Archive:Wikimedia Quarto/2/Cs-4

From Wikimedia Foundation Governance Wiki

<a href="/wiki/Wikimedia_Quarto/2/Cs-1" title=""><img src="/upload/thumb/9/93/40px-Welcome.png" alt=""></a>
Vítejte

<a href="/wiki/Wikimedia_Quarto/2/Cs-2" title=""><img src="/upload/thumb/f/f9/40px-Founder.png" alt=""></a>
Zakladatel

<a href="/wiki/Wikimedia_Quarto/2/Cs-3" title=""><img src="/upload/thumb/4/45/40px-Reports.png" alt=""></a>
Oznámení

<a href="/wiki/Wikimedia_Quarto/2/Cs-4" title=""><img src="/upload/thumb/8/8c/40px-Projects.png" alt=""></a>
Projekty

<a href="/wiki/Wikimedia_Quarto/2/Cs-5" title=""><img src="/upload/thumb/e/e5/40px-Interview2.png" alt=""></a>
Rozhovor

<a href="/wiki/Wikimedia_Quarto/2/Cs-6" title=""><img src="/upload/thumb/c/c7/40px-Press2.png" alt=""></a>
Tisk

<a href="/wiki/Wikimedia_Quarto/2/Cs-7" title=""><img src="/upload/thumb/d/da/40px-International2.png" alt=""></a>
Svět

<a href="/wiki/Wikimedia_Quarto/2/Cs-8" title=""><img src="/upload/thumb/7/7e/40px-Endnotes2.png" alt=""></a>
Závěrečné poznámky


Zprávy z projektů

 

Nové projekty
Mnohokrát se již psalo a hovořilo o projektu Wikinews, který od chvíle, kdy byl v listopadu spuštěn, skoro soutěží o největší obsah napsaný pro jediný projekt. Někteří jej milují, jiní jej nenávidí. Dohromady nabyl asi 200 článků, zároveň s trochu kousavou debatou o pravidlech ve wiki, a pevné jádro 8 až 10 aktivních přispěvatelů. Podívejte se dále na článek věnovaný přímo jemu.

Krátké zprávy z projektů
Podívejte se na vývoj poslední tištěné publikace ve zprávě z projektu Wikijunior.

V lednu 2005 se web Wikipedie změnil na mnohojazyčný portál. Stalo se tak na základě více než dvou let sporadických diskusí o tom, že by se doména www.wikipedia.org měla změnit z prostého přesměrování na anglickou Wikipedii na portál ukazující všechny jazyky Wikipedie mající více než 100 článků.
Anglická Wikipedie byla původně umístěna na www.wikipedia.org (ještě dříve na www.wikipedia.com). Jiné jazyky obdržely domény založené na jejich jazykových kódech podle ISO 639. Anglická Wikipedie byla na odpovídající doménu, en.wikipedia.org, přemístěna v říjnu 2002 a její předcházející domény sloužily pouze k přesměrování uživatelů na správné umístění.
Přesun a vytvoření portálu podporovala dozorčí rada a uvítali jej wikipedisté z ostatních jazyků jako dlouho očekávaný krok a potvrzení mnohojazyčné povahy projektu. Nicméně změna překvapila množství lidí a rozčílila některé uživatele anglické Wikipedie, kterým nevyhovuje současné uspořádání. Více si přečtete ve zprávě Michaela Snowa zde.

Wikinews

Wikinews
Wikinews
([1]) byly v angličtině a němčině oficiálně odstartovány v prosinci 2004. Jedná se o první Wikimedia projekt, který prošel tvořivou diskusí, hlasováním široké mnohojazyčné komunity a schválením dozorčí rady. Erik Moeller (alias Eloquence) se postavil do čela tvorby návrhu organizace hlasování a navíc rozvrhl základní strukturu webu a plán prací. Ačkoliv byl projekt nastartován jako demo verze, upoutal pozornost bloggerů, portálu slashdot.org a hromadných sdělovacích prostředků.

Pravděpodobně největší otázkou bylo, zda lze úspěch Wikipedie opakovat u zpravodajství. Mnoho zkušených wikipedistů se obávalo, že předpojaté zprávy, neslučitelné s naší politikou neutrálního úhlu pohledu, by mohly být vydávány v mnohem kratších pracovních cyklech, než v jakých je stačíme hodnotit. Přesvědčivé odpovědi na tyto otázky jsme dosud nenašli, třebaže projekt se už významně posunul vpřed.

Wikinews se nyní dostaly do fáze "beta". Ještě se sice stále formují, ale jejich existence jako Wikimedia projektu je nyní obecně přijata. Erik napsal esej, ve které přemýšlí o minulosti a budoucnosti projektu a vyzdvihuje, že formalizovaný proces přezkoumávání je znovu zvažován a přepracováván směrem k jednoduššímu, samospádovému mechanismu. Stále je zde napětí mezi snahou zjednodušit pravidla a procedury a udělat tak místo přátelské pro nováčky, trvat na principu wiki "každý může udělat jakoukoliv editaci" a mezi snahou zavést určitou míru záruk kvality – formalizovaný proces přezkoumávání řídící se zvláštními pravidly. Publikování nepřezkoumaných nebo neúplných událostí na hlavní straně je také dost diskutováno. Někteří aktivní uživatelé, jako IlyaHaykinson, TalkHard a Lyellin, toto téma detailně probrali.

Když uvážíme, že asi polovina nových příspěvků je psána v oblasti politických zájmů a konfliktů, jeví se obava o nezaujatost a přesnost přiměřená situaci. Někteří si myslí, že bychom měli zdůraznit rozebrání dění do hloubky podobně jako je to u zpravodajských týdeníků, spíše než nejčerstvější zprávy a posílit kontrolu kvality. Calrosar, který se aktivně podílí na Wikinews a je účastníkem mnoha diskusí na téma neutrality článků, si všiml, že Wikinews jsou stále lepší a dávají dobré výsledky. Projekt však stále čelí velkým výzvám. Mnoho lidí říká, že vytvořit vskutku svobodný, otevřený a neutrální zdroj zpráv bude ještě obtížnější než vytvoření svobodné encyklopedie. Vítáme všechny editory z jiných Wikimedia projektů, kteří jsou ochotni přijít, podílet se na diskusích, psaní článků a pomoci budovat komunity, které jsme založili.

Odkazy: Názory přispěvatelů Wikinews:

  • Erikova esej: [2]
  • IlyaHaykinson: [3]
  • TalkHard: [4]
  • Lyellin: [5]
  • Carlosar: [6] a další kapitoly na stránce.

Média a slashdot

  • Wired News: Tvůrci Wikipedie jdou do zpravodajství (Wikipedia Creators Move Into News) od Joanny Glasner, 29. listopadu 2004. [7]
  • TechNewsWorld: Open-source zpravodajství? Wiki buduje nový druh novinařiny (Open-Source News? Wiki Builds a New Kind of Journalism od Johna P. Mello Jr., 30. listopadu 2004. [8]
  • Slashdot: [9]

Statistiky:
Asi 2 000 stránek a 150-200 článků, 150 kategorií, více než 800 registrovaných uživatelů, téměř 8000 editací.

Translation of the week

Na počátku nestálo nic víc než pouhá říjnová výzva Dannyho a po nečekaném úspěchu překladu Gangnihessou do různých jazyků se nastartoval projekt Translation of the week (Překlad týdne), navržený na podporu překladu jednoho článku týdně do různých jazyků wikipedií. Projekt se rychle uchytil a do dnešního dne již zahrnuje 10 překladů. Idea překladu týdne spočívá na výběru článku na jedné z wikipedií a jeho představení jako kandidáta na překlad mezi wikipediemi. Články, které se těší největšímu množství přívrženců, jsou vystaveny jako Překlad týdne a komunita je vybídnuta k překladu do co největšího množství jazyků. Po 10 týdnech projekt nabral 64 deklarovaných účastníků a bezpochyby ještě více uvnitř různých wikipedií. Přestože rekord dosažený článkem Gangnihessou, přeloženým do 40 jazyků, ještě nebyl vyrovnán, žádný článek nebyl přeložen do méně než 16 jazyků.

Wikijunior

Mezinárodní rok dětí - dětské kresby
Mezinárodní rok dětí - dětské kresby
Potvrzením, že naše snahy jsou všeobecně uznávány, je to, že nás před časem kontaktovala nadace Beck s dotazem, zda bychom nebyli schopni vytvořit výukový materiál pro mladší publikum. Poté, co jsme návrh přijali, souhlasili představitelé nadace s grantem 10 000 USD na zahájení tištěného a online projektu pro děti věku 8-11 let.

Projekt byl zpočátku přivítán na nadačním mailing listu s mírnou nechutí a byl přezdíván jako druhé Wikispecies, projekt vytvořený dozorčí radou, který trpí malým zájmem z vnějšku. Jakmile však začal vývoj na Metě, stavba projektu začala lépe vyhovovat jeho záměru a získal jednomyslnou podporu a povzbuzení od každého přispěvatele Wikimedia, který na něj narazil.

Jakmile bude dokončen, budou naše knihy přístupny na celém světě, buď zadarmo nebo za částku přijatelnou pro místní děti, spíše než jen pro jejich rodiče. Doufáme, že malebné a bohatě ilustrované brožury nablýskané a plné barev ve stylu časopisů, pomohou podnítit zvědavost a zájem o literaturu.

Projekt je nyní vyvíjen jako část Wikibooks. Jakmile vytvoříme první knížku, převedeme informace na needitovatelný web určený pro naše čtenáře. Všechen obsah bude přezkoumán a ověřen kvalifikovanými pedagogy.

Jednou z našich zatím největších výzev je adaptace našeho psaného projevu a obsahu pro děti. Přispěvatelé se pohybují na úzké hraně mezi přílišnou nenáročností a přílišnou odborností. Nakonec, jak se vrháme do dalších témat, také se musíme rozhodovat mezi cenzurou a vkusem. První náměty jsou bezpečně mimo tyto problémy; Velké kočky, Sluneční soustava, Jižní Amerika jsou prvními knihami, které se komunita rozhodla vytvořit. Máme zde také některé zajímavé experimenty, jak rázem uspořádat vícevrstevný obsah.

Vývoj publikace o Jižní Americe je, jak se zdá, nejrychlejší především díky pomoci přispěvatelů z tohoto kontinentu.

Pro překlad do dánštiny, francouzštiny, portugalštiny, španělštiny a švédštiny již máme nabídky. Naším případným cílem pro tyto projekty je tvorba obsahu nezávisle na anglickém projektu. Na tvorbu tiskových edicí ve všech jiných jazycích bychom potřebovali další granty.

Vyzývám každého, aby přišel a podíval se, jak se Wikijunior vytváří, přispěl nějakými informacemi, zapsal se jako schopný překladatel nebo podebatoval nad názvem projektu. Wikijunior doufejme ještě vylepší pověst jména Wikimedia jako jeden z našich prvních projektů, který bude mít vskutku viditelné výsledky v reálném světě.

Wikiversity

Wikiversity
Wikiversity

Právě teď roste španělská Wikiversita mnohem rychleji než "Wikilibros" (španělské Wikibooks). Projekt se silně ujal a nyní již máme Školy s aktivními členy v chemii, fyzice, informatice, filosofii a lingvistice. Zvláště aktivní v této chvíli jsou Škola informatiky (Escuela de Ingeniería Informática) se sedmi členy, osmi katedrami a jedním navrženým universitním kursem; katedra fyziky a katedra chemie mají také velmi aktivní členy a katedra lingvistiky již dříve vytvořila Oblast sinologie (Area de Sinología). V "Claustro" diskutujeme, jaká by měla být organizace Wikiversity.

Jedno z diskutovaných témat bylo, zda máme v komunitě Wikimedie navrhnout nezávislost Wikiversity na projektu Wikibooks, a zvažovali jsme, zda má mít nebo nemá vlastní doménové jméno (například .wikiversity.org). Vzali jsme v úvahu, že ačkoliv Wikiversita může nebo by měla používat Wikibooks na vytváření výukového materiálu, různé katedry se mohou zabývat dalšími projekty Wikimedie. Například Area de Sinología směřuje k zahájení čínsko-španělské a španělsko-čínské sekce ve Wikcionáři a pracuje také na článku Literatura de China ve Wikipedii. Z toho je vidět, že vize Wikiversity je značně rozsáhlejší než Wikibooks. Zajímá se, těží a podílí se na všech projektech Wikimedie. Prosím přijďte, nahlédněte a zúčastněte se :P. Cože? Vy dosud nemáte Wikiversitu ve Vašem jazyce? Tak proč váháte s jejím vytvořením ;-)?

Místní projekty

Ar: Spousta úsilí byla věnována do vylepšování existujících článků, každý den přibyly i nějaké nové přírůstky. V současné době nepřipravujeme žádné zvláštní projekty.

En: Vzhledem k velikosti Wikipedie je pro lidi stále složitější sledovat důležité události v komunitě. Michael Snow se nově věnoval sbírání těchto informací a psaní o nich a založil periodikum zvané The Wikipedia Signpost (Rozcestník Wikipedie). Má v plánu publikovat magazín jednou týdně. Přečtete si: Wikipedia Signpost.

Es: Velmi úspěšný projekt nazvaný País de la Semana (Země týdne) povzbuzuje přispěvatele k vylepšování článku o zemi vybrané pro daný týden. Upřednostňovány jsou země s málo nebo žádnými informacemi.

Ja: Japonské ministerstvo životního prostředí, infrastruktury a dopravy (MLIT) upřesnilo, že jeho letecké snímky jsou dostupné pod GFDL. To pro nás byla velmi dobrá zpráva, protože obrázky pod licencí fair-use nelze z právních důvodů v japonské Wikipedii akceptovat. Naše velké díky si zaslouží zejména úsilí a velkomyslnost MLIT. e-Goat. (zpráva v PDF) V Japonsku se zvýšil provoz Wikipedia.org o 635% za poslední rok, který byl na japonském webu v mnoha směrech největším předělem. Wikipedie zde dosáhla 7% popularity zdejšího nejpopulárnějšího webu, yahoo.co.jp.

Zh: S novým MediaWiki 1.4 přichází dlouho očekávaná vlastnost - automatická konverze mezi tradiční a zjednodušenou čínštinou, což doufejme přiláká k Mediawiki projektům více uživatelů užívajících tradiční čínštinu a změní strukturu komunity. Jsme velmi vděčni wikipedistovi za jeho úžasné dílo.

It : Jednou z vánočních tradic je posílání vánočních a novoročních pohlednic, kde na italských pohlednicích bývá “Buon Natale e felice Anno Nuovo” a na anglických “Merry Christmas and a happy New Year!”. Buon Natale e felice Anno Nuovo! je hlavní stránkou tohoto úsilí. Chceme dosáhnou nejen překladu do tolika jazyků, do kolika je to jen možné, ale mít překlad a zvukový soubor s výslovností na Commons pro skutečně každý z jazyků, které mají svůj Wikimedia projekt.

kerstkrans
kerstkrans

Jedním ze způsobů, jak můžete pomoci rozšířit tento projekt, je napsat o způsobu, jak jsou Vánoce tradičně slaveny ve Vaší zemi nebo oblasti. Mnoho křesťanů například slaví Vánoce v lednu a nikoliv v prosinci. Ne každý například ví o “vánočním pudingu” a o sněhu, který by měl provázet Vánoce všude kromě Austrálie. Buon Natale je stránka, kde lze najít mnoho informací o Vánocích.

Poslechněte si vzkazy "Veselé Vánoce a šťastný Nový rok!":

Poznámky z poboček
Tento rok jsme založili první dvě pobočky nadace Wikimedia ve Francii a Německu. Obě pobočky mají zvolené rady a jsou nyní aktivní v příslušných zemích.

Skupiny italských, holandských a rumunských wikimedistů na podzim vyjádřily zájem o vytvoření svých vlastních poboček a uskutečnily několik setkání, online i osobně, k prodiskutování detailů. Rumuni dokonce již navrhli část stanov ([10]).

Ústřední otázkou všech těchto poboček, ať již zformovaných nebo zamýšlených, je to, zda vytvořit pobočku pro jednotlivou zemi nebo pro jednotlivý jazyk nebo žádnou (například je zájem vytvořit evropskou pobočku, která by měla proměnlivé místní určení a vůbec žádné jazykové určení). Prozatímní zprávy z italských a holandských diskusí se nacházejí zde a zde.

Wikimedia Deutschland

Wikimedia Deutschland ([11]) je zaměstnaná spoustou správních úkolů. Německá pobočka uspěla při získávání oficiálního statutu neziskové organizace osvobozené od daní. Aby mohla rozhodnout některé opakovaně pokládané otázky týkající se vlivu autorských zákonů na GNU FDL ve Wikipedii, objednala si Wikimedia Deutschland pro německou Wikipedii vypracování odpovědí na často kladené otázky v oblasti práva od německého právníka specializujícího se na open source a problémy licencí otevřeného obsahu.

Na konci září Wikimedia Deutschland spolu se Stuttgartskou společností regionálního ekonomického vývoje (WRS) a profesorkou Deborah Weber-Wulff z Univerzity aplikovaných věd (FHTW) v Berlíně začali spolupracovat na výnosném výzkumném projektu zadaném Německým spolkovým ministerstvem vzdělávání a výzkumu (BMBF), který nazvali "Nová média ve vzdělávání [12]." Podali nakonec dvě přihlášky a výběrové řízení bude pokračovat až do konce tohoto roku.

Na začátku října navázala Wikimedia Deutschland kontakty s OSCE, které ve Waršavě organizovalo "Setkání OSCE na téma zavádění lidských dimenzí [13]", kde Jimbo Wales mluvil o Wikipedii na pozadí panelu "Zajišťování svobody médií na Internetu." V průběhu měsíce tým z německé pobočky zajišťoval reprezentaci Wikipedie na vlastním stánku a 22. a 23. října 2004 uspořádal přednášku v Berlinuxu, Linuxovém kongresu v Berlíně. Říká se, že zde byl viděn John "maddog" Hall (přezdívka znamená "šílený pes"), jak má oblečené tričko Wikipedie. Kontakty s nakladatelstvím Brockhaus byly upevněny na několika setkáních, stejně jako kontakty s berlínskou společností Directmedia, která vyrábí CD verzi Wikipedie. Vydání CD Wikipedie se setkalo s několika příznivými recenzemi v německých médiích a bylo distribuováno jako příloha počítačového časopisu Chip. Directmedia nyní plánuje jarní DVD verzi Wikipedie a pozvala nás k účasti na jejich stánku na veletrhu knih v Lipsku, který se nachází v těsném sousedství stánku nakladatelství Brockhaus.

V prosinci Wikimedia Deutschland navštívila 21C3, výroční Kongres Chaotického počítačového klubu (Congress of the Chaos Computer Club). Jimbo Wales zde prezentoval Wikipedii. Wikimedia Deutschland na zdejší Mediawiki konferenci pozvala dva z hlavních vývojářů software MediaWiki, Brookea Vibbera a Tima Starlinga.

V posledních třech měsících jsme zaznamenali množství zmínek o Wikipedii v německém tisku. Například Tageszeitung věnoval Wikipedii hlavní článek a Bild-Zeitung, německé největší bulvární noviny, publikoval článek "jak na to", věnující se Wikipedii. Počátek nové služby Wikinews byl německými novináři velmi dobře přijat, ačkoliv německé Wikinews jsou stále teprve v rané fázi.

Wikimédia France

Wikimédia France ([14]), francouzská nezisková společnost, byla oficiálně založena 23. října 2004 v Paříži dvaceti zakládajícími členy. Mezi zakládající členy patřila i dozorčí rada Wikimedia Foundation. Na tomto setkání byla přijata finální verze stanov. Cílem Wikimédia France je podporovat všechny projekty Wikimedie se zaměřením na projekty ve francouzském jazyce. Wikimédia France bude také reprezentovat Wikimedia Foundation ve Francii a jiných zemích, kde je tato pomoc potřebná. Nebude uplatňovat jakýkoliv vydavatelský vliv na francouzskou Wikipedii, smí zasahovat jen statutárně v právních záležitostech.

Zakládající členové a jiní zainteresovaní uživatelé pracují na ustanovení sady interních zásad Wikimédia France za účelem dalšího vymezení jejích cílů a metod.
Wikimédia France zvolila 25. října přes IRC členy její dozorčí rady. Ryo byl zvolen presidentem, Yann tajemníkem a Shaihulud tajemníkem.
Posledním krokem byla francouzská úřední registrace společnosti jako neziskové a pro tento krok bylo nezbytné mít stanovy podepsané všemi zakládajícími členy. Poslední chybějící podpis patřil Jimbovi. Jelikož byly podepsané stanovy právě vráceny do Francie, očekává se, že společnost začne právně existovat v únoru 2005. To umožní Wikimédia France fungovat jako právní subjekt, například si otevřít bankovní účet. Mezi počáteční cíle společnosti patří její uznání jako společnosti "obecně prospěšné", jejíž členské příspěvky jsou částečně osvobozeny od daní. Poté může začít skutečná práce jako založení účtů, získávání darů a podobně.

Měli jsme několik příležitostí prezentovat Wikimedia (zvláště Wikipedii) na různých setkáních. Podívejte se prosím na [15], kde najdete další podrobnosti.

Wikipedie měla velký ohlas ve francouzských médiích: články v novinách Libération a La Tribune de Genève, v rádiu France-Info, v časopisu Univers Mac a na mnoha webových stránkách.


 

<< 5 >>