Védjegyek irányelve
This policy is approved by the Wikimedia Foundation Board of Trustees. It may not be circumvented, eroded, or ignored by Wikimedia Foundation officers or staff nor local policies of any Wikimedia project. |
Használhatom a Wikimédia-jeleket?
- Ez az összefoglaló nem jogi dokumentum.
IGEN, kérem!
Jogod van a jelek használatára:
· Egy Wikimédia-oldal valósághű leírása;
· Hírek pontos közlése;
· művészeti, irodalmi és politikai alkotások létrehozása; vagy
· Wikimédia-oldalakra való hivatkozás.
Ez a szabályzat lehetővé teszi a jelek használatát is:
2. A Wikimédia-oldalon kívül, ha:
· Wikimédia-közösséget célzó eseményt szervezel;
· Új szerkesztőket toborzol; vagy
· Pólókon, tortákon és egyéb dolgokon jeleket helyezel el, anélkül, hogy eladnád azokat.
Kérjük, mindig tartsd be a Vizuális identitás irányelvek előírásait.
· rendezvényekhez és konferenciákhoz,
· kiadványok, filmek és televíziós műsorok,
· az eladni kívánt cuccokra, és
· egyéb felhasználásra.
IGEN, de először is...
kérjük, írd alá a gyorslicencet
a Wikimédia fotópályázatokhoz és a GLAM programhoz.
Sajnálom, NEM.
Nem a Wikimédián kívüli oldalakra való hivatkozáshoz, vagy
utánzó weboldalak létrehozására, vagy
más módon megtévesztve másokat.
Védjegyek irányelve
A Wikimédia-védjegyek egy nyílt- és együttműködésen alapuló folyamatban létrehozott, szabad oktatási tartalmat jelölnek. A védjegyoltalom rögzíti a kapcsolatot a logók és a vonatkozó projektek között. A védelem célja, hogy a jelölők csak a küldetésünkkel kapcsolatos tevékenységeknél forduljanak elő.
Ha az olvasók egy a Wikipédiára hajazó oldalon a kirakós földgömböt látják a bal felső sarokban, biztosnak kell lenniük benne, hogy az ott található információ semleges, nevezetes és magas színvonalú, amely a Wikipédia szigorú és átlátható szerkesztési elveinek következménye. Az embereknek ugyanezen benyomásuk kell, hogy legyen, ha egy weboldalon a Wikimédia Alapítvány logóját látják.
A Wikimédia-logók jóindulatú támogatása szapora- és elkötelezett önkéntesek csoportját eredményezte. A Wikimédia-közösség a szabad oktatási tartalmak vezető szolgáltatója lett. Ezen irányelvet a közösségi direktívák figyelembevételével a jóindulat megtartása érdekében hoztuk létre. Az eredmény biztosítja, hogy a védjegyek használata minden esetben kapcsolatban van a küldetésünkkel és a Wikimédia-mozgalmat népszerűsíti.
A tudás megosztását célzó küldetésünk a szólásszabadságon múlik, illetve azt népszerűsíti. Azért, hogy tényleg egyszerű legyen a tudás megosztása, az irányelvben a lehető legtágabb körben kitértünk a szólásszabadság védelmére. A védjegyek irányelvének továbbá célja a felhasználás akadályainak minimalizálása. A Wikimédia-közösségen belüli, a küldetésünkkel egybevágó felhasználással kapcsolatosan szabadelvűek vagyunk.
Azért, hogy a közösség még egyszerűbben használhassa védjegyeinket, az irányelv néhány kreatív megoldást is tartalmaz: a közösség a Wikimédia védjegyeit az események és kutatási munkák során vízjelek nélkül használhatja. Az irányelv tartalmaz egy „gyors útmutatót” is, amely a további, a közösségben előforduló gyakori felhasználási módokat tartalmaz, amelyeket a közösség tagjai gyorsan kitölthetnek és eljuttathatnak hozzánk. Ez tényleg egy wikiwiki!
Az irányelv céljairól többet tudhatsz meg ide kattintva.
1. Mire vonatkozik ez a szabályzat?
1.1 A "Wikimedia védjegyek"
Ez a szabályzat a Wikimédia Alapítvány valamennyi védjegyére vonatkozik. A védjegyek mind bejegyzett, mind be nem jegyzett védjegyek, többek között a nem stilizált szóvédjegyek és az egyes Wikimédia-oldalak trade dress védjegyei. Lásd még a védjegyeink nem teljeskörű listáját. Ebben a szabályzatban ezeket "Wikimédia védjegyek" vagy egyszerűen csak "védjegyek" néven emlegetjük.
1.2 A Wikimédia logók "használata"
Ez a szabályzat minden olyan esetben alkalmazandó, amikor a Wikimédia védjegyek használata történik. A jelen szabályzat 2. szakasza a védjegyek minden felhasználására vonatkozik. A többi szakasz csak azokra a felhasználásokra vonatkozik, melyek nem igényelnek külön engedélyt, azokra a felhasználásokra, amik védjegy-engedélyt igényelnek, vagy a Wikimédia Alapítvány által elismert szervezetek, tematikus szervezetek és felhasználói csoportok által tartott megállapodások szerinti felhasználásokra. Ha a védjegyes licenc valamelyik feltétele nem áll összhangban ezzel a szabályzattal, akkor a licencfeltételeket lehet követni.
1.3 "Mi" vagy a "Wikimedia Alapítvány"
Ez a szabályzat a Wikimédia Alapítvány tulajdonában lévő védjegyek használatát szabályozza. Néha ez a szabályzat a Wikimédia Alapítványt egyszerűen "mi." néven említi.
"Ön (te)"
Ez a szabályzat "rád" vonatkozik, ha a Wikimédia védjegyeket szeretnéd használni, és elmagyarázza, hogyan használhatod azokat. Lehetsz a Wikimédia közösség tagja, szervezete, tematikus szervezete vagy felhasználói csoportja. Lehetsz egy független magánszemély vagy szervezet is.
1.4.1 A közösség tagjai
A Wikimédia-közösségbe tartozik mindenki, aki hozzájárul valamelyik Wikimédia-oldalhoz küldetésünk támogatása érdekében. Ide tartoznak továbbá a szervezetek, tematikus szervezetek, felhasználói csoportok és a Wikimédia Alapítvány tagjai és munkatársai is.
A Wikimédia közösség tagjainak közös missziós célja az ingyenes oktatási tartalmak létrehozása és terjesztése. Ők alkotják a Wikimédia mozgalom magját. Ennek értelmében a közösség tagjai szabadon használhatják a Wikimédia Közösségi logót. Emellett szabadon használhatják az összes Wikimédia-védjegyet a Wikimédia-oldalakon és a Wikimédia közösségre irányuló rendezvényeken, valamint az outreach munkában anélkül, hogy védjegyhasználati engedélyt kellene kérniük. A közösségi tagok bizonyos egyéb közösségi felhasználásokhoz, például Wikimédia-fotóeseményekhez, könnyen kitölthetnek egy gyorslicencet is. Általában elsőbbséget adunk a közösségi kéréseknek az olyan felhasználásokra, amelyek rendes védjegylicencet igényelnek.
1.4.2 Szervezetek, felhasználói csoportok és tematikus szervezetek
A Wikimédia Alapítvány által elismert szervezeteket, felhasználói csoportokat és tematikus szervezeteket "mozgalmi szervezeteknek" nevezzük. Ezek a Wikimédia Alapítványtól függetlenek, és a Wikimédia-oldalakat támogatják illetve népszerűsítik. Ezek a csoportok olyan megállapodásokat kötnek a Wikimédia Alapítvánnyal, melyek lehetővé teszik számukra bizonyos Wikimédia védjegyek használatát. Bármely használatnak elsősorban a Wikimédia misszió céljait kell szolgálnia. A védjegyeknek a megállapodásban meghatározott körön túli használatához egy szervezet külön védjegyhasználati engedélyt kérhet, vagy egyszerűen betarthatja ezt a szabályzatot, ha a használat nem igényel engedélyt. Egy szervezet természetesen mindig kiválaszthatja saját neveit, logóit és domainneveit. Nem kell használnia a mi védjegyeinket.
1.4.3 Más szervezetek vagy személyek
A Wikimédia-oldalak annyira ismertek, hogy a szerzők és forgatókönyvírók gyakran szeretnék megjeleníteni őket könyvekben és filmekben. Hasonlóképpen más vállalatok is szeretnék újra felhasználni a Wikimédia-oldalak tartalmát webes vagy mobilalkalmazásokban. Ennek során ezek a magánszemélyek és cégek a védjegyeinket filmekben, könyvekben, alkalmazásokban vagy más médiumokban is megjeleníthetik.
Mindaddig, amíg a felhasználókat nem zavarja össze az említett művek forrása, az ilyen típusú felhasználás a Wikimédia-oldalakat és küldetésüket népszerűsítheti azáltal, hogy bővíti a szabad tudás hatókörét, és potenciálisan új Wikimédia-közösségi tagokat toborozhat. Fontos azonban, hogy a Wikimédia-védjegyeket ne használják félrevezető módon mások termékeinek forgalmazására, mert ez összezavarja a Wikimédia-felhasználókat. Ezért meg kell fontolnunk, amikor a védjegyeket ilyen célokra engedélyezzük. Ha például a védjegyeket olyan szervezetnek adjuk licencbe, mely saját logóval rendelkezik, ügyelnünk kell arra, hogy a szervezet ne jelenítse meg a Wikimédia-védjegyeket a saját logójánál vagy nevénél kiemelkedőbben. Hasznos, ha mindig megfelelően elkülönül a szervezet neve és logója, valamint bármely Wikimédia-védjegy. A felhasználóknak világosan látniuk kell, hogy a szervezet termékeit vagy szolgáltatásait az adott másik szervezet nyújtja, nem pedig a Wikimédia Alapítvány. Az ilyen felhasználás soha nem megengedett védjegyhasználati engedély nélkül.
1.5 "Küldetés"
A Wikimédia védjegyeket csak olyan tevékenységekre szabad használni, melyek elősegítik a küldetés, azaz "a világ minden táján élő emberek képessé tétele és bevonása az oktatási tartalmak szabad licenc alapján vagy közkincsként történő gyűjtésébe és fejlesztésébe, valamint azok hatékony és globális terjesztésébe."
2 A Wikimedia védjegyek használata
Kérjük, kövesd a Vizuális azonosítási irányelveket, amikor a védjegyeket használod, akár vele, akár nélküle. A Wikimédia-védjegyek használatakor kérjük, vedd figyelembe a következőket:
2.1 Megfelelő forma
A szóvédjegyeket használhatod tulajdonnévként (pl. "A Wikidata nagyszerű") vagy melléknévként (pl. "a Wikimédia-oldalak fantasztikusak"). Ez magában foglalja a Wikimédia-védjegyek bármelyik hivatalos fordítását és átírását.
A Wikimédia-oldalakon a jeleket bármilyen formában használhatod. A szóvédjegyekből és logókból kevertek készíthetőek, rövidíthetőek és kiegészíthetőek.
A Wikimédia-oldalakon kívül csak a Wikimédia szóvédjegyeket használhatod a teljes formájukban és megfelelően nagybetűvel (pl. "Wikibooks"). A logók a Wikimédia Alapítvány külön engedélye nélkül nem módosíthatóak. Ügyelnünk kell arra, hogy a logók megkülönböztethetőek maradjanak más védjegyektől.
2.2 Értesítés vagy védjegy szimbólum
Ha indokolt, kérjük, mellékeld ezt az értesítést, amikor a Wikimédia-oldalakon kívül használsz egy védjegyet:
"[Wikimédia szóvédjegy / a logó neve itt] listában szereplő módon a Wikimédia Alapítvány védjegye, és a Wikimédia Alapítvány engedélyével használatos. A Wikimédia Alapítvány nem támogat bennünket, és nem állunk kapcsolatban vele."
Az értesítésnek a Wikimédia védjegy első használatának közelében kell megjelennie. Több védjegy megjelenítésekor elegendő egy közlemény, feltéve, hogy a közlemény valamennyire utal. Nem kell feltüntetned ezt az értesítést, ha a közösségi logót használod a Section 3.4 szerint.
Ha a védjegy elsősorban mobil képernyőjén vagy más, korlátozott vizuális térrel rendelkező médiumon jelenik meg, ehelyett használhatsz egy védjegyszimbólumot (™) a védjegy mellett annak jelzésére, hogy az a Wikimédia védjegye. A védjegyszimbólum méretére és helyére vonatkozóan lásd a Vizuális azonosítási irányelveket. Ha a korlátozott hely miatt szimbólumot használsz, és az anyagodhoz további oldalak tartoznak, kérjük, hogy az értesítést egy jól látható oldal szövegében helyezd el (pl. a legtöbb mobilalkalmazásnak van egy "rólunk" szakasza, és a telepítés során megjelenítheted a feltételeket).
Függetlenül attól, hogy a Wikimédia-védjegyek használatának azonosítására a Wikimédia-védjegyeket vagy a védjegy szimbólumot használod-e, kérjük, győződj meg arról, hogy a használatod nem sugallja a Wikimédia Alapítvány jóváhagyását vagy a Wikimédia Alapítvánnyal való kapcsolatot.
3 Mikor használhatóak a Wikimedia védjegyek a megkérdezésünk nélkül
3.1 A védjegyek használata Wikimedia lapokon
A Wikimédia-jeleket a Wikimédia-oldalakon tetszés szerint használhatod és remixelheted.
3.2 Közösség központú események
A védjegyeket olyan rendezvényeken használhatod, melyek a küldetésünket népszerűsítik, és melyek célja, hogy túlnyomórészt a Wikimédia közösség tagjai vegyenek részt rajtuk. Ilyen események például a hackathonok, szerkesztőtalálkozók, fotós kirándulások és WikiCons.
Például egy általad szervezett edit-a-thon bannereken és plakátokon elhelyezheted a Wikipédia puzzle globe logóját.
A GLAM kezdeményezések és fotópályázatok a Section 4.1 szerinti gyorslicencet igényelnek.
Ez a rendelkezés nem engedélyezi a védjegyek adománygyűjtésre történő használatát.
3.3 Új közreműködők elérése és toborzása
A védjegyeket a Wikimédia-oldalainkról való tájékoztatásra és új szerkesztők toborzására lehet használni, amennyiben egyértelművé teszed, hogy nem a Wikimédia Alapítványnak dolgozol. Készíthetsz oktatási anyagokat vagy bannereket egy nyilvános vásár standjának díszítésére vagy egy szerkesztési verseny népszerűsítésére.
Ez a rendelkezés nem engedélyezi, hogy a védjegyeket adománygyűjtésre használd.
3.4 Közösségi logó használat
A Wikimédia közösségi logó szabadon használható. De nem lehet a logót tartalmazó védjegybejelentéseket benyújtani. A Wikimédia közösség szeretné biztosítani, hogy a logó továbbra is mindenki számára elérhető maradjon.
3.5 A Wikimedia oldalakon kívüli témák megbeszélése (tisztességes felhasználás)
A szóvédjegyeknek néha elsődleges jelentésük is lehet, amellett, hogy egy márkát képviselnek (mint például a "apple" vagy "facebook" szavak). A szóvédjegyeink nem voltak valódi szavak a projektjeink létrehozása előtt. A tisztességes használatot azonban tágan értelmezzük, így a szóvédjegyeink használata akkor is megengedett, ha egyértelműen a Wikimédia-oldalakon kívül másról akarsz beszélni.
3.6 Wikimedia oldalakra hivatkozás (alanyeseti használat)
A nem stilizált szóvédjegyeket (pl. "Wikipédia") használhatod a következők leírására:
- Egy Wikimédia-oldal vagy a Wikimédia-mozgalom egy másik aspektusa egy szövegben (pl. "Szeretek a széngolyókról olvasni a Wikipédián").
- Egy Wikimédia-tartalomból származó művet úgy, hogy az ne legyen félrevezető (pl. "az ezen az oldalon található enciklopédikus tartalom a Wikipédiából származik").
Minden védjegyet felhasználhatsz a weboldaladon a Wikipmédia oldalaira való hivatkozásként. A logók hiperhivatkozásokban való használatának a Vizuális azonosítási irányelvek szerint kell lennie (pl. a jelek átméretezhetőek, de más módon nem módosíthatóak).
Íme néhány további konkrét eset a nominatív használatra:
"3.6.1 Híradósítás
A Wikimédia-jelzéseket használhatod a Wikimédia-oldalakról szóló, a valóságnak megfelelő állításokhoz a híradásokban és hozzászólásokban.
3.6.2 Személyes blogok és közösségi média
Személyes blogokon és a közösségi médiában a Wikimédiával kapcsolatos bejegyzésekben engedélyezett védjegyeink használata, azonban kérjük, ne keltsd azt a látszatot, hogy közöd van a Wikimédia Alapítványhoz. A félreértések elkerülése érdekében ne használd védjegyeinket háttérnek, profilképnek vagy fejlécnek, illetve blogod vagy profilod felhasználói neveként. Ez a szakasz nem kívánja korlátozni a 3.4 szakasz alatti felhasználást.
3.6.3 Művészi, tudományos, irodalmi, politikai és egyéb nem-kereskedelmi felhasználás
A Wikimédia-védjegyeket használhatod a Wikimédia-oldalakkal kapcsolatos vitákhoz művészeti, tudományos, irodalmi és politikai művekben.
De kérjük, küldj egy kérelmet, ha Wikimédia-védjegyet szeretnél elhelyezni a könyved borítóján, Wikimédia-védjegyet szeretnél megjeleníteni egy filmben, vagy olyan eseményt vagy előadást szervezel, melyet úgy lehet értelmezni, hogy a Wikimédia Alapítvány támogatja. További információkért lásd a Section 4 című részt.
A jeleket szatírában vagy viccekben használhatod. Annak elkerülése érdekében, hogy a felhasználók félreértsék, hogy munkád a Wikimédia-oldalakhoz kapcsolódik, hasznos lehet, ha munkádat "szatíra" vagy "paródia" megjelöléssel látod el.
3.7 Készítsd el saját márkajelzésed
A jelekkel saját használatra is készíthetsz dolgokat. Ezek lehetnek pólók, sapkák, háttérképek, nyakláncok és még sütik is! De kérlek, ne add el őket, és győződj meg róla, hogy a terved követi a Vizuális azonosítási irányelvek előírásait. Ha el szeretnéd adni a márkás cuccaidat, kérhetsz engedélyt a Section 4.6 alapján.
4 Engedélyköteles különleges felhasználások
Minden olyan felhasználáshoz, amely nem engedélyezett a Section 3 szerint, vagy amit a jelen irányelv Section 5 nem tilt, védjegyhasználati engedélyre van szükség. Ez a szakasz csak a leggyakoribb engedélyköteles felhasználásokat tárgyalja.
Ha védjegyeinket védjegyhasználati engedély alapján használod, be kell tartanod annak feltételeit, valamint a jelen védjegyirányelveket. Amennyiben a licenc valamely feltétele nem áll összhangban ezzel a szabályzattal, akkor azt a licencfeltételt kell követned. A mozgalmi szervezeteknek csak akkor van szükségük külön engedélyre, ha a használatot a Wikimédia Alapítvánnyal kötött szervezeti megállapodásuk vagy ez a szabályzat még nem engedélyezi.
4.1 A gyorslicenc nem hagyományos közösségi felhasználáshoz
A gyorslicenc egy egyszerű védjegyes licenc a gyakori közösségi felhasználásokhoz, mint például a Wiki Loves Monuments és a GLAM-Wiki kezdeményezések. Ez elérhető a Meta-Wiki oldalán. A védjegyeket a wikilicencben foglaltak szerint kezdheted használni, amint a kitöltött wikilicencet elküldöd e-mailben a trademarks@wikimedia.org címre. Nem kell várni a jóváhagyásra.
4.1.2 Fotó versenyek
A Wikimedia Commons fotó pályázatai arra szolgálnak, hogy bárki a feltöltött saját szabadon licenszelt képeit jelölhesse a "legjobb kép" címre. Egyszerűen kaphatsz Wikilicenszt röplapokra, poszterekhez, bemutatókhoz, weblapokhoz és közösségi oldalakhoz a fotó pályázatok kapcsán. Ha egy mozgalomhoz tartozol, lehetséges hogy már létezik egy megállapodás ami kezeli a fotó versenyeket is.
4.1.2 GLAM-Wiki kezdeményezések
A védjegyeket a Wikimédia mozgalmon kívüli személlyel való együttműködésben gyorslicenc segítségével használhatod. Ez a licenc a parkokkal, múzeumokkal, könyvtárakkal és más kulturális intézményekkel való együttműködésekre vonatkozik, hogy a Wikimédia-oldalakon keresztül megosszák információikat a világgal. Ha egy mozgalmi szervezet vagy, akkor lehet, hogy már rendelkezel egy olyan megállapodással, amely a GLAM-Wiki kezdeményezésekre vonatkozik.
Néhány GLAM kezdeményezés közé tartoznak a Rezidens wikipédisták - Wikipédia munkatársak, akik egy adott GLAM-mel együttműködve fejlesztik a szervezet és a Wikipédia kapcsolatát. Kérjük, használd a gyorslicencet, hogy online szakmai profiljaidon, személyes blogodon és közösségi médiádon Rezdens wikipédistaként mutatkozz be, amennyiben munkád összhangban van a küldetéssel.
4.2 Domainnevek
Engedélyre van szükséged ahhoz, hogy olyan domainnevet regisztrálj vagy használj, mely Wikimédia-jelzést tartalmaz. Ne regisztrálj olyan domainnevet, amely a Wikimédia védjegyhez hasonlóan néz ki vagy hangzik, vagy hibásan írt Wikimédia védjegyet tartalmaz, mert ez összezavarhatja a Wikimédia-felhasználókat.
Események és konferenciák
Védjegy-engedélyre van szükséged, ha olyan nyilvános rendezvény vagy konferencia szervezését tervezed, amely Wikimédia védjegyet használ.
A következő információkat kell feltüntetned, amikor engedélyt kérsz a védjegyeink használatára egy rendezvényen.
|
---|
|
Ha védjegyhasználati engedélyt szerzel, az csak a kérelmedben szereplő konkrét eseményre vonatkozik. Új engedélyt kell kérelmezned, ha egy másik rendezvényt is szeretnél tartani.
4.4 Kiadványok
Védjegy-engedélyre van szükséged, ha Wikimédia-védjegyet szeretnél használni egy kiadványban, kivéve, ha a felhasználásod az amerikai védjegyjogszabályok vagy más alkalmazandó külföldi törvények alapján fair vagy nominativ használatnak minősül.
A következő információkat kell feltüntetned, amikor engedélyt kérsz a védjegyeink publikációban való használatára.
|
---|
|
Ha védjegyhasználati engedélyt szerzel, az csak a kérésedben szereplő konkrét kiadványra vonatkozik. Új engedélyt kell kérvényezned, ha újabb kiadványt szeretnél készíteni.
4.5 Filmek és tévéműsorok
A Wikipédia logójának filmben, tévéműsor-epizódban vagy online produkcióban való használatához védjegyhasználati engedélyre van szükség.
A következő információkat kell feltüntetned, amikor engedélyt kérsz védjegyeink filmben vagy tévéműsor-epizódban történő felhasználására.
|
---|
|
Ha védjegyhasználati engedélyt szerzel, az csak a kérvényedben szereplő konkrét filmre, TV-műsor részre vagy online produkcióra vonatkozik. Új engedélyt kell kérelmezned, ha újabb filmet vagy tévéműsor-epizódot szeretnél forgatni.
4.6 Kereskedelmi reklámozás
A Wikimédia védjegyeivel kereskedelmi célú árucikkeket készíthetsz, ha:
- védjegy licencet szerzel be a Wikimédia Alapítványtól;
- Követed a vizuális arculati irányelveket; és
- A vásárlóknak őszintén hirdeted, hogy az eladási ár mekkora részét, ha van ilyen, a Wikimédia-oldalaknak adományozod.
5 Tiltott felhasználás
5.1. Félrevezető tükrözések és utánzó oldalak
Kérjük, ne hozz létre olyan weboldalt, mely a Wikimédia-oldalak "megjelenését" utánozza. Ez különösen vonatkozik az utánzott Wikipédia-cikkekre. Ha jó okod van arra, hogy utánzó webhelyet hozz létre, kérjük, vedd fel velünk a kapcsolatot a trademarks@wikimedia.org címen.
Nem kell kapcsolatba lépned velünk, ha csak a MediaWiki szoftver segítségével szeretnél wikit létrehozni, vagy ha az utánzó webhelyed egyértelműen utánzat.
Ha tükröt hozol létre, győződj meg róla, hogy betartod a tartalomra vonatkozó licenceket. Kerüld a Wikimédia irányelvekre és elérhetőségekre mutató linkek másolását. Kérjük, ne használd a Wikimédia-jeleket egy Wikimédia-oldal tükrözésénél.
5.2 Nem Wikimedia oldalakra való hivatkozás
A Wikimedia védjegyek csakis Wikimedia weboldalakra hivatkozhatnak. Kérjük alkalmazd a Hivatkozások a Wikimedia oldalakra rész útmutatásat ha a weboldaladról egy Wikimedia oldalra szeretnél hivatkozni.
5.3 Félrevezetés
Ha e szabályzat értelmében Wikimédia-jelet használsz, kérjük, hogy azt kizárólag annak a projektnek a képviseletére használd, amelyiknek a jelét jelenti. Kérjük, ne keltsd azt a benyomást, hogy az általad történő használat bármilyen módon a Wikimédia Alapítvány által támogatott, szponzorált vagy annak részét képezi. Ez a szakasz akkor is érvényes, ha olyan engedélyt kaptál egy védjegy használatára, amely nem engedélyezi, hogy ilyen jóváhagyást sugalmazz.
6 Védjeggyel való visszaélés
6.1 Visszaélés bejelentése
A védjegyekkel való visszaélések elleni küzdelem nagyon fontos. Nagyon sok energiát fektetünk a védjegybitorlási esetek üldözésébe, mert meg kívánjuk védeni a közösség által létrehozott értékes védjegyjogokat. Ha úgy látod, hogy egy védjegyet olyan módon használnak, ami sértő lehet, kérjük, szólj nekünk! Csak küldj egy e-mailt a legal-tm-vio@wikimedia.org
címre, vagy jelentsd be itt. Hálásak vagyunk a segítségedért!
6.2 Az engedély visszavonása helytelen használat esetén
A Wikimédia védjegyek jelen szabályzat szerinti használatának jogát bármikor visszavonhatjuk bármilyen módon történő értesítéssel, ha úgy ítéljük meg, hogy a védjegyhasználat nincs összhangban a küldetésünkkel, vagy kárt okozhat a közösségi tagoknak, a mozgalmi szervezeteknek vagy a Wikimédia Alapítványnak.
7 A védjegy szabályzat felülvizsgálata és fordítása
7.1. Ez a védjegyszabályzat az alábbiak szerint módosítható:
- A főbb változtatásokat három általunk kiválasztott nyelven javasoljuk a közösségnek. A javasolt módosításról értesítést küldünk a Wikimédia-oldalakon és a WikimediaAnnounce-L oldalon, vagy egy hasonló levelezőlistára küldött e-mailben. A közösség ezt követően legalább 30 napig véleményezheti a változtatásokat.
- Kisebb módosítások vagy törvény által előírt módosítások esetén, ha lehetséges, három nappal korábban értesítést küldünk a WikimediaAnnounce-L segítségével vagy egy hasonló levelezőlistán. A kisebb változtatások közé tartoznak a nyelvi javítások, adminisztratív változtatások vagy pontatlan állítások helyesbítése.
- Ez a szakasz nem vonatkozik a felhasználóbarát összefoglalóra, a GYIK-ra, a védjegyszabályzat célmeghatározására, a védjegykérelmi űrlapra és a jogsértést bejelentő űrlapra. Ezek nem képezik e védjegyszabályzat részét, és bármikor előzetes értesítés nélkül felülvizsgálhatóak.
7.2 A védjegy szabályzat fordítása
Ha a jelen védjegyszabályzat eredeti angol nyelvű változata és egy fordítás között jelentésbeli eltérések vannak, akkor az eredeti angol nyelvű változatot kell követni.
7.3 Kérdések
Kérjük, ne habozz, lépj velünk kapcsolatba a trademarks@wikimedia.org címen, ha nem vagy biztos abban, hogy az általad használt védjegyek megfelelnek-e ennek a szabályzatnak vagy a helyi védjegyjogszabályoknak.
Védjegypolitikánk célja
Ez a nyilatkozat nem része a védjegypolitikának. Még csak nem is jogi dokumentum.
Egyszerűen elmagyarázza az új védjegypolitikánk hátterét.
A Wikimédia védjegyek a Wikimédia közösséget alkotó sok önkéntes által létrehozott jó szándékot jelképezik. Ezért az internetezők bízhatnak abban, hogy a Wikimédia-védjegyekkel ellátott oldalak szabad és semleges oktatási tartalmakat tartalmaznak, melyeket elkötelezett wikimédiások fejlesztettek ki tisztességes együttműködéssel. Annak biztosítása, hogy a Wikimédia-védjegyeket csak a küldetésünkkel összhangban használják, segít megvédeni a közösség kemény munkáját és a Wikimédia-oldalak hírnevét.
1. A védjegypolitika két közösségi érdek között egyensúlyoz.
A Wikimédia-oldalak decentralizált jellege lehetővé teszi, hogy a szenvedélyes közreműködők a világ minden táján a szabad tudás küldetését szolgálják. Az első érdek ezért annak biztosítása, hogy a közreműködők könnyedén használhassák a Wikimédia védjegyeket munkájuk során. A második érdek a Wikimédia védjegyek hírnevének védelme. A védjegyek nyílt és együttműködésen alapuló folyamat során létrehozott oktatási tartalmakat jelölnek. A védjegyek jó hírneve különösen fontos, mivel az általuk képviselt tartalom digitálisan, az interneten keresztül kerül átadásra, és a gyanútlan felhasználó számára könnyen félrevezethető.
A Wikimédia-közösség érdekeinek szolgálata érdekében kreatív módon kell alkalmaznunk a védjegyjogot. A védjegyjog alapelveit nem a mi egyedi szervezeti modellünkre tekintettel dolgozták ki. Célunk azonban az, hogy a védjegyoltalom zökkenőmentesen működjön közösségünk számára. A védjegypolitika ezért tiszteletben tartja a védjegyjog követelményeit, miközben megkönnyíti a védjegyek használatát a Wikimédia-közösség számára.
2. Miért érdemes védjegyeket használni?
A védjegyek segítségével a felhasználó bízhat az intuíciójában, hogy az általa felismert védjegy valóban elvezeti őt a keresett munkához. A védjegyoltalom nem olyan szellemi tulajdonjog, amelyet az általa képviselt műtől elkülönítve lehet létrehozni vagy értékesíteni. Közel sem olyan korlátozó jellegű, mint a szerzői jog vagy a szabadalmi oltalom. Ezek a doktrínák megkövetelték, hogy nyílt licenc-megközelítéseket fogadjunk el - mint például a Creative Commons és a GNU GPL -, hogy a jog jobban szolgálja küldetésünket. Nem létezik ezzel egyenértékű nyílt védjegylicenc, amit elfogadhatnánk. A védjegyjog egyedi körvonalai azonban lehetővé teszik számunkra, hogy kreatívan a javunkra fordítsuk. Engedélyezi a Wikimédia tartalmának liberális újrafelhasználását, miközben megőrzi a Wikimédia-oldalak sértetlenségét. A megkülönböztetett védjegyeink miatt az olvasók azonnal tudni fogják, hogy melyik oktatási anyagot wiki way közösségünk hozta létre.
- 2.1 Hogyan védenek a védjegyjogok a visszaélésekkel szemben.
- A védjegyjogok segítenek megvédeni a Wikimédia mozgalmat képviselő védjegyeket a visszaélésektől. A Wikimédia-oldalak népszerűsége miatt az emberek félrevezető módon használhatják a védjegyeket. Egyesek a védjegyek felhasználásával próbálják vonzóbbá tenni saját webhelyeiket vagy szolgáltatásaikat. Mások a figyelem felkeltése érdekében visszaélnek a védjegyekkel vagy a Wikimédia-oldalak általános megjelenésével. Ez a figyelem azonban félrevezető, mert a védjegyeket olyan munkák átadására használják, melyek nem valódi Wikimédia-tartalmak. Ha ezt megengednénk, a felhasználók tévesen azt hihetnék, hogy ezt az alsóbbrendű tartalmat a Wikimédia-közösség készítette, és a Wikimédia-oldalakról alkotott véleményük csökkenne.
- Például senki sem szereti, ha a Wikipédia látszatcikkeit kizárólag a cégek népszerűsítése céljából hozzák létre, ami nem egyeztethető össze a küldetésünkkel. Hasonlóképpen, a cybersquatterek gyakran próbálják bejegyeztetni a Wikimédia védjegyek gyakori helyesírási hibáit és változatait domainnevekben. Ezt azért teszik, hogy a Wikimédia-oldalakat kereső felhasználókat reklámokra és más, nem kapcsolódó tartalmakra irányítsák át. A felhasználókat például rosszindulatú szoftverek terjesztésére szolgáló oldalakra vezethetik, arra ösztönözve őket, hogy kattintsanak egy felugró hirdetésre, amely azt mondja: "Gratulálok! Ön az egymilliomodik látogató!" Emellett adathalász csalásoknak is kitehetik a felhasználókat, ha arra kérik őket, hogy egy Wikimédia-oldalnak látszó oldalon adják meg jelszavukat. Ezek mind olyan visszaélések példái, amik ellen a védjegyjogok segítségével küzdhetünk. A Wikimédia közösség kemény munkájának védelme érdekében fenn kell tartanunk a jogot, hogy üldözzük az ilyen jellegű visszaéléseket.
- 2.2 A szólásszabadság fontossága a védjegytanban biztosítja, hogy a Wikimédia védjegyei ne akadályozzák a szabad ismeretszerzést.
- Küldetésünk, a tudás megosztása a szabad véleménynyilvánításra épül és arra ösztönöz. A védjegyoltalom is létezhet ebben az egyensúlyban, mivel a doktrína sok teret hagy a szólással kapcsolatos tevékenységeknek. Például a védjegyjog szerinti egyedi tisztességes használat doktrínája engedélyezi a szóvédjegy bármilyen, nem védjegyszerű használatát (azaz amikor a szó a védjegyen kívül mást is jelenthet). A védjegyjognak van egy "nominatív használat" doktrínája is. Ez a doktrína engedélyezi a védjegy szabad használatát az adott névvel ellátott árucikkre való hivatkozásra. Végül a védjegyjog a védjegyek művészeti és politikai beszédben való használatát is magában foglalja. A védjegyek szabad felhasználásának ez a spektruma különbözteti meg ezt a jogágat az olyan szellemi tulajdonjogoktól, mint a szerzői jog és a szabadalom.
- Azzal, hogy a Wikimédia-védjegyek felett védjegyoltalom van érvényben, nem akadályozzuk meg az ilyen típusú felhasználásokat senki által. A védjegyhasználati kérelmek liberális jóváhagyása még inkább biztosítja, hogy a közösség tagjai könnyedén használhassák a Wikimédia védjegyeket a küldetés népszerűsítésére, még nem tisztességes felhasználási célokra is.
3. Hogyan őrizzük meg védjegyjogainkat.
Ahhoz, hogy megőrizzük a Wikimédia védjegyeit a mozgalom számára, figyelnünk kell a visszaéléseket, és körültekintően licencelnünk kell a védjegyeket. A félrevezető felhasználások gyengíthetik a kapcsolatot a védjegy és az általa képviselt jó hírnév között, ami a védjegyjogok elvesztéséhez vezethet. Ez azt eredményezheti, hogy elveszítjük a képességünket, hogy védelmet nyújtsunk más félrevezető vagy visszaélésszerű használatokkal szemben. Ezért fontos, hogy nyomon kövessük a Wikimédia védjegyek használatát, és fellépjünk a félrevezető használat ellen.
Hasonlóképpen, a védjegyjog megköveteli a védjegyjogosultaktól, hogy figyelemmel kísérjék a licenc alapján a védjegyeket viselő művek minőségét. Ha a minőséget nem ellenőrzik a licenc és a felügyelet révén, az "csupasz licenceléshez" vezethet, aminek következtében a védjegyjogosult elveszíti jogait. Ezért fontos olyan minőségi szintet megkövetelni, amely tükrözi a Wikimédia-oldalak minőségét és hírnevét.
4. A Wikimédia küldetését támogató védjegyhasználat elősegítése.
Bár vannak bizonyos jogi kötelezettségeink, nem szeretnénk, ha a védjegyekre vonatkozó követelmények akadályoznák a Wikimédia közösség munkáját. A védjegypolitika célja, hogy megkönnyítse a Wikimédia védjegyek engedélyezésének folyamatát. Számos felhasználást kifejezetten engedélyez a védjegypolitika is, és nem igényel külön engedélyt. Más felhasználások a számos tisztességes felhasználási kategória alá tartoznak, melyeket szintén a szabályzatban ismertetünk a felhasználók számára.
Kreatívan gondolkodunk azon is, hogyan könnyíthetnénk meg a közösség tagjai számára a védjegyek használatát a Wikimédia küldetésének támogatására.
Ennek érdekében a védjegyekre vonatkozó szabályzatban egy liberális megoldást vezettünk be a Wikimédia-védjegyek különleges felhasználására, az úgynevezett "gyors licencet". Ez azért Gyorslicenc, mert ahelyett, hogy engedélyt kérnének és várnának annak elkészítésére, a közösségi tagoknak csak ki kell tölteniük és elküldeniük a trademarkswikimediaorg címre. Miközben a Gyorslicenc megkönnyíti a védjegyhasználatot a gyakori közösségi felhasználások esetében, tartalmaz néhány intézkedést a Wikimédia védjegyek védjegyoltalmának fenntartása érdekében. A licenc tartalmaz egy minőségellenőrzési követelményt, valamint a licenc megszüntetésének fenntartását, amennyiben egy védjegyet a Wikimédia küldetésével összeegyeztethetetlen módon használnak.
5. Milyen egyéb újdonságok vannak még?
Azon kívül, hogy számos liberális megoldást vezet be a közösségi tagok munkájának segítésére, az új védjegyszabályzat nagyon kevés érdemi változást tartalmaz. Arra összpontosítottunk, hogy a lehető legnagyobb mértékben egyértelművé tegyük a védjegyekre vonatkozó szabályzatunkat és gyakorlatunkat, hogy megkönnyítsük a védjegyek használatát. A közösségi tagok számos észrevételt adtak a korábban nem egyértelmű védjegyekre vonatkozó rendelkezésekkel kapcsolatban. Az új védjegypolitikában és a GYIK-ban igyekeztünk tisztázni ezeket és más rendelkezéseket. Szeretnénk, ha a szabályzat könnyen áttekinthető és érthető lenne. Ezért a védjegypolitika elején egy felhasználóbarát összefoglalót vezettünk be, amely hivatkozik a szabályzat vonatkozó rendelkezéseire. A GYIK-ot is jelentősen kibővítettük, és összekapcsoltuk a szabályzat vonatkozó rendelkezéseivel. A szabályzat és a GYIK nyelvezetét különböző olvashatósági indexek tesztelésnek vetettük alá, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy érthetően írtuk meg őket. Végül pedig bevezettük a védjegyhasználati engedélyek kérelmezésére és a visszaélések bejelentésére szolgáló formanyomtatványokat, melyek reményeink szerint gördülékenyebbé teszik ezt a két folyamatot.
Gyakran ismételt kérdések
Ezek nem részei a GYIK Védjegyek irányelvének. Nem is jogi dokumentum. De reméljük, hogy hasznosnak találod majd.:)
0 Védjegyek irányelve Bevezetés
0.1 Mi az a "védjegyoltalom"?
A védjegyjog védi a védjegy és az általa képviselt alkotás, például áru vagy szolgáltatás közötti kapcsolatot. Célja, hogy megvédje a felhasználókat az egyes művek forrását illető összetévesztéstől. Emellett a felhasználók, akik látnak egy védjegyet, erre az összefüggésre támaszkodnak, és olyan elvárásokat támasztanak a hírnévvel, a minőséggel és a szolgáltatás színvonalával kapcsolatban, melyek ahhoz hasonlíthatóak, amit a védjegyek alatt nyújtott más munkától elvárnak. Ezért a védjegyek nagyon erős és értékes eszközök, melyek a Wikimédia Alapítvány és a közösség tagjainak hírnevét képviselik, és "gyorsírási" eszközként szolgálnak a felhasználók számára egy munka, termék vagy szolgáltatás felismeréséhez.
0.2 Mik a "Wikimédia-oldalak"?
A Wikimédia Alapítvány számos szabad szoftver- és szabad tartalmi oldalt üzemeltet, melyek közül néhányat itt sorolunk fel: Projektjeink.
1. Mire vonatkozik ez a szabályzat?
1.1 Mi az a "szóvédjegy"?
Ez egy olyan védjegy, mely egy csak szöveges szó (mint például "Wikipédia" vagy "Wikimédia"), amit az általa képviselt művel kapcsolatban használnak a forrás azonosítására. Ezenkívül a szóvédjegy magában foglalja az összes hivatalos lefordított és átírt védjegyet (pl. "Vikipedi").
1.2 Mi az a "nem stilizált szóvédjegy"?
A nem stilizált szóvédjegyek egyszerűen olyan szavak, mint a "Wikimédia" és a projektnevek, például "Wikipédia," "Wiktiszótár," stb. Ehhez képest a stilizált szóvédjegyek ezek a nevek speciális formátumban, például bizonyos betűtípusokkal. Például a "Wikipédia" szóvédjegy speciális formátuma így néz ki: . Mind a stilizált, mind a nem stilizált szóvédjegyek a Wikimédia Alapítvány védjegyei.
1.3 Mi az a "trade dress"?
A mi céljaink szempontjából a trade dress egy weboldal vagy cikk olyan kialakítása, ami azonosítja a weboldal vagy az online anyag forrását. Gondolj rá úgy, mint egy webhely "megjelenésére és hangulatára". Egy példa erre a Wikipédia szócikkek vagy a Wikipédia főoldalának sajátos kialakítása és megjelenése. A Wikimédia bármely Wikimédia-oldalának védjegye szintén a Wikimédia Alapítvány védjegye. A védjegyjogszabályok védik a kereskedelmi megjelenést is.
1.4 Ki a "közösségi tag"?
Mindenki, aki hozzájárul egy Wikimédia-oldalhoz. Ide tartoznak a szervezetek, tematikus szervezetek, felhasználói csoportok és a Wikimédia Alapítvány munkatársai és tagjai is.
1.5. Miért nem használhatja egy mozgalmi szervezet szabadon a védjegyeket?
A védjegyek jogi jogosultjaként szabályoznunk kell a használatukat, hogy megőrizzük a védjegyek védelmét a közösség számára. Erről bővebben itt lehet olvasni.
1.6 Milyen kapcsolat van a védjegyekre vonatkozó szabályzat és egy szervezet, felhasználói csoport vagy tematikus szervezet megállapodása között?
A szervezeteknek, felhasználói csoportoknak és tematikus szervezeteknek egyaránt tiszteletben kell tartaniuk ezt a védjegypolitikát és a Wikimédia Alapítvánnyal kötött megállapodásukat. Ha ellentmondás van jelen védjegypolitika és egy szervezet, felhasználói csoport vagy tematikus szervezet megállapodása között, a szervezetnek a saját megállapodását kell követnie.
Vissza a szervezetekhez, felhasználói csoportokhoz és tematikus szervezetekhez
2 A Wikimedia védjegyek használata
2.1 Lehet-e a logóm, nevem vagy cégnevem mérete kisebb, mint a Wikimédia védjegyé, ha valóban nyilvánvaló, hogy termékeim és szolgáltatásaim nem a Wikimédia Alapítvány által kínáltak?
Nem. Biztosítanunk kell, hogy rendkívül egyértelmű legyen, hogy a termékeidet vagy szolgáltatásaidat nem a Wikimédia Alapítvány nyújtja. Ez egy egyszerű, következetes módja ennek.
2.2 Mi van akkor, ha egyértelműen kijelentem, hogy a termékeket vagy szolgáltatásokat én nyújtom?
Sajnáljuk, a logódnak, nevednek vagy cégnevednek még mindig nagyobbnak kell lennie, mint bármelyik Wikimedia-jelnek, és ésszerűen el kell különülnie a Wikimédia védjegyeitől. Az emberek nem mindig olvassák el az apró betűs részt (sokkoló, tudom!). Ezért a lehető legvilágosabban kell jeleznünk, hogy termékeidet vagy szolgáltatásaidat nem a Wikimédia Alapítvány nyújtja.
2.3 Mit értesz "a Wikimédia-oldalakon kívül" alatt?
Olyan védjegyek használata, melyek nem a Wikimédia-oldalakon vannak, mint például a Wikipédia, Wikimédia Commons, Wikiszótár, Wikidata, Wikidézet, Wikikönyvek, Wikiforrás, Wikifajok, Wikihírek, Wikiegyetem, Wikivoyage vagy Wikimédia Meta-Wiki. A védjegyekre vonatkozó jelen szabályzat alkalmazásában a Wikimédia Cloud VPS-en található védjegyek használata Wikimédia-oldalnak minősül. Ennek megfelelően a védjegyeket az oldalakon kívül is használod, amikor azokat egy szerkesztési kampány szórólapjain helyezed el.
2.4 Létrehozhatok még olyan kifejezéseket, melyek a Wikimédia védjegyeket más szavakkal kombinálják, mint például "Rezidens a wikipédián"?
Igen. Ez a rendelkezés nem kívánja megakadályozni a közösség tagjait abban, hogy kreatívan kombinálják a védjegyeket más szavakkal, hogy új kifejezéseket alkossanak a Wikimédia mozgalom számára, mindaddig, amíg ezt a Wikimédia-oldalakon teszik.
2.5 Lefordíthatom a jelek szövegét?
A jelölésekben szereplő szöveget lefordíthatod a Wikimédia-oldalakon.
2.6 Hozzáadhatok grafikai elemeket, például egy különleges esemény megünneplésére?
Különleges helyszíni célokra készíthetsz remixeket, de kérlek, ne változtasd meg a logókat a weboldalainkon kívül. Ezekre és sok-sok más kérdésre a Vizuális azonosítási irányelvek ad választ.
2.7 A Wikimédia-logók milyen átalakításokkal használhatóak a Wikimédia-weboldalakon kívül?
Certain remixes of Wikimedia logos may be used outside of Wikimedia sites as long as the remix does not look too similar to any of the Wikimedia marks. Please make sure that the remix will not be confused with the original Wikimedia logo.
2.8 Használhatom a logók nagy felbontású változatait?
Igen! Itt is van.
2.9 Hol helyezhetek el egy védjegybejegyzést?
Csak kezeld az észrevételt lábjegyzetként. Aki olvassa a dokumentumodat, megnézi a weboldaladat vagy megnézi a filmedet, annak könnyen meg kell tudnia találnia a közleményt. Jó példák erre: egy dokumentum (ugyanazon) oldalának végén, egy könyv impresszumában, egy weboldal alján, és egy videofelvétel stáblistájában.
2.10 Mi történik, ha nincs elég helyem a közlemény elhelyezéséhez?
Ne aggódj! Ha a védjegyet mobilon vagy más olyan adathordozón fogják látni, ahol kevés a hely, egyszerűen használhatod a védjegy szimbólumot (™) bármelyik Wikimédia védjegyhez, melyet használsz.
2.11 Hogyan hivatkozzak a védjegyre a közleményben?
A szóvédjegyekre szó szerint lehet hivatkozni (pl. "Wikimédia Commons"). A logókat a Vizuális azonosítási irányelvek szerint kell leírni. Ilyen például a "Wikipedia Puzzle Globe" és a "'W' ikon."
2.12 Mi történik, ha egynél több védjegyet használok?
Ügyelj arra, hogy az összes védjegyet leírd a közleményben, például így:
"A Wikidata szóvédjegy és logó a Wikimédia Alapítvány védjegyei."
2.13 Mikor kell használnom a védjegy szimbólumot?
A védjegyszimbólumot csak akkor kell használnod, ha nincs elég hely a teljes közlemény megírására, például ha a védjegyet mobil képernyőjén használod.
2.14 Tudnál néhány példát mondani a védjegyszimbólum használatára?
Íme egy példa:
"A Wikimédia Commons™ egyike a közösségünk által kifejlesztett csodálatos Wikimédia-projekteknek, melyek célja, hogy a médiafájlokat, például képeket, hangokat és videoklipeket mindenki számára nyilvánosan elérhetővé tegye!
2.15 Milyen méretű legyen a szimbólum?
Ha szóvédjegyet használsz (például "Wikipédia"), akkor a védjegyszimbólumhoz ugyanazt a betűméretet kell használnod, mint magához a szóvédjegyhez. Ebben a vonatkozásban a szimbólum esetében ajánlott a feliratos formázás. Ha a védjegy egy kép (mint például a kirakógömb), akkor a szimbólumhoz a kép méretének megfelelő betűméretet kell választanod, és a szimbólumot úgy kell elhelyezned, hogy az jól látható legyen, és elég közel legyen a kép jobb felső sarkához anélkül, hogy érintené azt.
2.16 Szeretném, ha a weboldalam nagyon szépen nézne ki! Nem tudom kisebbre szabni a szimbólumot, vagy nem helyezhetem máshová?
Sajnos nem. Ne feledd, hogy a szimbólumot csak a védjegy első vagy legszembetűnőbb használata mellett kell elhelyezned.
2.17 Mit jelent a "nem a Wikimédia Alapítvány által támogatott vagy a Wikimédia Alapítványhoz tartozó"?
Ügyelned kell arra, hogy az emberek ne gondolják tévesen, hogy a Wikimédia Alapítvány vagy valamelyik oldalának nevében beszélhetsz. Például meg kell bizonyosodnod arról, hogy senki sem gondolja azt, hogy a Wikimédia Alapítványnak dolgozol.
3 A Wikimédia védjegyek engedélykérés nélküli használata
3.1 Mondanál néhány példát arra, hogy mikor használhatom a jeleket a Wikimédia-oldalakon?
A védjegyeket használhatod a szerkesztői lapokon, segítségoldalakon és a Wikimédiáról vagy a Wikimédia-projektekről szóló oldalakon. Ugyancsak használhatod a jeleket egy levelezőlistán, a IRC csatornán, vagy egy eszköz megnevezésére a Wikimédia-oldalakon. A határ a csillagos ég, amennyiben a felhasználás kapcsolódik egy oldalhoz, elősegíti a küldetést, és megfelel a Használati feltételeknek.
3.2 Milyen események nem "közösségközpontúak"?
Egy olyan esemény, melyen többnyire olyan emberek vesznek részt, akik nem a közösség tagjai, az nem közösségközpontú esemény. (Lásd a GYIK az eseményekről általánosságban.) Ez nem jelenti azt, hogy nem lehetnek meghívottak a találkozódon!
3.3 Mondanál néhány példát a közösségközpontú eseményekre?
A közösségre fókuszáló események azok az események, melyek elsősorban a közösség tagjai számára nyitottak és a küldetést népszerűsítik. Ezek általában a Wikimédia-oldalak általános színvonalának javításához kapcsolódnak. Ilyenek például a közösségi tagok által szervezett konferenciák és havi találkozók, valamint más konkrét események, mint például a "Londoni Wikipédiások törzsasztala," Wiki-konferencia Oroszországban, és a Wikipédia Workshop Köln (DE).
3.4 Ha az eseményem közösségközpontú, milyen jelöléseket használhatok?
Először is, minden Wikimédia-közösségi fókuszú esemény viselhet védjegyoltalom alatt álló nevet. A Wikimédia logóit is használhatod a helyszín díszítésére, de csak olyan mértékben, amennyire azok relevánsak. Például nem használhatod a Wikiforrás logóját egy kizárólag Wikimédia Commonsra összpontosító rendezvényen. Ne feledd azonban, hogy a 'Wikimánia' név és a logó az évenként megrendezésre kerülő Wikimánia konferencia számára van fenntartva.
3.5 Tudnál néhány példát mondani a tájékoztató munkára?
Felállíthatsz egy standot egy utcai vásáron. Itt van néhány példa erre. Bemutathatod a Wikimédia-oldalakat a klubodban, vagy érd el az időseket. Emellett előadást tarthatsz egy iskolában, illetveegyetemi kurzust hozhatsz létre.
3.6 Mik azok az oktatási anyagok?
Az oktatási anyagok segítenek az embereknek megérteni a Wikimédia-oldalakat. Ezek lehetnek ismertetők, videók, leckekönyvek és egyéb útmutatók.
3.7 Mi a helyzet a közösség képviseletével egy intézményben?
Ha intézményed egy GLAM-projekt vagy valami hasonló keretében "Rezidens a wikipédiásnak" szeretne hívni, akkor alá írd alá és küldd el nekünk a gyors licencet, végül el kell küldened e-mailben is.
Vissza a Kapcsolattartás és új szerkesztők toborzása oldalra
3.8 Van Wikimédia közösségi logó?
Igen! 2008-ban hivatalosan el lett fogadva a Meta-Wiki logójaként.
3.9 Mit jelent a tisztességes használat?
Az (amerikai védjegyjogban) a tisztességes használat fogalma lehetővé teszi, hogy bármilyen védjegyet használj, amennyiben a használat bizonyos feltételeknek megfelel. Ez a szabályzat nem korlátozhatja a tisztességes felhasználási jogaidat. A 3.5 és 3.6 szakaszt azért adtuk hozzá, hogy jogaidat könnyebben érthetővé tegyük.
Azon joghatóságok számára, amelyek nem ismerik el az amerikai jogban meghatározott tisztességes és névleges felhasználást, ezen szakaszok engedélyt adnak erre.
3.10 Mondanál további példákat mondani a tisztességes felhasználásra?
A tisztességes felhasználásnak ez a kategóriája a mi esetünkben trükkös, mivel a szóvédjegyeink nem voltak valódi szavak, mielőtt a projektjeink létrejöttek, ellentétben az "alma" vagy a "facebook" szóval. De tisztességes használatnak tartanánk, ha a könyvben Wiki programot írnál, és "wikikönyvként" hivatkoznál rá, annak ellenére, hogy a Wikibooks egy megkülönböztető védjegy. Ha a szóvédjegyeket a projektjeink leírására használod, az is a tisztességes használat egyik fajtája (nominatív használat). A nominatív használatról bővebben itt olvashatsz.
3.11 Mondanál néhány példát az olyan felhasználásokra, melyek nem tisztességes felhasználásnak minősülnek?
- Wikimédia-jelzés használata a könyved reklámozására.
- A Wikimédia Alapítvány logójával ellátott pólók árusítása.
- Saját enciklopédia készítése és a Wikipédia gömbjével való megjelölése.
- A Wikimédia Alapítvány logójának felhasználása nem kapcsolódó projektek számára történő adománygyűjtésre.
- Azt állítani, hogy a tartalom "a Wikipédiából származik", amikor valójában nem így van.
Vissza a Wikimédia-oldalakon kívüli egyéb témák megvitatásához (fair use).
3.12 Mondanál példákat a névleges használatra?
Íme néhány példa:
- Egy Wikimédia-oldal leírása:
- Egy prezentációban, mely a Wikipédia működését írja le, a diákon szereplő szócikkek használata a felsoroláspontokban nominatív használat lenne. Ugyanez vonatkozik egy Wikidatát leíró blogbejegyzésre is. Ha a diáidat vagy a blogbejegyzésedet a képjelek bármelyikével szeretnéd "illusztrálni", kérjük, hivatkozz a művészi, irodalmi és egyéb nem kereskedelmi célú felhasználásokra.
- Nem használható azonban a védjegy általános kifejezésként. Például nem készíthetsz egy motorkerékpárokról szóló wikipédiát, és nem hivatkozhatsz rá úgy, mint "a motorkerékpárok wikipédiája".
- Valós tényállítások készítése:
- "A Wikipédia a világ legnagyobb online enciklopédiája. De a Wikipédia csak egy a Wikimédia mozgalmat alkotó több ezer önkéntes által létrehozott oldalak közül."
- "2009 óta vagyok a Wikipédia szerkesztője" (a személyes weboldaladon).
- Származékos munkák leírása:
- "Forrás: Wikipédia"
- "Ez a műalkotás a Wikimedia Commons képeinek felhasználásával készült."
- "Az oldalon található enciklopédikus tartalom a Wikipédiából származik."
- "A Wikipédiából" vagy "a Wikipédia szócikkhez" (ahogyan azt egy QR-kód projekt használja).
- Konkrétabb példák:
- Lásd a hírközlésről; a személyes blogokról és a közösségi médiáról; a művészeti, irodalmi és egyéb nem kereskedelmi célú felhasználásokról; valamint a Wikimédia-oldalakra mutató linkekről szóló szakaszokat.
Vissza a Hivatkozás a Wikimédia-oldalakra (névleges használat) oldalra.
3.13 Használhatok egy logót vagy képernyőképet a hír- vagy magazincikkemben vagy a tévéhíradóban?
Igen, amennyiben a kép illusztrálja a cikkben tárgyalt témát. Ne használd a védjegyünket csak azért, hogy felhívd a figyelmet a munkádra. Ez összezavarja az olvasóit vagy nézőit, és a miénket is!
3.14 Beilleszthetek egy logót vagy képernyőképet egy blogbejegyzésbe vagy állapotfrissítésbe?
Igen, amennyiben a kép illusztrálja a bejegyzésedben szereplő vitát. Ne használj védjegyoltalom alatt álló képeket csak azért, hogy felhívd a figyelmet az oldaladra. A blogod vagy a szerkesztői lapod nézői ne tévesszenek össze, és ne gondolják azt, hogy az oldaladat a Wikimédia Alapítvány vagy annak bármelyik oldala támogatja.
3.15 Használhatok-e védjegyet a felhasználónevemben, avataromban vagy ikonomban?
Sajnos nem. Örülünk, hogy kötődést érzel a Wikimédia-oldalakhoz. A Wikimédia közösség nagyon befogadó! Nem szeretnénk azonban, ha az emberek azt gondolnák, hogy a Wikimédia Alapítvány nevében beszélhetsz. A közösségi logót továbbra is használhatod a felhasználónevedben, avatarodban vagy ikonodban.
3.16 Mondanál néhány példát a művészeti, irodalmi és egyéb nem kereskedelmi célú felhasználásra?
- A védjegyek használata egy tudományos tézis megvitatására egy tudományos dolgozatban.
- Egy oktatási előadás diáin egy pont illusztrálása egy Wikimédia-oldal képernyőképével.
- A védjegyek felhasználása egy művészeti projektben.
- Paródia készítése politikai üzenet közvetítése céljából.
- Egy olyan könyv megírása, melyben egy szereplő egy Wikipédia-cikket olvas.
Vissza a Művészeti, irodalmi és egyéb nem kereskedelmi célú felhasználásokhoz.
3.17 Mondanál példákat a Wikimédia-oldalakra való hivatkozásra?
Igen, itt találsz linkmintákat.
3.18 Használhatom a jeleket arra, hogy QR-kódok segítségével linkeljek Wikimédia-oldalakra?
Nem. A jelek licenc nélküli linkelésre való használatának engedélye online linkekre vonatkozik. QR-kódok használatához a nem stilizált Wikipédia szóvédjegyet kell használnod. Erről bővebben a névhasználatra vonatkozó GYIK-ban olvashatsz.
3.19 Milyen cuccokat készíthetek?
Készíthetsz pólókat, sapkákat, táskákat, bögréket, kitűzőket, tollakat, matricákat, posztereket, asztali háttérképeket és még süteményeket is. Nagyjából bármit, amíg nem adod el.
3.20 Eladhatok árut, amíg nincs nyereségem?
Nem, engedély nélkül nem adhatsz el árut. Erről bővebb információt a kereskedelmi árucikkekről szóló részben talál.
3.21 Készíthetek cuccokat másoknak?
Igen, mindaddig, amíg ingyenesen adod tovább.
3.22 Mi a helyzet a kereskedelmi áruval?
Először is vásárolhatsz árut a Wikimédia boltban. Az ezekből az árucikkekből származó bevételt a Wikimédia-oldalakra fordítják. Ha engedélyt szeretnél arra, hogy saját árucikkeket árulj, lásd a kereskedelmi árucikkekről szóló részt.
3.23 Megkérhetem a kereskedelmi árusokat, hogy készítsenek számomra olyan egyedi tárgyakat, melyek a Wikimédia védjegyeit használják?
Természetesen! Megkérhetsz olyan árusokat, mint például pékek és pólóárusok, hogy kifejezetten számodra vagy barátaidnak készítsenek Wikimédia-jeleket tartalmazó tárgyakat. Ez rendben van, mivel ez a személyes használatodra vonatkozik, és senki nem létesít üzleti tevékenységet a Wikimédia védjegyeit tartalmazó tárgyak eladása körül. És ne aggódj, az eladóknak nem kell szigorúan követniük a vizuális identitási irányelveket, ha ez nem lehetséges az olyan tárgyak esetében, mint például a sütemények. Például ezek a sütemények mind rendben vannak.
3.24 Rendben van-e, ha valaki mást bízunk meg azzal, hogy a Wikimédia védjegyekkel ellátott tárgyak sokaságát készítse el találkozókra és hasonló eseményekre?
Igen! Amíg a tárgyak nem kerülnek eladásra a résztvevőknek, addig a szabályzat 3.2. szakasza alapján nyugodtan felkérhetsz egy árust, hogy készítsen több tárgyat a Wikimédia-jelekkel a közösségre összpontosító partik és összejövetelek, például a szerkesztési versenyek számára.
3.25 Használhatok nagy felbontású logókat kereskedelmi árucikkeken?
Igen! Míg a korábbi védjegyszabályzatunk nem engedélyezte a nagy felbontású logók használatát, az új szabályzatból ezt a korlátozást töröltük.
4 Engedélyköteles különleges felhasználások
4.1 Ha engedélyre van szükségem, kell-e licencet fizetnem?
Általában nincs engedélyezési díj. Szeretnénk azonban nyomon követni, hogyan használják a védjegyeinket. Emellett szeretnénk megbizonyosodni arról is, hogy minden felhasználás megfelel küldetésünknek és szabványainknak. Ezért bizonyos esetekben hivatalos engedélyt kérünk.
Vissza a Különleges, engedélyköteles felhasználási módokhoz.
4.2 Minden fotópályázathoz engedélyre van szükségem?
Csak akkor kell engedélyt kérned, ha a fotópályázatot egy Wikimédia-oldalon kívül hirdeted meg. Ez magában foglalja a plakátokat, a közösségi médiát és a blogokat. A jeleket szabadon használhatod a közösségi célú eseményekhez. Közösségi célú rendezvények azok, melyeken a Wikimédia-közösség tagjai túlnyomórészt részt vesznek. Nem tartoznak ide a nagyközönség számára nyitott események.
4.3 Nyomtathatok a Wikimédia logójával ellátott pólókat, melyeket a fotópályázat nyereményeként adhatok ki?
Igen. Mindig készíthetsz pólókat a Wikimédia logójával, és adhatod őket ajándékba, amíg nem árulod őket.
4.4 Hogyan használhatom a védjegyeket mint rezidens wikipédista?
A védjegyeket bármilyen módon használhatod, amely téged mint rezidens wikipédistát azonosít. Kérjük, kerüld el a hivatalos jóváhagyással kapcsolatos félreértéseket. Tisztáznia kell, hogy nem vagy a Wikimédia Alapítvány képviselője.
4.5 Mondanál egy példát a cybersquattingra?
A múltban valaki bejegyeztette a wikkipedia.org domaint, hogy forgalmat vonzzon a saját oldalára. Ezt nevezzük cybersquattingnak vagy typosquattingnak, ami sérti a védjegyünket. Szigorúan érvényesítjük az összetéveszthető domainnevekkel szembeni irányelvünket. Kérjük, jelezd felénk, ha jogsértő domainnevet látsz.
4.6 Használhatok Wikimédia védjegyet a domainem részeként?
Sajnos nem. Ha így teszel, fennáll a veszélye, hogy összezavarodnak azokat az olvasókat, akik Wikimédia-tartalmat vagy más, a Wikimédiához kapcsolódó anyagot keresnek. Mozgalmi szervezetek számára engedélyezhető, hogy a Wikimédia védjegyet domainjük részeként használják, de csak külön engedélyt követően.
4.7 Használhatom-e a Wikimédia védjegyet, ha más felső szintű tartományt használok?
A Wikimédia védjegyet nem lehet domainként regisztrálni, függetlenül a felső szintű domaintól, beleértve az országkódos felső szintű domaineket is. Például nem regisztrálhatod a "wikipedia.jobs" védjegyet, még akkor sem, ha az egy másik felső szintű tartományt, a ".jobs"-t használja, mivel a "wikipedia" egy Wikimédia védjegy.
4.8 De én magam is szeretnék egy speciális domaint létrehozni!
Ha jogos indokod van egy domain beállítására, kérjük, küldj egy e-mailt a trademarks@wikimedia.org címre.
4.9 Mit jelent a "nyilvános esemény" kifejezés?
A nyilvános rendezvény olyan esemény, amelyen nem túlnyomórészt a közösség tagjai vesznek részt. Egy esemény akkor is nyilvános, ha azt táblákkal, hirdetésekkel vagy eseménynaptárban van meghirdetve a nyilvánosság számára. Ezért ez a szabály nem vonatkozik a közösségre fókuszáló találkozókra és konferenciákra.
4.10 Milyen rendezvényhasználatok engedélykötelesek?
A védjegy használata egy eseményhez magában foglalja az esemény elnevezését vagy a Wikimédia logó használatát hirdetéseken, szórólapokon, feliratokon vagy a weboldalon.
4.11 Vannak-e kivételek, amikor a rendezvények engedélykötelesek?
Ha az esemény nevében csak a tartalom leírására használnak védjegyet, az a névleges használat alá tartozhat. Ilyen például a "Wikipédia szerkesztése kezdőknek" vagy a "Wikimédia Commons használata amatőr fotósként" című tanfolyam meghirdetése. Azonban mindig legyen benne egy megjegyzés, amely kifejti, hogy a felhasználás a Wikimédia Alapítvány engedélyével történik, és hogy nem kapcsolódsz az Alapítványhoz. A helyi Wikimédia-csoport, tematikus szervezet vagy felhasználói csoport által szervezett események is használhatják a jeleket a Wikimédia Alapítvánnyal kötött megállapodásuknak megfelelően.
4.12 Mi az a "kiadvány"?
A kiadványok közé tartoznak a könyvek, egyéb nyomtatott sajtótermékek és weboldalak. Ide tartoznak az audiovizuális médiumok is, mint például a zene, és egyéb felvételek, filmek és online videók. A Wikimédia-oldalról szóló oktatóanyagokat lásd: Ismeretterjesztés és új szerkesztők toborzása. A filmekben történő védjegyhasználatról lásd a 4.5. szakaszt.
4.13 Írhatok könyvet a Wikipédiáról?
Természetesen írhatsz, és mi örömmel fogadnánk! De nem szabad a Wikimédia-védjegyeket megjelenítened a könyved borítóján vagy a terméked csomagolásán anélkül, hogy engedélyt kérnél. Ez ugyanis a Wikimédia Alapítvány jóváhagyásának tűnhet, és félrevezetheti a felhasználókat. Természetesen szabadon használhatod a nem stilizált Wikimédia szóvédjegyeket egy könyv címében, de ne feledd, hogy engedélyt kell kérned.
4.14 Ez vonatkozik a közösségi tagoknak szánt kézikönyvekre is, mint például az "Egy kezdőknek szóló útmutató a Wikipédiához"?
Igen. De kérjük, küldj egy kérelmet, és adott esetben azonnal megadjuk az engedélyt. Szeretjük a Wikipédia-útmutatókat!
4.15 Számít-e, ha a könyvet egy oktatási kiadó adja ki?
Nem, akkor is engedélyre van szükség, mert még az oktatási kiadók is kereskedelmi egységek.
4.16 Szükségem van-e engedélyre ahhoz, hogy a Wikipédia-jelöléseket egy iskolai projektemhez készített filmben megjelenítsem?
Ha a filmedet a nyilvánosságnak, vagy az iskoládban vagy a munkahelyeden mutatod be, akkor engedélyre van szükséged. De mi gondoskodunk arról, hogy az engedélyezési folyamat a lehető legegyszerűbb és leggyorsabb legyen.
4.17 Kell-e adományoznom a kereskedelmi árucikkek kiskereskedelmi árának egy részét?
Nem. De tájékoztatnod kell a vásárlóidat, ha a nyereségedet nem adományozod.
4.18 Mit kell mondanom, ha a bevételem egy részét a Wikimédia Alapítványnak adományozom?
Csak világosan jelezd, hogy a bevételed mekkora részét adod a Wikimédia Alapítványnak. Mondhatod például, hogy: "A vásárlásod X%-át a Wikimédia Alapítványnak adományozzuk".
4.19 Hol kell feltüntetnem, hogy a bevételem mekkora részét adományozzuk?
Javasoljuk, hogy a közleményt közvetlenül a vételár mellett helyezd el, ahol minden vásárló számára jól látható.
4.20 Meg kell-e említenem a Wikimédia Alapítványnak történő adományozást, ha egyáltalán nem adományozok semmit?
Igen. Fel kell tüntetned, hogy a nyereséged 0%-a a Wikimédia Alapítványt fogja támogatni. Ellenkező esetben a felhasználók tévesen azt hihetik, hogy adománygyűjtést folytatsz az Alapítvány számára.
5 Tiltott felhasználás
5.1 Készíthetek hamis Wikipédia-szócikket, ha azt viccnek szánom?
Vannak kivételek, amikor ez megengedett, de ezek nagyon korlátozottak. Valószínűleg nem fogsz ilyen kivétel alá esni, ha az utánzó oldaladnak bármilyen kereskedelmi háttere van. Kérjük, olvasd el a Paródiákról szóló részt. A legfontosabb, hogy gondoskodnod kell arról, hogy senki (tényleg senki!) ne téveszthesse össze az oldaladat a Wikimédia bármelyik részével.
5.2 Hogyan lehet megkülönböztetni a tiltott utánzó oldalt a paródiaoldaltól?
Íme egy példa egy utánzó oldalra: A Wikipédia irányelveivel ellentétben szócikket hozol létre a Wikipédián magadról vagy a szervezetedről. Ismeretlen okokból a "te" cikkedet törlik. Ez téged feldühít. Regisztrálod a "businesspedia.org" domainnevet, és megtervezel egy olyan weboldalt, amely pont úgy néz ki, mint a Wikipédia szócikk, amit épp most töröltek, beleértve a saját weboldaladra mutató linket is. Örülsz, hogy az internetfelhasználók összezavarásával még több látogatót vonzol rá. Booo!
Egy példa a paródiaoldalra: Képzeld el, hogy van egy Rory nevű nagyszerű barátod, és közeleg a születésnapja. Regisztrálod a "rorypedia.org" domainnevet, és megtervezel egy olyan weboldalt, amely pont úgy néz ki, mint egy humoros Wikipédia-életrajz a barátodról, Roryról. Mivel nem akarod, hogy bárki összekeverje a "Rorypedia" oldalt és a Wikipédiát, egy élénk színű sávot helyezel el az oldalad tetején, amelyen ez áll: "Ez az oldal egy ajándék Rory számára a fantasztikus barátaitól, és nem kapcsolódik a Wikipédiához. Boldog születésnapot, Rory!" A születésnapi buli végeztével pedig leveszed az oldalt. Yeeee!
5.3 Hogyan kerülhetem el a Wikimédia-oldalak utánzását, ha a MediaWiki szoftvert használom?
A MediaWikit használó összes wiki valóban osztozik bizonyos grafikai elemeken az alapértelmezett téma alatt, de a Wikimédia-oldalaknak vannak bizonyos vizuális jellemzőik, melyek megkülönböztetik azokat. Ne imitáld ezeket a megkülönböztető jegyeket. Például ne használj olyan logókat, melyek megtévesztően hasonlítanak a Wikimédia-jelekre, vagy ne nevezd el az oldaladat úgy, hogy az úgy hangozzon, mint egy Wikimédia-oldal. De használhatod a "Powered by MediaWiki" gombot, mivel ez a gomb egyszerűen leírja, hogy a wiki a MediaWiki által működtetett.
Feltétlenül töltsd le közvetlenül a MediaWiki szoftvert, ha használni szeretnéd. Kérjük, ne próbálj meg vakon lemásolni egy Wikimédia-oldal HTML-kódját! Ha ezt teszed, akkor véletlenül importálni fogsz funkciókat az oldalainkról, mint például a Felhasználási feltételek vagy a "kapcsolatfelvétel" adatai. Az, hogy a független weboldaladon felmerülő problémák miatt keresnek meg, érthető módon nagyon elkeseríti csodálatos e-mail válaszadó csapatunk önkénteseit.
5.4 Használhatom a jeleket arra, hogy egy Wikimédia-oldal tüköroldalára hivatkozzak?
Nem. A Wikimédia-jelek csak valódi Wikimédia-oldalakra való hivatkozásra használhatóak. Ez alatt azokat az oldalakat értjük, melyeket a Wikimédia-közösség működtet.
Továbbá, ha egy Wikimédia-oldal tüköroldalát szeretnéd létrehozni, kérjük, olvasd el a tükrökről szóló részt.
5.5 Mondanál néhány példát a védjegyekkel kapcsolatos téves tájékoztatásra?
A megtévesztő használat lehet olyan dolog, ami önmagadat képviseli. Ez magában foglalja a Wikimédia logó használatát a logódban, a levélpapírodban vagy a szervezeted nevében. Online példák a közösségi média avatarod, a faviconod és a weboldalad domainje.
6 Védjegyekkel való visszaélés bejelentése
6.1 Hogyan küzdhetsz a védjegybitorlás ellen?
Évente több mint 100 bejelentést kapunk közösségi tagoktól védjegybitorlásokról. Külső vállalkozókat és jogi tanácsadókat is alkalmazunk, hogy segítsünk a védjegyportfóliónk globális védelmében. A jogi csapatunk erőforrásaink korlátain belül nyomon követi a védjegyeinkkel való visszaéléseket, hogy a Wikimédia logók továbbra is egyértelműen a Wikimédia közösséghez kapcsolódjanak. Gondos és érzékeny értékelés után küldünk felszólító leveleket, amelyek általában eredményesek. Azokban a néhány esetben, amikor más eszközökkel nem lehet megoldani a problémát, fontolóra vesszük a védjegyek védelmét szolgáló peres eljárást.
6.2 Ki felelős a Wikimédia védjegyeinek érvényesítéséért?
A védjegyek érvényesítésével jelenleg a WMF jogi csapata foglalkozik a következetesség és a védjegyjogszabályoknak való megfelelés biztosítása érdekében. De számítunk a Wikimédia közösségére, hogy segítsen nekünk azonosítani a lehetséges védjegybitorlásokat.
6.3 Mi történik, ha bejelentés érkezik egy lehetséges védjegybitorlásról?
Amikor panaszt kapunk arról, hogy védjegyeinkkel visszaélnek, először visszaigazolást küldünk a panaszt benyújtó személynek. A lehetséges jogsértéseket ezután naplózzuk a rendszerünkben. A jogi csapat aztán átfésüli az egyes panaszokat, hogy kivizsgálja az állítólagos jogsértést. Személyesen látogatjuk meg a helyszínt, hogy megbizonyosodjunk a panasz megalapozottságáról. Ezután az amerikai védjegyjogot alkalmazzuk annak értékelésére, hogy valóban "visszaélésszerű"-e a használat, és hogy a védjegy érvényes bitorlásáról van-e szó. Általában az amerikai jogban a "visszaélésszerű használat" mércéje az, hogy a védjegy használata "összetéveszthetően hasonló"-e a WMF védjegyhasználatához. Más szóval, a potenciális jogsértő védjegyhasználata megtéveszti-e a felhasználókat, hogy azt higgyék, a WMF szponzorálja vagy a WMF által üzemeltetett webhelyet? Először mindig felvesszük a kapcsolatot a potenciális jogsértővel, hogy megtudjuk, önként felhagy-e védjegyeink használatával, vagy együttműködik-e velünk annak érdekében, hogy a védjegyhasználat kevésbé legyen zavaró. Ha nem sikerül informális úton megoldani a dolgokat, és nem hajlandó eleget tenni a jogsértést megszüntető levélnek, akkor eldöntjük, hogy peres úton próbáljuk-e megállítani a jogsértést.
6.4 Küldhetek-e a Wikimédia Alapítvány nevében felszólító levelet, ha visszaélést észlelek?
Kérlek, ne tedd. Nagyra értékeljük a védjegyek érvényesítésében nyújtott segítségedet, de kérünk, jelezd felénk a visszaéléseket, hogy eldönthessük, milyen lépéseket kell tennünk.
7 A védjegypolitika felülvizsgálata
7.1 Miért nem lehet csak a GYIK részt módosítani?
A GYIK nem része a védjegypolitikának. Azért hoztuk létre őket, hogy segítsük a szabályzat megértését. A jövőben szeretnénk a közösségtől érkező új kérdéseket hozzáadni, és tisztázni a felhasználók számára zavarosnak tűnő válaszokat. Ezért szeretnénk, ha a GYIK könnyen frissíthető legyen.
7.2. Mi történik, ha nem értek egyet a szabályzat módosításával?
Arra biztatunk, hogy a bejelentett változtatásokat követő közösségi visszajelzési időszakban oszd meg velünk észrevételeidet és aggályaidat. Minden észrevételt alaposan megfontolunk, és ügyelünk arra, hogy a szabályzatunk bármilyen módosítása összhangban legyen a küldetésünkkel.
8 Egyéb kérdések
8.1 Mi az a "csupasz licencelés"?
A védjegylicencelés során a minőségellenőrzés elmulasztását "csupasz licencelésnek" nevezik, és ez néha a védjegyjogok elvesztéséhez vezethet.
8.2 Mi az a vizuális identitásra vonatkozó irányelv?
Ezek olyan irányelvek, melyeket a Wikimédia védjegyek bármelyikének használatakor követni kell. Ezek az irányelvek biztosítják, hogy a védjegyek mindig a lehető legjobban nézzenek ki, és semmilyen módon ne torzuljanak el.
8.3 Hogyan kapcsolódnak a Vizuális identitás irányelvek a védjegypolitikához?
A Vizuális identitásra vonatkozó irányelvek a védjegypolitikától különálló dokumentumot képeznek, és előzetes értesítés nélkül felülvizsgálhatóak. Ezek az irányelvek segítenek abban, hogy a Wikimédia-védjegyeket mindig következetesen, azonos minőségben használjuk. A következetes használat fontos ahhoz, hogy a Wikimédia-védjegyek oltalmát fenntarthassuk. Ez segít elkerülni a felhasználók összetévesztését, akik a Wikimédia védjegyekhez hasonló védjegyeket látnak. Ha a Wikimédia-védjegyek megjelenítése következetesen történik, a felhasználók biztosak lehetnek abban, hogy valódi Wikimédia-tartalmat látnak, nem pedig egy csalóoldalt.
8.4 Mi a helyzet, ha további kérdéseim vannak?
Ha további, itt nem tárgyalt kérdéseid vannak, kérjük, írd meg azokat a vitalapon. Idővel megpróbáljuk bővíteni és javítani a GYIK-ot.