Ticari marka politikası/SSS

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
This page is a translated version of the page Policy:Trademark policy/Frequently asked questions and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.

Ticari marka politikası hakkında sıkça sorulan sorular


Burada listelenen sıkça sorulan sorular, ticari marka politikasının bir parçası olmadığı gibi, yasal bir belge dahi değildir. Bu SSS'leri yararlı bulmanızı umuyoruz.
:)

0 Ticari marka politikasına giriş

0.1 "Ticari marka koruması" nedir?

Ticari marka hukuku, tıpkı birtakım mal ve hizmetler gibi, marka ile temsil ettiği iş arasındaki birlikteliği korur. Belirli bir çalışmanın kaynağı hakkında kullanıcıları kafa karışıklığından korumayı amaçlar. Ayrıca, bir ticari markayı gören kullanıcılar bu ilişkiye güvenirler ve markalar altında sağlanan diğer çalışmalardan bekledikleri ile karşılaştırılabilir itibar ve kalite düzeyi ve hizmet düzeyi hakkında beklentileri olur. Bu nedenle, ticari markalar Wikimedia Vakfını ve topluluk üyelerinin itibarını somutlaştıran ve kullanıcılar için bir çalışmayı, ürünü veya hizmeti tanıtan "kısa bir yol" olarak hizmet gören oldukça güçlü ve değerli araçlardır.

0.2 "Wikimedia siteleri" nelerdir?

Wikimedia Vakfı birkaç özgür yazılım ve özgür içerik sitesi işletiyor, bazıları şurada listelenmekte: Projelerimiz.

1 Bu politika nelere uygulanır?

1.1 "Kelime işareti" nedir?

Yalnızca bir metinden oluşan (mesela "Wikipedia" veya "Wikimedia"), kaynağını tanımlamak için temsil ettiği işle bağlantı içerisinde kullanılan bir ticari markadır. Ek olarak, bir kelime işareti bütün resmi çevirileri ve transliterasyonları da içerir (ör. "Türkçe için Vikipedi").

1.2 "Karakterize edilmemiş kelime işareti" nedir?

Karakterize edilmemiş kelime işaretleri, yalnızca "Wikimedia" ve diğer proje isimleri "Vikipedi", "Vikisözlük" gibi sözcüklerdir. Karşılaştırıldığında, karakterize edilen kelime işaretleri, belirli yazı tipleriyle yazılmış gibi kendi özel biçimleriyle oluşan isimlerdir. Örneğin, "Vikipedi" kelime işareti için özel biçim şöyle görünür: . Karakterize edilen ve edilmeyen kelime işaretleri Wikimedia Vakfı'nın ticari markalarıdır.

1.3 "Ticari takdim şekli" nedir?

Amaçlarımız doğrultusunda, ticari takdim şekli, web sitesinin ya da çevrimiçi materyalin kaynağını tanımlayan web sitesinin veya maddenin tasarımını ifade eder. Bunu bir sitenin "görünüşü ve hissettirdiği" olarak da düşünebilirsiniz. Bir Vikipedi maddesinin ya da Vikipedi ana sayfasının özel tasarımı ve görünüşü bir örnektir. Bir Wikimedia sitesinin ticari takdim şekli de ayrıca Wikimedia Vakfı'nın bir ticari markasıdır. Ticari marka hukuku ticari takdim şekillerini de korur.

"Wikimedia markalarına" geri dönün.

1.4 "Topluluk üyeleri" kimdir?

Wikimedia sitesine katkıda bulunan herkes! Ayrıca şubeleri, tematik kuruluşları, kullanıcı gruplarını, Wikimedia Vakfının personelini ve üyelerini içerir.

Topluluk üyelerine geri dönün

1.5 Bir hareket kuruluşu, ticari markaları neden özgürce kullanamaz?

Ticari markaların yasal hak sahibi olarak, topluluk için ticari marka korumalarını sağlamak için kullanımlarını kontrol etmemiz gerekiyor. Daha fazlasını buradan okuyabilirsiniz.

1.6 Bu ticari marka politikası ile bir şube, kullanıcı grubu ya da tematik kuruluş anlaşması arasındaki ilişki nasıldır?

Şubeler, kullanıcı grupları ve tematik kuruluşlar hem bu ticari marka politikasına hem de Wikimedia Vakfı ile imzaladıkları ayrı sözleşmelerine uymak zorundadır. Bu politika ile şubeler, kullanıcı grupları ya da tematik kuruluş anlaşmaları arasında çelişkiler husule gelirse, kuruluşun kendi anlaşmasına uyması gerekir.

Şubelere, kullanıcı gruplarına ve tematik kuruluşlara geri dönün

2 Wikimedia markaları nasıl kullanılır

2.1 Ürün ve hizmetlerimin Wikimedia Vakfı tarafından sunulmadığını beyan edersem, adım veya şirket adım Wikimedia işaretinden daha küçük olabilir mi?

Hayır. Wikimedia Vakfının ürün veya hizmetlerinizi sağlamadığının son derece açık olduğundan emin olmamız gerekiyor. Bu, bunu yapmanın basit ve tutarlı yolu.

2.2 Ürün veya hizmetlerin tarafımca sağlandığını açıkça belirtirsem ne olur?

Üzgünüz, logonuz, adınız veya şirket adınız yine de herhangi bir Wikimedia markasından büyük olmalı ve Wikimedia markalarından açıkça ayrık olması gerekir. İnsanlar her zaman ayrıntıları okumuyor (şok edici değil mi, biliyoruz!). Bu nedenle, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin Wikimedia Foundation tarafından sağlanmadığını mümkün olduğunca açık bir şekilde belirtmemiz gerekiyor.

2.3 "Wikimedia sitelerinin dışında" derken neyi kastediyorsunuz?

Wikimedia siteleri üzerinden olmayan ticari marka kullanımları; Vikipedi, Wikimedia Commons, Vikisözlük, Vikiveri, Vikisöz, Vikikitap, Vikikaynak, Vikitür, Vikihaber, Vikiversite, Vikigezgin veya Wikimedia Meta-Viki olabilir. Bu politikanın amaçları doğrultusunda, Wikimedia Bulut VPS üzerindeki ticari markaların kullanımı bir Wikimedia sitesi olarak kabul edilecek. Dolayısıyla, markaları sitelerin dışında bunları bir vikimaraton için afişlerin üstüne yerleştirdiğiniz zaman kullanabilirsiniz.

2.4 Wikimedia ticari markalarını "Mukim Vikipedistler" gibi diğer kelimelerle birleştiren terimler oluşturabilir miyim?

Evet. Bu koşul, topluluk üyelerinin bunu Wikimedia siteleri üzerinde yaptığı sürece Wikimedia hareketi için yeni terimler yaratmak amacıyla serbestçe markaları diğer kelimelerle yaratıcı bir şekilde birleştirmelerinin durdurulması anlamına gelmez.

2.5 Markalardaki metinleri kendi dilime çevirebilir miyim?

Wikimedia sitelerindeki markalarda yer alan metinleri çevirebilirsiniz.

2.6 Örneğin özel bir etkinliği kutlamak için grafik öğeler ekleyebilir miyim?

Site içi özel amaçlar için varyasyonlar oluşturabilirsiniz ancak lütfen sitelerimiz dışındaki logoları değiştirmeyin. Bu ve diğer birçok soru Görsel Kimlik Esaslarımızda cevaplandı.

2.7 What types of remixes of Wikimedia logos may be used outside of Wikimedia sites?

Certain remixes of Wikimedia logos may be used outside of Wikimedia sites as long as the remix does not look too similar to any of the Wikimedia marks. Please make sure that the remix will not be confused with the original Wikimedia logo.

2.8 Logoların yüksek çözünürlüklü sürümlerini kullanabilir miyim?

Evet! Şöyle buyurun.

2.9 Ticari marka uyarısını nereye yerleştirmeliyim?

Bildirimi bir dipnot olarak kabul edin. Belgenizi okuyan, web sitenize bakan veya filminizi izleyen bir insan kolayca bu bildirimi bulabilmeli. İyi örnekler şöyledir: bir belgenin (aynı) sayfasının sonunda, bir kitabın baskısında, bir web sitesinin en altında ve bir videonun jeneriğinde.

2.10 Bir uyarı eklemek için yeterli bir alan yoksa ne yapmalıyım?

Endişelenmeyin! Markanız bir mobil veya diğer araçta küçük bir boşlukta görünecekse, yalnızca ticari marka sembolünü (™) kullandığınız herhangi bir Wikimedia ticari markası için kullanabilirsiniz.

2.11 Bildirimde ticari markaya nasıl atıfta bulunmalıyım?

Kelime işaretlerine harfi harfine atıfta bulunulmalıdır (ör. "Wikimedia Commons"). Logolar Görsel Kimlik Esasları doğrultusunda tanımlanmalıdır. "Vikipedi Yapboz Küresi" ve "'W' ikonu" örnek gösterilebilir.

2.12 Birden fazla ticari marka kullanırsam ne olur?

Uyarıda, tüm markaları bu şekilde açıkladığınızdan emin olun:

"Vikiveri kelime işareti ve logosu Wikimedia Vakfı'nın ticari markalarıdır."

2.13 Marka imgesini ne zaman kullanmalıyım?

Bir mobil ekranda ticari marka kullanır gibi yalnızca bildirim metni için yeterli boş alanınız yoksa ticari marka sembolünü kullanmanız gerekir.

2.14 Marka imgesinin nasıl kullanılması gerektiğine dair bazı örnekler verebilir misiniz?

İşte bir örnek:

"Wikimedia Commons™, topluluğumuzun resimler, sesler ve video klipler gibi medya dosyalarını herkese açık hale getirmek için geliştirdiği harika Wikimedia projelerinden biridir!"

2.15 Sembolün boyutu ne olmalı?

Bir kelime işareti kullanıyorsanız ("Vikipedi" gibi), ticari marka sembolü için markanın kendisi ile aynı yazı boyutunu kullanmalısınız. Bu bağlamda, üst-im kullanımı sembol için tavsiye edilir. Marka bir resim ise (yapboz küresi gibi), sembol için resmin boyutuyla eşleşen bir yazı tipi boyutu seçmeli ve sembolü, açıkça görülebilecek ve resmin sağ üst köşesine yeterince yakın olacak ve ona temas etmeyecek şekilde yerleştirmelisiniz.

2.16 Ancak web sitemin gerçekten çok güzel görünmesini istiyorum! Sembolü daha küçük yapabilir miyim veya başka bir yere yerleştirebilir miyim?

Maalesef hayır. Unutmayın, sembolü yalnızca markanın ilk ya da en öne çıkan kullanımına yakın bir yere yerleştirmelisiniz.

Bildirim ya da Ticari Marka Sembolüne geri dön

2.17 "Wikimedia Vakfından veya bir iştirakinden destek gelmemesi" ne demek?

İnsanların hataen Wikimedia Vakfı veya bir sitesi üzerine konuştuğunuzu düşünmediklerinden emin olmanız gerekir. Örneğin, kimsenin sizin Wikimedia Vakfı için çalıştığınızı düşünmediğinden emin olmalısınız.

3 Wikimedia markalarını izin istemeden kullanmak

3.1 Wikimedia sitelerindeki markaları ne zaman kullanabileceğime dair bazı örnekler verebilir misiniz?

Markaları kullanıcı sayfalarında, yardım sayfalarına ve Wikimedia veya Wikimedia projeleri hakkındaki sayfalarda kullanabilirsiniz. Ayrıca, e-posta listelerinde, IRC'de veya Wikimedia siteleri üzerindeki bir aracı isimlendirmek için de kullanabilirsiniz. Buradaki kullanım, bir site ile bağlantılı olduğu, misyonumuzu desteklediği ve Kullanım Şartları ile uyumlu olduğu sürece sınırsızdır.

Wikimedia sitelerinde ticari markaların kullanımına geri dönün

3.2 Hangi etkinlikler "topluluk odaklı" değildir?

Topluluğun üyesi olmayan insanların daha çok bulunduğu etkinlikler topluluk odaklı değildir. (Lütfen genel etkinlikler hakkındaki SSS'ye bir göz atın.) Ancak bu durum etkinliklerinizde misafirleriniz olmayacağı anlamına gelmez!

3.3 Topluluk odaklı etkinliklere dair bazı örnekler verebilir misiniz?

Topluluk odaklı etkinlikler öncelikle topluluk üyelerine açık olan ve misyonumuzu destekleyen etkinliklerdir. Bu etkinlikler Wikimedia sitelerinin genel kalitesini geliştirmeye yöneliktir. "Londralı Vikipedistlerin olağan toplantısı", "Rusya Viki-Konferansı" ve Köln Vikipedi Atölyesi (ALM) tarzı özel etkinlikler gibi, topluluk üyelerince düzenlenen konferanslar ve aylık buluşmalar örnek verilebilir.

Topluluk odaklı etkinliklere geri dönün

3.4 Topluluk odaklı bir etkinliğim varsa hangi markaları kullanabilirim?

Öncelikle her Wikimedia topluluğu odaklı etkinlik ticari markalı bir ismi barındırabilir. Ayrıca Wikimedia logolarını, yalnızca ilgi alanıyla sınırlı olmak kaydıyla etkinlik alanını dekore etmek üzere kullanabilirsiniz. Örneğin, Vikikaynak logosunu bir Wikimedia Commons etkinliği için kullanamazsınız. Bununla birlikte, 'Wikimania' adı ve logosu, yıllık Wikimania konferansı için saklıdır.

3.5 Sosyal destek çalışmalarına dair bazı örnekler verebilir misiniz?

Bir sokak fuarında stant açabilirsiniz. Bazı örnekler burada mevcut. Wikimedia sitelerini kulübünüzde temsil etmek veya yaşlılara ulaşmak isteyebilirsiniz. Ayrıca okullarda konuşmalar yapabilir veya üniversite dersleri oluşturabilirsiniz.

3.6 Eğitim materyalleri nedir?

Eğitim materyalleri insanların Wikimedia sitelerini anlamalarına yardımcı olur. Bunlar broşür, video, hatırlatıcı not kağıtları ve diğer kılavuzlar olabilir.

3.7 Topluluğu bir kurumda temsil etmeye ne diyorsunuz?

Kurumunuz bir GLAM projesinin veya bir benzerinin parçası olarak sizi "Mukim Vikipedist" olarak çağırmak istiyorsa kayıt olmanız ve bize e-postayla bir Hızlı Lisans göndermeniz gerekir.

Sosyal destek ve yeni kullanıcıların kazanılmasına geri dönün

3.8 Wikimedia topluluğunun bir logosu var mı?

Evet! Meta-Viki için 2008 yılında logo olarak resmi olarak kabul edildi.

3.9 Adil kullanım nedir?

ABD ticari marka hukukunda adil kullanım kavramı bazı belirli şartları sağladığınız sürece herhangi bir ticari markayı kullanmanıza izin verir. Bu politika adil kullanım haklarınızı kısıtlayamaz. Haklarınızı daha kolay anlamanızı sağlamak için 3.5 ve 3.6 bölümlerini ekledik.

ABD kanunlarında belirtildiği şekilde adil ve yalın kullanımı tanımayan/kabul etmeyen yargı sistemleri için de, bu bölümler bunu yapmanıza imkan sağlar.

3.10 Adil kullanım ile ilgili daha fazla örnek verebilir misiniz?

Bu adil kullanım kategorisi biraz karmaşıktır çünkü kelime işaretleri, "apple" veya "facebook" gibi projelerimiz oluşturulmadan önce mevcut olan, gerçek kelimeler değildi. Ancak Viki yazılımı kullanarak bir kitap yazar ve bunu "viki kitabı" olarak tanımlarsanız, Vikikitap adında ayrık bir ticari markamız olmasına rağmen bunu adil kullanım olarak kabul edebiliriz. Projelerimizi tanımlamak için kelime işaretlerini kullanmanız da keza bir adil kullanım türü (yalın kullanım) olur. Yalın kullanım hakkında daha fazla bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

3.11 Adil kullanım olmayan bazı örnekler verebilir misiniz?

 • Kitabının reklamını yapmak için Wikimedia markası kullanmak.
 • Wikimedia Vakfının logosunu kullanarak tişörtler satmak.
 • Kendi ansiklopedinizi oluşturup buna Vikipedi Yapboz Küresini eklemek.
 • Wikimedia Vakfı ile ilgisi olmayan projelerde bağış toplamak üzere Vakfın logosunu kullanmak.
 • İçeriğin aslında olmadığı halde "Vikipedi'den türetildiğini" iddia etmek.

Wikimedia sitelerinden başka şeyleri tartışmaya (adil kullanım) geri dönün.

3.12 Yalın kullanıma dair örnek verebilir misiniz?

Bazı örnekler:

 1. Bir Wikimedia sitesini tanıtmak:
  • Vikipedi'nin nasıl çalıştığını açıklayan bir sunumda, madde işaretli slaytlarda kelime işaretlerini kullanmak yalın kullanımdır. Aynısı Vikiveri'yi tanıtan bir blog paylaşımına da uygulanır. Slaytlarınızı veya blog paylaşımınızı görsel işaretlerden herhangi biriyle "görselleştirmek" istiyorsanız lütfen sanatsal, edebi veya diğer ticari olmayan kullanımlara dikkat edin.
  • Bununla birlikte jenerik bir terim olarak bir ticari markayı kullanamazsınız. Örneğin motosikletler hakkında bir viki oluşturup bunu "motosiklet için vikipedi" olarak adlandıramazsınız.
 2. Hakiki olgusal açıklamalar yapmak:
  • "Vikipedi dünyanın en geniş çevrimiçi ansiklopedisidir. Ancak Wikimedia topluluğunu oluşturan binlerce gönüllünün oluşturduğu birçok siteden yalnızca biridir."
  • "2009'dan beri Vikipedi kullanıcısyım" (kişisel web sitenizde).
 3. Türetilmiş çalışma tanımlama:
  • "Kaynak: Vikipedi"
  • "Bu çizim Wikimedia Commons'taki resimler kullanılarak oluşturulmuştur."
  • "Bu sitedeki ansiklopedik içerik Vikipedi'den türetilmiştir."
  • "Vikipedi'den" veya "Vikipedi maddesine" (QR kodu tarafından kullanım projesi gibi)"
 4. Daha spesifik örnekler:

Wikimedia sitelerine atıf yapmaya geri dönün (yalın kullanım).

3.13 Gazetem, dergi maddem ya da TV haberlerim için bir logo ya da ekran görüntüsü kullanabilir miyim?

Görsel madde konusunu tasvir ettiği sürece evet. Yalnızca çalışmanıza dikkat çekmek için ticari markalarımızı kullanmayın. Bu durum okuyucularımızın, izleyicilerimizin ve tabi ki bizim kafamızı karıştıracaktır!

Haber muhabirliğine geri dönün

3.14 Bir blog paylaşımında veya durum güncellemesinde logo veya ekran görüntüsü kullanabilir miyim?

Görsel paylaşımınızın konusunu tasvir ettiği sürece evet. Yalnızca sayfanıza dikkat çekmek için ticari markalı görselleri kullanmayın. Blogunuzu ya da kullanıcı sayfanızı görüntüleyenlerin kafa karışıklığı yaşamaması ve sayfanızın Wikimedia Vakfı veya Vakfın siteleri tarafından desteklendiğini düşünmemeleri gerekir.

3.15 Ticari markayı kullanıcı adı, avatar veya ikon olarak kullanabilir miyim?

Maalesef ki hayır. Wikimedia siteleri ile bir bağ hissetmenizi takdir ediyoruz. Wikimedia topluluğu çok misafirperverdir! Ancak insanların Wikimedia Vakfı adına konuşabildiğinizi düşünmesini istemeyiz. Yine de topluluk logosunu kullanıcı adı, avatar veya ikon olarak kullanabilirsiniz.

Kişisel bloglar ve sosyal medyaya geri dönün

3.16 Sanatsal, edebi ve diğer ticari olmayan kullanımlara dair örnekler verebilir misiniz?

 • Bilimsel bir tezi akademik bir makalede tartışmak için ticari markaları kullanmak.
 • Bir Wikimedia sitesinden ekran görüntüsü ile bir eğitim sunumu için slaytlarda bir konuyu tasvir etmek.
 • Bir sanat projesinde markaları kullanmak.
 • Politik mesaj verme amacıyla parodi oluşturmak.
 • Vikipedi maddesi okuyan karakter içeren bir kitap yazmak.

Sanatsal, edebi veya diğer ticari olmayan kullanımlara geri dönün.

3.17 Wikimedia sitelerine bağlantı verilmesine dair örnekler verebilir misiniz?

Evet, bazı örnek bağlantı şablonlarını burada bulabilirsiniz.

3.18 Markaları QR kodu kullanarak Wikimedia sitelerine bağlantı vermek için kullanabilir miyim?

Hayır. Lisans gerektirmeksizin bağlantı vermek üzere logo kullanım izni çevrimiçi bağlantılara uygulanır. QR kodu kullanmak için karakterize edilmemiş Vikipedi kelime işaretini kullanmanız gerekir. Daha fazla bilgi yalın kullanım hakkında SSS sayfasındadır.

Wikimedia sitelerine bağlantılara geri dönün.

3.19 Hangi tür eşyalar yapabilirim?

Tişörtler, şapkalar, çantalar, kahve kupaları, tokalar, kalemler, çıkartmalar, posterler, masaüstü duvar kağıtları ve hatta kekler. Satmadığınız sürece aklınıza gelebilecek her şey!

İşte bazı örnekler.

3.20 Herhangi bir kâr elde etmediğim sürece eşya satışı yapabilir miyim?

Hayır, lisans almadan eşya satışı yapamazsınız. Bununla ilgili daha fazla bilgi için ticari ürünler bölümüne bakın.

3.21 Başkaları için eşyalar yapabilir miyim?

Ücretsiz olarak verdiğiniz sürece, evet.

3.22 Peki ya ticari mallar?

Öncelikle Wikimedia dükkanından ürünler satın alabilirsiniz. Bu ürünlerden elde edilen gelir Wikimedia sitelerinde kullanılır. Kendi ürünlerinizi satmak için izin talep ediyorsanız, ticari ürünler bölümüne bakın.

3.23 Ticari satıcılardan benim için Wikimedia işaretleri kullanan özel ürünler oluşturmalarını isteyebilir miyim?

Elbette! Fırıncı ve tişört satıcıları gibi kişilerden özellikle siz veya arkadaşlarınız için Wikimedia markaları içeren eşyalar oluşturmasını isteyebilirsiniz. Bunun bir sakıncası yoktur çünkü bu sizin kendi kullanımınız için ve hiç kimse Wikimedia ticari markalarına sahip öğelerin satışı etrafında bir iş kurmuyor. Ve endişelenmeyin, satıcıların kesin bir şekilde Görsel Kimlik Esaslarına uyması, kek gibi mümkün olmayan eşyalarda gerekli değildir. Örneğin, buradaki hiçbir kek sorun teşkil etmiyor.

3.24 Buluşmalar ve benzer etkinlikler için Wikimedia markalarıyla çok sayıda eşya oluşturması için başka birini görevlendirmek uygun mudur?

Evet! Bu ürünler katılımcılara satılmadığı sürece, politikanın 3.2 bölümü uyarınca bir satıcıdan vikimaratonlar gibi topluluk odaklı parti ve toplantılar için toplu ürünler oluşturmasını isteyebilirsiniz.

3.25 Ticari ürünler üzerinde yüksek çözünürlüklü logolar kullanabilir miyim?

Evet! Önceki ticari marka politikamız yüksek çözünürlüklü logların kullanımını yasaklarken, yeni politika ile bu yasağı kaldırdık.

Kendi markanızı taşıyan ürünler yapmaya geri dönün.

4 İzin gerektiren özel kullanımlar

4.1 İzne ihtiyacım olduğunda lisans için ödeme yapmam gerekecek mi?

Genel olarak bir lisans ücreti yoktur. Bununla birlikte, ticari markalarımızın nasıl kullanıldığının kaydını tutmak istiyoruz. Ayrıca her kullanımın misyonumuz ve standartlarımız ile uyum içerisinde olduğunu temin etmek istiyoruz. Bu nedenle bazı özel durumlar için resmi bir lisans talep ediyoruz.

İzin gerektiren "özel" kullanımlara geri dönün

4.2 Fotoğraf yarışmaları için, her bir yarışma başına, izin almama gerek var mı?

Yalnızca fotoğraf yarışmasının Wikimedia siteleri dışında tanıtımını yapmak için lisansa ihtiyacınız var. Posterler, sosyal medya ve bloglar da buna dahildir. Topluluk odaklı etkinlikler için markaları serbestçe kullanabilirsiniz. Topluluk odaklı etkinlikler, öncelikle Wikimedia topluluğu üyelerinin katılımı odaklı etkinliklerdir. Kamuya açık etkinlikler buna dahil değildir.

Fotoğraf yarışmalarına geri dönün

4.3 Fotoğraf yarışmasında ödül olarak vermek üzere üzere Wikimedia logolu tişörtler bastırabilir miyim?

Evet. Wikimedia logolarını kullanarak her zaman tişört bastırabilirsiniz ve satmadığınız sürece dağıtım yapabilirsiniz.

Kendi markanızla eşya oluşturmaya geri dönün

4.4 "Mukim Vikipedist" olarak markaları nasıl kullanabilirim?

Mukim Vikipedist olarak sizi tanımlayan her şekilde markalar kullanılabilir. Lütfen resmi destekler hakkında kafa karışıklığı oluşmasını sağlamayın. Wikimedia Vakfı'nın bir temsilcisi olmasığınızı açıklamanız gerekir.

GLAM-WIKI girişimlerine geri dönün.

4.5 Siber alan adı işgalciliğine dair örnek verebilir misiniz?

Geçmişte birisi trafiği kendi sitesine çekmek için wikkipedia.org alan adını kendi adına kaydettirdi. Ticari markamızı çiğneyen bu kullanıma siber alan adı işgalciliği ya da yazım hatası işgalciliği denir. Kafa karıştırıcı alan adlarına karşı politikamızı sert bir şekilde uyguluyoruz. Politikalarımıza aykırı bir alan adı görürseniz lütfen bize bildirin.

4.6 Alanımın bir parçası olarak Wikimedia markası kullanabilir miyim?

Maalesef ki hayır. Eğer kullanırsanız, okuyucuların bir Wikimedia içeriğine ya da Wikimedia ile alakalı başka bir içeriğe baktıklarına dair kafalarının karışmasına neden olabilirsiniz. Hareket organizatörlerine, ancak özel bir izin aldıktan sonra kendi alanlarında Wikimedia markasını kullanmak üzere izin verilebilir.

4.7 Farklı bir üst seviye alan kullanırsam Wikimedia markalarını kullanabilir miyim?

Ülke kodu üst düzey alan adları da dahil, üst düzey alan adı da olsa bir Wikimedia markasını alan adı olarak kaydedemezsiniz. Örneğin, "wikipedia.jobs" alan adını, farklı bir üst düzey alan adı olan ".jobs" kullanmasına rağmen kullanamazsınız çünkü "wikipedia" bir Wikimedia markasıdır.

4.8 Ancak kendim özel bir alan adı oluşturmak istiyorum!

Eğer alan adı oluşturmak için meşru bir nedeniniz varsa lütfen trademarks@wikimedia.org adresinden bizimle iletişime geçin.

Alan adlarına geri dönün.

4.9 "Halka açık etkinlik" ne anlama geliyor?

Kamuya açık etkinlikler, topluluk üyelerinin öncelikli olarak katılmadığı etkinliklerdir. Bir etkinlik, işaretlerle, reklamlarla ya da bir etkinlik takvimi ile topluluğa duyurulursa açıktır. Dolayısıyla, bu kural topluluk odaklı buluşmalara ve konferanslara uygulanmaz.

4.10 Hangi etkinlikler izin gerektirir?

Bir etkinlik için ticari bir markayı kullanmaya, etkinliği adlandırmak ya da bir Wikimedia logosunu reklamlarda, broşürlerde, levhalarda ya da bir web sitesinde kullanmak da dahildir.

4.11 Etkinlikler için izin gereken durumlarda istisna yapılır mı?

Etkinliğin adında geçen marka, yalnızca etkinliğin içeriğini tanımlamak için kullanılıyorsa bu durum yalın kullanım içerisinde değerlendirilebilir. Buna bir dersi "Yeni Başlayanlar için Vikipedi'yi Düzenlemek" ya da "Amatör Fotoğrafçı Olarak Wikimedia Commons'ı Kullanmak" olarak adlandırmak örnek verilebilir. Yine de, kullanımınızın bir izin dahilinde olduğuna ve Vakıf ile iştirakiniz olmadığına dair bir açıklamaya her zaman yer verin. Ayrıca, yerel Wikimedia şubeleri, tematik organizasyonlar ya da kullanıcı grupları tarafından düzenlenen etkinlikler Wikimedia Vakfı ile olan kendi sözleşmelerine göre markaları kullanabilir.

Etkinliklere ve konferanslara geri dönün

4.12 "Yayın" nedir?

Yayınlar, kitapları, diğer basılı medya içeriklerini ve web sayfalarını içerebilir. Ayrıca, müzik ve diğer kayıtlar, film ve çevrimiçi videolar gibi görsel-işitsel medya içerikleri anlamına da gelebilirler. Bir Wikimedia sitesi hakkında eğitim sağlayan materyaller için Yeni kullanıcıları destekleme ve kazanmaya bakın. Ticari markaların filmlerde kullanımı için Bölüm 4.5'e bakın.

4.13 Vikipedi hakkında kitap yazabilir miyim?

Tabii ki! Bu tür girişimleri duyduğumuzda mutlu oluyoruz. Kitabın kapağında veya bir üründe kullanılan Wikimedia İşaretleri için izin gerekmektedir. Bunun nedeni, Wikimedia Vakfı sponsorluğunda gibi görünmesi ve kullanıcıları yanıltabilmesidir. Kitap başlığında karakterize edilmemiş Wikimedia kelime işaretleri yer alabilir fakat onları kullanmak için izin istemelisiniz.

4.14 Topluluk üyelerine yönelik "Yeni başlayanlar için Vikipedi" gibi el kitapları da yazabilir miyim?

Evet. Bize lütfen bir dilekçe iletin ve uygun olduğunda derhal izin vereceğiz. Vikipedi rehberlerini seviyoruz!

4.15 Kitabın bir eğitim yayıncı tarafından yayımlanması, farklılık gösterir mi?

Hayır. Yine de izne ihtiyaçları olacak çünkü eğitim yayıncıları bile ticari kuruluşlardır.

Yayınlara geri dönün

4.16 Okul projemde kullanmak üzere hazırladığım bir filmde Wikimedia işaretlerini göstermek için izin almaya ihtiyacım var mı?

Filminizi halka açık bir şekilde ve/veya okulunuzda ve/veya iş yerinde gösteriyorsanız, izne ihtiyacınız var ancak izin sürecini olabildiğince kolay ve hızlı bir şekilde geçirmek için özen göstereceğiz.

Filmlere ve televizyon dizilerine geri dönün

4.17 Ticari mallar için perakende satış fiyatının bir kısmını bağışlamam gerekecek mi?

Hayır ancak kârınızı bağışlamazsanız, müşterilerinize söylemeniz gerekir.

4.18 Gelirimin bir kısmını Wikimedia Vakfına bağışlıyorsam, ne söylemeliyim?

Gelirinizin yüzde kaçının Wikimedia Vakfına verileceğini açıkça belirtmeniz yeterli. Örneğin: "Satın alma işleminizin %X'i, Wikimedia Vakfına bağışlanacaktır."

4.19 Gelirimin ne kadarının bağışlanacağını nerede belirtmeliyim?

Bu bilgiyi, tüm müşterilerin açıkça görebileceği, satın alma fiyatının hemen yanına yerleştirmenizi öneriyoruz.

4.20 Hiçbir şey bağışlamazsam, Wikimedia Vakfına haber vermem gerekir mi?

Evet. Kârınızın %0'ının Wikimedia Vakfına gideceğini belirtmelisiniz. Aksi takdirde kullanıcılar, vakıf için bağış topladığınıza inanabilir.

Ticari mallara geri dönün

5 Yasaklanmış kullanımlar

5.1 Şaka amaçlı, sahte bir Vikipedi maddesi oluşturabilir miyim?

Buna izin verilen istisnalar vardır, ancak çok sınırlıdır. Taklit sitenizin herhangi bir ticari geçmişi varsa, muhtemelen böyle bir istisnaya girmezsiniz. Lütfen parodiler bölümüne atıfta bulunun. En önemlisi, kimsenin (gerçekten, kimsenin!) sitenizi bir Wikimedia sitesinin herhangi bir kısmı ile karıştıramamasından emin olmalısınız.

5.2 Yasaklanmış bir taklit sitesi ile parodi sitesi arasında nasıl ayrım yapabilirim?

İşte taklit sitenin bir örneği: Vikipedi ilkelerine aykırı olarak, Vikipedi'de kendiniz ya da şirketiniz hakkında bir madde oluşturursunuz. Bilinmeyen sebeplerle, "maddeniz" silinir. Bu sizi üzer. "businesspedia.org" alan adını kaydeder ve silinen Vikipedi maddesine çok benzeyen, kendi web sitenize de bağlantı içeren bir web sitesi tasarlarsınız. İnternet kullanıcılarının kafasını karıştırarak daha fazla trafik çektiğiniz için mutlusunuzdur. Yuh!

Parodi sitenin bir örneği: Diyelim ki Rory adında çok yakın bir arkadaşınız var ve doğum günü yaklaşıyor. "rorypedia.org" alan adını kaydettiniz ve arkadaşınızın komik bir Vikipedi biyografisi gibi bir web sitesi tasarladınız. Kimsenin "Rorypedia" ile Vikipedi'yi karıştırmasını istemediğiniz için, sitenizin üstüne parlak renkli bir bar yerleştirdiniz, içine de "Bu site Rory'nin harika arkadaşlarından ona bir hediyedir, Vikipedi ile bir ilgisi yoktur. Doğum günün kutlu olsun Rory!" yazdınız ve doğum günü sona erdikten sonra siteyi kapattınız. Yaşasın!

5.3 MediaWiki yazılımını kullandığımda, Wikimedia sitelerini taklit etmekten nasıl kaçınırım?

MediaWiki kullanan tüm vikiler aslında varsayılan tema altında belirli grafik öğelerini paylaşırlar, ancak Wikimedia sitelerinin onları ayıran belirli görsel özellikleri vardır. Bu ayırıcı özellikleri taklit etmeyin. Örneğin Wikimedia markalarına kafa karıştırıcı düzeyde benzeyen logoları kullanmamalı ya da sitenizi bir Wikimedia sitesine benzer bir şekilde adlandırmamalısınız. Ancak "MediaWiki tarafından desteklenmektedir" butonunu vikinin basitçe MediaWiki tarafından desteklendiğini belirtmek üzere kullanabilirsiniz.

Kullanmak istiyorsanız MediaWiki yazılımını doğrudan indirdiğinizden emin olun. Lütfen bir Wikimedia sitesinin HTML kodlarını bilinçsizce kopyalamaya çalışmayın. Bunu yaparsanız, Kullanım Şartlarımız ve "bize ulaşın" gibi özelliklerimizi istemsizce kopyalamış olacaksınız. İlgisiz web sitenizdeki sorunlar hakkında iletişime geçilmesi bizim harika e-posta cevap takımı gönüllülerimizi anlaşılabilir bir şekilde mutsuz edecektir.

Yanıltıcı ve ayna sitelere geri dönün

5.2 Bir Wikimedia projesinin ayna sitesinde işaretleri kullanabilir miyim?

Hayır. Wikimedia işaretleri yalnızca gerçek bir Wikimedia sitesine bağlantı vermek için kullanılabilir. Wikimedia topluluğu tarafından işletilen siteleri kastediyoruz.

Ayrıca, bir Wikimedia projesinin aynasını kurmak istiyorsanız, lütfen ayna başlığına bakın.

Wikimedia dışındaki sitelere bağlantı vermek

5.5 İşaretlerle ilgili bazı yanlış tanıtım örnekleri verebilir misiniz?

Yanlış tanıtıcı bir kullanım sizi temsil eden bir şey olabilir. Buna bir Wikimedia logosunu kendi logonuzda, antetinizde ya da organizasyonunuzun isminde kullanmak da dahildir. Çevrimiçi örnekler ise sosyal medya avatarınız, site ikonunuz ve web sitesi alan adınız olabilir.

Yanlış tanıtımlara geri dönün

6 Ticari markanın kötüye kullanılmasının bildirilmesi

6.1 Ticari marka ihlali ile nasıl mücadele ediyorsunuz?

Her yıl topluluk üyelerinden 100'den fazla ticari marka ihlali bildirimi alıyoruz. Ayrıca ticari marka portfoyümüzü küresel olarak korumak için harici yükleniciler ve hukuk müşavirleri istihdam ediyoruz. Kaynak kısıtlamalarımız dahilinde, hukuk ekibimiz Wikimedia logolarının özel olarak Wikimedia topluluğu ile ilişkili kalmasını temin etmek için markalarımızın suistimalini takip etmektedir. Dikkatli ve hassas bir inceleme sürecinin ardından, genelde etkili olan ihtarnameler gönderiyoruz. Farklı şekilde çözülemeyen birkaç durumda ise markaları korumak için dava sürecini değerlendiriyoruz.

6.2 Wikimedia'nın ticari marka yaptırımlarının uygulanmasından kim sorumlu?

Ticari marka yaptırımları şu anda ticari marka hukukuyla tutarlılık ve uyumu temin etmek için WMF hukuk ekibi tarafından üstlenilmektedir. Ancak Wikimedia topluluğuna, bize olası ticari marka ihlallerini tanımlamakta yardımcı olacağına inanıyoruz.

6.3 Olası bir ticari marka yaptırımı bildirimi alırsanız ne olur?

Ticari markalarımızın suistimal edildiğine dair bir şikayet aldığımızda, öncelikle şikayette bulunan kişiye bir onay gönderiyoruz. Böylece olası ihlaller sistemimize kaydedilir. Ardından hukuk ekibi, ihlali araştırmak üzere her bir şikayeti derinlemesine inceler. Şikayetin geçerli olduğundan emin olmak için siteyi kişisel olarak ziyaret ederiz. Ardından bunun mevcut bir "suistimal" ve geçerli bir ticari marka ihlali olup olmadığını belirlemek için ABD ticari marka hukuku kurallarını uygularız. Genel olarak, ABD hukukunda bir "suistimal" standardı, ticari marka kullanımının, WMF'nin kullanımına "kafa karıştırıcı düzeyde benzer" olup olmadığıdır. Diğer bir anlatımla, olası ticari marka ihlalcilerinin kullanımı, kullanıcıların, sitelerinin WMF tarafından işletildiği ya da desteklendiği konusunda kafalarını karıştırabilecek mi? Her zaman, ilk olarak olası ihlalcilere ilk olarak ulaşarak markalarımızı kullanmayı gönüllü olarak durdurup durdurmayacaklarını ya da kullanımlarını daha az kafa karıştırıcı bir hale getirip getirmeyeceklerini görmeye çalışırız. Meseleyi gayri resmi yollardan çözemezsek ve onlar da ihtarnamemize uymayı reddederse, bu durumda ihlali durdurmak için dava açıp açmamaya karar veririz.

6.4 Bir suistimal fark ettiğimde Wikimedia Vakfı adına bir ihtarname gönderebilir miyim?

Lütfen bunu yapmayın. Ticari marka yaptırımı konusundaki yardımlarınızı gerçekten takdir ediyoruz, ancak bütün suistimalleri lütfen bize bildirin. Böylece hangi aksiyonun uygun olacağını belirleyebiliriz.

7 Ticari marka politikasının gözden geçirilmesi

7.1 Niçin SSS bölümünü değiştirebilirsiniz?

SSS'ler ticari marka politikasının parçası değildir. Bunları politikayı anlamanıza yardımcı olması için oluşturduk. Gelecekte topluluklardan gelecek yeni soruları eklemeyi ve kullanıcıların anlaşılmaz bulabileceği cevapları açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Bu nedenle SSS'leri kolayca güncelleyebiliyor olmayı istiyoruz.

7.2 Politika değişikliklerini kabul etmezsem ne olur?

Duyurulan her değişikliği takip eden topluluk geri bildirim sürecinde yorumlarınızı ve çekincelerinizi bizimle paylaşmanız için sizi destekliyoruz. Tüm yorumları dikkate alacağız ve politikamızda yapılacak herhangi bir değişikliğin misyonumuzla tutarlı olmasını sağlayacağız.

Ticari marka politikasının gözden geçirilmesine geri dönün

8 Diğer sorular

8.1 "Çıplak lisanslama" nedir?

Ticari marka lisanslamasında kalite kontrolünün uygulanmaması, "çıplak lisanslama" olarak adlandırılır ve bazen ticari marka haklarının kaybedilmesine neden olabilir.

8.2 Görsel Kimlik Esasları nedir?

Wikimedia markalarından herhangi birini kullanırken uymanız gereken birtakım esaslar var. Bu esaslar markaların her zaman en iyi şekilde gözükmesini ve herhangi bir şekilde bozulmasının engellenmesini sağlar.

8.3 Görsel Kimlik Esasları ticari marka politikası ile nasıl ilişkilidir?

Görsel Kimlik Esasları ticari marka politikasından ayrı bir belgedir ve bildirimsiz olarak gözden geçirilebilir. Bu esalar Wikimedia markalarının her zaman tutarlı bir şekilde aynı kalite düzeyinde kullanıldığından emin olunmasını sağlar. Bizim için tutarlı kullanım Wikimedia markaları üzerindeki korumayı sürdürmek açısından önemlidir. Wikimedia markalarına benzer işaretleri görebilecek kullanıcılar arasında kafa karışıklığının önlenmesine yardımcı olur. Wikimedia markaları istikrarlı bir şekilde görüntüleniyorsa, kullanıcılar sahte bir site yerine gerçek Wikimedia içeriğini görüntülediklerinden emin olabilir.

8.4 Daha fazla sorum varsa?

Burada yazılmayan başka bir sorunuz varsa, lütfen bunları tartışma sayfasında paylaşın. Zaman içerisinde SSS'leri genişletmeye ve geliştirmeye çalışacağız.