Archive:Terms of Use 2012/Introduction/fa

From Wikimedia Foundation Governance Wiki

به دنبالِ روندِ پیشینه‌دارِ ویرایش و اظهار نظرِ جامعه، شرایط استفادهٔ ویکی‌مدیا به روز رسانی شده است. نسخهٔ تازه تجدید نظر شده از ۲۵ مه ۲۰۱۲ قابل اجرا خواهد شد.

شرایط استفادهٔ به روز شده، نتیجهٔ یک فرایند مشارکتیِ منحصر به فرد است که شامل بیش از ۲۰۰ ویرایش و ۴۵۰۰ خط بحث می‌شود. به مدت بیش از ۱۴۰ روز، جامعهٔ ویکی‌مدیا پیشنهادهایِ به روز رسانیِ شرایط استفاده را بررسی، پیش‌نویسی و بازنویسی کرد و برای بیش از ۱۲۰ موضوع تصمیم گرفت. پیش از این هرگز شرایط استفادهٔ یک وب‌گاهِ مهم از طریق چنین تعامل و تلاش مشترکی پیش‌نویسی نشده است. فرایند نظرخواهی و بازبینیِ شرایط استفادهٔ به روز شده توسط جامعه در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۱۱ به پایان رسید. هیئت امنایِ بنیاد پیش‌نویسِ نهاییِ شرایط به روز شده را در تاریخ ۶ مارس ۲۰۱۲ به طور رسمی تایید کرد. در میان بسیاری چیزهای دیگر، این شرایط موارد زیر را میسّر می‌کند:

  • درک بهتر: این توافق‌نامهٔ به‌روز شده، دارای خلاصه‌ای با قالب‌بندیِ ساده‌فهم است تا به تسهیلِ درکِ درستی از شرایط کمک کند.
  • امنیت بیشتر: شرایطِ به‌روز شده برخی از کارها -مانند نصب بدافزار- را ممنوع کرده است که می تواند به سامانه‌های ویکی‌مدیا آسیب بزند. البته این محدودیت‌ها نمایندهٔ تغییری در سیاست‌ها نیستند بلکه آنچه به عنوان رفتارهای غیر قابل قبول شمرده می‌شود را روشن‌تر می‌کنند.
  • نقش‌های روشن‌تر: در پاسخ به درخواست‌های راهنمایی، توافق‌نامهٔ به‌روزشده نقش‌ها و مسئولیت‌ها را در جامعه ویکی از جمله ویرایش‌گران و مشارکت‌کنندگان را روشن می‌کند. این شرایط همچنین در پی ارائهٔ رهنمودهایی است که به کاربران کمک کند از دردسر اجتناب کنند.
  • بازخورد بیشتر جامعه: توافق‌نامهٔ به‌روز شده تضمین می‌کند که به‌روز رسانی‌های آینده همراه با پروسهٔ بحث مشترک همراه خواهد بود. به‌روز رسانی دست‌کم ۳۰ روز به کاربران فرصت می‌دهد پیش از اجرای هر تجدیدنظر عمده‌ای (با تصویب هیئت مدیره) دیدگاه‌شان را بیان کنند. استثنای ۳ روزه‌ای برای تغییرات قانونی و اداری فوری وجود دارد.
  • اجازهٔ آزاد روشن‌تر: به گفتهٔ برخی، اصطلاحات کاربردی قبلی در رابطه با ملزومات مجوز آزاد گاهی وقت‌ها گیج کننده بود. توافق‌نامهٔ به‌روز شده تلاش می‌کند این ملزومات و شرایط را برای ویرایش‌گران و مشارکت‌کنندگان روشن‌تر بیان کند (بدون تغییر شیوه‌های موجود).
  • ابزارهای بیشتر در برابر آزار و اذیت، تهدید، کمین، خرابکاری، و دیگر مسایل بلند مدت: شرایط توافق‌نامه روشن می‌کنند که چنین کارهایی ممنوع است. چیزی که برای ویکی‌مدیا تازه است، توافق‌نامهٔ به‌روز شده احتمال منع سراسری را برای تخلف‌های شدید بین‌ویکی افزایش می‌دهد؛ نیازی که از سوی تعدادی از اعضای جامعه بیان شده است. هرچند که منع سراسری بر اساس شرایط استفاده مجاز است، با توجه به سیاست‌های جامعه اجرا خواهد شد.
  • حمایت حقوقی بهتر: گنجاندن بخش‌های قانونی که معمولا برای کمک به حفاظت از وب‌گاهی مانند ما استفاده می‌شوند، در شرایطِ به‌روز شده. مانند توضیحِ بهتر وضعیت میزبانی وب ما و همچنین تکذیب‌نامه‌ها و حدود مسئولیت بنیاد.

گفتنی است که ما با دیگر سازمان‌های همفکر سازگاریم، سازمان‌هایی که توافق‌نامه‌های مشابهی را در نظر گرفته‌اند، از جمله اینترنت آرشیو، کرییتیو کامنز، موزیلا فایرفاکس، ابتکارِ متن‌باز، پروژهٔ گوتنبرگ، بنیاد لینوکس، توده تبادل (Stack Exchange)، ویکی‌فضا، و وردپرس دات کام.

بدون کار ​​سخت و خبره‌های جامعه‌مان، این پروژه غیر ممکن می‌بود. مشارکتِ جامعه در این در این ابتکار نوآورانه که منجر به مشارکتی‌ترین پیش‌نویسیِ شرایطِ استفاده، بین وب‌گاه‌های بزرگ شد را تحسین می‌کنیم.