Правила використання торгових знаків
Ця політика затверджена Радою повірених Фонду Вікімедіа. Її не можуть обійти, послабити або ігнорувати ні посадові особи чи персонал Фонду Вікімедіа, ні локальні правила будь-якого проєкту Вікімедіа. |
Чи можу я використовувати знаки Вікімедіа?
- Цей огляд не є юридичним документом.
ТАК, звісно!
Ви маєте право використовувати знаки, щоб:
· Правдиво розповідати про відповідний сайт Вікімедіа;
· Точно передавати новини;
· Створювати образотворчі, літературні та публіцистичні твори; або
· Посилатися на сайти Вікімедіа.
Ця політика також дозволяє вам використовувати знаки:
2. Поза сайтів Вікімедіа, коли ви:
· Організуєте захід, орієнтований на співтовариство Вікімедіа;
· Займаєтеся популяризацією і залученням нових редакторів; або
· Розміщуєте знаки на футболках, тортах та інших речах, не продаючи їх.
Будь ласка, завжди дотримуйтесь Керівні принципи щодо візуальних засобів ідентифікації.
· Для заходів та конференцій,
· Для публікацій, кінофільмів і телепередач,
· Для нанесення на предмети, які ви хочете продати; а також
· Для іншого використання.
ТАК, але спочатку ...
Будь ласка, підпишіть швидку ліцензію
Для фотоконкурсів Вікімедіа і заходів GLAM.
Вибачте, але НІ.
Ні — для посилань на сайти, що не належать до Вікімедіа, або
для створення імітуючих веб-сайтів, або
для інакшого введення в оману інших.
"Правила використання торгових знаків"
Знаки Вікімедіа — це безкоштовний контент освітнього характеру, розроблений в рамках відкритого і спільного процесу. Захист товарних знаків зміцнює зв'язок між знаками Вікімедіа і проектами, які вони представляють. Мета цього захисту — забезпечити використання знаків тільки для тієї діяльності, яка відповідає нашій місії.
Коли читачі бачать знак глобуса-пазла в лівому верхньому куті сайту, який виглядає, як Вікіпедія, вони повинні бути впевнені, що вони переглядають об'єктивний, примітний і високоякісний контент, який є результатом суворого і прозорого процесу редагування в Вікіпедії. Крім того, люди повинні мати можливість покладатися на свої враження від участі в Вікімедіа, коли вони бачать знак Фонду або один з логотипів Вікімедіа на веб-сайтах або продуктах.
Ділова репутація, яка підтримує знаки Вікімедіа, була сформована ефективним та небайдужим товариством добровольців. Організація Вікімедіа розробила ведучий інтернет-ресурс безкоштовного контенту освітнього характеру. Для зберігення створеної нею ділової репутації ми розробили цю політику згідно з рекомендаціями організації. Політика, розроблена в результаті цього, гарантує, що будь-яке використання знаків відповідає нашій місії та сприяє руху Вікімедіа.
Наша місія обміну знаннями спирається на свободу слова і підтримує її. Щоб забезпечити дійсно легкий обмін знаннями, політика в області товарних знаків охоплює, наскільки, це максимально можливо, усі види захисту свободи слова, передбачені законом про товарні знаки. Політика в області товарних знаків також спрямована на мінімізування перешкод при ліцензуванні товарного знаку. Ми особливо ліберальні у затвердженні використання знаків членами спільноти Вікімедіа, які тісно пов'язані з нашою місією.
Щоб учасникам спільноти було легше використовувати ці знаки, дана політика вводить деякі творчі рішення щодо товарних знаків. Вона дозволяє учасникам спільноти використовувати знаки Вікімедіа без ліцензії на товарний знак для заходів та інформаційно-пропагандистської роботи, орієнтованих на співтовариство Вікімедіа. Політика також передбачає т.зв. «швидку ліцензію» для інших поширених видів використання, щоб учасники спільноти могли швидко заповнити і відправити її нам по електронній пошті. Це дійсно вікі-вікі, тобто швидко швидко!
Дізнайтесь більше про мету нашої політики в області товарних знаків.
1. На що розповсюджується дана політика?
1.1. Знаки Вікімедіа
Ця політика поширюється на всі товарні знаки Фонду Вікімедіа. Товарні знаки — це зареєстровані та незареєстровані торгові марки, включаючи нестілізованние словесні товарні знаки і фірмовий стиль кожного сайту Вікімедіа. Ви можете ознайомитися з відкритим списком наших товарних знаків. У цій політиці ми називаємо їх «знаками Вікімедіа» або просто «знаками».
1.2. Використання знаків Вікімедіа
Ця політика застосовується кожного разу, коли ви хочете використати знаки Вікімедіа. Розділ 2 цієї політики розповсюджується на усі види використання знаків. Інші розділи розповсюджуються лише на:
види використання, що не потребують окремого дозволу;
види використання, що потребують ліцензії на товарний знак;
використання згідно з угодами, що укладені низовими, спеціалізованими організаціями і групами користувачів, які визнані Фондом Вікімедіа.
Якщо якась умова у вашій ліцензії на товарний знак не узгоджується з цією політикою, ви повинні дотримуватись ліцензії.
1.3. "Ми" або "Фонд Вікімедіа"
Ця політика регулює використання знаків, що належать Фонду Вікімедіа. Іноді в цій політиці "Фонд Вікімедіа" іменується як "ми".
"Ви"
Ця політика також застосовується і до "Вас", якщо ви хочете використовувати знаки Вікімедіа, і пояснює, як ви можете їх використовувати. Ви можете бути членом спільноти Вікімедіа, низовою, спеціалізованою організацією або групой користувачів. Ви також можете бути не пов'язаною особою або організацією.
1.4.1. Учасники спільноти
Спільнота Вікімедіа включає всіх, хто робить свій внесок у просування нашої місії. Воно також включає членів і співробітників регіональних і тематичних організацій, організовані групи учасників та персонал Фонду Вікімедіа.
Учасники спільноти Вікімедіа поділяють загальну місію створення і поширення вільних освітніх матеріалів. Вони складають ядро руху Вікімедіа. Відповідно, учасники спільноти можуть вільно використовувати логотип спільноти Вікімедіа. Вони також можуть вільно використовувати всі знаки Вікімедіа на сайтах Вікімедіа, а також для заходів, орієнтованих на співтовариство Вікімедіа, і для інформаційно-пропагандистської роботи без отримання ліцензії на товарний знак. Учасники спільноти також можуть легко заповнити «швидку ліцензію» для деяких інших видів використання в рамках спільноти, наприклад для фото-подій Вікімедіа. Ми зазвичай приділяємо пріоритетну увагу запитам спільноти на види використання, потребують звичайної ліцензії на товарні знаки.
1.4.2. Відділення Вікімедіа, групи учасників, тематичні організації
Визнані Фондом Вікімедіа об'єднання (регіональні і тематичні організації, а також групи учасників) називаються «організаціями руху». Вони незалежні від Фонду Вікімедіа і займаються підтримкою і популяризацією сайтів Вікімедіа. Ці організації укладають спеціальні угоди з Фондом Вікімедіа, згідно з якими вони можуть використовувати певні знаки Вікімедіа. Будь-яке таке використання повинно, в першу чергу, сприяти місії Вікімедіа. Щоб використовувати знаки за межами сфери дії угоди, організація може подати заявку на окрему ліцензію на товарний знак або просто дотримуватися цю політику, коли для використання ліцензія не потрібна. Зрозуміло, така організація завжди може вибрати свої назви, логотипи та доменні імена. Вона не зобов'язана використовувати наші знаки.
1.4.3. Інші організації та окремі особи
Сайти Вікімедіа настільки добре відомі, що автори і сценаристи часто хочуть зобразити їх в своїх книгах і фільмах. Аналогічним чином інші компанії можуть захотіти використовувати матеріали сайтів Вікімедіа в своїх веб-і мобільних додатках. При цьому ці особи і компанії можуть захотіти показати наші знаки в фільмах, книгах, додатках або на інших носіях.
Якщо користувачі не дезорієнтовані з приводу джерела цих робіт, даний вид використання може сприяти сайтам і місії Вікімедіа шляхом розширення охоплення свободи знань і, можливо, залучення нових учасників спільноти Вікімедіа. Але важливо, щоб знаки Вікімедіа не використовувалися за допомогою введення в оману інших осіб для збуту продукції, тому що це буде дезорієнтувати користувачів Вікімедіа. Тому ми повинні бути обережні при ліцензуванні знаків для цих цілей. Наприклад, при ліцензуванні знаків для організації, що має свій власний логотип, ми повинні переконатися, що вона не відображає ніяких знаків Вікімедіа більш помітно, ніж її власний логотип або назва. Корисно завжди проводити чітке розмежування між назвою і логотипом організації з одного боку, і будь-яким знаком Вікімедіа з іншого. Користувачі повинні ясно бачити, що продукція або послуги організації надаються такою іншою організацією, а не Фондом Вікімедіа. І таке використання ніколи не дозволяється без ліцензії на товарний знак.
1.5. «Місія»
Знаки Вікімедіа повинні використовуватися тільки для заходів, що сприяють нашій місії, яка полягає в «розширенні можливостей і залучення людей в усьому світі до збору та підготовки освітнього контенту в рамках безкоштовної ліцензії або є предметом суспільного надбання, і ефективно його поширити в усьому світі».
2. Як використовувати знаки Вікімедіа
Будь ласка, дотримуйтесь Керівним принципам щодо візуальних засобів ідентифікації, коли ви використовуєте знаки відповідно з ліцензією на товарний знак або без неї. Всякий раз, коли ви використовуєте знаки Вікімедіа, звертайте увагу на наступне:
2.1. Належна форма
Ви можете використовувати словесні знаки як власна назва (наприклад, «вікідані - приголомшливі») або як прикметник (наприклад, «Вікімедійние сайти - приголомшливі»). Це включає в себе офіційні переклади і транслітерації знаків Вікімедіа.
На сайтах Вікіпедії ви можете використовувати знаки в будь-якій формі. Ви можете створювати ремікси словесних знаків і логотипів, скорочувати їх і додавати до них що-небудь.
Поза сайтів Вікімедіа ви можете використовувати тільки словесні знаки Вікімедіа в їх повній формі і з відповідною великої літери (наприклад, «Вікіпідручник»). Логотипи не повинні змінюватися без окремого дозволу Фонду Вікімедіа. Ми повинні переконатися, що логотипи продовжують відрізнятися від інших знаків.
2.2. Повідомлення або символ товарного знака
Коли це прийнятно, будь ласка, включите повідомлення про втрату чинності при використанні знака за межами сайтів Вікімедіа:
«[Словесний знак/назва логотипу, як зазначено тут] є товарним знаком Фонду Вікімедіа і використовується з дозволу Фонду Вікімедіа. Ми не уповноважені Фондом Вікімедіа і не підзвітні йому».
Повідомлення має з'явитися біля першого використання знака Вікімедіа. Було повідомлено досить, якщо ви відображаєте кілька знаків, за умови що повідомлення ставиться до них до всіх. Не треба показувати це повідомлення, якщо ви використовуєте логотип Товариства відповідно до розділом 3.4.
Якщо знак є, в основному, на екрані мобільного або іншого пристрою з обмеженим візуальним простором, ви можете замість нього використовувати символ торгової марки (™) з відміткою, що вказує, що це товарний знак Вікімедіа. Щодо розмірів і розташування символу товарного знака - см. Керівні принципи щодо візуальних засобів ідентифікації. Якщо ви використовуєте символ через обмежений простір і якщо є додаткові сторінки для вашого матеріалу — будь ласка, включите повідомлення в текст головної сторінки (наприклад, більшість мобільних додатків містять розділ «Про нас» і можуть відображати умови під час установки).
Незалежно від того, чи користуєтеся ви для для маркування використання знаків Вікімедіа повідомленням або символом товарного знака, переконайтеся, що ваше використання знаків не вимагає схвалення Фонду Вікімедіа або приналежності до нього.
3. Коли можна використовувати знаки Вікімедіа, не питаючи нас
3.1. Використання товарних знаків на сайтах Вікімедіа
Ви можете використовувати і переробляти знаки Вікімедія на сайтах Вікімедіа як завгодно.
3.2. Заходи, націлені на співтовариство
Можна використовувати товарні знаки для заходів, на яких популяризується наша місія і на яких переважно будуть присутні члени спільноти Вікімедіа. Це такі заходи, як зустрічі редакторів, екскурсії для фотографів, а також різні вікі-конференції та вікі-конвенту.
Наприклад, ви можете розмістити логотип Вікіпедії в формі глобуса-пазла на банерах та постерах під час заходу edit-a-thon, яке ви організували.
Для GLAM - ініціатив і фотоконкурсів потрібно «швидка ліцензія», згідно розділу 4.1.
Це положення не дозволяє вам використовувати знаки для збору пожертвувань та інших форм залучення фінансування.
3.3. Інформаційно-пропагандистська робота і залучення нових редакторів
Ви можете використовувати знаки відповідно до нашої місією для інформування людей про сайтах Вікімедіа і залучення нових учасників, за умови, що ви ясно даєте зрозуміти, що ви не працюєте в Фонді Вікімедіа. Ви можете створити освітній матеріал або банери для прикраси стенда виставки-ярмарки або для популяризації edit-а-thon. Але, будь ласка, не продавайте їх.
Це положення не дозволяє вам використовувати знаки для збору пожертвувань та інших форм залучення фінансування.
3.4. Використання логотипу спільноти
Логотип спільноти Вікімедіа може використовуватися вільно. Але ви не маєте права подавати заявки на реєстрацію товарних знаків, що включають цей логотип. Спільнота Вікімедіа намір зберігати цей логотип загальнодоступним для того, щоб користуватися ним могли все.
3.5. Обговорення питань, не пов'язаних з сайтами Вікімедіа (правомірне використання)
Словесні знаки можуть іноді мати первинне значення в додаток до значення, який представляє бренд (наприклад, слово «яблуко» або вираз «книга осіб»). Наші словесні знаки не були справжніми словами до того, як були створені наші проекти. Але ми будемо широко інтерпретувати сумлінне використання для включення використання наших словесних знаків, коли ви насправді хочете поговорити про щось, не пов'язаному з сайтами Вікімедіа.
3.6. Згадка сайтів Вікімедіа (номінальне використання)
Ви можете використовувати нестілізованние словесні знаки (наприклад, «Вікіпедія») для опису:
- Сайту Вікімедіа чи іншого аспекту руху Вікімедіа в тексті (наприклад, «Я з цікавістю прочитав про вугільних шарах в Вікіпедії»);
- Похідного твору, створеного на основі матеріалів Вікімедіа таким чином, який не вводить в оману (наприклад, «енциклопедичний контент на цьому сайті заснований на матеріалах Вікіпедії»).
Ви можете використовувати знаки Вікімедіа на власному веб-сайті у вигляді гіперпосилання на сайти Вікімедіа. Використання логотипів в гіперпосиланнях має відповідати Керівним принципам щодо візуальних засобів ідентифікації (наприклад, можна пропорційно змінити розмір знаків, але не можна змінювати самі знаки ніяким іншим чином).
Ось кілька інших випадків номінального використання:
3.6.1. Повідомлення про новини
Ви можете використовувати знаки Вікімедіа для поширення достовірної інформації про сайтах Вікімедіа в новинах і коментарях.
3.6.2. Персональні блоги і соціальні медіа
Ви можете використовувати знаки Вікімедіа для створення або ілюстрування поширення достовірної інформації про сайтах Вікімедіа в персональних блогах і соціальних медіа. Але, будь ласка, не робіть цього, щоб створити враження схвалення Вікімедіа або причетності до Фонду Вікімедіа. Щоб уникнути введення в оману, не використовуйте логотипи Вікімедіа в якості фону, «аватарки», в заголовку свого блогу чи в імені облікового запису в соціальних медіа. Це не стосується випадків, коли ви використовуєте логотип спільноти відповідно до розділом 3.4.
3.6.3. Використання в художніх, наукових, літературних, політичних та інших некомерційних цілях
Ви можете використовувати знаки Вікімедіа, щоб обговорювати сайти Вікімедіа в художніх, наукових і літературних творах, а також в роботах, що належать до сфери політики.
Але, будь ласка, надішліть нам запит, якщо ви хочете розмістити знак Вікімедіа на обкладинці своєї книги, відобразити знак Вікімедіа в відеоролику, або організувати захід або презентацію, які можуть бути витлумачені як схвалені Фондом Вікімедіа. Додаткові відомості наведено в розділі 4.
Ви можете також використовувати знаки в сатирі або жартах. Щоб не вводити користувачів в оману щодо того, що ваша робота пов'язана з сайтами Вікімедіа, може бути корисним явно позначити свій твір як «сатиру» або «пародію».
3.7. Створення свого власного фірмового продукту
Ви можете створювати речі зі знаками для власного використання. Це можуть бути футболки, кепки, шпалери для робочого столу і навіть торти! Але, будь ласка, не продавайте їх і переконайтеся, що ваш проект відповідає Керівним принципам щодо візуальних засобів ідентифікації. Якщо ви хочете продати свій фірмовий продукт, ви можете подати заявку на ліцензію відповідно до розділом 4.6.
4. Особливі випадки використання, які вимагають дозволу
Всі види використання, які не дозволені відповідно до розділом 3 або заборонені розділом 5 реальної політики, вимагають ліцензії на товарний знак. У цьому розділі розглядаються тільки найбільш поширені випадки використання, які вимагають ліцензії.
При використанні наших знаків відповідно до ліцензії на товарний знак необхідно дотримуватися її умови, а також політику в області товарних знаків. Якщо деякі умови у вашій ліцензії не узгоджуються з цією політикою, ви повинні дотримуватися умов ліцензії. Організаціям руху необхідна тільки окрема ліцензія, коли використання ще не дозволено їх організаційними угодами з Фондом Вікімедіа або цією політикою.
4.1. Швидка ліцензія для особливих випадків використання спільнотою
Швидка ліцензія (Quick License) - це проста ліцензія на товарний знак для таких випадків загального використання спільнотою, як конкурс «Вікі любить пам'ятки» та ініціативи GLAM-вікі, з якої можна ознайомитися на Мета-вікі. Ви можете почати використання знаків тим способом, який був зазначений в швидкої ліцензії, відразу ж, як тільки відправите заповнену ліцензію по електронній пошті на адресу trademarks@wikimedia.org. Немає необхідності чекати затвердження.
4.1.1. Фотоконкурси
Фотоконкурси дозволяють людям уявити на Вікісховища вільно ліцензовані оригінальні фотографії на конкурс на кращі зображення. Ви можете отримати швидку ліцензію для листівок, плакатів, слайд-презентацій, веб-сайтів та соціальних медіа для фотоконкурсу. Якщо ви представляєте одну з організацій руху, у вас вже може бути угода, яка охоплює фотоконкурси.
4.1.2. Ініціативи GLAM-вікі
Ви можете використовувати знаки при співпраці з кимось за межами руху Вікімедіа з швидкої ліцензією. Ця ліцензія застосовується до співпраці з парками, музеями, бібліотеками та іншими установами культури для обміну інформацією через сайти Вікімедіа. Якщо ви представляєте одну з організацій руху, у вас вже може бути угода, яка охоплює ініціативи GLAM.
Деякі ініціативи GLAM передбачають т.зв. вікі-резидентів (Wikipedians in residence), учасників Вікіпедії, які одночасно є співробітниками однієї з організацій GLAM (бібліотеки, музею тощо), відповідаючи за розвитку відносин організації з Вікіпедією. До тих пір, поки напрямок вашої професійної діяльності відповідає нашій місії, ви можете використовувати швидку ліцензію для подання себе в якості вікі-резидента в професійних профілях в інтернеті, своїх персональних блогах і в соціальних медіа.
4.2. Доменні імена
Вам необхідно дозвіл на реєстрацію або використання доменного імені, яке містить знак Вікімедіа. Будь ласка, не реєструйте доменне ім'я, яке виглядає чи звучить подібно знаку Вікімедіа або включає в себе неправильно написаний знак Вікімедіа, що може збити з пантелику користувачів Вікімедіа.
4.3. Заходи і конференції
Вам необхідна ліцензія на товарний знак, якщо ви плануєте провести публічний захід або конференцію, де буде використовуватися знак Вікімедіа.
[Ви повинні включити наступну інформацію при запиті
ліцензії на використання наших знаків при проведенні заходу.]
|
---|
|
Коли ви отримаєте ліцензію на товарний знак, вона буде застосовуватися саме до того заходу, який було вказано в вашій заявці. Якщо ви хочете провести ще один захід, вам буде потрібно подати заявку на нову ліцензію.
4.4. Публікації
Вам необхідна ліцензія на товарний знак, якщо ви хочете використовувати знак Вікімедіа в публікації таким чином, який не є сумлінним (справедливим) або номінальним використанням відповідно до закону США про товарні знаки або іншим чинних законів інших держав.
[Ви повинні включити наступну інформацію при запиті
на ліцензію на використання наших знаків в публікації.]
|
---|
|
Коли ви отримаєте ліцензію на товарний знак, вона буде застосовуватися тільки до певної публікації, щодо якої зроблено запит. Вам необхідно подати заявку на нову ліцензію, якщо ви хочете підготувати ще одну публікацію.
4.5. Фільми та телепередачі
Вам необхідна ліцензія на товарний знак, якщо ви хочете використовувати логотип Вікіпедії в кіно, телепередачі або в інтернет-публікації.
[Ви повинні включити наступну інформацію при запиті
на ліцензію на використання наших знаків у фільмі або телепередачі.]
|
---|
|
Коли ви отримаєте ліцензію на товарний знак, вона буде застосовуватися тільки до конкретного фільму, телепередачі або тій сторінці інтернет-публікації, щодо яких зроблено запит. Вам необхідно буде подати заявку на нову ліцензію, якщо ви захочете зняти ще один фільм або телепередачу.
4.6. Комерційні товари
Ви також можете виготовити товари зі знаками Вікімедіа для комерційного використання, якщо:
- Ви отримали ліцензію на товарний знак від Фонду Вікімедіа;
- Ви прямуєте нашим Керівним принципам щодо візуальних засобів ідентифікації;
- Ви правдиво повідомляєте споживачам, яка частина коштів від продажної ціни, якщо така є, буде передана на користь сайтів Вікімедіа.
5. Заборонене використання
5.1. Оманливі дублюючі і наслідуючі сайти
Будь ласка, не створюйте сайти, які імітують зовнішній вигляд і функції сайту Вікімедіа. Особливо це відноситься до статей, наслідують Вікіпедії. Якщо у вас є слушний привід для створення що імітує сайту, зв'яжіться з нами за адресою trademarks@wikimedia.org.
Вам не потрібно звертатися до нас, якщо ви просто хочете використовувати програмне забезпечення MediaWiki для створення вікі або якщо ваш імітує сайт є пародією.
Якщо ви створюєте дублюючий сайт (т.зв. «сайт-дзеркало»), переконайтеся в дотриманні відповідних ліцензій на матеріали. Уникайте копіювання посилань на політики Вікімедіа і контактну інформацію. Будь ласка, не використовуйте знаки Вікімедіа на сайті, дублюючому який-небудь сайт Вікімедіа.
5.2. Посилання на сайти, що не належать до Вікімедіа
Ви можете використовувати знаки Вікімедіа, тільки для посилань на сайти Вікімедіа. Якщо ви хочете послатися зі свого веб-сайту на сайт Вікімедіа, зверніться, будь ласка, до розділу з описом посилань на сайти Вікімедіа.
5.3. Подання в хибному світлі
Вікімедіа по цій політиці, використовуйте його так, щоб він представляв тільки той проект, до якого він належить. При використанні знака Вікімедіа не створюйте враження, що ваше використання в будь-якому випадку схвалено, спонсорується або є частиною Фонду Вікімедіа. Цей розділ також застосовується, якщо вам надається ліцензія на використання знака, що не дозволяє розраховувати на отримання такого схвалення.
6. Зловживання при використанні товарного знака
6.1. Повідомлення про зловживання
Дуже важливо боротися зі зловживаннями при використанні товарних знаків. Ми докладаємо багато зусиль, щоб реагувати на всі випадки порушення прав на товарні знаки, так як хочемо захистити права на цінні товарні знаки, створені спільнотою. Якщо ви бачите, що знак використовується в незаконний спосіб, будь ласка, повідомте нам! Просто надішліть листа на адресу legal-tm-vio@wikimedia.org
або повідомте про це тут. Ми дуже цінуємо вашу допомогу!
6.2. Відгук дозволу у зв'язку зі зловживанням
Якщо ми встановимо, що використання товарного знака не відповідає нашій місії або може заподіяти шкоду учасникам спільноти, організаціям руху або Фонду Вікімедіа, то відповідно до даної політиці ми в будь-який момент можемо відкликати право на використання знаків Вікімедіа шляхом подання відповідного повідомлення в будь-якій формі.
7. Перегляд і переклад політики в області торговельних марок
7.1. Ця політика в області товарних знаків може бути переглянута в такий спосіб:
- Ми запропонуємо суспільству серйозні зміни на трьох мовах, обраних нами. Ми будемо повідомляти про запропонований перегляд на сайтах Вікімедіа і в електронній пошті в розсилці WikimediaAnnounce-L або аналогічному списку розсилок. Спільнота може підставити свої коментарі протягом, принаймні, 30 днів.
- Для незначних змін або змін, передбачених законом, за можливості ми будемо надавати повідомлення за три дні WikimediaAnnounce-L або за допомогою аналогічного списку розсилки. Незначні зміни включають виправлення мовних помилок, адміністративні зміни або виправлення неакуратних формулювань.
- Цей розділ не поширюється на зручні у використанні огляди, актуальні питання, заява про цілі політики в області торговельних марок, форму заявки на отримання товарного знака та форму повідомлення про порушення. Вони не є частиною цієї політики в області торговельних марок та завжди можуть бути переглянуті без попереднього повідомлення.
7.2. Переклад політики в області торговельних марок
Якщо виникнуть будь-які розбіжності в розумінні між оригінальною англомовною версією даної політики в області торговельних марок та її перекладом, перевага має оригінальна англомовна версія.
7.3. Запитання
Будь ласка, не соромтеся звертатися до нас за адресою trademarks@wikimedia.org, якщо ви не впевнені, що використання вами товарних знаків відповідає цій політиці або місцевим законам щодо товарних знаків.
The purpose of our trademark policy
This statement is not a part of the trademark policy. It is not even a legal document.
It simply explains the background for our new trademark policy.
The Wikimedia marks represent the goodwill created by the many volunteers that make up the Wikimedia community. That is why internet users can trust that sites bearing Wikimedia marks contain free and neutral educational content developed by committed Wikimedians through good faith collaboration. Ensuring that the Wikimedia marks are only used consistently with our mission helps protect the community's hard work and the reputation of the Wikimedia sites.
1. The trademark policy balances two community interests.
The decentralized nature of the Wikimedia sites allows passionate contributors all over the globe to serve the mission of free knowledge. The first interest is therefore to ensure that contributors can easily use the Wikimedia marks in their work. The second interest is to protect the reputation of the Wikimedia marks. The marks signify educational content generated through an open and collaborative process. The reputation of the marks is particularly important given that the content that they represent is delivered digitally over the internet and could easily be misrepresented to the unwary user.
In order to serve the Wikimedia community interests, we need to apply trademark law creatively. The principles of trademark law were not developed with our unique organizational model in mind. But our goal is to make trademark protection work smoothly for our community. The trademark policy therefore respects the demands of trademark law while facilitating the use of the marks by the Wikimedia community.
2. Why use trademarks?
Trademarks allow a user to trust her or his intuition that a mark she or he recognizes will in fact lead her or him to the work that she or he is seeking. Trademark protection is not an intellectual property right that can be established or sold separately from the work that it represents. It is nowhere near as restrictive as copyright or patent protection. Those doctrines have demanded that we adopt open license approaches—such as Creative Commons and GNU GPL—to make the law better serve our mission. There is no equivalent open trademark license that we can adopt. Yet the unique contours of trademark law allow us to creatively make it work in our favor. It allows liberal re-use of Wikimedia content, while preserving the integrity of the Wikimedia sites. Because of our distinct trademarks, readers will instantly know which educational material has been created in the wiki way by our community.
- 2.1 How trademark rights protect against misuse.
- Trademark rights help safeguard the marks that represent the Wikimedia movement from misuse. People may use the marks misleadingly because of the popularity of the Wikimedia sites. Some try to make their own websites or services more appealing by using our marks. Others misappropriate the marks or the general appearance of the Wikimedia sites to attract attention. But that attention is misguided because the marks are used to pass off work that is not genuine Wikimedia content. If we were to permit this, users may mistakenly believe that this inferior content was produced by the Wikimedia community and their opinion of the Wikimedia sites would dwindle.
- For example, nobody likes to see sham Wikipedia articles created solely to promote companies in a way that is inconsistent with our mission. Similarly, cybersquatters often try to register common misspellings and variations of the Wikimedia marks in domain names. They do so to redirect users looking for the Wikimedia sites to advertising and other unrelated content. They can, for example, lead users to sites designed to spread malware by encouraging them to click on a pop-up ad stating, "Congratulations! You are the millionth visitor!" They can also expose users to phishing scams by asking them to enter their password on a page that looks like a Wikimedia site. These are all examples of misuses that we can fight using trademark rights. We need to retain the right to pursue these kind of misuses to protect the hard work of the Wikimedia community.
- 2.2 The importance of free speech in the trademark doctrine ensures that the Wikimedia trademarks do not interfere with free knowledge.
- Our mission of sharing knowledge relies on and encourages free speech. Trademark protection can exist in this ecosystem, as the doctrine leaves a lot of room for speech-related activities. For instance, the unique fair use doctrine under trademark law allows any use of a wordmark in a non-trademark sense (i.e. when the word could mean something other than the trademark). Trademark law also has a "nominative use" doctrine. This doctrine allows free uses of a mark to refer to the item branded with that name. Finally, trademark law also embraces use of marks in art and political speech. This spectrum of free uses of a trademark distinguishes this body of law from intellectual property rights like copyright and patent.
- By employing trademark protection over the Wikimedia marks, we do not impede these types of uses by anyone. Our liberal approval of trademark requests will further ensure that community members can easily use the Wikimedia marks to promote the mission, even for non-fair use purposes.
3. How we maintain our trademark rights.
To preserve the Wikimedia trademarks for the movement, we need to monitor for misuses and carefully license the marks. Misleading uses can weaken the connection between a mark and the goodwill that it represents, potentially resulting in loss of trademark rights. It could cause us to lose our ability to protect against other misleading or abusive uses. This is why it is important to keep track of the uses of the Wikimedia marks and to take action against misleading uses.
Similarly, trademark law requires trademark holders to monitor the quality of the work that is allowed to carry the trademarks under a license. Failure to control the quality through a license and monitoring can result in "naked licensing," causing a trademark holder to lose its rights. It is therefore important to require a level of quality that reflects a quality of the Wikimedia sites and reputation.
4. Facilitating trademark uses that promote the Wikimedia mission.
While we have certain legal obligations, we do not want trademark requirements to be an obstacle for the work of the Wikimedia community. The trademark policy seeks to facilitate the ease of licensing Wikimedia marks. Many uses are also specifically permitted by the trademark policy and do not require separate permission. Other uses fall under the many fair use categories, which we also outline for users in the policy.
We are also thinking creatively about how we can make it easier for community members to use the marks to further the Wikimedia mission.
To that end, we have introduced a liberal solution in the trademark policy for particular uses of Wikimedia marks called the "Quick License." It is a Quick License because instead of requesting a license and waiting for it to be prepared, community members just need to fill it out and email it to trademarkswikimediaorg. While the Quick License makes trademark use easier for common community uses, it includes some measures to maintain trademark protection of the Wikimedia marks. The license includes a quality control requirement and a reservation of a right to terminate the license if a mark is used in a way that is inconsistent with the Wikimedia mission.
5. What else is new?
Other than introducing a number of liberal solutions to assist community members in their work, the new trademark policy has very few substantive changes. We have focused on clarifying our trademark policy and practice as much as possible to make the use of the marks easier. Community members provided a lot of comments about trademark provisions that were previously ambiguous. We have worked to clarify those and other provisions in the new trademark policy and FAQs. We want the policy to be easily navigated and understood. We have therefore introduced a user-friendly summary at the beginning of the trademark policy that links to relevant provisions of the policy. We have also significantly expanded the FAQs and interlinked them with relevant provisions in the policy. The language of the policy and the FAQs was further tested under various readability indices to make sure that we wrote them in a straightforward way. Finally, we have introduced forms for requesting trademark licenses and reporting misuses that we hope will make those two processes smoother.
Поширені запитання
These FAQs are not part of the trademark policy. They are not even a legal document. But we hope that you find them helpful.:)
0 Trademark policy Introduction
0.1 What is "trademark protection"?
Trademark law protects the association between a mark and the work, such as goods or services, that it represents. It is intended to protect users from confusion as to the source of certain work. Also, users who see a trademark rely on that association and will have expectations about the reputation and level of quality and level of service comparable to what they have come to expect from the other work provided under the marks. Therefore, trademarks are very powerful and valuable tools that embody the Wikimedia Foundation and its community members' reputation and serve as a "shorthand" way for users to recognize a work, product, or service.
0.2 What are the "Wikimedia sites"?
The Wikimedia Foundation runs several free software and free content sites, some of which are listed here: Our projects.
1 What does this policy apply to?
1.1 What is a "wordmark"?
It is a trademark that is a text-only word (like "Wikipedia" or "Wikimedia") that is used in connection with the work that it represents to identify the source. In addition, a wordmark includes all official translated and transliterated marks (e.g. "Vikipedi").
1.2 What is a "non-stylized wordmark"?
Non-stylized wordmarks are simply words like "Wikimedia" and the project names, like "Wikipedia," "Wiktionary," and so on. In comparison, the stylized wordmarks are these names in their special formats, such as with certain fonts. For example, the special format for the "Wikipedia" wordmark looks like this: . Both stylized and non-stylized wordmarks are trademarks of the Wikimedia Foundation.
1.3 What is "trade dress"?
For our purposes, trade dress is the design of a website or article that identifies the source of the website or online material. Think of it as the "look and feel" of a site. One example is the specific design and appearance of a Wikipedia article, or the Wikipedia main page. The trade dress of any Wikimedia site is also a trademark of the Wikimedia Foundation. Trademark laws also protect trade dress.
1.4 Who is a "community member"?
Everyone who contributes to a Wikimedia site. It also includes staff and members of chapters, thematic organizations, user groups, and the Wikimedia Foundation.
1.5 Why cannot a movement organization just freely use the trademarks?
As the legal holder of the trademarks, we need to control their use to preserve the trademark protections for the community. You can read more about that here.
1.6 What is the relationship between this trademark policy and a chapter, user group, or thematic organization agreement?
Chapters, user groups, and thematic organizations must comply both with this trademark policy and their respective agreement with the Wikimedia Foundation. If there are inconsistencies between this trademark policy and a chapter, user group, or a thematic organization agreement, the organization should follow their agreement.
2 How to use the Wikimedia marks
2.1 Can my logo, name, or company name be smaller than the Wikimedia mark if it is really obvious that my products and services are not offered by the Wikimedia Foundation?
No. We need to make sure it is extremely clear that the Wikimedia Foundation is not providing your products or services. This is a simple, consistent way of doing that.
2.2 What if I clearly state that the products or services are provided by me?
Sorry, your logo, name, or company name must still be bigger than any Wikimedia marks and reasonably separated from Wikimedia's marks. People do not always read the fine print (shocking, I know!). So, we need to make it as clear as possible that your products or services are not provided by the Wikimedia Foundation.
2.3 What do you mean by "outside the Wikimedia sites"?
Uses of the trademarks that are not on the Wikimedia sites, such as Wikipedia, Wikimedia Commons, Wiktionary, Wikidata, Wikiquote, Wikibooks, Wikisource, Wikispecies, Wikinews, Wikiversity, Wikivoyage, or Wikimedia Meta-Wiki. For the purposes of this trademark policy, the use of trademarks on Wikimedia Cloud VPS will be considered a Wikimedia site. Accordingly, you use the marks outside the sites when you place them on flyers for an edit-a-thon.
2.4 Can I still create terms that combine Wikimedia trademarks with other words like "Wikipedian in Residence"?
Yes. This provision is not meant to stop community members from creatively combining the marks with other words to create new terms for the Wikimedia movement as long as they do it on the Wikimedia sites.
2.5 Can I translate the text in the marks?
You may translate the text in the marks on the Wikimedia sites.
2.6 Can I add graphic elements to, for example, celebrate a special event?
You can create remixes for special on-site purposes, but please do not change the logos outside our sites. These and many, many other questions are answered in the Visual Identity Guidelines.
2.7 What types of remixes of Wikimedia logos may be used outside of Wikimedia sites?
Certain remixes of Wikimedia logos may be used outside of Wikimedia sites as long as the remix does not look too similar to any of the Wikimedia marks. Please make sure that the remix will not be confused with the original Wikimedia logo.
2.8 May I use high-resolution versions of the logos?
Yes! Here you go.
2.9 Where do I place a trademark notice?
Just treat the notice as a footnote. A person reading your document, looking at your website, or watching your film should be able to easily find the notice. Good examples are: at the end of the (same) page of a document, in the imprint of a book, at the bottom of a webpage, and in the credits of a video.
2.10 What if I do not have enough space to include a notice?
Do not worry! If the mark is going to be seen on a mobile or other medium with little space, you can simply use the trademark symbol (™) for any Wikimedia trademark you use.
2.11 How should I refer to the trademark in the notice?
Wordmarks can be referenced verbatim (i.e. "Wikimedia Commons"). Logos should be described according to the Visual Identity Guidelines. Examples include the "Wikipedia Puzzle Globe" and the "'W' icon."
2.12 What if I use more than one trademark?
Make sure to describe all the trademarks in the notice, like this:
"The Wikidata wordmark and logo are the trademarks of the Wikimedia Foundation."
2.13 When do I have to use the trademark symbol?
You only need to use the trademark symbol when you do not have enough space to write the entire notice, like when you are using a trademark on a mobile screen.
2.14 Can you give some examples of how to use the trademark symbol?
Here is an example:
"Wikimedia Commons™ is one of the wonderful Wikimedia projects our community has developed to make media files, such as images, sounds, and video clips, publicly available to everyone!"
2.15 What size does the symbol have to be?
When you use a wordmark (like "Wikipedia"), you should use the same font size for the trademark symbol as the wordmark itself. In this context, superscript formatting is encouraged for the symbol. When the mark is an image (like the puzzle globe), you should select a font size for the symbol that matches the size of the image and place the symbol so that it is clearly visible and close enough to the upper right corner of the image without touching it.
2.16 But I want my website to look really pretty! Can I make the symbol smaller or put it somewhere else?
Unfortunately, no. Remember, you only need to put the symbol next to the first or most prominent use of the mark.
2.17 What does "no endorsement by or affiliation with the Wikimedia Foundation" mean?
You need to make sure that people do not mistakenly think that you may speak on behalf of the Wikimedia Foundation or one of its sites. For instance, you need to make sure that no one thinks you work for the Wikimedia Foundation.
3 Using the Wikimedia Marks without asking permission
3.1 Can you give me some examples of when I can use the marks on the Wikimedia sites?
You may use the marks on user pages, help pages, and pages about Wikimedia or the Wikimedia projects. You can also use the marks in a mailing list, on IRC, or to name a tool on the Wikimedia sites. The sky is the limit, as long as the use is related to a site, promotes the mission, and complies with the Terms of Use.
3.2 What events are not "community-focused"?
An event that includes mostly people who are not community members is not a community-focused event. (Please see the FAQ on events in general.) This does not mean that you cannot have guests at your meetup!
3.3 Can you give me some examples of community-focused events?
Community-focused events are those events that are primarily open to community members and promote the mission. They tend to be related to improving the overall quality of the Wikimedia sites. Examples include conferences and monthly meetups hosted by community members, as well as other specific events like the "London Wikipedians regular's table," Wiki-Conference in Russia, and Wikipedia Workshop Köln (DE).
3.4 If my event is community-focused, which marks can I use?
First, all Wikimedia community-focused events can bear a trademarked name. You may also use the Wikimedia logos to decorate your venue, but only to the extent they are relevant. For example, you cannot use the Wikisource logo for a Wikimedia Commons-only event. However, keep in mind that the 'Wikimania' name and logo are reserved for the yearly Wikimania conference.
3.5 Can you give me some examples of outreach work?
You can put up a stand at a street fair. Here are some examples of that. You may want to present the Wikimedia sites in your club or reach out to seniors. You can also give a talk in a school or create a university course.
3.6 What are educational materials?
Educational materials help people to understand the Wikimedia sites. They can be leaflets, videos, cheat sheets, and other guides.
3.7 What about representing the community in an institution?
You need to sign and email us a Quick License if your institution wants to call you "Wikipedian in Residence" as part of a GLAM project, or something similar.
3.8 There is a Wikimedia Community logo?
Yes! It was officially adopted as the logo for Meta-Wiki in 2008.
3.9 What does fair use mean?
In U.S. trademark law, the concept of fair use allows you to use any trademark as long as your usage fulfills certain conditions. This policy cannot restrict your fair use rights. We added Sections 3.5 and 3.6 to make your rights easier to understand.
For jurisdictions that do not recognize fair and nominative use as set out under U.S. law, these sections provide permission to do this.
3.10 Can you give me more examples of fair use?
This category of fair use is tricky in our case because our wordmarks were not real words before our projects were created, unlike "apple" or "facebook." But we would consider it fair use if you were to write a book in the Wiki software and refer to it as a "wiki book," even though Wikibooks is a distinctive trademark. If you are using the wordmarks to describe our projects, that is also a type of fair use (nominative use). You can read more about nominative use here.
3.11 Can you give me some examples of uses that are not fair use?
- Using a Wikimedia mark to advertise your book.
- Selling t-shirts with the Wikimedia Foundation logo.
- Creating your own encyclopedia and labeling it with a Wikipedia Puzzle Globe.
- Using the Wikimedia Foundation logo to fundraise for unrelated projects.
- Claiming that content is "derived from Wikipedia" when in fact it is not.
Back to Discussing something other then Wikimedia sites (fair use).
3.12 Can you give me examples of nominative use?
Here are some examples:
- Describing a Wikimedia site:
- In a presentation that describes how Wikipedia works, using the wordmarks in slides in your bullet points would be a nominative use. The same also applies for a blog post that describes Wikidata. If you want to "illustrate" your slides or your blog post with any of the image marks, please refer to artistic, literary, and other non-commercial uses.
- However, you cannot use a trademark as a generic term. For example, you cannot set up a wiki on motorcycles and refer to it as "a wikipedia for motorcycles."
- Making true factual statements:
- "Wikipedia is the world's largest online encyclopedia. But Wikipedia is only one of the many sites created by the thousands of volunteers that make up the Wikimedia movement."
- "I have been a Wikipedia editor since 2009" (on your personal website).
- Describing derivative work:
- "Source: Wikipedia"
- "This artwork was created using images from Wikimedia Commons."
- "The encyclopedic content on this site is derived from Wikipedia."
- "From Wikipedia" or "to the Wikipedia article" (as used by a QR code project)
- More specific examples:
- Refer to the sections on news reporting; personal blogs and social media; artistic, literary, and other non-commercial uses; and links to Wikimedia sites.
3.13 Can I use a logo or a screenshot in my news or magazine article or news on TV?
Yes, as long as the image illustrates the discussion in the article. Do not use our trademark just to attract attention to your work. That will confuse your readers or viewers, and ours!
3.14 Can I include a logo or a screenshot in a blog post or a status update?
Yes, as long as the image illustrates the discussion in your post. Do not use trademarked images just to attract attention to your page. Viewers of your blog or your user page should not be confused and think that your page is endorsed by the Wikimedia Foundation or any of its sites.
3.15 Can I use a trademark in my username, avatar, or icon?
Unfortunately, no. We appreciate that you feel a connection to the Wikimedia sites. The Wikimedia community is very welcoming! However, we do not want people to think you can speak on behalf of the Wikimedia Foundation. You can still use the Community logo in your username, avatar, or icon.
3.16 Can you give me some examples of artistic, literary, and other non-commercial uses?
- Using the trademarks to discuss a scientific thesis in an academic paper.
- Illustrating a point in the slides for an educational presentation with a screenshot of a Wikimedia site.
- Using the marks in an art project.
- Creating a parody for the purposes of conveying a political message.
- Writing a book in which a character reads a Wikipedia article.
3.17 Can you give me examples of linking to Wikimedia sites?
Yes, you can find sample link templates here.
3.18 Can I use the marks to link to Wikimedia sites using QR codes?
No. This permission to use the logos to link without a license applies to online links. To use QR codes you need to use the non-stylized Wikipedia wordmark. You can read more about that in the FAQs for nominative use.
3.19 What kind of stuff can I make?
You can make shirts, hats, bags, mugs, pins, pens, stickers, posters, desktop wallpapers, and even cakes. Pretty much anything as long as you do not sell it.
3.20 Can I sell merchandise as long as I do not make any profit?
No, you cannot sell merchandise without a license. For more information on this see the section on commercial merchandise.
3.21 Can I make stuff for others?
Yes, as long as you give it away for free.
3.22 What about commercial merchandise?
First, you can buy merchandise from the Wikimedia shop. Proceeds from this merchandise are used towards the Wikimedia sites. If you want permission to sell your own merchandise, see the section on commercial merchandise.
3.23 Can I ask commercial vendors to create custom items for me that use Wikimedia marks?
Of course! You may ask vendors like bakers and t-shirt sellers to create items with Wikimedia marks especially for you or your friends. This is okay because it is for your own personal use and no one is creating a business surrounding the sale of items with Wikimedia trademarks. And do not worry, vendors will not be required to strictly follow the Visual Identity Guidelines when it is not possible on items like cakes. For example, all these cakes are fine.
3.24 Is it okay to commission someone else to create lots of items with the Wikimedia marks for meet-ups and similar events?
Yes! As long as the items are not sold to participants, it is okay to ask a vendor to create multiple items with the Wikimedia marks for community-focused parties and gatherings like edit-a-thons under Section 3.2 of the policy.
3.25 Can I use high-resolution logos on commercial merchandise?
Yes! While our previous trademark policy did not permit the use of high-resolution logos, we have removed that restriction from the new policy.
4 Special uses that require permission
4.1 If I need permission, will I have to pay for a license?
Usually, there is no license fee. However, we want to keep track of how our trademarks are used. Also, we want to make sure every use complies with our mission and standards. This is why we require a formal license in certain cases.
4.2 Do I need permission for every photo contest?
You only need to get a license if you advertise the photo contest outside a Wikimedia site. This includes posters, social media, and blogs. You can freely use the marks for community-focused events. Community-focused events are those that are intended to be predominantly attended by Wikimedia community members. They do not include events open to the general public.
4.3 Can I print out t-shirts with the Wikimedia logo to give out as prizes for the photo contest?
Yes. You can always make t-shirts with the Wikimedia logos and give them away as long as you are not selling them.
4.4 How can I use the marks as a Wikipedian in Residence?
The marks may be used in any way that identifies you as a Wikipedian in Residence. Please avoid confusion about official endorsement. You should clarify that you are not a representative of the Wikimedia Foundation.
4.5 Can you give an example of cybersquatting?
In the past, someone registered the domain wikkipedia.org to attract traffic to their own site. This is called cybersquatting or typosquatting that infringes our trademark. We strictly enforce our policy against confusing domain names. Please tell us if you see an infringing domain name.
4.6 Can I use a Wikimedia mark as part of my domain?
Unfortunately, no. If you do, there is a risk that you will confuse readers that are looking for Wikimedia content or other material related to Wikimedia. Movement organizations may be permitted to use the Wikimedia mark as part of their domain, but only after receiving special permission.
4.7 Can I use a Wikimedia mark if I use a different top-level domain?
You cannot register a Wikimedia mark as a domain, no matter the top-level domain, including country code top-level domains. For example, you may not register "wikipedia.jobs" even though it uses ".jobs", a different top-level domain, because "wikipedia" is a Wikimedia mark.
4.8 But I want to set up a special domain myself!
If you have a legitimate reason to set up a domain, please email trademarks@wikimedia.org.
4.9 What does "public event" mean?
A public event is an event that is not predominantly attended by community members. An event is also public when it is announced to the public with signs or advertisements or in an event schedule. Hence, this rule does not apply to community-focused meetups and conferences.
4.10 What event uses require permission?
Using a trademark for an event includes naming the event or using a Wikimedia logo on advertisements, leaflets, signage or a website.
4.11 Are there any exceptions to when events require permission?
If the name of the event uses a mark just to describe its content, that might fall under nominative use. An example for this would be announcing a course called 'Editing Wikipedia for Beginners' or 'Using Wikimedia Commons as an Amateur Photographer'. However, always include a notice that explains that your use is with permission from the Wikimedia Foundation and that you are not affiliated with the Foundation. Also, events hosted by a local Wikimedia chapter, thematic organization, or user group can use the marks subject to their respective agreement with the Wikimedia Foundation.
4.12 What is a "publication"?
Publications include books, other print media, and web pages. They also mean audiovisual media like music, and other recordings, film and online video. See Outreach and recruiting new editors for materials that provide education about a Wikimedia site. See Section 4.5 for trademark uses in films.
4.13 Can I write a book about Wikipedia?
Of course you can, and we would be happy to hear about it! But you should not display the Wikimedia Marks on the cover of your book or on your product packaging without asking for permission. This is because it could look like endorsement from Wikimedia Foundation and mislead users. You are of course free to use the non-stylized Wikimedia wordmarks in a book title but remember to ask for permission.
4.14 Does this also apply to handbooks, like "A beginner's guide to Wikipedia", aimed at community members?
Yes. But, please send us a request and we will give prompt permission when appropriate. We love Wikipedia guides!
4.15 Does it make a difference if the book is being published by an educational publisher?
No, you will need permission as well, because even educational publishers are commercial entities.
4.16 Do I need permission to show the Wikipedia marks in a film I am making for my school project?
If you are showing your film to the public, or at your school or workplace, you need permission. But we will make sure to make the permission process as easy and fast as possible.
4.17 Will I have to donate a portion of the retail price for commercial merchandise?
No. But you will have to tell your customers if you do not donate your profits.
4.18 What do I have to say if I am donating a portion of my proceeds to the Wikimedia Foundation?
Just clearly state what portion of your proceeds will be given to the Wikimedia Foundation. You can, for example, say: "X% of your purchase will be donated to the Wikimedia Foundation."
4.19 Where should I state how much of my proceeds will be donated?
We recommend placing the notice right next to the purchase price, where it will be clearly visible to all buyers.
4.20 Do I need to mention donations to the Wikimedia Foundation if I do not donate anything at all?
Yes. You should state that 0% of your profits will go to the Wikimedia Foundation. Otherwise, users may mistakenly believe that you are doing fundraising for the Foundation.
5 Prohibited uses
5.1 Can I make a fake Wikipedia article if it is intended as a joke?
There are exceptions where this is permissible, but they are very limited. You will likely not fall under such an exception if your mimicking site has any commercial background. Please refer to the section on Parodies. Most importantly, you must make sure that no one (really no one!) could confuse your site with any part of a Wikimedia site.
5.2 How do I distinguish between a prohibited mimicking site and a parody site?
Here is an example of a mimicking site: Contrary to the Wikipedia guidelines, you create an article on Wikipedia about yourself or your organization. For unknown reasons, "your" article is deleted. This makes you mad. You register the domain "businesspedia.org" and design a website that looks just like the Wikipedia article that just got deleted, including a link to your own website. You are happy to attract more traffic to it by confusing internet users. Booo!
An example of parody site: Imagine you have a great friend called Rory and his birthday is coming up. You register the domain "rorypedia.org" and design a website that looks just like a humorous Wikipedia biography on your friend Rory. Since you do not want anyone to confuse "Rorypedia" and Wikipedia, you put a bright colored bar on the top of your site saying, "This page is a present for Rory from his awesome friends and not affiliated with Wikipedia. Happy birthday, Rory!" And you take down the site once the birthday party is over. Yaaay!
5.3 How do I avoid mimicking Wikimedia sites when I use the MediaWiki software?
All wikis using MediaWiki do in fact share certain graphic elements under the default theme, but the Wikimedia sites have certain visual features that distinguish them. Do not imitate these distinguishing features. For example, you should not use logos that are confusingly similar to the Wikimedia marks or name your site something that sounds like a Wikimedia site. But you can use the "Powered by MediaWiki" button as that button simply describes that the wiki is powered by MediaWiki.
Be sure to directly download the MediaWiki software if you want to use it. Please do not try to blindly copy the HTML code of a Wikimedia site! If you do, you will accidentally import features from our sites, like our Terms of Use or our "contact us" details. Being contacted about problems on your unrelated website understandably makes our wonderful email response team volunteers very unhappy.
5.4 Can I use the marks to link to a mirror of a Wikimedia site?
No. The Wikimedia marks can only be used for linking to a real Wikimedia site. By that, we mean those sites that are run by the Wikimedia community.
Also, if you want to set up a mirror of a Wikimedia site, please refer to the section on mirrors.
5.5 Can you give me some examples of misrepresentation with respect to the marks?
A misrepresentative use can be something that represents yourself. That includes using a Wikimedia logo in your logo, letterhead, or the name of your organization. Online examples are your social media avatar, favicon, and website domain.
6 Reporting Trademark Misuse
6.1 How do you fight trademark infringement?
Each year, we receive over 100 reports of trademark violations from community members. We also employ outside contractors and legal counsel to help protect our trademark portfolio globally. Within our resource constraints, our legal team pursues misuses of our marks to ensure that the Wikimedia logos remain distinctively associated with the Wikimedia community. After careful and sensitive evaluation, we send out cease-and-desist letters, which are usually effective. In the few instances that cannot be resolved by other means, we consider litigation to protect the marks.
6.2 Who is responsible for enforcing Wikimedia's trademarks?
Trademark enforcement is currently handled by the Wikimedia Foundation legal team to ensure consistency and compliance with trademark law. But we rely on the Wikimedia community to help us identify potential trademark infringements.
6.3 What happens when you receive a report of a potential trademark infringement?
When we receive a complaint that our trademarks are being misused, we first send a confirmation to the person submitting the complaint. Potential infringements are then logged into our system. The legal team then combs through each of those complaints to investigate the alleged infringement. We visit the site personally to make sure the complaint has merit. Then we apply US trademark law in assessing whether there is actual "misuse" and it is a valid infringement of the trademark. In general, the standard of "misuse" in US law is whether the use of the trademark is "confusingly similar" to the Wikimedia Foundation's use of the trademark. In other words, will the potential infringers use of the trademark confuse users into thinking their site is sponsored by or hosted by the Wikimedia Foundation? We always contact the potential infringer first to see if they will voluntarily stop using our marks or work with us to make their use less confusing. If we are unable to work things out informally, and they refuse to comply with a cease and desist letter, we decide whether to move forward with litigation to stop the infringement.
6.4 Can I send a cease and desist letter on behalf of the Wikimedia Foundation when I find misuse?
Please do not. We really appreciate your help with trademark enforcement, but please report any misuses to us so that we can determine what action is appropriate.
7 Revision of the trademark policy
7.1 Why can you just change the FAQ section?
The FAQs are not part of the trademark policy. We created them to help you understand the policy. We want to add new questions from the community in the future and to clarify any answers users may find confusing. That is why we want to be able to update the FAQs easily.
7.2 What if I do not agree with the changes to the policy?
We encourage you to share your comments and concerns with us during the community feedback period following any announced changes. We will take all comments under careful advisement and ensure that any changes to our policy are consistent with our mission.
8 Other questions
8.1 What is "naked licensing"?
Failure to exercise quality control in trademark licensing is referred to as "naked licensing," and can sometimes result in loss of trademark rights.
8.2 What are the Visual Identity Guidelines?
They are a set of guidelines you should follow when using any of the Wikimedia marks. These guidelines ensure that the marks always look their best and are not distorted in any way.
8.3 How do the Visual Identity Guidelines relate to the trademark policy?
The Visual Identity Guidelines are a separate document from the trademark policy and can be revised without notice. These guidelines help to make sure the Wikimedia marks are always used consistently with the same level of quality. Consistent use is important in order for us to maintain protection over the Wikimedia marks. It helps avoid confusion among users that may view marks similar to the Wikimedia marks. If Wikimedia marks are displayed consistently, users can be sure when they are viewing actual Wikimedia content instead of an imposter site.
8.4 What if I have more questions?
If you have any other questions that are not addressed here, please post them on the discussion page. We will try to expand and improve our FAQs over time.