Jump to content

Zásady lidských práv Wikimedia

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
This page is a translated version of the page Policy:Human Rights Policy and the translation is 100% complete.

Tyto zásady byly schváleny správní radou nadace Wikimedia dne 8. prosince 2021

Úvod

Vize hnutí Wikimedia – světa, ve kterém se každá lidská bytost může svobodně podílet na souhrnu všech znalostí – spoléhá na lidská práva a zároveň je umožňuje. Aby tato vize prosperovala, lidé musí být schopni svobodně vyhledávat, přijímat a předávat informace. Projekty svobodných znalostí Wikimedia tak závisí na lidském právu na svobodu projevu, jak je zakotveno v článku 19 Univerzální deklarace lidských práv, který také potvrzuje právo „vyhledávat, přijímat a předávat informace a myšlenky prostřednictvím jakákoli média a bez ohledu na hranice."

Hnutí Wikimedia se zavázalo zlepšovat přístup ke znalostem pro komunity po celém světě odstraňováním překážek v přístupu, aby se každý mohl plně účastnit našich projektů a mít z nich prospěch. Prosazováním rovného přístupu ke znalostem zpochybňujeme historickou koncentraci znalostí v rukou několika málo lidí. Uznáváme, že mnoho historií a perspektiv byly vyloučeny strukturami moci a privilegií, věříme, že naše projekty svobodných znalostí mohou hrát klíčovou roli při dosahování inkluzivního, spravedlivého a kvalitního vzdělávání a při realizaci lidského práva na nediskriminaci. Zavázali jsme se zlepšit znalostní rovnost pro ženy, komunity LGBTQ+, historicky nedostatečně zastoupené rasové a etnické skupiny, osoby se zdravotním postižením a komunity v regionech s nedostatečnými službami a v rodných jazycích lidí.

Schopnost hnutí Wikimedia pomáhat každému a kdekoli sdílet souhrn všech znalostí je však omezená, když univerzální lidská práva nejsou chráněna a respektována. Zásady lidských práv Wikimedia Foundation proto zakládají náš závazek chránit a respektovat celou škálu lidských práv ve všech našich projektech a zároveň slouží jako základ pro naši širší práci při prosazování politik a technologií, které umožňují prosperovat našemu globálnímu hnutí.

Závazky

Naše závazky v oblasti lidských práv vycházejí z Všeobecné deklarace lidských práv a následujících mezinárodních nástrojů v oblasti lidských práv:

Jako soukromá organizace, která podporuje provoz digitálních platforem a služeb, se Wikimedia Foundation zavázala chránit a respektovat všechna mezinárodně uznávaná lidská práva v souladu s Hlavní zásady OSN pro podnikání a lidská práva (UNGP). Nadace je nezisková organizace. Ale naše práce při vývoji, provozování a podpoře digitálních platforem a služeb nás a všechny lidi, kteří přispívají k našim projektům nebo s nimi interagují, vystavuje rizikům lidských práv, která jsou běžná pro všechny digitální platformy, včetně těch, které provozují soukromé společnosti. Proto jsme odhodláni dodržovat globální standardy stanovené UNGP.

Rozsah: Závazek Wikimedia Foundation chránit a respektovat lidská práva zahrnuje: jak reagujeme na členy našeho hnutí a jak je chráníme před požadavky a hrozbami ze strany vlád, které porušují lidská práva lidí, kteří přispívají nebo interagují s hnutí Wikimedia. Jak reagujeme na hrozby ze strany zlovolných nestátních aktérů a jak se před nimi chráníme. Jak naše projekty a platformy mohou chránit práva dětí. A všechny další způsoby, kterými by aktivity a provoz naší nadace, projektů a hnutí mohly ovlivnit práva zaměstnanců, dobrovolníků, publika a komunit, ke kterým patří.

Podporujeme obránce lidských práv (včetně novinářů), kteří pracují na mírovém prosazování a ochraně lidských práv a jejichž životně důležitá práce postupuje a závisí na svobodných znalostech po celém světě. Odsuzujeme všechny hrozby, činy zastrašování a odplaty, pronásledování a fyzické a právní útoky proti ochráncům lidských práv. Kromě toho se snažíme podporovat ekosystém, který celosvětově prosazuje lidská práva, a to i prosazováním zákonů respektujících lidská práva.

Vztah k zákonům: V souvislosti s provozováním platforem a služeb po celém světě si Wikimedia Foundation uvědomuje, že v některých zemích může národní právo nabízet našim zaměstnancům, dobrovolníkům a komunitě slabší ochranu než mezinárodní standardy nebo může přímo v rozporu s nimi. V případech, kdy je vnitrostátní právo slabší a máme přímou schopnost prosazovat vyšší standard lidských práv, zavazujeme se tak učinit. Tam, kde je národní právo přímo v rozporu s mezinárodními standardy, postupujeme v souladu s národním právem v případech, kdy určíme, že je použitelné, v souladu s našimi zásadami Určení použitelného práva.

Jak plníme naše závazky

Snažíme se chránit a respektovat lidská práva všech lidí v hnutí Wikimedia, na našich projektech i mimo ně a prostřednictvím řízení, které odráží hodnoty nadace. Jako hostitelé projektů Wikimedie zavádíme tuto politiku v souladu s kulturou a hodnotami Wikimedie a v souladu s hlavními principy nadace: Prostřednictvím otevřenosti, transparentnosti a ve spolupráci s mezinárodními komunitami Wikimedie. Své závazky vůči lidským právům uvedeme do praxe těmito způsoby:

  • Provedeme průběžnou hloubkovou kontrolu lidských práv, včetně pravidelných hodnocení dopadu na lidská práva, kromě pravidelného a důkladného jednání s držiteli práv a jejich legitimními zástupci. Naše due diligence v oblasti lidských práv si klade za cíl zajistit, abychom identifikovali, jak všechny aspekty našich operací a projektů ovlivňují lidská práva, a následně pracovali na zmírňování a prevenci škod.
  • Sledujeme a veřejně informujeme o našem úsilí splnit naše závazky v oblasti lidských práv jako součást našeho širšího závazku veřejné transparentnosti a otevřenosti prostřednictvím všech našich webových stránek a platforem, kromě našich vyhrazených Přehledy transparentnosti.
  • Využijeme našeho vlivu na partnery, soukromý sektor a vlády k prosazování a prosazování respektu k lidským právům. Závazek Movement Strategy Wikimedia zvýšit naše globální advokační aktivity obojí odráží a umožňuje toto úsilí o pokrok v realizaci práv, která máme jedinečnou pozici k podpoře, zejména práva na sdílení a přístup k informacím.
  • Poskytneme přístup k účinným nápravám. V případech, kdy strategie prevence a zmírňování nezabránily našim produktům, platformám nebo operacím přispívat k omezování, porušování nebo porušování lidských práv, zavazujeme se udržovat a zlepšovat mechanismy pro oznamování škod nebo zneužívání. Zavazujeme se také spolupracovat s odborníky a zainteresovanými stranami na vývoji nebo podpoře vhodných forem nápravy, úměrných druhu a způsobu újmy. Zavazujeme se, že nebudeme bránit v přístupu k jiným formám opravných prostředků, včetně soudních opravných prostředků.

Wikimedia Foundation se zavázala k pravidelnému a trvalému zlepšování. Uvědomujeme si, že implementace závazků přijatých v této politice nějakou dobu trvá a že musíme být upřímní sami k sobě, hnutí a širší veřejnosti ohledně našich úspěchů a nedostatků na této cestě.

Lidé z hnutí Wikimedia

Lidé jsou jádrem práce Wikimedia. Digitální práva jsou lidská práva. Pro Wikimedia Foundation to znamená věnovat zvláštní pozornost našim zaměstnancům a dodavatelům, dobrovolným přispěvatelům a lidem, kteří využívají projekty Wikimedie. Uvědomujeme si také svou odpovědnost vůči lidem, kteří nejsou přímými přispěvateli nebo publikem našich projektů, ale jejichž společnosti jsou ovlivněny dopadem našich projektů na jejich celkové informační prostředí.

Zaměstnanci nadace

Zaměstnanci a dodavatelé Wikimedia Foundation podporují projekty Wikimedie, dobrovolníky, dárce a publikum. Naši zaměstnanci sdílejí náš závazek vůči svobodným znalostem a respektování lidských práv a správní rada nadace ponese vedení odpovědné za dodržování této politiky.

Znovu potvrzujeme trvalý závazek nadace vzdělávat a zvyšovat úroveň povědomí zaměstnanců a dodavatelů napříč všemi odděleními o tom, jak by jejich práce mohla ovlivnit lidská práva jednotlivců a komunit.

Při řízení našich zaměstnanců a dodavatelů se zavazujeme dodržovat mezinárodní lidská práva a pracovní normy. Kodex chování nadace nastiňuje naše očekávání, že zaměstnanci a dodavatelé se k sobě chovají s respektem, a Univerzální kodex chování Hnutí definuje očekávání pro každého, kdo působí v prostorech nebo činnostech Hnutí a přispívá k nim. Nadace nebude praktikovat ani tolerovat diskriminaci na základě místa původu, rasy, etnického původu, občanství, pohlaví nebo genderového vyjádření, věku, politické nebo náboženské příslušnosti, sexuální orientace, rodinného stavu, rodinných vztahů, fyzických schopností nebo ekonomických či zdravotních postavení. Naším cílem je chovat se ke všem lidem s respektem a podporovat produktivní prostředí bez obtěžování, zastrašování a diskriminace. Kromě toho pracujeme na zajištění fyzické bezpečnosti našich zaměstnanců.

Dobrovolníci hnutí

Projekty Wikimedie vytvářejí dobrovolní přispěvatelé. Redaktoři a fotografové píší nové články a vylepšují aktuální články. Vývojáři píší, udržují a vylepšují software, na kterém je naše platforma postavena. Mohou se přitom vystavit riziku – ať už v důsledku obtěžování, vládního dohledu nebo hrozby odvety ze strany státních i nestátních aktérů. Dobrovolníci mají právo na prostředí, které není obtěžováno, ať už ze strany jiných dobrovolníků, nebo ze strany externích aktérů.

Interní hrozby: Projekty Wikimedie patří všem a my věříme, že každý, kdo jedná v dobré víře, by měl mít možnost se zúčastnit a cítit se respektován. Universal Code of Conduct (UCoC) Hnutí poskytuje univerzální základ přijatelného chování pro celé hnutí Wikimedia a všechny jeho projekty. UCoC je v souladu s normami lidských práv a je založen na závazku jednat s každým, kdo se účastní projektů Wikimedie, důstojně a s respektem. Nadace je také odhodlána spolupracovat s dobrovolníky, aby zajistila, že zásady chování uživatelů jsou jasné, účinné a vymahatelné a že dobrovolníkům budou poskytnuty vhodné nástroje důvěry a bezpečnosti, včetně nástrojů pro odhalování, hlášení, hodnocení a odstraňování obtěžujícího obsahu.

Vnější hrozby: Uvědomujeme si, že dobrovolníci mohou zažít hrozby zvenčí Hnutí na základě jejich účasti v našich znalostních projektech. V nadaci provádíme specifickou náležitou péči, abychom maximalizovali bezpečnost a ochranu dobrovolníků, kteří jsou v průběhu svých příspěvků na hnutí vystaveni největšímu riziku pronásledování, odvety nebo obtěžování kvůli svému přesvědčení nebo vlastnostem, včetně obránců lidských práv, kteří přispívat na projekty Wikimedie.

Závazek nadace zmírňovat rizika související s vládním dohledem se řídí našimi Zásadami ochrany osobních údajů. Řídí se také naším závazkem k Principům globální síťové iniciativy pro ochranu svobody projevu a soukromí při řešení vládních požadavků a mezinárodními standardy lidských práv uvedenými v části Závazky těchto Zásad. Wikimedia Foundation bude pracovat na ochraně našich dobrovolníků před požadavky na jejich data, které jsou v rozporu se standardy lidských práv.

Bereme vážně naši odpovědnost za minimalizaci a zmírnění rizik, jimž čelí ti, kdo přispívají k našim projektům a operacím a interagují s nimi, a za ochranu před přímými hrozbami, jak nejlépe dovedeme. Našim dobrovolníkům poskytneme podporu a zdroje, aby se ochránili před takovým porušením jejich legitimních práv na soukromí ze strany vlád a dalších mocných nestátních subjektů. I když si uvědomujeme, že fungujeme ve více než 300 jazycích, budeme se snažit podporovat kulturu sdíleného vzdělávání a učení napříč celým hnutím o tom, jak se navzájem nejlépe chránit. Vedoucí pracovníci a zaměstnanci nadace budou o našem pokroku informovat správní radu, členy hnutí a veřejnost.

Dopad projektů Wikimedie

Projekty Wikimedie poskytují přístup k bezplatným znalostem po celém světě, čímž pomáhají prosazovat řadu lidských práv. Nadace se zavazuje vyvíjet technologie a produkty pod vedením zaměstnanců s hlubokými lidskými právy odbornými znalostmi. V souladu s těmito pokyny jsme odhodláni nasadit technologie, které jsou považovány za nejlepší průmyslovou praxi, abychom maximalizovali bezpečnost a zabezpečení každého, kdo přispívá k našim projektům nebo s nimi spolupracuje.

Přesto si uvědomujeme, že některé projekty mohou mít funkce, technologie nebo procesy, které mohou mít neúmyslně negativní dopad na lidská práva napříč komunitami a společnostmi. Uvědomujeme si potřebu vyhodnotit konkrétní rizika související s právy dětí. Uvědomujeme si také rizika zhoubného zneužití. Někteří lidé a organizace se například snaží naše projekty využít k šíření dezinformací nebo k potlačování historických faktů.

Některé aktivity či projekty mohou být zneužívány zákeřnými státními či nestátními aktéry přímo a záměrně proti členům našeho hnutí s cílem je umlčet nebo zdiskreditovat. Nadace aktivně pracuje na sladění reakcí na takové hrozby s mezinárodními standardy lidských práv, zejména pokud jde o svobodu projevu a soukromí. V případě potřeby zaměstnanci nadace používají protokol krizové reakce.

Nadace také spolupracuje s dobrovolníky na systémech a procesech k identifikaci a odstraňování prokazatelně škodlivého obsahu, jako je online materiál týkající se sexuálního vykořisťování dětí. Kromě toho uznáváme, že ne veškerý obsah na našich platformách může být vhodný pro všechny druhy publika, včetně dětí. Snažíme se podporovat naše dobrovolníky školením, abychom zajistili, že s obsahem je zacházeno citlivě a vhodně tam, kde může být hluboce znepokojující a mít za následek ublížení, včetně sebepoškozování.

Due Diligence

Procesy Due diligence a posouzení dopadů jsou důležitými nástroji pro identifikaci rizik a vývoj strategií zmírňování s cílem omezit nepříznivé dopady na lidská práva, včetně porušování práva na svobodu projevu a nediskriminaci. Zavazujeme se provádět průběžnou due diligence, včetně pravidelných hodnocení dopadů, abychom zajistili, že naše due diligence pokryje celou škálu způsobů, jakými by naše operace, projekty a další pohybové aktivity mohly způsobit, přispět nebo být spojeny s jakoukoli újmou na lidských právech.

Nadace je odhodlána vyvíjet procesy pro náležitou péči a hodnocení dopadu, které mohou zaměstnanci a dobrovolníci použít na nové i stávající produkty, služby, funkce a technologie (včetně algoritmických systémů), kromě jiných pohybových aktivit, jako jsou granty, kampaně a události. Zároveň si uvědomujeme, že navrhování a škálování procesů due diligence více než 300 jazyků ve vysoce složitém sociotechnickém prostředí je dlouhodobý závazek vyžadující značný čas a zdroje. Zavazujeme se k neustálému zlepšování našich procesů pro projednávání, identifikaci a nápravu jakýchkoli problémů v oblasti lidských práv v našich projektech – jak interně, tak externě. O našem pokroku budeme upřímní a transparentní.

Řízení

Implementaci této politiky v oblasti lidských práv koordinuje mezifunkční Řídící výbor pro lidská práva nadace s každodenní implementací vedenou vedoucími zaměstnanci napříč všemi odděleními nadace, včetně těch, která vyvíjejí a udržují technologie a produkty Wikimedie.

Stížnost

Nadace se zavazuje k neustálému vyhodnocování a zlepšování stávajících kanálů na platformě a mechanismů stížností na projektech Wikimedie. Správci, úředníci, zaměstnanci, dobrovolníci a nezávislí dodavatelé Wikimedie, kteří mají obavy z důsledků našich akcí na lidská práva, mohou vznést nárok prostřednictvím našich Zásad pro oznamovatele. Ostatní zúčastněné strany mohou sdělit své obavy společnosti talktohumanrights@wikimedia.org.

Odpovědnost

Správní rada tuto politiku schválila a vedení se jí průběžně zodpovídá prostřednictvím výkonného výboru. Představenstvo se dále zavazuje, že bude mít alespoň jednoho člena s odborností v oblasti lidských práv. Vedoucí pracovníci nadace aktualizují celou radu alespoň jednou ročně, včetně příkladů konkrétních otázek lidských práv a nebo trendů v typech otázek lidských práv. Wikimedia Foundation bude pokračovat v přizpůsobování našeho přístupu na základě zjištění naší pokračující hloubkové kontroly lidských práv, spolupráce s dobrovolníky a spolupráce s dalšími klíčovými externími zainteresovanými stranami.

Často kladené otázky

K dispozici jsou odpovědi na časté otázky týkající se zásad lidských práv.