Zásady: Zásady lidských práv/Často kladené otázky
Tato stránka uvádí některé často kladené otázky (FAQ) o Zásady lidských práv Wikimedia Foundation. Tento FAQ není součástí Zásady lidských práv Wikimedia Foundation. Není to ani právní dokument a není to právní poradenství. Doufáme však, že vám pomůže. Uvědomte si prosím, že v případě jakéhokoli rozdílu ve významu nebo výkladu mezi původní anglickou verzí tohoto obsahu a překladem má přednost původní anglická verze. |
Níže uvedené otázky a odpovědi se vztahují k Zásadám lidských práv schváleným správní radou Wikimedia Foundation dne 8. prosince 2021.
Nejčastější dotazy (zveřejněno 9. prosince 2021)
Co tato politika znamená pro zaměstnance nadace a dobrovolníky Hnutí?
Tým Global Advocacy zveřejnil Diff blogový příspěvek, který zkoumá, co tato politika znamená pro zaměstnance nadace a dobrovolníky Hnutí.
Jaký byl proces vývoje této politiky?
V roce 2020 se Wikimedia Foundation připojila ke konstituci společnosti Global Network Initiative, což je organizace s mnoha zainteresovanými stranami, která obhajuje svobodu projevu a soukromí na internetu a vyžaduje, aby se její členové zavázali k souboru zásad na podporu těchto práv, v souladu s mezinárodními standardy lidských práv. Také v tomto roce nadace pověřila poradenskou společnost Article One Advisors, která se specializuje na lidská práva, odpovědné inovace a sociální dopad, aby provedla posouzení dopadu bezplatných znalostních projektů Wikimedie na lidská práva. Hodnocení bylo založeno na rozsáhlých konzultacích se zaměstnanci nadace, dobrovolníky Hnutí a dalšími zúčastněnými stranami a odborníky na technologie a lidská práva. Rozsah byl zamýšlen tak, aby se týkal všech lidských práv, včetně, ale bez omezení na svobodu projevu a soukromí. Mezi cíle hodnocení patřilo odhalení významných rizik v oblasti lidských práv napříč projekty Wikimedie s bezplatnými znalostmi a vývoj strategií ke zmírnění skutečných a potenciálních rizik souvisejících s projekty Wikimedie, včetně zamezení poškození lidí, kteří se přímo či nepřímo zapojují do projektů Wikimedie nebo jsou jimi ovlivněni.
Článek 1 předložil svou závěrečnou zprávu nadaci v červenci 2020. Zjištění a doporučení zprávy byly představeny správní radě v září 2020. Vyšlo najevo pět kategorií rizik v oblasti lidských práv souvisejících s projekty bezplatných znalostí Wikimedia: škodlivý obsah, obtěžování, vláda dohled a cenzura, rizika pro práva dětí a omezení rovnosti znalostí. Mezi prioritní doporučení patří:
- Vyvinout samostatnou politiku lidských práv, která bude sloužit jako polární hvězda pro úsilí Wikimedia v oblasti lidských práv (což jsme nyní učinili);
- Provádět průběžnou hloubkovou kontrolu lidských práv. To zahrnuje:
- Pravidelná hodnocení lidských práv (v rámci nadace a jejích projektů)
- Transparentní podávání zpráv o výsledcích a zmírňování
- Kanály kompatibilní s právy, které reagují na obavy o lidská práva vznesené členy komunity
- Umožnění zaměstnancům nadace a širší komunitě prostřednictvím robustních školicích programů a produktových nástrojů (např. software pro reakci na incidenty) podporu širšího respektování lidských práv.
Naším záměrem je zveřejnit podrobnější zjištění a doporučení ze zprávy o posouzení dopadu na lidská práva v roce 2022. Politika lidských práv prošla několika návrhy s počátečními vstupy z článku jedna, členů Human Rights a Public Policy týmy a další členové právního oddělení. Politika byla poté sdílena s klíčovými zástupci z celé nadace a s výborem pro produkty a technologie správní rady. Po rozsáhlé zpětné vazbě a diskuzi byl dále revidován, než byl předložen celé správní radě ke konečnému schválení.
Jak zapojíte hnutí do utváření toho, jak bude tato politika implementována?
Tato politika představuje soubor závazků na velmi vysoké úrovni, jejichž implementace bude trvat roky, a to iterativním, konzultativním a transparentním způsobem. Nyní, když byla politika schválena, musíme vypracovat počáteční plán implementace. V lednu tento proces zahájí naše týmy pro lidská práva a veřejnou politiku, které budou úzce spolupracovat se zaměstnanci z celé nadace na přezkoumání doporučení z našeho posouzení dopadu. Zároveň v novém roce zřídíme pro členy hnutí asynchronní kanály v reálném čase, které nám pomohou utvářet, jak jsou naše závazky v oblasti lidských práv implementovány.
Co když mám otázky nebo obavy?
Máte-li bezprostřední obavy, dotazy nebo návrhy, v následujících týdnech budou naplánovány další hodiny konverzace. Video z hodiny konverzace z 10. prosince 2021 je k dispozici na Wikimedia Commons a písemné poznámky k hovoru jsou k dispozici na Meta-Wiki. S jakýmikoli dalšími dotazy můžete poslat e-mail Richardu Gainesovi (rgaineswikimedia.org) a Ziski Putzovi (fputzwikimedia.org).
Budou tyto zásady dostupné v dalších jazycích?
Snahu o zpřístupnění ve více jazycích můžete podpořit poskytnutím překladů.
Nejčastější dotazy (zveřejněno 3. února 2022)
Úvod
Wikimedia Foundation věří, že znalosti jsou lidským právem. Projekty Wikimedie poskytují kanály a platformy, jejichž prostřednictvím má každý – kdekoli – právo svobodně a beze strachu sdílet znalosti a přistupovat k nim. Za tímto účelem správní rada dne 8. prosince 2021 schválila Zásady lidských práv nadace. Wikimedia Foundation oznámila tyto zásady dne 9. prosince v Diff článku řešení toho, co tato politika pro Hnutí znamená. Tým Global Advocacy uspořádal 10. prosince Hodinu konverzace (písemné poznámky jsou k dispozici), aby prodiskutovali zásady a zodpověděli případné okamžité dotazy komunity.
Následující otázky a odpovědi jsou založeny na otázkách vznesených členy komunity na různých fórech. Doplňují úvodní sadu často kladených otázek zveřejněných spolu se zásadami. Informace obsažené na této stránce jsou určeny všem členům komunity Wikimedia, včetně dobrovolníků a zaměstnanců nadace. Tyto informace se snaží objasnit účel politiky, proces jejího vypracování a určité aspekty jejího obsahu. Tým Global Advocacy bude i nadále sledovat otázky a obavy vznesené v části "rozhovor" na této stránce a bude poskytovat odpovědi na čtvrtletní bázi.
Otázky týkající se samotné politiky
Jaký je účel politiky lidských práv?
Tato politika má sloužit jako kompas pro naši širší práci při prosazování politik a technologií, které hnutí posouvají. Poskytuje rámec pro respektování a ochranu práv každého – od zaměstnanců až po dobrovolné přispěvatele – ve všech činnostech nadace a pohybových aktivitách. Vyjasňuje naši odpovědnost zajistit, aby všechny projekty Wikimedie byly provozovány a navrženy s ohledem na rizika a přínosy související s lidskými právy. Zásadně bude tato politika informovat o tom, jak reagujeme na členy našeho hnutí a jak je chráníme před požadavky a hrozbami ze strany nestátních aktérů i vlád, které hrozí porušováním jejich lidských práv.
Jakým způsobem byla ovlivněna lidská práva členů komunity, a proto je tato politika nezbytná?
Způsoby, jakými mohou členové zažít ohrožení nebo porušování svých lidských práv v souvislosti s projekty Wikimedie, se liší podle jejich situace a kontextu, vzhledem k tomu, že naše je globální hnutí s členy naší komunity žijícími a přispívajícími do projektů Wikimedie ze zemí pokrývajících celé spektrum zdarma autoritářským společnostem.
Například dobrovolníci ve více autoritářských kontextech byli ohrožováni a dokonce fyzicky napadáni v souvislosti s jejich prací na projektech Wikimedie. Příběh této rychlé společnosti zveřejněný na konci roku 2021 popisuje, jak byli někteří dobrovolníci obtěžováni a terčem státního dozoru.
Vystavuje tato politika neúmyslně dobrovolníky většímu riziku?
Nešťastná odpověď je "pravděpodobně", ale musí být zvýrazněna skutečností, že neexistence takové politiky pravděpodobně také nechtěně vystaví dobrovolníky většímu riziku. V některých částech světa je sdílení informací radikální čin. Tuto skutečnost nemůžeme změnit tím, jaké zásady přijímáme nebo nepřijímáme. Jsme přesvědčeni, že je důležité si rizika uvědomit a zároveň udělat vše, co je v našich silách, abychom se vyhnuli jejich zesilování. Tato politika nám pomáhá pevně vyjádřit náš závazek je řešit. Naším cílem je co nejvíce chránit a zachovávat práva těch, kteří by naše platformy používali ke sdílení nebo přístupu ke znalostem.
Jaký je dopad této politiky na neutralitu projektů Wikimedie?
Neutrální úhel pohledu je a zůstane základním principem mnoha projektů Wikimedie (je však třeba poznamenat, že nejméně šest projektů takovou politiku nemá). Formalizace našeho závazku k mezinárodně uznávaným normám lidských práv nesnižuje tento princip ani právo jakýchkoli projektů prosazovat zásady NPOV ve svém obsahu. Implementace této politiky také neznamená, že jakýkoli dobrovolník, který může přispět z politicky citlivého prostředí, je de facto lidskoprávní nebo politický aktivista. Tato politika však posiluje náš závazek chránit lidská práva dobrovolníků, kteří mohou být ohroženi v důsledku své práce s projekty Wikimedie.
Je příznačné, že tato politika znovu opakuje a posiluje závazek Wikimedie svobodné znalosti jako lidské právo. Začíná tím, že připomíná světu, že samotné projekty Wikimedie lidem umožňují toto právo uplatňovat. Kromě toho právo na sdílení a přístup k bezplatným znalostem by mělo být chápáno tak, že zahrnuje právo dobrovolníků řídit projekty Wikimedie podle principu neutrality a prosazovat pravidla komunity týkající se NPOV.
Tato politika zahrnuje závazek využívat vliv nadace k obhajobě lidských práv. Jak je to v rámci primárního účelu nadace, kterým je podpora všech projektů Wikimedie provozovaných dobrovolníky?
Podívejme se velmi konkrétně na hlavní účel nadace. Chceme "umožnit lidem na celém světě a zapojit je ke shromažďování a vývoji vzdělávacího obsahu pod svobodnou licencí nebo ve veřejné doméně a k jeho efektivnímu a celosvětovému šíření". Nejsme tu pro projekty, stejně jako pro lidi, kteří na projektech pracují, a pro lidi, kteří mají přístup k obsahu, který vytvářejí a spravují. Naším pevným postojem je, že posilování postavení lidí znamená podporu prostředí, které vede k bezpečnému vytváření a správě zdrojů znalostí a jejich bezpečnému (a tedy efektivnímu) využívání.
Zásady odkazují na UCOC. Je to předčasné vzhledem k tomu, že fáze 2 není dokončena a fáze 1 v současné době nemá žádný mandát pro autoritu ve Společenství, protože neprošla ratifikací Společenství?
Nemyslíme si, že je to předčasné z několika důvodů.
Zaprvé, i když cesty prosazování Univerzálního kodexu chování (UCoC) jsou stále neúplné, samotná politika UCoC je oficiální. Mandát UCoC pochází z právní odpovědnosti správní rady vůči stránkám a jejich uživatelům, jak je stanoveno v Podmínkách použití. Čas od času musí schválit zásady, aby dodržel své závazky, a činí tak již léta – jako například Usnesení o životopisech žijících osob nebo Zásady ochrany osobních údajů. Souhlas uživatelů s dodržováním zásad a usnesení schválených radou je zakódován v podmínkách použití.
Zadruhé, i když je pravda, že cesty vymáhání ještě nejsou definovány, myslíme si, že je důležité výslovně uznat, že UCoC a politika lidských práv jsou součástí stejného úsilí: Formalizovat pokračující závazek nadace a práci na ochraně a obraně lidských práv. Tam, kde je Politika lidských práv prvním krokem k vyjasnění našeho závazku a odpovědnosti za ochranu lidských práv, UCoC je jedním z příkladů toho, jak tento závazek již naplňujeme. Tato politika posiluje hodnoty a chování potřebné k ochraně a respektování základních práv lidí zapojených do projektů Wikimedie.
Vše, co bylo řečeno, chceme poznamenat, že výzva k UCoC byla doporučení Strategie hnutí vyvinuta mnoha dobrovolníky v průběhu několika let. Před přijetím usnesení představenstva prošel rozsáhlými konzultacemi a vývojem, kterých se účastnily stovky uživatelů a byly zapracovány desítky revizí. Tento sdílený model spoluvytváření komunity a model legitimity schválený správní radou dobře posloužil hnutí při vytváření a přijímání politik, které musí nadace pomáhat prosazovat. Například výzva k vytvoření charty hnutí, která vytvoří alternativní cesty k vytváření univerzální politiky, byla sama o sobě doporučením Strategie hnutí a byla schválena představenstvem. Pevně také věříme, že účinnost UCoC může být plně pochopena až poté, co bude testována a budeme schopni identifikovat, co funguje a co ne. To je důvod, proč jsme se zavázali, že po roce provedeme společnou revizi jak politiky, tak vynucovacích cest s ohledem na úpravy, které splňují potřeby komunity.
Posouzení dopadu na lidská práva
Nejčastější dotazy zveřejněné v prosinci popisují posouzení dopadu na lidská práva, které bylo provedeno v roce 2020 před vypracováním návrhu Politiky lidských práv. Bude toto hodnocení zveřejněno? Když?
Ano, pracujeme na verzi zprávy o posouzení dopadů, která může být zveřejněna koncem tohoto roku. Naše právní týmy, týmy pro lidská práva a bezpečnostní týmy potřebují dostatek času na přezkoumání veřejné verze, aby bylo zajištěno, že informace nevystaví žádné jednotlivce nebo komunity újmě. Je pro nás důležité, abychom se vyhnuli nechtěnému poskytování "příručky" špatným aktérům, jak používat systémy a procesy Wikimedie k uzákonění druhů rizik v oblasti lidských práv, která se snažíme zmírnit.
Do jaké míry byli dobrovolníci konzultováni během hodnocení dopadu na lidská práva?
Posouzení dopadu na lidská práva bylo provedeno externími odborníky, aby zhodnotili vlastní technické systémy, procesy a zásady nadace. V rámci hodnocení vedli rozhovory s členy komunity a zaměstnanci, stejně jako s externími expertními agenturami a hodnotícími dokumenty o politice.
Komunitní konzultace
Proč nebyly tyto zásady před schválením sdíleny šířeji?
Závěry posouzení dopadu na lidská práva byly představeny správní radě v září 2021. Na základě zjištění a doporučení hodnocení se správci a vedení nadace shodli, že zavedení této politiky je naléhavé, aby byla splněna odpovědnost nadace chránit členy naši komunitu před skutečnými, rostoucími hrozbami ve světě.
Implementace politiky lidských práv zároveň vyžaduje čas a zdroje, což vyžaduje plánování a rozpočtování. Správci a vedení nadace se tedy shodli, že je důležité, aby politika byla navržena a dokončena včas na zasedání správní rady v prosinci 2021. V opačném případě by byla schválena nejdříve na březnovém zasedání, což by bylo příliš pozdě na proces plánování a sestavování rozpočtu nadcházejícího fiskálního roku.
Vzhledem k hrozbám, které posouzení dopadů identifikovalo, by takové zpoždění mělo netriviální důsledky pro lidské bytosti, které přispívají k projektům Wikimedie nebo s nimi spolupracují. I když tedy konzultace o této politice probíhaly napříč odděleními a zaměstnanci nadace, nebyl čas na zahájení širšího komunitního konzultačního procesu mezi zářím a začátkem prosince včas, aby byl správní radě předložen konečný návrh.
To znamená, že jsme se zavázali k procesu konzultací o implementaci této politiky v rámci každoročních plánovacích konzultací plánovaných na jaro 2020. Také hledáme příspěvky komunity k tomu, jak můžeme vést probíhající rozhovory a konzultace o otázkách lidských práv v celém hnutí. obecně a zejména provádění politiky.
Konverzační hodina prosinec 2021
Proč byla první hodina konverzace naplánována s jednodenním předstihem?
Hodina konverzace byla oznámena den poté, co správní rada schválila Zásady lidských práv 8. prosince a nemohla být oznámena před formálním schválením zásad. Snažili jsme se, aby byli zástupci nadace k dispozici komunitě co nejdříve poté, s vědomím, že nadcházející prázdniny by mohly způsobit, že mnoho zaměstnanců a členů komunity se nebude moci zúčastnit. Proto jsme se rozhodli, že dříve bude lépe než později. I když nás mrzí, že se nemohli zúčastnit všichni zájemci, těšíme se na další příležitosti ke konverzaci.
Kdy bude další hodina konverzace?
Další bude rozhovor se správní radou 17. února. Časy pro toto zapojení lze nalézt na Meta-Wiki.
Jak můžeme po hodinách konverzace nejlépe zapojit tým stojící za těmito zásadami?
I když je tým malý, zavazujeme se zabývat se otázkami a komentáři zanechanými na této stránce ve čtvrtletní kadenci. Můžeme agregovat jako otázky a možná nebudeme schopni poskytnout konkrétní odpovědi na všechny otázky, ale uděláme, co bude v našich silách.
Pokud máte obavy o jednotlivce, kteří mohou být ohroženi v důsledku svých aktivit souvisejících s jakýmikoli projekty Wikimedie, můžete také poslat e-mail talktohumanrightswikimedia.org.
Obecné informace o osvědčených postupech, když čelíte hrozbám bezprostředního fyzického ublížení, naleznete níže.
Ochrana před ohrožením lidských práv jednotlivců
Jaké jsou postupy pro ochranu práv ohrožených jednotlivců?
Bohužel není možné hovořit o specifikách v procesech, aniž bychom riskovali, že upozorníme špatné aktéry způsobem, který může poukázat na mezery a slabiny. Náš obecný přístup staví na tradiční praxi programu Hlasy pod hrozbou a jeho cílem je kultivovat kontakty ve vysoce rizikových regionech s cílem poskytovat podporu dobrovolníkům, kteří jsou pronásledováni za své příspěvky v dobré víře hnutí, když je potřeba podpora. Existuje řada způsobů, jak se nadace o takových hrozbách dozví, včetně našich obvyklých nouzových protokolů, a my zvyšujeme naši schopnost rychle a dobře reagovat na tyto druhy hrozeb s rychlou odezvou malý tým regionálních specialistů pod dohledem vedoucího pro lidská práva.
Co když jsem já nebo wikimediant, kterého znám, ohrožen?
Ozvěte se prosím. Naše procesy se budou lišit podle naléhavosti hrozby. Pokud vy nebo někdo čelíte bezprostřední hrozbě fyzické újmy, přečtěte si prosím Threats of Harm, kde najdete nejlepší přístupy. Pokud hrozba není bezprostřední, obraťte se na talktohumanrightswikimedia.org.
Jak tato politika řeší pracovní práva?
Všeobecná deklarace lidských práv potvrzuje, že "Každý má právo zakládat odbory a vstupovat do nich na ochranu [svých] zájmů". Politika lidských práv odráží závazek nadace chránit a respektovat všechna lidská práva, včetně práv pracovních.