Wikimedia Foundation Feedback Privacy Statement

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
This page is a translated version of the page Legal:Feedback privacy statement and the translation is 38% complete.
Outdated translations are marked like this.

Vaša spätná väzba

Vážime si váš názor! Spätná väzba od editorov ako ste Vy je pre našich editorov a pre nás najlepšou cestou ako zistiť čo funguje, čo nefunguje, a ako môžeme zlepšiť naše služby.

Pokiaľ nám zanecháte váš názor, budeme s ním nakladať transparentne. Na tejto stránke vysvetľujeme, s čím nakladáme ako s verejnou informáciou a aká licencia se na to vzťahuje. V skratke: súhlasíte s tím, že Váš komentár bude voľne dostupný a že bude pod licenciou CC0 , alebo CC BY SA 3.0. Pokiaľ neuvádzame inak, s Vašimi osobnými údajmi bude nakladané ako s akýmikoľvek inými osobnými údajmi, podľa pravidiel ochrany osobných údajov, ktoré môžu umožniť, napríklad, zverejnenie Vášho používateľského ID.

Ak uverejníte svoju e-mailovú adresu, môžeme ju použiť na komunikáciu s vami a zašleme vám aktuálne informácie o vašej spätnej väzbe.

The Wikimedia Foundation can view the feedback and other collected information, including your User ID (if you provided one), your IP address, and any other data provided or transmitted to us.

As part of our efforts to support or help improve Wikimedia operations and activities, we may seek public review and discussion of our issues. For that reason, we may publish some or all of your feedback and other public information in public media, including websites and blogs.

Your feedback comments and public information (including your IP address, if you do not have a User ID) may be included in publicly available data in an effort to analyze, share, or discuss our activities at Wikimedia Foundation. Please avoid including any information in your feedback that you would not want to have published.

We may disclose information when required by law, when needed to protect our rights, privacy, safety, or users, and when necessary to enforce our Terms of Use.

We may share your feedback and other information with third party service providers in an effort to support or help improve Wikimedia operations and activities.

By providing feedback, you consent to the transfer of the collected information to the United States and other places as may be necessary to carry out the set out purposes and objectives discussed above. You understand that you have no expectation of compensation for any ideas that you provide to us.

Ešte raz vďaka za pomoc, pomáhate nám robiť naše projekty lepšie!

Wikimedia Foundation


Poznámka: Vyššie uvedený text je vysvetlenie toho, ako zaobchádza Nadácia Wikimedia so spätnou väzbou od používateľov z nástrojov, ako sú ArticleFeedback, WikiLove, MoodBar, rovnako ako podobných špeciálnych funkcii. Tieto vysvetľovacie odkazy z týchto nástrojov sú súčasť spätnej väzby.