Jump to content

Gizlilik politikası/Politika kapsamı dışında kalanlar

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
This page is a translated version of the page Policy:Privacy policy/What policy does not cover and the translation is 70% complete.
Outdated translations are marked like this.
Bu Gizlilik Politikası'nın kapsamı dışındakiler hakkında ek bilgi

Bu bölüm Gizlilik Politikasının bir parçasıdır ve hangi durumlarının Gizlilik Politikamızın kapsamı dışında kaldığını açıklamak içindir.

Kendi alternatif politikaları olan Wikimedia siteleri ve araçları
Bazı Wikimedia Vakfı web sitelerinin bu Gizlilik Politikasından farklı alternatif gizlilik politikaları veya hükümleri vardır. Bu web siteleri şunlardır:
Bu web siteleri ve onlar gibi olanlar ya kendi gizlilik politikalarına (eğer ayrı ise) ya da farklı hükümlerinin açıklamasına (eğer sitenin politikası bu Gizlilik Politikası'na bağlı ise) bağlantı verecektir.
Topluluk üyeleri
Wikimedia Siteleri küresel bir gönüllü topluluğu tarafından sürekli bakılan ve güncellenen imece gönül işleridir. Bunun sonucunda bazı gönüllerin bazı kamuya açık olmayan bilgiye erişim vardır ve bu bilginin kullanımı bu Gizlilik Politikası yönetiminde olmayabilir. Örnek olarak şunlar verilebilir:
 • İdari gönüllüler, CheckUsers veya Kahyalar gibi. Bu administratorler kamuya açık olmayan bilgiye eriştiklerinde diğer araca özgü politikaların yanı sıra Kamuya açık olmayan Bilgiye Erişim Politikası'na uymak zorundadır.
 • Araç geliştiriciler. Üçüncü taraf yazılım geliştiricilerin [[[:mw:Special:MyLanguage/Wikimedia Cloud Services|wmflabs.org]] wmflabs.org] gibi yeni araçlar ve siteler denemeleri ve geliştirmelerini destekliyoruz. Bu gönüllüler tarafından geliştirilmiş araçlardan birini kullandığınızda onlara bilgi aktarıyor olabilirsiniz. Bu gönüllüler kamuya açık olmayan bilgiye eriştiklerinde aracın üzerinde bulunduğu platformu idare eden şartlara uymak zorundadırlar.
 • Diğer kullanıcılar. Kullanıcıların birbirleri ile iletişimini sağlayan çeşitli araçlar sunarız. Mesajlar sistemlerimiz üzerinden geçerken bu Politika kapsamında olabilir fakat bu mesajları hangi kullanıcıların aldığı ve aldıktan sonra kullanıcıların onlarla ne yaptıkları bu Politika kapsamında değildir. Örnek olarak şunlar verilebilir:
  • Vakıfta bulundurulan e-posta listelerine eklemek;
  • online destek mesaj sistemimiz yoluyla gönüllülerimizden destek istemek (info[at]wikimedia.org'a gönderilen e-posta bu sisteme gider);
  • Wikimedia Siteleri yoluyla diğer kullanıcılara e-posta gönderimi (örneğin Bu özelliği e-posta ile paylaş özelliğini kullanarak) ve
  • IRC'de sohbet (örneğin #wikipedia kanalında)
Üçüncü taraflar
Bu Gizlilik Politikası sadece WMF'nin bilgi toplama ve idare etme yolunu kapsar. Wikimedia Sitelerini kullandığınızda bilgi alabilecek olan üçüncü taraflar arasında aşağıdakiler bulunur:
 • Diğer kurumlar tarafından işletilen web siteleri, Vikipedi'nin Kaynaklar bölümlerinden bağlantı verilen web siteleri veya Vikimedia topluluklarının veya diğer hareket kuruluşlarının işlettiği web siteleri. Wikimedia Sitelerinden birini kulalndıktan sonra web sitelerin iziyaret ederseniz bu kuruluşlar sizden bilgi alabilir. Her biri kendi gizlilik politikalarına tabidir.
 • Diğer kurum veya kişilerin sağladığı mobil uygulamalar. Bu kurum veya kişiler eğer o uygulamaları Wikimedia Sitelerine veya Wikimedia Site içeriğine erişim için kullanırsanız sizden bilgi alabilir. Her biri kendi gizlilik politikasına tabidir.

Wikimedia Sitelerine gönüllüler veya diğer üçüncü taraflar tarafından eklenen Üçüncü-taraf veri toplama araçları. Bazen gönüllüler bir script, gadget, izleme pikseli veya paylaş butonu gibi bir veri-toplama aracını bilgimiz dışında yerleştirebilir. Üçüncü tarafların böylesi bir araç sonucu aldıkları bilgiyi nasıl idare ettikleri bu politika kapsamında değildir. Eğer böylesi bir üçüncü-taraf aracı ile karşılaşırsanız ve bu Politikanın ihlal edildiğine kani olursanız, aracı kendiniz kalırabilrsiniz veya incelememiz için privacy[at]wikimedia.org'a bildirebilirsiniz.

gizlilikle ilgili sayfalar