Védjegyek irányelve/cél

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
This page is a translated version of the page Policy:Trademark policy/Purpose and the translation is 96% complete.
Outdated translations are marked like this.

Védjegypolitikánk célja

Ez a nyilatkozat nem része a védjegypolitikának. Még csak nem is jogi dokumentum.
Egyszerűen elmagyarázza az új védjegypolitikánk hátterét.

A Wikimédia védjegyek a Wikimédia közösséget alkotó sok önkéntes által létrehozott jó szándékot jelképezik. Ezért az internetezők bízhatnak abban, hogy a Wikimédia-védjegyekkel ellátott oldalak szabad és semleges oktatási tartalmakat tartalmaznak, melyeket elkötelezett wikimédiások fejlesztettek ki tisztességes együttműködéssel. Annak biztosítása, hogy a Wikimédia-védjegyeket csak a küldetésünkkel összhangban használják, segít megvédeni a közösség kemény munkáját és a Wikimédia-oldalak hírnevét.

1. A védjegypolitika két közösségi érdek között egyensúlyoz.

A Wikimédia-oldalak decentralizált jellege lehetővé teszi, hogy a szenvedélyes közreműködők a világ minden táján a szabad tudás küldetését szolgálják. Az első érdek ezért annak biztosítása, hogy a közreműködők könnyedén használhassák a Wikimédia védjegyeket munkájuk során. A második érdek a Wikimédia védjegyek hírnevének védelme. A védjegyek nyílt és együttműködésen alapuló folyamat során létrehozott oktatási tartalmakat jelölnek. A védjegyek jó hírneve különösen fontos, mivel az általuk képviselt tartalom digitálisan, az interneten keresztül kerül átadásra, és a gyanútlan felhasználó számára könnyen félrevezethető.

A Wikimédia-közösség érdekeinek szolgálata érdekében kreatív módon kell alkalmaznunk a védjegyjogot. A védjegyjog alapelveit nem a mi egyedi szervezeti modellünkre tekintettel dolgozták ki. Célunk azonban az, hogy a védjegyoltalom zökkenőmentesen működjön közösségünk számára. A védjegypolitika ezért tiszteletben tartja a védjegyjog követelményeit, miközben megkönnyíti a védjegyek használatát a Wikimédia-közösség számára.

2. Miért érdemes védjegyeket használni?

A védjegyek segítségével a felhasználó bízhat az intuíciójában, hogy az általa felismert védjegy valóban elvezeti őt a keresett munkához. A védjegyoltalom nem olyan szellemi tulajdonjog, amelyet az általa képviselt műtől elkülönítve lehet létrehozni vagy értékesíteni. Közel sem olyan korlátozó jellegű, mint a szerzői jog vagy a szabadalmi oltalom. Ezek a doktrínák megkövetelték, hogy nyílt licenc-megközelítéseket fogadjunk el - mint például a Creative Commons és a GNU GPL -, hogy a jog jobban szolgálja küldetésünket. Nem létezik ezzel egyenértékű nyílt védjegylicenc, amit elfogadhatnánk. A védjegyjog egyedi körvonalai azonban lehetővé teszik számunkra, hogy kreatívan a javunkra fordítsuk. Engedélyezi a Wikimédia tartalmának liberális újrafelhasználását, miközben megőrzi a Wikimédia-oldalak sértetlenségét. A megkülönböztetett védjegyeink miatt az olvasók azonnal tudni fogják, hogy melyik oktatási anyagot wiki way közösségünk hozta létre.

2.1 Hogyan védenek a védjegyjogok a visszaélésekkel szemben.
A védjegyjogok segítenek megvédeni a Wikimédia mozgalmat képviselő védjegyeket a visszaélésektől. A Wikimédia-oldalak népszerűsége miatt az emberek félrevezető módon használhatják a védjegyeket. Egyesek a védjegyek felhasználásával próbálják vonzóbbá tenni saját webhelyeiket vagy szolgáltatásaikat. Mások a figyelem felkeltése érdekében visszaélnek a védjegyekkel vagy a Wikimédia-oldalak általános megjelenésével. Ez a figyelem azonban félrevezető, mert a védjegyeket olyan munkák átadására használják, melyek nem valódi Wikimédia-tartalmak. Ha ezt megengednénk, a felhasználók tévesen azt hihetnék, hogy ezt az alsóbbrendű tartalmat a Wikimédia-közösség készítette, és a Wikimédia-oldalakról alkotott véleményük csökkenne.
Például senki sem szereti, ha a Wikipédia látszatcikkeit kizárólag a cégek népszerűsítése céljából hozzák létre, ami nem egyeztethető össze a küldetésünkkel. Hasonlóképpen, a cybersquatterek gyakran próbálják bejegyeztetni a Wikimédia védjegyek gyakori helyesírási hibáit és változatait domainnevekben. Ezt azért teszik, hogy a Wikimédia-oldalakat kereső felhasználókat reklámokra és más, nem kapcsolódó tartalmakra irányítsák át. A felhasználókat például rosszindulatú szoftverek terjesztésére szolgáló oldalakra vezethetik, arra ösztönözve őket, hogy kattintsanak egy felugró hirdetésre, amely azt mondja: "Gratulálok! Ön az egymilliomodik látogató!" Emellett adathalász csalásoknak is kitehetik a felhasználókat, ha arra kérik őket, hogy egy Wikimédia-oldalnak látszó oldalon adják meg jelszavukat. Ezek mind olyan visszaélések példái, amik ellen a védjegyjogok segítségével küzdhetünk. A Wikimédia közösség kemény munkájának védelme érdekében fenn kell tartanunk a jogot, hogy üldözzük az ilyen jellegű visszaéléseket.

2.2 A szólásszabadság fontossága a védjegytanban biztosítja, hogy a Wikimédia védjegyei ne akadályozzák a szabad ismeretszerzést.
Küldetésünk, a tudás megosztása a szabad véleménynyilvánításra épül és arra ösztönöz. A védjegyoltalom is létezhet ebben az egyensúlyban, mivel a doktrína sok teret hagy a szólással kapcsolatos tevékenységeknek. Például a védjegyjog szerinti egyedi tisztességes használat doktrínája engedélyezi a szóvédjegy bármilyen, nem védjegyszerű használatát (azaz amikor a szó a védjegyen kívül mást is jelenthet). A védjegyjognak van egy "nominatív használat" doktrínája is. Ez a doktrína engedélyezi a védjegy szabad használatát az adott névvel ellátott árucikkre való hivatkozásra. Végül a védjegyjog a védjegyek művészeti és politikai beszédben való használatát is magában foglalja. A védjegyek szabad felhasználásának ez a spektruma különbözteti meg ezt a jogágat az olyan szellemi tulajdonjogoktól, mint a szerzői jog és a szabadalom.
Azzal, hogy a Wikimédia-védjegyek felett védjegyoltalom van érvényben, nem akadályozzuk meg az ilyen típusú felhasználásokat senki által. A védjegyhasználati kérelmek liberális jóváhagyása még inkább biztosítja, hogy a közösség tagjai könnyedén használhassák a Wikimédia védjegyeket a küldetés népszerűsítésére, még nem tisztességes felhasználási célokra is.

3. Hogyan őrizzük meg védjegyjogainkat.

Ahhoz, hogy megőrizzük a Wikimédia védjegyeit a mozgalom számára, figyelnünk kell a visszaéléseket, és körültekintően licencelnünk kell a védjegyeket. A félrevezető felhasználások gyengíthetik a kapcsolatot a védjegy és az általa képviselt jó hírnév között, ami a védjegyjogok elvesztéséhez vezethet. Ez azt eredményezheti, hogy elveszítjük a képességünket, hogy védelmet nyújtsunk más félrevezető vagy visszaélésszerű használatokkal szemben. Ezért fontos, hogy nyomon kövessük a Wikimédia védjegyek használatát, és fellépjünk a félrevezető használat ellen.

Hasonlóképpen, a védjegyjog megköveteli a védjegyjogosultaktól, hogy figyelemmel kísérjék a licenc alapján a védjegyeket viselő művek minőségét. Ha a minőséget nem ellenőrzik a licenc és a felügyelet révén, az "csupasz licenceléshez" vezethet, aminek következtében a védjegyjogosult elveszíti jogait. Ezért fontos olyan minőségi szintet megkövetelni, amely tükrözi a Wikimédia-oldalak minőségét és hírnevét.

4. A Wikimédia küldetését támogató védjegyhasználat elősegítése.

Bár vannak bizonyos jogi kötelezettségeink, nem szeretnénk, ha a védjegyekre vonatkozó követelmények akadályoznák a Wikimédia közösség munkáját. A védjegypolitika célja, hogy megkönnyítse a Wikimédia védjegyek engedélyezésének folyamatát. Számos felhasználást kifejezetten engedélyez a védjegypolitika is, és nem igényel külön engedélyt. Más felhasználások a számos tisztességes felhasználási kategória alá tartoznak, melyeket szintén a szabályzatban ismertetünk a felhasználók számára.

Kreatívan gondolkodunk azon is, hogyan könnyíthetnénk meg a közösség tagjai számára a védjegyek használatát a Wikimédia küldetésének támogatására.

Ennek érdekében a védjegyekre vonatkozó szabályzatban egy liberális megoldást vezettünk be a Wikimédia-védjegyek különleges felhasználására, az úgynevezett "gyors licencet". Ez azért Gyorslicenc, mert ahelyett, hogy engedélyt kérnének és várnának annak elkészítésére, a közösségi tagoknak csak ki kell tölteniük és elküldeniük a trademarks@wikimedia.org címre. Miközben a Gyorslicenc megkönnyíti a védjegyhasználatot a gyakori közösségi felhasználások esetében, tartalmaz néhány intézkedést a Wikimédia védjegyek védjegyoltalmának fenntartása érdekében. A licenc tartalmaz egy minőségellenőrzési követelményt, valamint a licenc megszüntetésének fenntartását, amennyiben egy védjegyet a Wikimédia küldetésével összeegyeztethetetlen módon használnak.

5. Milyen egyéb újdonságok vannak még?

Azon kívül, hogy számos liberális megoldást vezet be a közösségi tagok munkájának segítésére, az új védjegyszabályzat nagyon kevés érdemi változást tartalmaz. Arra összpontosítottunk, hogy a lehető legnagyobb mértékben egyértelművé tegyük a védjegyekre vonatkozó szabályzatunkat és gyakorlatunkat, hogy megkönnyítsük a védjegyek használatát. A közösségi tagok számos észrevételt adtak a korábban nem egyértelmű védjegyekre vonatkozó rendelkezésekkel kapcsolatban. Az új védjegypolitikában és a GYIK-ban igyekeztünk tisztázni ezeket és más rendelkezéseket. Szeretnénk, ha a szabályzat könnyen áttekinthető és érthető lenne. Ezért a védjegypolitika elején egy felhasználóbarát összefoglalót vezettünk be, amely hivatkozik a szabályzat vonatkozó rendelkezéseire. A GYIK-ot is jelentősen kibővítettük, és összekapcsoltuk a szabályzat vonatkozó rendelkezéseivel. A szabályzat és a GYIK nyelvezetét különböző olvashatósági indexek tesztelésnek vetettük alá, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy érthetően írtuk meg őket. Végül pedig bevezettük a védjegyhasználati engedélyek kérelmezésére és a visszaélések bejelentésére szolgáló formanyomtatványokat, melyek reményeink szerint gördülékenyebbé teszik ezt a két folyamatot.

Vissza a védjegypolitikához.