Jump to content

Zásady:Podmínky použití/Často kladené otázky o placených příspěvcích bez zveřejnění

From Wikimedia Foundation Governance Wiki

Podmínky použití Wikimedia Foundation: Často kladené otázky o zveřejnění placených příspěvků

Vztahuje se toto ustanovení na mě, pokud pouze upravuji nebo nahrávám jako neplacený dobrovolník?

Rozhodně ne! Projekty Wikimedie upravují a podporují desítky tisíc neplacených dobrovolníků. Wikipedii a další projekty Wikimedie provozuje nezisková organizace – jediná nezisková webová stránka mezi nejlepšími weby na světě. Díky této dobrovolnosti jsou naše projekty tak výjimečné a široce využívané. Jako neplacenému dobrovolníkovi vám doporučujeme upravovat a nahrávat obsah, aniž byste ho museli zveřejňovat podle tohoto ustanovení podmínek použití.

Někteří přispěvatelé však dostávají za své úpravy platby. Tito přispěvatelé zlepšují celkovou kvalitu projektů, když je upravují s neutrálním úhlem pohledu. To zahrnuje mnoho přispěvatelů spojených s institucemi, jako jsou univerzity, galerie, knihovny, archivy a muzea. Na druhou stranu, placená advokační editace – tedy placená editace článků za účelem propagace společností, produktů a služeb – se důrazně nedoporučuje nebo je zakázána u většiny, ne-li všech, projektů.

Pokud nedostanete zaplaceno za úpravy, nemusíte se obávat zveřejnění podle tohoto ustanovení: Jste naprosto v pořádku. Jste součástí úžasné komunity dobrovolníků, kteří přispívají k bezprecedentnímu zdroji bezplatných informací dostupných celému světu.

Pokud jste placeni, musíte to zveřejnit. Dejte o tom vědět komunitě přidáním tohoto kontextu do svého souhrnu úprav, uživatelské stránky nebo diskusní stránky, abyste spravedlivě odhalili svůj pohled. Ale ujistěte se, že jste se naučili pravidla: Jak, podrobněji vysvětlujeme níže, přispívat na projekty Wikimedie, které slouží zájmům platícího klienta a zároveň skrývat placenou příslušnost, může být problematické.

Jedno malé upozornění: Některé projekty mají politiku střetu zájmů, která se od tohoto ustanovení liší (a je silnější než) v podmínkách použití. Tyto zásady vám mohou bránit v určitých formách dobrovolných úprav, například v přispívání do článků o sobě. Než začnete, přečtěte si tyto zásady komunity! Pokud máte nějaké dotazy, neváhejte se obrátit na komunitu vašeho místního projektu. Každý projekt poskytne kontaktní informace (obvykle ve spodní části stránky) a obecně má různá místa pro dotazy a oznámení.

Jak se toto pravidlo aplikuje na učitele nebo zaměstnance galerií, knihoven archivů nebo muzeí ("GLAM")?

Tyto požadavky by neměly bránit učitelům, profesorům nebo lidem pracujícím v galeriích, knihovnách, archivech a muzeích ("GLAM") v poskytování příspěvků v dobré víře! Pokud spadáte do jedné z těchto kategorií, jste povinni dodržovat ustanovení o zveřejnění pouze tehdy, když jste od zaměstnavatele nebo klienta kompenzováni konkrétně za úpravy a nahrávání do projektu Wikimedia.

Pokud je například profesor na Univerzitě X placen přímo Univerzitou X za psaní o této univerzitě na Wikipedii, musí profesor prozradit, že příspěvek je kompenzován. Existuje přímá výměna quid pro quo: peníze za úpravy. Pokud však tomuto profesorovi pouze vyplácí plat za výuku a provádění výzkumu a je pouze podporován univerzitou, aby přispíval obecně bez specifičtějších pokynů, tento profesor nemusí zveřejňovat svou příslušnost k univerzitě.

Totéž platí pro zaměstnance GLAM. Zveřejnění je nutné pouze v případě, že byla přislíbena nebo přijata kompenzace výměnou za konkrétní příspěvek. Zaměstnanec muzea, který přispívá na projekty zpravidla bez konkrétnějšího pokynu muzea, nemusí svou příslušnost k muzeu zveřejňovat. Na druhé straně rezidentní Wikipedista, který je konkrétně kompenzován za úpravu článku o archivu, ve kterém jsou zaměstnáni, by měl jednoduše prozradit, že je placeným rezidentním Wikipedistou s archivem. To by bylo dostatečné zveřejnění pro účely požadavku.

Jak funguje komunitní prosazování tohoto ustanovení se stávajícími pravidly o soukromí a chování?

Je důležité chránit redaktory v dobré víře. Stejně jako pravidla týkající se loutek a vyšetřování loutek, ustanovení o zveřejnění v Podmínkách použití je zamýšleno tak, aby fungovalo se stávajícími zásadami a postupy, takže existuje spravedlivá rovnováha mezi identifikací placených příspěvků a ochranou těch, kteří pomáhají rozvíjet Wikipedii a další projekty Wikimedie. .

Tyto zásady zahrnují meziprojektovou hodnotu zdvořilost, která je pilířem Wikipedie. Relevantní projekt zásady, jako ENWP:OUTING. Podmínky použití, které zakazují pronásledování a zneužívání. (V případech extrémnějšího chování mohou platit také místní zákony.)

Tento požadavek, stejně jako ostatní, by měl být uplatňován konstruktivně, abychom umožnili spolupráci a zlepšili naše projekty. Uživatelé, kteří je poruší, by měli být nejprve upozorněni a informováni o těchto pravidlech a poté pouze v případě potřeby zablokováni. Jinými slovy: Předpokládejte dobrou víru a nekousejte nováčky. Rovněž je třeba se vyvarovat obtěžování. Například podle zásad anglické Wikipedie týkající se obtěžování nesmí uživatelé veřejně sdílet osobní údaje o jiných uživatelích.

Jak se mohu vyhnout zveřejnění podle tohoto ustanovení podmínek použití?

Pokud se chcete vyhnout požadavku na zveřejnění tohoto ustanovení, měli byste se zdržet přijímání kompenzací za vaše úpravy.

Jaký je "platný zákon" pro placené příspěvky na Wikipedii a jejích sesterských stránkách? Jsou nezveřejněné placené příspěvky potenciálně nezákonné?

V závislosti na tom, kde působíte, se na vás, vaši firmu nebo vaše klienty mohou vztahovat různé zákony, jako je nekalá soutěž a jednoduché zákony o podvodech. Kromě požadavků Podmínek použití musíte při zveřejňování a provádění placených příspěvků dodržovat tyto zákony.

Nemůžeme vám poradit ohledně konkrétních právních požadavků a v případě dotazů byste měli zaměstnat vlastního právníka. To znamená, že obecně platí, že klamavé obchodní praktiky, jako je zatajování profesní příslušnosti, jsou v mnoha jurisdikcích zakázány.

Například ve Spojených státech "Nečestné nebo klamavé činy nebo praktiky v obchodu nebo ovlivňující obchod jsou nezákonné." [1] Federální obchodní komise (FTC) má celostátní pravomoc toto regulovat. [2] Pokud jste například neuvedli informace v příslušné online fórum, že jste přidruženi ke společnosti podle nařízení FTC, předpisy FTC upozorňují na odpovědnost:

Příznivci MP3 přehrávačů navštěvují online nástěnku určenou pro diskuse o nové technologii stahování hudby. Vyměňují si informace o nových produktech, utilitách a funkčnosti mnoha přehrávacích zařízení. Aniž by to komunita diskutujících tušila, zaměstnanec předního výrobce přehrávacích zařízení posílal na diskusní fórum zprávy propagující produkt výrobce. Znalost zaměstnání tohoto plakátu by pravděpodobně ovlivnila váhu nebo důvěryhodnost její podpory. Plakát by proto měl členům a čtenářům nástěnky jasně a viditelně odhalit její vztah k výrobci.[3]

Příručka FTC Dot Com Disclosures uvádí, že zveřejnění, jako je toto, "musí být sdělováno efektivně, aby si jich spotřebitelé pravděpodobně všimli a porozuměli jim". Může se také použít státní právo, jako ve vyšetřování N.Y. Generálního prokurátora z roku 2013 týkající se společností zabývajících se astroturfingem.[4] Mimo USA mohou zveřejnění zaplacených příspěvků vyžadovat i jiné zákony. Směrnice EU o nekalých obchodních praktikách (a odpovídající národní verze) zakazuje používání "redakčního obsahu... k propagaci produktu, kde obchodník za propagaci zaplatil, aniž by to jasně uvedl". [5] Národní legislativa členských států EU může dále omezit nezveřejněné placené příspěvky. Například zákony o hospodářské soutěži byly použity národními soudy v Německu ke zjištění porušení, když přispěvatel řádně nezveřejnil svou příslušnost.

Tam, kde nelze zákonem požadované zveřejnění provést způsobem, který je v souladu s pravidly komunity, mají přednost pravidla komunity. Pokud například místní zákony vyžadují zveřejnění sponzorství úpravy v samotném textu článku a uvedení takové zprávy do textu článku porušuje pravidla komunity (jak tomu pravděpodobně je ve většině projektů), pak by takové úpravy byly zakázány.

Jaké jsou možné mimoprávní negativní dopady placených příspěvků?

Jak ukazují opakované příklady ze skutečného života, placené úpravy bez náležitého zveřejnění mohou vést k negativní publicitě pro společnosti, klienty a jednotlivce. Zjistili jsme, že tisk takové příběhy pozorně sleduje. Nezahrnutí zveřejnění do placeného příspěvku může vést ke ztrátě důvěry u širší veřejnosti kromě komunity Wikimedie.

Chcete-li zachovat dobrou vůli a vyhnout se nedorozuměním, je transparentnost a přátelská spolupráce nejlepším pravidlem pro ty, kteří jsou za příspěvky na Wikimedii odměňováni. Abyste se vyhnuli rozpakům, měli byste zveřejnit, jak vyžadují Podmínky použití a také místní zásady týkající se placených příspěvků, jako je Wikipedia:Konflikt zájmů (pro anglickou Wikipedii).

Co znamená "kompenzace"?

V tomto ustanovení se "kompenzací" rozumí výměna peněz, zboží nebo služeb.

Co znamená výraz "zaměstnavatel, klient a přidružení"?

To znamená osobu nebo organizaci, která vám vyplácí kompenzaci – peníze, zboží nebo služby – s ohledem na jakýkoli příspěvek na projekt Wikimedie. Může to být například firma, charitativní organizace, vzdělávací instituce, vládní úřad nebo jiná osoba. Požadavek na zveřejnění je jednoduchý a vyžaduje, abyste tyto informace poskytli jedním ze tří výše popsaných způsobů. Pokud například upravujete článek na Wikipedii jménem svého zaměstnavatele, musíte sdělit údaje o svém zaměstnavateli. Pokud vás k editaci Wikipedie najala firma zabývající se stykem s veřejností, musíte zveřejnit firmu i jejího klienta. Pokud jste například placený wikimedián v rezidenci, musíte si poznamenat, jaká organizace GLAM vám platí.

Jsou informace o placených úpravách vyžadovány pouze při úpravách článků na Wikipedii?

Ne, musíte sdělit své zaměstnání, klienta a příslušnost, když poskytujete jakýkoli typ placeného příspěvku na jakýkoli projekt Wikimedie. To zahrnuje úpravy na diskusních stránkách a úpravy jiných projektů než Wikipedie.

Upozorňujeme, že některé projekty přijaly alternativní pravidla zveřejňování, která mohou změnit požadovanou úroveň zveřejňování.

Znamená toto ustanovení, že placené příspěvky jsou vždy povoleny, pokud jsou zveřejněny?

Ne. Uživatelé musí také dodržovat další zásady a směrnice každého projektu Wikimedie, stejně jako všechny příslušné zákony. Například zásady anglické Wikipedie týkající se neutrálního úhlu pohledu vyžadují, aby úpravy byly prováděny spravedlivě, proporcionálně a (pokud je to možné) bez zaujatosti. Tyto požadavky musí být dodrženy, i když přispěvatel prozradí provádění placených úprav.

Jak mám zveřejnit placené příspěvky na své uživatelské stránce?

Na své uživatelské stránce můžete vysvětlit, že pracujete pro konkrétního klienta nebo zaměstnavatele. Pokud pracujete pro společnost Acme a v rámci svých pracovních povinností upravujete články na Wikipedii o společnosti Acme, splňujete minimální požadavek Podmínek použití, pokud na své uživatelské stránce jednoduše řeknete, že upravujete jménem společnosti Acme. Kromě platných zákonů však musíte dodržovat zásady komunity nebo nadace.

Jak mám zveřejnit zaplacené příspěvky ve svém souhrnu úprav?

Před "uložením" své úpravy nebo příspěvku můžete zastupovat svého zaměstnavatele, přidružení a klienta v poli souhrnu úprav. Například před uložením úprav článku o vašem klientovi X na Wikipedii můžete do pole pro shrnutí úprav napsat tuto poznámku: "X mě najala, abych aktualizoval jejich článek na Wikipedii" nebo "Pracuji pro X".

Jak mám zveřejnit placené příspěvky na diskusní stránce?

Svého zaměstnavatele, přidružení a klienta můžete zastupovat na příslušné diskusní stránce buď před, nebo bezprostředně po "uložení" své úpravy nebo příspěvku.

Musím sdělit podrobnosti o kompenzaci, kterou dostávám?

Nemusíte sdělovat výši nebo typ kompenzace, kterou dostáváte za úpravy. Minimální požadavek je uvést svého zaměstnavatele, klienta a příslušnost.

Může místní projekt přijmout alternativní pravidla zveřejňování pro placené úpravy?

Zveřejnění placených příspěvků do kteréhokoli z projektů Wikimedie je požadavkem podle ustanovení o zveřejnění v Podmínkách použití. Nicméně jednotlivé projekty mohou vytvořit alternativní pravidla zveřejňování, pokud jejich projekty nebo komunity mají zvláštní potřebu požadavky buď posílit nebo snížit. Ustanovení dává komunitám možnost upravit pravidla stanovená v Podmínkách použití jejich konkrétnímu projektu poté, co se řídily standardním procesem stanovení klíčových pravidel založeným na konsensu. Přijetí alternativních pravidel zveřejňování vyžaduje konsenzus v souladu s předchozí praxí projektu a místním pochopením toho, co je konsensus.

Aby bylo možné přijmout již existující pravidla jako alternativní pravidla zveřejňování, musí projektová komunita získat konsenzus, konkrétně nahradit požadavky na zveřejňování placených úprav v podmínkách použití zásadami projektu. Příklad alternativních pravidel zveřejňování viz tento návrh na MediaWiki.

Po vytvoření takových pravidel musí projekty zahrnout svá pravidla na seznam alternativních zásad zveřejňování. Tento seznam pomůže editorům a sesterským projektům rychle zjistit, jaká jsou místní projektová pravidla pro placené úpravy nebo zda platí výchozí nastavení.

Znamená toto ustanovení, že projekty Wikimedie musí změnit své zásady?

Projekty Wikimedie mohou změnit své zásady tak, aby odkazovaly na tento požadavek, vyžadovat přísnější požadavky na placené příspěvky nebo poskytovat alternativní pravidla.

Jaké projekty zavedly alternativní zásady zveřejňování?

Projekty, které mají alternativní zásady, jsou uvedeny zde: seznam alternativních zásad zveřejňování.

Kdy tato klauzule vstoupila v platnost?

Ustanovení o zveřejnění podmínek použití vstoupilo v platnost 16. června 2014. Toto ustanovení bylo výsledkem diskuze s komunitou poté, co byl prvotní návrh na změnu podmínek vytvořil tým právní a komunitní advokacie nadace Wikimedia. Projednání bylo ukončeno dne 25.3.2014 a dodatek byl schválen správní radou dne 25.4.2014.

Reference

  1. Federal Trade Commission Act 15 U.S.C. § 45(a)(1)
  2. Federal Trade Commission Act, 15 U.S.C. § 45(a)(2)
  3. 16 C.F.R. §255.5, Example 8, p.12.
  4. Parino v. Bidrack, Inc., 838 F. Supp. 2d 900, 905 (N.D. Cal. 2011) (nárok podle kalifornského zákona o nekalé soutěži a zákona o falešné reklamě)
  5. Directive 2005/29/EC of the European Parliament (Annex I, points 11 and 22).