Zásady:Zásady/účel ochranných známek
Účel našich zásad používání ochranných známek
Toto prohlášení není součástí zásad používání ochranných známek. Není to ani právní dokument.
Jednoduše vysvětluje pozadí naší nové zásady používání ochranných známek.
Značky Wikimedie představují dobrou vůli vytvořenou mnoha dobrovolníky, kteří tvoří komunitu Wikimedie. To je důvod, proč uživatelé internetu mohou důvěřovat tomu, že stránky nesoucí známky Wikimedie obsahují bezplatný a neutrální vzdělávací obsah vyvinutý angažovanými wikimediány prostřednictvím spolupráce v dobré víře. Zajištění toho, že značky Wikimedie jsou používány pouze konzistentně s naším posláním pomáhá chránit tvrdou práci komunity a pověst stránek Wikimedie.
1. Politika ochranných známek vyvažuje dva zájmy komunity.
Decentralizovaná povaha stránek Wikimedie umožňuje vášnivým přispěvatelům po celém světě sloužit poslání svobodných znalostí. Prvním zájmem je proto zajistit, aby přispěvatelé mohli snadno používat značky Wikimedie ve své práci. Druhým zájmem je chránit pověst značek Wikimedie. Známky znamenají vzdělávací obsah vytvořený prostřednictvím otevřeného procesu založeného na spolupráci. Pověst ochranných známek je zvláště důležitá vzhledem k tomu, že obsah, který představují, je dodáván digitálně přes internet a mohl by být neopatrnému uživateli snadno zkreslen.
Abychom mohli sloužit zájmům komunity Wikimedie, musíme zákon o ochranných známkách uplatňovat kreativně. Principy práva ochranných známek nebyly vyvinuty s ohledem na náš jedinečný organizační model. Ale naším cílem je zajistit, aby ochrana ochranných známek fungovala pro naši komunitu hladce. Politika ochranných známek proto respektuje požadavky zákona o ochranných známkách a zároveň usnadňuje používání ochranných známek komunitou Wikimedie.
2. Proč používat ochranné známky?
Ochranné známky umožňují uživateli důvěřovat své intuici, že známka, kterou pozná, ji ve skutečnosti dovede k práci, kterou hledá. Ochrana ochranné známky není právem duševního vlastnictví, které lze zřídit nebo prodat odděleně od díla, které představuje. Není zdaleka tak omezující jako ochrana autorských práv nebo patentů. Tyto doktríny vyžadují, abychom přijali přístupy s otevřenou licencí – jako je Creative Commons a GNU GPL – aby zákon lépe sloužil našemu poslání. Neexistuje žádná ekvivalentní otevřená licence k ochranné známce, kterou bychom mohli přijmout. Přesto nám jedinečné kontury práva ochranných známek umožňují kreativně ho přimět, aby fungoval v náš prospěch. Umožňuje liberální opětovné použití obsahu Wikimedie při zachování integrity stránek Wikimedie. Díky našim odlišným ochranným známkám budou čtenáři okamžitě vědět, které vzdělávací materiály byly vytvořeny wiki způsobem naší komunitou.
- 2.1 Jak chrání práva k ochranné známce před zneužitím.
- Práva k ochranným známkám pomáhají chránit známky, které reprezentují hnutí Wikimedie, před zneužitím. Lidé mohou tyto značky používat klamavě kvůli popularitě stránek Wikimedie. Někteří se pomocí našich značek snaží učinit své vlastní webové stránky nebo služby atraktivnějšími. Jiní si neoprávněně přisvojují známky nebo obecný vzhled stránek Wikimedie, aby přitáhli pozornost. Ale tato pozornost je zavádějící, protože značky se používají k vydávání práce, která není skutečným obsahem Wikimedie. Pokud bychom to povolili, uživatelé se mohou mylně domnívat, že tento podřadný obsah vytvořila komunita Wikimedie a jejich názor na stránky Wikimedie by se zmenšil.
- Nikdo například rád nevidí falešné články na Wikipedii vytvořené výhradně k propagaci společností způsobem, který není v souladu s naším posláním. Podobně se cybersquatteři často pokoušejí zaregistrovat běžné překlepy a variace značek Wikimedie v názvech domén. Dělají to proto, aby přesměrovali uživatele hledající stránky Wikimedie na reklamu a jiný nesouvisející obsah. Mohou například uživatele přivést na stránky určené k šíření malwaru tím, že je vybídnou ke kliknutí na vyskakovací reklamu s nápisem: "Gratulujeme! Jste miliontý návštěvník!" Mohou také uživatele vystavit phishingovým podvodům tím, že je požádají o zadání hesla na stránce, která vypadá jako stránka Wikimedie. To vše jsou příklady zneužití, proti kterému můžeme bojovat pomocí práv k ochranným známkám. Musíme si ponechat právo sledovat tento druh zneužití, abychom ochránili tvrdou práci komunity Wikimedie.
- 2.2 Důležitost svobody projevu v doktríně ochranných známek zajišťuje, že ochranné známky Wikimedie nezasahují do svobodného poznání.
- Naše poslání sdílení znalostí se opírá o svobodu projevu a podporuje ji. V tomto ekosystému může existovat ochrana ochranných známek, protože doktrína ponechává velký prostor pro činnosti související s řečí. Například jedinečná doktrína fair use podle zákona o ochranných známkách umožňuje jakékoli použití slovní známky v jiném smyslu, než je ochranná známka (tj. když slovo může znamenat něco jiného než ochranná známka). Zákon o ochranných známkách má také doktrínu "nominativního použití". Tato doktrína umožňuje volné použití značky k odkazování na předmět označený tímto jménem. Konečně, zákon o ochranných známkách také zahrnuje použití známek v umění a politické řeči. Toto spektrum volného použití ochranné známky odlišuje tento soubor zákonů od práv duševního vlastnictví, jako jsou autorská práva a patenty.
- Používáním ochranné známky nad značkami Wikimedie nebráníme těmto typům použití nikým. Naše liberální schvalování žádostí o ochranné známky dále zajistí, že členové komunity mohou snadno používat značky Wikimedie k propagaci poslání, a to i pro účely nespravedlivého použití.
3. Jak udržujeme naše práva k ochranným známkám.
Abychom zachovali ochranné známky Wikimedie pro toto hnutí, musíme sledovat jejich zneužití a pečlivě licencovat tyto známky. Zavádějící použití může oslabit spojení mezi značkou a goodwillem, který představuje, což může mít za následek ztrátu práv k ochranné známce. Mohlo by to způsobit ztrátu naší schopnosti chránit se před jiným zavádějícím nebo zneužívajícím použitím. To je důvod, proč je důležité sledovat použití značek Wikimedie a podniknout kroky proti zavádějícímu použití.
Podobně zákon o ochranných známkách vyžaduje, aby držitelé ochranných známek sledovali kvalitu díla, které je povoleno nést ochranné známky na základě licence. Selhání kontroly kvality prostřednictvím licence a monitorování může mít za následek "holé licencování", což způsobí, že držitel ochranné známky ztratí svá práva. Je proto důležité vyžadovat úroveň kvality, která odráží kvalitu stránek Wikimedie a pověst.
4. Usnadnění používání ochranných známek, které propagují poslání Wikimedie.
I když máme určité zákonné povinnosti, nechceme, aby požadavky na ochranné známky byly překážkou pro práci komunity Wikimedie. Zásady ochranných známek se snaží usnadnit licencování značek Wikimedie. Mnoho použití je také výslovně povoleno zásadami používání ochranných známek a nevyžaduje zvláštní povolení. Další použití spadají do mnoha kategorií fair use, které uživatelům také nastiňujeme v zásadách.
Také kreativně přemýšlíme o tom, jak bychom mohli usnadnit členům komunity používání značek k podpoře poslání Wikimedie.
Za tímto účelem jsme zavedli liberální řešení v zásadách ochranných známek pro konkrétní použití značek Wikimedie nazvané "Quick License". Jedná se o rychlou licenci, protože místo žádosti o licenci a čekání na její přípravu ji členové komunity stačí vyplnit a poslat e-mailem na trademarkswikimediaorg. I když Quick License usnadňuje používání ochranných známek pro běžné komunitní použití, obsahuje některá opatření k zachování ochranné známky značek Wikimedie. Licence zahrnuje požadavek na kontrolu kvality a výhradu práva ukončit licenci, pokud je značka používána způsobem, který není v souladu s posláním Wikimedie.
5. Co je ještě nového?
Kromě zavedení řady liberálních řešení na pomoc členům komunity v jejich práci mají nová pravidla ochranných známek jen velmi málo podstatných změn. Zaměřili jsme se na to, abychom co nejvíce vyjasnili naše zásady a postupy týkající se ochranných známek, abychom jejich používání usnadnili. Členové komunity poskytli mnoho připomínek k ustanovením o ochranných známkách, které byly dříve nejednoznačné. Pracovali jsme na objasnění těchto a dalších ustanovení v nových zásadách používání ochranných známek a nejčastějších dotazech. Chceme, aby se tato pravidla dala snadno orientovat a aby byla srozumitelná. Proto jsme na začátek zásad používání ochranných známek zavedli uživatelsky přívětivé shrnutí, které odkazuje na příslušná ustanovení zásad. Významně jsme také rozšířili často kladené otázky a propojili je s příslušnými ustanoveními zásad. Jazyk zásad a často kladených otázek byl dále testován podle různých indexů čtenosti, abychom se ujistili, že jsme je napsali přímočarým způsobem. Konečně jsme zavedli formuláře pro žádosti o licence na ochranné známky a pro hlášení zneužití, které, jak doufáme, tyto dva procesy usnadní.