Jump to content

Умови використання/ЧаПи щодо оплачуваних внесків без розкриття

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
Outdated translations are marked like this.

== ЧаПи щодо розкриття оплачуваних внесків ==

Чи ці правила стосуються мене якщо я просто редагую чи завантажую файли як неоплачуваний волонтер?

Абсолютно ні! Проекти Вікімедіа редагуються та підтримуються десятками тисяч неоплачуваних волонтерів. Вікіпедія та інші проекти Вікімедіа підтримуються неприбутковою організацією - єдиним неприбутковим веб-сайтом серед найвідвідуваніших веб-сайтів світу. Волонтерство це саме те що робить наші проекти такими особливими та широковикористовуваними. Як неоплачуваний волонтер, Ви можете редагувати та завантажувати контент без будь-якої необхідності розкриття відповідно до цієї версії Умов використання.

Але при цьому, деякі редактори дійсно отримують оплату за свої редагування. Такі редактори покращують загальну якість проектів коли вони дотримуються нейтральної точки зору в своїх редагуваннях. Серед них багато редакторів, які пов'язані з такими організаціями як університети, галереї, бібліотеки, архіви та музеї. З іншої сторони, оплачувані адвокаційні редагування, тобто оплачувані редагування метою яких є рекламування компаній, продуктів та послуг, наполегливо не рекомендуються або заборонені в більшості, якщо не в усіх, проектах.

Якщо Ви не отримуєте оплати за редагування, Ви не маєте хвилюватись про розкриття відповідно до цих правил, це абсолютно нормально. Ви є частиною дивовижної спільноти волонтерів, які роблять свій внесок в безпрецендентний ресурс вільної інформації доступної по всьому світу.

Якщо ж ваш внесок оплачується, ви зобов'язані розкрити цей факт. Ви повинні повідомити про цей факт спільноті додавши відповідне повідомлення до описів редагувань, сторінки користувача або сторінок обговорення статей, щоб ваші наміри були прозорими. При цьому, детально вивчіть правила: як буде детальніше пояснено нижче, внесок до проектів Вікімедіа з метою захисту інтересів клієнта, який за це платить, із приховуванням цього факту, може призвести до проблем.

Одне маленьке попередження: в деяких проектах правила щодо конфлікту інтересів відрізняються (є суворішими) від цієї версії Умов використання. Такі правила можуть забороняти певні форми волонтерського внеску, наприклад, редагування статті про себе. Перевірте правила проекту перед тим як починати робити там редагування! Якщо у Вас є будь-які питання, не вагайтесь запитувати у спільноти локального проекту. Кожний проект вказує свою контактну інформацію (зазвичай внизу сторінок), і зазвичай, має різні майданчики для запитань та оголошень.

Як ці правила стосуються вчителів, професорів та робітників галерей, бібліотек, архівів і музеїв (БоГеМа)?

Ці вимоги не повинні стримувати вчителів, професорів та працівників галерей, бібліотек, архівів і музеїв ("БоГеМА") від здійснення внеску із добрими намірами! Якщо ви належите до однієї з цих категорій, то від вас вимагається лише дотримуватися правил щодо розкриття, якщо Ви отримуєте оплату від роботодавця або клієнта, і оплачується саме ваш внесок до проектів Вікімедіа.

Наприклад, якщо професор університету Х напряму отримує оплату від університету Х за те що він пише про цей університет у Вікіпедії, то цей професор має розкрити факт того, що його внесок оплачується. Однак, якщо цьому професору просто платять зарплату за викладання і проведення досліджень, і він лише заохочується університетом до здійснення загального внеску, без конкретних інструкцій, то цей професор не зобов'язаний розкривати свого зв'язку з університетом.

Те саме стосується і працівників установ БоГеМа. Розкриття необхідне тільки коли була здійснена чи очікується оплата за певний внесок. Працівник музею, який робить загальний внесок до проектів, без конкретних інструкцій від музею, може не розкривати свій стосунок до музею. З іншої сторони, вікіпедист за посадою, якому платять саме за редагування статті про архів, в якому він працює, має зробити розкриття факту того що він є оплачуваним вікіпедистом за посадою в архіві.

Як слідкування спільнотою за дотриманням цих правил працює з існуючими правилами щодо конфіденційності та поведінки?

Важливо захищати редакторів із добрими намірами. Так само як і правила щодо ляльководства та його розслідування, правила щодо розкриття, описані в Умовах використання, мають працювати із існуючими правилами та практиками, так, щоб був справедливий баланс між розпізнаванням оплачуваного внеску та захистом конфіденційності тих, хто добровільно допомагає розвиватися Вікіпедії та іншим проектам Вікімедіа.

Ці правила включають загальні принципи щодо дружньої поведінки, які діють в усіх проектах і є одним з китів на яких стоїть Вікіпедія, а також інші відповідні правила проєкту, наприклад обмеження на розкриття особистої інформації, та Умови використання, які забороняють переслідування та зловживання. (У випадку більш неприйнятної поведінки можуть застосовуватись також місцеві закони.)

Ці вимоги, як й інші, мають застосовуватись конструктивно для забезпечення співпраці та покращення наших проектів. Користувачам, які їх порушують, мають спершу виноситися попередження із роз'ясненням цих правил, і тільки при повторних випадках їх за необхідності можна блокувати. Іншими словами: припускайте добрі наміри та не прискіпуйтесь до новачків. Переслідувань треба уникати. Наприклад, відповідно до правил Української Вікіпедії, користувачам заборонено публічно розголошувати особисті дані інших користувачів.

Як я можу уникнути необхідності розкриття відповідно до цієї версії Умов використання?

Якщо Ви хочете уникнути необхідності розкриття, що вимагається цими правилами, Ви маєте утриматися від отримання винагороди за Ваші редагування.

What is the "applicable law" for paid contributions on Wikipedia and its sister sites? Are undisclosed paid contributions potentially illegal?

Depending on where you operate, a variety of laws could apply to you, your business, or your clients, such as unfair competition and simple fraud statutes. In addition to the requirements of the Terms of Use, you must comply with those laws in your disclosure and execution of paid contributions.

We cannot advise you about specific legal requirements, and you should employ your own lawyer if you have questions. That said, as general background, deceptive business practices, such as concealing a professional affiliation, are prohibited in many jurisdictions.

In the United States, for example, "Unfair or deceptive acts or practices in or affecting commerce are unlawful."[1] The Federal Trade Commission (FTC) has the nationwide authority to regulate this.[2] For instance, if you failed to disclose in a relevant online forum that you are affiliated with a company under the FTC's regulation, FTC regulations warn of liability:

The FTC's guide Dot Com Disclosures specifies that disclosures like this one "must be communicated effectively so that consumers are likely to notice and understand them". State law may also apply, as in the N.Y. Attorney General's 2013 investigation regarding companies engaging in astroturfing.[3]

Outside the US, other laws may also require disclosure of paid contributions. The EU Unfair Commercial Practices Directive (and corresponding national versions) ban use of "editorial content ... to promote a product where a trader has paid for the promotion without making that clear".[4] National legislation of EU member states may further restrict undisclosed paid contributions. For example, competition laws have been used by national courts in Germany to find violations when a contributor failed to properly disclose their affiliation.

Where legally-required disclosures cannot be made in a way that complies with community rules, the community rules take precedence. For example, if local laws require disclosure of sponsorship of an edit in the article text itself, and putting such a message in the article text violated community rules (as it likely does in most projects), then such edits would be prohibited.

Які існують можливі негативні наслідки оплачуваного внеску, не пов'язані із правилами?

Як демонструють численні випадки, оплачуваний внесок без відповідного розкриття може спричинити до погіршення іміджу компаній, клієнтів або осіб. Ми помітили, що засоби масової інформації уважно стежать за такими випадками. Нерозкриття факту оплачуваного внеску може спричинити до втрати довіри від широкої громадськості, окрім втрати довіри від Вікімедійної спільноти.

Найкращими засобами підтримувати добрі наміри та уникати непорозумінь для користувачів, які отримують оплату за свій внесок, є прозорість та дружня співпраця. Щоб уникнути ускладнень, Ви маєте розкрити факт оплачуваного внеску, як це вимагається Умовами використання та місцевими правилами щодо оплачуваного внеску, зокрема правилом Вікіпедія:Конфлікт інтересів (для Української Вікіпедії).

Що означає "оплата" або "компенсація"?

В цій версії Умов використання, "оплата" або "компенсація" означає обмін на гроші, товари чи послуги.

Що означає "роботодавець, клієнт або приналежність до організації"?

Це означає людину чи організацію, яка платить Вам компенсацію - гроші, товари або послуги - за будь-який Ваш внесок до проектів Вікімедіа. Це може бути бізнес, благодійність, навчальний заклад, державна установа або окрема людина. Вимоги щодо розкриття факту оплачуваних редагувань є досить простими, і вони вимагають від Вас надати інформацію одним з трьох перелічених вище способів. Якщо Ви редагуєте статтю у Вікіпедії, наприклад, на прохання Вашого роботодавця, Ви маєте розкрити інформацію про цього роботодавця. Якщо Вас найняла компанія, яка займається зв'язками з громадськістю, для того щоб Ви редагували Вікіпедію, Ви маєте розкрити як цю фірму, так і її клієнта. Якщо Ви є оплачуваним Вікіпедистом за посадою, Ви маєте розкрити організацію, яка Вам платить.

Розкриття оплачуваного внеску вимагається тільки при редагуванні статей Вікіпедії?

Ні, Ви маєте розкрити роботодавця, клієнта та приналежність до організація якщо Ви робите будь-який оплачуваний внесок до будь-якого проекту Вікімедіа. Це включає редагування сторінок обговорення та редагування проектів, які не є Вікіпедіями.

Note that some projects have adopted an alternative disclosure policy that may change the level of disclosure required.

Чи означають ці правила що оплачуваний внесок є завжди дозволеним за умови що він розкритий?

Ні. Користувачі мають також дотримуватись місцевих правил та настанов проектів Вікімедіа, окрім Умов використання. Наприклад, правила Української Вікіпедії щодо нейтральної точки зору вимагає щоб редагування були правдивими, пропорційними та (наскільки можливо) неупередженими. Ці вимоги мають виконуватись навіть якщо користувач розкрив факт оплачуваного внеску.

Яким чином я повинен розкривати факт оплачуваного внеску на своїй сторінці користувача?

Ви можете пояснити на своїй сторінці користувача що Ви працюєте на конкретного роботодавця чи клієнта. Якщо Ви працюєте на компанію «Acme» та редагуєте статті у Вікіпедії про компанію «Acme», що входить до ваших службових обов'язків, то Ви можете задовольнити мінімальні вимоги Умов використання якщо просто вкажете на своїй сторінці користувача що ви робите редагування для компанії «Acme». Однак, ви також маєте дотримуватись правил спільноти та правил Фонду Вікімедіа, окрім дотримання Умов використання.

Яким чином я повинен розкривати факт оплачуваного внеску в описах редагувань?

Ви можете вказати роботодавця, клієнта та приналежність до організації в текстовому описі редагування перед тим як натискати кнопку «Зберегти». Наприклад, перед тим як зберігати редагування статті про Вашого клієнта «X», Ви можете написати в опис редагування: "X найняли мене для оновлення їх статті у Вікіпедії" або "Я працює на X".

Яким чином я повинен розкривати факт оплачуваного внеску на сторінках обговорення?

Ви можете вказати роботодавця, клієнта та приналежність до організації на сторінці обговорення статті, до якої робите оплачуване редагування, до або одразу після здійснення самого редагування.

Чи повинен я повідомляти подробиці щодо отриманої компенсації?

Ви не маєте розкривати розмір чи тип компенсації за Ваш внесок, від Вас вимагається як мінімум розкрити роботодавця, клієнта та приналежність до організації.

Can a local project adopt an alternative disclosure policy for paid editing?

Disclosure of paid contributions to any of the Wikimedia projects is a requirement under the disclosure provision of the Terms of Use. Nonetheless, individual projects may create an alternative disclosure policy when their projects or communities have particular needs to either strengthen or reduce the requirements. The provision gives communities discretion to adjust the rules set out in the Terms of Use to their specific project after following the project's standard consensus-based process for establishing core policies. Adopting an alternative disclosure policy requires consensus, consistent with the project's past practice and local understanding of what consensus is.

To adopt a pre-existing policy as an alternative disclosure policy, a project community must gain consensus specifically to replace the paid editing disclosure requirements in the Terms of Use with the policy of the project. For an example of an alternative disclosure policy, see this proposal on MediaWiki.

After creating such a policy, projects must include their policy on the list of alternative disclosure policies. This list will help editors and sister projects to quickly discover what the local project policy for paid editing is, or if the default applies.

Чи означають ці правила що проекти Вікімедіа мають змінити свої правила?

Проекти Вікімедіа можуть змінити свої правила так, щоб вони посилались на вимоги описані в цих правилах, щоб вони мали суворіші вимоги щодо оплачуваного внеску або щоб запровадити альтернативні правила.

В яких проектах діють альтернативні правила щодо розкриття оплачуваних редагувань?

Проекти, в яких діють альтернативні правила щодо розкриття оплачуваних редагувань, перелічені на сторінці Alternative paid contribution disclosure policies/uk.

Коли ці правила вступили в силу?

Правила щодо розкриття оплачуваного внеску вказані в Умовах використання вступили в силу 16 червня 2014. Ці правила були результатом обговорення спільнотою пропозиції щодо доповнення Умов використання, поданої Командою правових питань і адвокації спільнот Фонду Вікімедіа. Обговорення завершилось 25 березня 2014 і зміна до Умов використання була затвердження Правлінням Фонду Вікімедіа 25 квітня 2014.

Посилання

  1. Federal Trade Commission Act 15 U.S.C. § 45(a)(1)
  2. Federal Trade Commission Act, 15 U.S.C. § 45(a)(2)
  3. Parino v. Bidrack, Inc., 838 F. Supp. 2d 900, 905 (N.D. Cal. 2011) (plaintiff's allegations, including defendant's creation and use of fake reviews on website, were sufficient to bring a claim under California's Unfair Competition Law and False Advertising Law)
  • Directive 2005/29/EC of the European Parliament (Annex I, points 11 and 22).