dwóch regionalnych oddziałów Fundacji Wikimedia, w Niemczech i we Francji. Stworzono projekty statutów i zalążki organizacji, by doprowadzić do ich rejestracji oraz rozpocząć ich popularyzację, szczególnie wśród autorów Wikipedii de: i fr:. Oba przedsięwzięcia stworzyły obszerną dokumentację, której znaczna część znajduje się na Meta. Rozpoczęto regularne spotkania.

Wikimedia Deutschland

12 czerwca 2004 roku był, jak wszyscy oczekiwali, punktem zwrotnym dla niemieckiej Wikipedii. Wieczorem, podczas konferencji Wizards od OS, Wikipedyści urządzili imprezę dla uczczenia 100-tysięcznego artykułu, a następnego dnia, na spotkaniu 34 Wikipedystów i ich przyjaciół, założono oddział Wikimedii w Niemczech, Wikimedia Deutschland.

Oddział niemiecki rozpoczął działanie od razu. 1 lipca 5 Wikipedystów spotkało się z Brockhaus Corporation, najbardziej cenionym niemieckim wydawcą publikacji encyklopedycznych, w celu wymiany doświadczeń. Rozpoczęto współpracę z Digital Library w Berlinie w celu stworzenia Wikipedia CD-summary, tak aby pod koniec września mogło powstać 40 tys. płyt CD z tym wydawnictwem.

Podczas spotkania dużej grupy na IRC omawiano nowe strategie i projekty. Profesor Deborah Weber-Wulff z uniwersyteckiego wydziału mediów i informatyki w Berlinie podjęła się koordynacji działań środowiska akademickiego w ramach Wikipedii.

Mają się odbyć prezentacje na temat Wikipedii na konferencjach i zjazdach, warto wspomnieć o Linuxday w Lörrach i konferencji Berlinux w Berlinie.

Wikimédia France

Oddział francuski jest nadal w trakcie tworzenia. Powołano zespół pilotażowy (comité de pilotage) i przedstawiono już projekt statutu i struktury organizacyjnej.

Obecny kształt tego stowarzyszenia (zobacz [6]) zdaje się być akceptowany przez wszystkich członków komitetu pilotażowego i nie ma obecnie zastrzeżeń do żadnych szczegółowych rozwiązań zaproponowanej struktury organizacyjnej. Nazwa stowarzyszenia została już ustalona i brzmi: Wikimédia France.

Ze względu na wakacje sierpień był okresem zastoju. Po wakacjach ma się to zmienić, jednakże nie zgłosiło się jeszcze zbyt wielu kandydatów na członków zarządu. Zgodnie z harmonogramem (zobacz ([7]), następnym ważnym etapem ma być zebranie październikowe, kiedy to dojdzie do zatwierdzenia ustalonych spraw, a potem w listopadzie stowarzyszenie ma zostać oficjalnie zarejestrowane.

Niektóre ze spraw, którymi zajmie się nowy oddział, to utworzenie francuskich mirrorów i serwerów squid dla projektów Fundacji, a także zakup domen koniecznych dla tego oddziału (o ile fundusze na to pozwolą).

 

<< 4 >>