Jump to content

Wikimedia Foundation Legal Fees Assistance Program

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
This page is a translated version of the page Legal:Legal Fees Assistance Program and the translation is 67% complete.
Outdated translations are marked like this.

Wikimedia Vakfı'nın (WMF) Mahkeme Masrafları Yardım Programı, bu dokümanda belirtilen belirli topluluk yöneticileri, arabulucular, email cevap ekibi ya da proje yöneticileri gibi Wikimedia kullanıcılarına gerekn durumlarda yasal masraflara yardım amacıyla fonların ayrılması için kurulmuştur. Kolaylık açısından bundan sonra bu kullanıcılardan "destek görevlileri" olarak sözedilecektir.

Mahkeme Masrafları Yardım Programı, destek görevlilerine, bu görevlerinden ötürü gerçekleştirdikleri eylemler nedeniyle dava açılması durumunda ortaya çıkacak olan mahkeme ve avukat masraflarına yardımcı olabilmek amacını güder. Bu program destek görevlilerine kendi olanaklarıyla sağlayamayacakları yetenekli ve deneyimli yasal destek elde edebilmelerini amaçlamaktadır. WMF, dünya çapında Internet yasaları ve diğer konularda uzmanlaşmış olan seçkin bir avukat ve dava vekili ağına ulaşabilmektedir.Her ne kadar yasal takibat olasılığı düşük de olsa dünya çapında destek görevlileri böyle bir durumla karşılaştığında yetkin yasal yardım alma ve/veya savunma masraflarının ödenmesi konusunda yardımcı olmayı ve bu görevlilerin haksız davalara ve yasal tehditlere maruz kalmasına engel olabilmeyi istiyoruz.

There was a Request for comment on this program, which closed successfully. The program has been approved by the Board of Trustees in its October 2012 meeting. Please also see the frequently asked questions ("FAQ").

Seçilebilirlik

Mahkeme Masrafları Yardım Programı, WMF'nin kendi kararıyla, bu dokümanda belirtilen yöneticileri, arabulucular, email cevap ekibi ya da proje yöneticileri gibi zamanını ve çabasını herhangi bir Wikimedia sitesine destek için ayıran belirli topluluk üyeleri için kullanılabilir.[1]

Bu dokümanda belirtilen destek görevlileri tüm Wikimedia projelerinde ve dillerinde aşağıdaki görevleri yerine getirenlerdir:

Tamamen kendi takdirine bağlı olarak, WMF Mahkeme Masrafları Yardım Programı; bu belge (yukarıda listelenen) belirtilen kişiler arasında değilse bile, yöneticileri, Hakem Kurulu üyeleri, email cevap ekibi ya da proje yöneticileri gibi çalışan kullanıcılar için de proje yönetim fonksiyonu harekete geçirebilmek için karar verebilir. Bu programın amaçlar için bir destek rolü teşkil eilmesi kararı takdirinde olmak üzere, WMF Mahkeme konusu işlevin; sorumluluk, amaç açısından bu belge (yukarıda listelenen) belirtilen destek rolleri ile karşılaştırılabilir olup olmadığını düşünüp ve karar verecektir.

To receive assistance, a user in a support role must:

  • Be named as a defendant in a legal action resulting from his or her alleged actions or lack of actions allegedly arising out of his or her support role listed above;
  • Have acted within his or her capacity and parameters as a user in the support role listed above; and
  • Have acted in compliance with the WMF Terms of Use, applicable privacy policies, and applicable community and Foundation policies.

At its sole discretion, WMF will make the final determination of eligibility and may consider any other relevant facts or circumstances.

Yardım nasıl istenir

If you are a user in a support role facing serious legal threats or action,[2] you should act quickly in retaining a lawyer to protect all your rights. If you want assistance, please feel free to contact legal-at-wikimedia.org.

After WMF has all the relevant information, the Legal Department will consider, on a case-by-case basis, whether WMF can assist and what form that assistance might take. Assistance may include, at WMF's sole discretion, helping to find a lawyer particularly knowledgeable about Wikimedia projects or country-specific laws; providing funds for some or all of the legal fees and costs; or both. You should know however that WMF cannot act as your lawyer for reasons of legal ethics (as explained below).

Bu yardım ortaya çıkabilecek para cezalarını ve tazminatları kapsamamaktadır. WMF belirli bir avukata ödeme yapılıp yapılmayacağı takdirini saklı tutmaktadır.

Mahkeme Masrafları Yardım Programı konusunda bilinmesi gerekenler

Global ve tüm projeler ile tüm diller. Mahkeme Masrafları Yardım Programıherhangi bir ülkede bulunan ve tüm wikimedia projelerinde ve dillerinde yapılan eylemler ile ilgili olarak belirtilen destek görevlilerine yardım etmeyi amaçlamaktadır. Bu yardımın sağlanmasında yerel yasalar ve düzenlemeler dikkate alınabilir.

WMF avukat-müvekkil ilişkisine dahil değildir. Yasal ve etik nedenlerle, WMF kullanıcılarla avukat-müvekkil ilişkisine giremez. Bu program ile sağlanan yardım nedeniyle de avukat-müvekkil ilişkisi ya da başka bir gizli ilişki doğmaz. Öte yandan, Mahkeme masrafları yardım programı eğer bir avukat için fon sağlarsa, bu avukat ile ilgili kullanıcı arasında, yerel kanunlarda belirtildiği şekilde bir avukat-müvekkil ilişkisi doğabilir.

Yardım garantisi yoktur. WMF yalnızca kendi takdiriyle olay bazında yardım edilip edilmeyeceğine karar verir. Hiç kimse yardım alacağına güvenmemeli ya da böyle bir yardım olduğunu düşünerek bir eylemde bulunmamalıdır.

Yalnızca ücretler ve masraflar. Program ile sağlanan yardım yalnızca avukatların ücretlerini ve masrafları içindir ve bunların bir kısmını ya da tamamını (WMF'nin takdirine bağlı olarak) kapsayabilir. Mahkeme kararı sonucunda ortaya çıkan para cezalarını, tazminatları ya da diğer maddi cezaları kapsamaz..

Biz idare etmiyoruz. Bu program ile yapılan yardımlar WMF'ye herhangi bir kullanıcının eylemleri idare etme hakkı ve yetisi getirmez. Yardım, WMF ile ilgili bir şubelik, çalışanlık, taşeronluk ya da başka bir yasal ilişki getirmez. Yardım sağlanması ile WMF bir kullanıcının hareket içindeki görevi esnasındaki eylemlerini, yardım önce ya da sonra olsun, desteklediği anlamına gelmez.

Mahkeme masrafları Yardım Programını değiştirebiliriz. Programın yararını izleyip yönetiminde esnekliği sağladıkça, yalnızca kendi irademizle, zaman zaman gerektiği durumlarda bu programa değişiklikler yapabilir ve gerekirse iptal edebiliriz. Programın ihtiyaçları doğrultusunda, bu değişiklikleri herhangi bir zaman, herhangi bir nedenle ve haber vermeden yapabiliriz.

Bütçemiz var. Bu program kendisine tahsis edilmiş belirli bir miktar fon ile başlayacak ve eğer bu fon biterse WMF tarafından programın yenilenip yenilenmemesine yönelik bir karar verilecektir.

Sonuç

Destek rolleri üstlenen (destek görevlileri) kullanıcılarımızın sıkı çalışma ve adanmışlıkları genellikle bir karşılığı yoktur. Mahkeme Masrafları Yardım Programı sayesinde, WMF, bir yasal işlem söz konusu olduğunda bu dökümanda belirtildiği şekilde bu kritik rolleri üstlenenleri desteklemek için uygun bir ortam oluşturmayı denemek istiyor. Biz programı asla kullanmak zorunda kalmamayı umuyoruz, ancak ihtiyaç duyulması halinde, diğerleri ile birlikte, Wikimedia gelişmek ve zenginleştirmekte yardımcı olan, bu kritik gönüllülere yardım etmek için hazır olmasını istiyoruz.

Notlar

  1. Bu belgede belirtilen destek rolleri dışındaki içerik katılımcıları için Mahkeme Masrafları Yardım Programı kapsamamasına rağmen, WMF politikası, vaka başına yasal sorunlarla karşı karşıya kalan uygun katkı sağlayan katılımcılara, buna editörler ve fotoğrafçılar da dahil olmak üzere, yardım etmeye çalışmak yönündedir. Lütfen Defense of Contributors'a bakınız. Bu program değişmeksizin devam edecektir
  2. At the discretion of WMF, in highly unusual cases, the Legal Fees Assistance Program may provide funds for a lawyer before the filing of a legal action against a user in a support role if there is a serious threat, early legal advice is highly advisable, and the other requirements of the program are met.

Bu sayfanın orijinal İngilizce versiyonu ile bu çevirisi arasında herhangi bir anlam veya yorum farklılığı olması durumunda, orijinal İngilizce versiyonun öncelikli olduğunu lütfen unutmayın.