Jump to content

Wikimedia Foundation Terms of Use

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
This page is a translated version of the page Policy:Terms of Use and the translation is 22% complete.
Outdated translations are marked like this.

میانبر:
ToU

شرایط ما برای استفاده

جهانی را تصور کنید که در آن هر انسانی بتواند آزادانه سهمی از کل دانش داشته باشد. این تعهد ماست.بیانیهٔ چشم‌انداز ما

به ویکی‌مدیا خوش آمدید! بنیاد ویکی‌مدیا («ما»)، سازمان خیریهٔ ناسودبری است که مأموریتش فراهم ساختن این امکان برای مردم سرتاسر جهان است که بتوانند مطالب را تحت اجازه‌نامهٔ آزاد و یا در مالکیت عموم جمع‌آوری کنند و گسترش دهند و آن را در سطح جهان، به نحوی مؤثر و رایگان منتشر کنند.

برای حمایت کردن از جامعهٔ پرجنب‌وجوشمان، ما زیرساخت‌های ضروری و چهارچوب‌های سازمانی برای توسعهٔ پروژه‌های ویکی چندزبانه و نسخه‌هایشان (در اینجا توضیح داده شده) را فراهم می‌کنیم. ما تلاش می‌کنیم تا مطالب آموزنده و مفید پروژه‌ها را بر روی اینترنت رایگان و برای همیشه نگه داریم.foundationsite:our-work/wikimedia-projects

ما از شما (شما یا کاربر) به عنوان:خواننده، ویرایشگر، پدیدآور ، یا مشارکت‌کننده در پروژه‌های ویکی‌مدیا استقبال می‌کنیم، و شما را ترغیب می‌کنیم که به جامعه ویکی‌مدیا(اگرچه پیش از مشارکت، از شما می‌خواهیم که لطفاً شرایط استفاده که در ذیل آمده را بخوانید و با آن‌ها موافقت کنید)(«شرایط استفاده»).

Overview

این شرایط استفاده، اطلاعاتی دربارهٔ خدمات عمومی ما در بنیاد ویکی‌مدیا، رابطهٔ ما با شما به عنوان کاربر، و حقوق و مسئولیت‌های متقابل ما نسبت به یکدیگر در اختیار شما قرار می‌دهد. می‌خواهیم شما بدانید که ما مقادیر باورنکردنی از مطالب آگاه‌کننده و آموزشی را میزبانی می‌کنیم، که تمامی آن‌ها با مشارکت کاربرانی همچون خود شما به وجود آمده و امکان ‌پذیر شده‌است. معمولاً ما در تولید، حذف، یا بازبینی مطالب دخالت نمی‌کنیم (مگر در موارد استثنائی نادری چون سیاست‌ها مانند همین شرایط استفاده یا انطباق قانونی با بندهای قانون حق تکثیر هزاره دیجیتال). این بدین معناست که کنترل ویراستاری متون در دستان خود شما و کاربرانی همچون شماست که مطالب را به وجود آورده و مدیریت می‌کنند. ما تنها این مطالب را میزبانی می‌کنیم.

جامعه - شبکه‌ای از کاربران که پیوسته در حال ساخت یا استفاده از سایت‌ها یا پروژه‌های گوناگون هستند - وسیلهٔ اصلی برای نیل به اهداف مأموریتمان است. جامعه در سایت‌های ما مشارکت می‌کند و در هدایت آن‌ها کمکمان می‌کند. جامعه وظیفهٔ خطیر به وجود آوردن و اجرا نمودن سیاست‌ها برای پروژه‌های معین (مثلاً زبان‌های مختلف پروژهٔ ویکی‌پدیا یا پروژهٔ چندزبانهٔ ویکی انبار) را برعهده دارد.

از پیوستن شما به پروژه‌های مستقل به عنوان مشارکت‌کننده، ویرایشگر، یا پدیدآور استقبال می‌شود اما باید از سیاست‌های حاکم بر آن پروژه‌ها پیروی کنید. بزرگ‌ترین پروژهٔ ما ویکی‌پدیاست، اما پروژه‌های دیگری را نیز میزبانی می‌کنیم، که هر کدام هدف و شیوهٔ کار مختص به خود را دارد. هر پروژه تیمی از مشارکت‌کنندگان، ویرایشگران یا پدیدآورندگان دارد که با همدیگر کار می‌کنند تا به تولید و مدیریت محتوا در آن پروژه بپردازند. از پیوستن شما به این تیم‌ها و همکاری جهت بهبود آن‌ها استقبال می‌شود. از آنجا که هدف ما تولید محتوایی‌است که آزادانه در دسترس عموم باشد، معمولاً نیاز داریم که تمامی مطالبی که شما در آن مشارکت کرده‌اید تحت مجوزی آزاد و یا تحت مالکیت عموم در دسترس قرار بگیرد.

آگاه باشید که از نظر قانونی شما خودتان مسئول تمام مشارکت‌ها، ویرایش‌ها، و استفاده‌تان از مطالب ویکی‌مدیا تحت قوانین ایالات متحده و سایر قوانین قابل اطلاق (که ممکن است شامل قوانین جایی که در آنجا زندگی می‌کنید یا جایی که مطالب را می‌بینید یا ویرایش می‌کنید نیز بشود) هستید. این بدین معنی‌است که باید به هنگام فرستادن مطالب احتیاط کنید. با توجه به این مسئولیت،ما قوانینی درباره ی آنچه نمی‌توان فرستاد داریم، که بیشترشان برای محافظت از خود شما و یا محافظت از دیگر کاربرانی که همانند خود شما هستند می‌باشد. لطفاً به یاد داشته باشید که مطالبی که ما میزبانی می‌کنیم فقط برای مقاصد اطلاع‌رسانی عمومی‌است، بنابراین اگر در مورد یک موضوع خاص به توصیه یک متخصص نیاز دارید (مثلاً مسائل پزشکی، حقوقی یا اقتصادی)، باید از یک متخصص واجد شرایط و دارای جواز کمک بجویید. همچنین سایر تکذیب‌نامه‌ها و تذکرات مهم را در ادامه آورده‌ایم، بنابراین لطفاً این شرایط استفاده را کامل بخوانید.

برای روشن شدن موضوع، سازمان‌های دیگر، از قبیل انجمن‌ها و شعبه‌های محلی ویکی‌مدیا، با وجود آنکه ممکن است اهدافی مشابه ما داشته باشند، از نظر قانونی مستقل و مجزا از بنیاد ویکی‌مدیا هستند و مسئولیتی در قبال گرداندن وبگاه و یا محتوایش ندارند.

۱. خدمات ما

بنیاد ویکی‌مدیا به پیشبرد رشد، توسعه و توزیع محتوای آزاد چندزبانه، و میزبانی کردن تمامی این محتواهای برآمده از پروژه‌های مبتنی بر ویکی به صورت رایگان و برای عموم اختصاص دارد. نقش ما میزبانی کردن از برخی از بزرگ‌ترین پروژه‌های مرجع قابل ویرایش توسط عموم است که در اینجا در دسترس هستند. با این وجود، ما تنها به عنوان میزبان عمل می‌کنیم و از زیرساخت‌ها و چهارچوب‌های سازمان نگهداری می‌کنیم که کاربران را قادر می‌سازد تا با مشارکت و ویرایش مطالب، خودشان پروژه‌های ویکی‌مدیا را بسازند. به خاطر این نقش منحصر به فردی که داریم، چند نکته است که به هنگام در نظر گرفتن رابطه‌ با شما، پروژه‌ها و دیگر کاربران باید از آن‌ها آگاه باشید:

As used throughout the rest of the Terms of Use, our services consist of: The Project Websites we host, technological infrastructure that we maintain, and any technical spaces that we host for the maintenance and improvement of our Projects.

Because of our unique role, there are a couple of things you should be aware of when considering our relationship to you, the Projects, and other users:

 1. ما نقش سرویراستار را بر عهده نداریم: از آنجا که پروژه‌های ویکی‌مدیا از طریق همکاری افراد با یکدیگر ویرایش می‌شوند، تمامی مطالبی که ما میزبانی می‌کنیم توسط کاربرانی همچون خود شما فراهم آمده‌است، و ما نقش سرویراستار را بر عهده نداریم. این بدین معنی‌است که ما عموماً محتوای وبگاه‌های پروژه را بازبینی یا ویرایش نمی‌کنیم، و هیچ مسئولیتی نیز در قبال این مطالب نمی‌پذیریم. به طور مشابه، ما هیچ عقیده‌ای را که از طریق سرویس‌هایمان بیان شده، تأیید نمی‌کنیم، و صحت، دقت، یا موثق بودن هیچ یک از مطالبی که توسط جامعه ارائه شده را تضمین نمی‌کنیم یا وانمود نمی‌کنیم که چنان باشند. در عوض، ما فقط امکان دسترسی به مطالبی را فراهم می‌آوریم که کاربرانی همچون خود شما ویرایشش کرده‌اند و در آن مشارکت نموده‌اند.
 2. شما مسئول اعمال خود هستید: قانوناً شما مسئول ویرایش‌ها و مشارکت‌هایتان در پروژه‌های ویکی‌مدیا هستید، لذا برای حفاظت از خودتان باید احتیاط به خرج دهید و از مشارکت‌هایی که ممکن است به موجب هر قانون قابل اطلاقی منجر به پذیرفتن مسئولیت جزایی یا مدنی برایتان شود اجتناب کنید. برای روشن شدن قضیه، قوانین قابل اطلاق حداقل شامل قوانین ایالات متحده می‌شوند. گرچه با چنین اقداماتی موافق نیستیم، اما به ویرایشگران و مشارکت‌کنندگان هشدار می‌دهیم که ممکن است مسئولین قوانین سایر کشورها، از جمله قوانین محلی جایی که در آن زندگی می‌کنید یا مطالب را می‌بینید یا ویرایش می‌کنید، را بر شما اعمال کنند. بنیاد ویکی‌مدیا معمولاً قادر به ارائهٔ هیچ‌گونه پشتیبانی، ضمانت، مصونیت یا غرامتی نیست.

۲. سیاست حفظ اسرار

از شما می‌خواهیم که شرایط سیاست حفظ اسرارمان را بررسی کنید تا با نحوهٔ جمع‌آوری و استفاده از اطلاعاتتان توسط ما آشنا شوید. از آنجا که خدمات ما در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد، اطلاعات شخصی‌ای که جمع‌آوری می‌کنیم ممکن است در ایالات متحدهٔ آمریکا یا هر کشور دیگری که ما یا نمایندگانمان تسهیلاتمان را در آنجا نگه می‌داریم ذخیره و پردازش شود. با استفاده از خدمات ما، شما با هرگونه از چنین انتقال‌های اطلاعاتی‌ای به بیرون از کشورتان موافقت می‌کنید.

۳. مطالبی که میزبانی می‌کنیم

 1. ممکن است با مطالب توهین‌آمیز یا اشتباه مواجه شوید: از آنجا که ما مطالبی را ارائه می‌دهیم که توسط کاربرانی همچون خود شما تولید یا گردآوری شده، ممکن است با مطالبی مواجه شوید که به نظرتان توهین‌آمیز، اشتباه، گمراه‌کننده، با عنوانی نادرست یا به هر نحو دیگری ایراد دار باشد. در نتیجه از شما می‌خواهیم که به هنگام استفاده از خدمات ما عقل سلیم و قضاوت صحیح را به کار ببرید.
 2. مطالب ما فقط برای مقاصد اطلاع‌رسانی عمومی‌است: اگرچه مقادیر معتنابهی از اطلاعات که مربوط به موضوعات تخصصی، نظیر مسائل پزشکی، حقوقی، یا اقتصای، هستند را میزبانی می‌کنیم، با این وجود این مطالب فقط برای مقاصد اطلاع‌رسانی عمومی ارائه می‌شوند. نباید این مطالب را به عنوان توصیه‌های تخصصی در نظر گرفت. لطفاً به جای عمل کردن بر اساس اطلاعات، نظرات، یا توصیه‌های موجود در هر یک از وبگاه‌های پروژه، با کسی که واجد شرایط یا دارای جواز در موضوع مربوطه می‌باشد مشاورهٔ مستقل تخصصی کنید.

۴. خودداری از اعمال معین

پروژه‌هایی که توسط بنیاد ویکی‌مدیا میزبانی می‌شوند تنها به کمک جامعهٔ پرجنب‌وجوشی از کاربرانی همچون خود شما که در نوشتن، ویرایش، و نگهداری مطالب با یکدیگر همکاری می‌کنند ممکن شده‌است. ما با مسرت از مشارکت شما در این جامعه استقبال می‌کنیم و درعین حال شما را ترغیب می‌کنیم به اینکه در تعامل با سایر اعضای این جامعه، نزاکت و ادب را رعایت کنید، با حسن نیت رفتار کنید و ویرایش‌ها و مشارکت‌هایتان در راستای پیشبرد پروژه به سوی اهدافش باشد.

برخی اعمال، چه قانونی و چه غیرقانونی، ممکن است برای سایر کاربران مضر باشد و قوانین ما را نقض کند و برخی دیگر ممکن است خود شما در معرض پذیرفتن مسسولیت قرار دهد. بنابراین، برای حفظات از خود شما و سایر کاربران، شما نمی‌توانید به برخی فعالیت‌ها در وبگاه‌های ما بپردازید. این فعالیت‌ها شامل موارد ذیل می‌باشند:

آزارواذیت یا سوءاستفاده از دیگران
 • اقدام به اذیت و آزار، تهدید‌، کمین، انتشار اسپم، یا خرابکاری؛ و
 • فرستادن ای‌میل‌های زنجیره‌ای، هرزنامه‌ها، یا اسپم به دیگر کاربران.
ایجاد اخلال در محرمانگی دیگران
 • نقض حقوق محرمانگی دیگران تحت قوانین ایالات متحدهٔ آمریکا یا قوانین قابل اطلاق دیگر (که ممکن است شامل قوانین جایی که در آن زندگی می‌کنید یا جایی که مطالب را می‌خوانید یا ویرایش می‌کنید نیز بشود)؛
 • تقاضای ارائهٔ اطلاعات قابل شناسایی شخصی برای مقاصد اذیت و آزار، سوءاستفاده، نقض محرمانگی، یا هر هدف تبلیغی یا تجاری‌ای که صریحاً مورد تأیید بنیاد ویکی‌مدیا قرار نگرفته‌است.
 • تقاضای ارائهٔ اطلاعات قابل شناسایی شخصی از هرکسی که زیر ۱۸ سال سن دارد برای اهداف غیرقانونی یا تخطی از هر قانون قابل اطلاقی در رابطه با سلامت یا آسایش افراد صغیر.
اقدام به اظهارات نادرست، جعل هویت و یا کلاه‌برداری
 • انتشار از روی قصد یا عمد مطالبی که افترا یا بدگویی در نظر گرفته شوند؛
 • انتشار مطالب نادرست یا نادقیق با هدف فریبکاری؛
 • تلاش برای جعل هویت کاربر یا فردی دیگر، وانمود کردن به وابستگی داشتن به شخص یا نهادی خاص، یا استفاده از نام کاربری کاربر دیگری به قصد فریبکاری؛ و
 • دست زدن به کلاه‌برداری.
نقض قانون
 • نقض حق تکثیر، علائم تجاری، اختراعات ثبت‌شده، یا سایر حقوق مالکیت تحت قانون قابل اطلاق.
سوءاستفاده از سرویس‌هایمان برای مقاصد غیرقانونی دیگر
  • فرستادن پورنوگرافی کودکان یا هر مطلب دیگری که قوانین قابل اطلاق در مورد پورنوگرافی کودکان را نقض کند.
 • فرستادن یا خرید و فروش مطالب جنسی توهین‌آمیز که به موجب قانون قابل اطلاق غیرقانونی‌است؛ و
 • استفاده از خدمات به نحوی که ناقض قوانین قابل اطلاق باشد.

سوءاستفادهٔ غیرقانونی و مخرب از امکانات

 • فرستادن و یا توزیع مطالبی که حاوی ویروس، بدافزار، کرم، اسب تروجان، کدهای مخرب، یا چیزهای دیگری که می‌تواند به زیرساخت‌های فنی یا سیستم ما و یا کاربرانمان آسیب برساند؛
* مبادرت به استفاده خودکار از سایت که سوءاستفاده‌گرایانه باشد یا در سرویس‌ها اختلال ایجاد کند و توسط جامعه ویکی‌مدیا تأیید نشده باشد؛
* اخلال در سرویس‌ها با قرار دادن بار غیرضروری در وب‌گاه یک پروژه یا شبکه‌ها یا سرورهای وابسته به وب‌گاه یک پروژه؛
* اخلال در سرویس‌ها با inundate کردن هر کدام از وب‌گاه‌های پروژه‌ها به وسیه ارتباطات یا انواع دیگر ترافیک که نشان دهنده هیچ هدف جدی برای استفاده از وب‌گاه پروژه با هدف بیان شده آن پروژه نباشد؛
* دسترسی، دستکاری، یا استفاده بدون مجوز از هر کدام از بخش‌های غیر عمومیِ ما در سیستم‌های کامپیوتریمان به طور آگاهانه، و؛
* کاوش، اسکن و یا آزمایش آسیب پذیری هر کدام از سیستم‌های فنی و یا شبکه‌های ما مگر اینکه همه شرایط زیر برقرار باشد:
 • Disrupting the services by inundating any of the Project Websites with communications or other traffic that suggests no serious intent to use the Project website for its stated purpose;
 • Knowingly accessing, tampering with, or using any of our non-public areas in our computer systems without authorization; and
 • Probing, scanning, or testing the vulnerability of any of our technical systems or networks unless all the following conditions are met:
 • چنین اقداماتی بی‌جهت موجب سوءاستفاده یا مختل کردن سیستم و یا شبکه‌های فنی ما نشود؛
 • چنین اقداماتی برای اهداف شخصی نباشد (مگر برای اعتبار کار خود)؛
 • هرگونه آسیب‌پذیری را به توسعه‌دهندگان مدیاویکی گزارش دهید (یا خودتان آن را رفع کنید)؛ و
 • این اقدامات را با نیت بدخواهانه یا مخرب انجام نداده باشید.

Paid Contributions Without Disclosure
 • You must disclose each and any employer, client, intended beneficiary and affiliation with respect to any contribution for which you receive, or expect to receive, compensation. You must make that disclosure in at least one of the following ways:
 • a statement on your user page,
 • a statement on the talk page accompanying any paid contributions, or
 • a statement in the edit summary accompanying any paid contributions.
 • In addition, if you make a public posting off the Projects advertising editing services on Wikipedia in exchange for compensation of any kind, you must disclose all Wikipedia accounts you have used or will use for this service in the public posting on the third-party service.
 • Applicable law, or Project-specific policies and Foundation policies and guidelines, such as those addressing conflicts of interest, may further limit paid contributions or require more detailed disclosure. For example, infringing Wikimedia Trademarks (defined hereinafter at Section 6) to advertise paid editing services, removing disclosures on previously adequately disclosed paid edits, or logged-out paid editing in a manner that makes adequate disclosure a practical impossibility violate this section.
 • A Wikimedia Project community may adopt an alternative paid contribution disclosure policy which may supplement or replace this section. If a Project adopts an alternative disclosure policy, you may comply with that policy instead of the requirements in this section (titled "Paid Contributions Without Disclosure") when contributing to that particular Project.
For more information, please read our FAQ on disclosure of paid contributions.

ما حق خود را برای اِعمال رأی خود با توجه به شرایط بالا محفوظ می‌دانیم.

Marketing Company Mediations

Undisclosed editing by users receiving compensation creates an unreasonable burden on volunteer editors who investigate and enforce community policies. Therefore, for violations of this section related to undisclosed paid editing, you agree to submit to binding "Med-Arb" (a "Marketing Company Mediation") as described in section 14 of these Terms of Use.

۵. امنیت گذرواژه

شما مسئول حفظ امنیت گذرواژه‌تان هستید و نباید آن را برای هیچ شخص ثالثی افشا کنید.

۶. نشان‌های تجاری

اگرچه شما آزادی‌های قابل توجهی برای استفاده مجدد از محتوای وب‌گاه‌های پروژه دارید، مهم است بدانید که در بنیاد ویکی‌مدیا، ما حقوق نشان‌های تجاری‌مان را محفوظ می‌دانیم، بنابراین می‌توانیم کاربرانمان را از جعل کنندگان هویت محافظت کنیم. به همین دلیل، از شما درخواست داریم که نشان‌های تجاری ما را محترم بدارید. همهٔ نشان‌های تجاری بنیاد ویکی‌مدیا متعلق به بنیاد ویکی‌مدیا هستند، و هر گونه استفاده از نام تجاری، نشان‌های تجاری، نشان‌های سرویس، آرم و لوگو، و یا نام دامنهٔ ما باید با این شرایطِ استفاده منطبق باشد و در تطابق با سیاست نشان‌های تجاری ما.

۷. اجازه‌نامهٔ محتوا

برای رشدِ دانش و فرهنگِ آزادِ مشترک، لازم است همهٔ کاربرانِ مشارکت‌کننده در پروژه‌ها، مجوزهای گسترده‌ای را برای مشارکت‌های خود به عموم مردم اعطا کنند تا همه بتوانند آنها را آزادانه بازتوزیع کرده و یا مجدداً استفاده کنند، به شرطی که این استفاده، مناسب محسوب شود و همان آزادی‌ها برای استفادهٔ دوباره و بازتوزیع به همهٔ آثارِ مشتق شده اعطا شود. در راستای هدفمان یعنی ارائهٔ اطلاعات آزاد به گسترده‌ترین مخاطبان ممکن، نیاز داریم که در صورت نیاز، تمام محتوای ارائه شده دارای چنان مجوزی باشد که توسط هرکسی که مایل است، آزادانه قابل استفادهٔ مجدد باشد.

شما با شرایط اجازه‌نامه‌ای زیر موافقت می‌کنید:

 1. Text to which you hold the copyright: When you submit text to which you hold the copyright, you agree to license it under:

  Reusers may comply with either license or both.


  The only exception is if the Project edition or feature requires a different license. In that case, you agree to license any text you contribute under the particular license prescribed by the Project edition or the feature.

  Please note that these licenses do allow commercial uses of your contributions, as long as such uses are compliant with the terms of the respective licenses. Where you own Sui Generis Database Rights covered by CC BY-SA 4.0, you waive these rights. As an example, this means facts you contribute to the projects may be reused freely without attribution.

 2. Attribution: Attribution is an important part of these licenses. We consider it giving credit where credit is due – to authors like yourself. When you contribute text, you agree to be attributed in any of the following fashions:
  1. Through hyperlink (where possible) or URL to the article to which you contributed (since each article has a history page that lists all contributors, authors and editors);
  2. Through hyperlink (where possible) or URL to an alternative, stable online copy that is freely accessible, which conforms with the relevant license, and which provides credit to the authors in a manner equivalent to the credit given on the Project Website; or
  3. Through a list of all authors (but please note that any list of authors may be filtered to exclude very small or irrelevant contributions).
 3. Importing text: You may import text that you have found elsewhere or that you have co-authored with others, but in such case you represent and warrant that the text is available under terms that are compatible with CC BY-SA (or, as explained above, another license when exceptionally required by the Project edition or feature). For a list of compatible licenses, see Creative Commons. You shall not import content that is available solely under GFDL.

  You agree that, if you import text under a CC license that requires attribution, you must credit the author(s) in a reasonable fashion. Where such credit is commonly given through page histories (such as Wikimedia-internal copying), it is sufficient to give attribution in the edit summary, which is recorded in the page history, when importing the text. The attribution requirements are sometimes too intrusive for particular circumstances (regardless of the license), and there may be instances where the Wikimedia community decides that imported text cannot be used for that reason.

 4. Non-text media: Non-text media on the Projects are available under a variety of different licenses that support the general goal of allowing unrestricted reuse and redistribution. When you contribute non-text media, you agree to comply with the requirements for such licenses as described in our Licensing Policy, and also comply with the requirements of the specific Project edition or feature to which you are contributing. Also see the Wikimedia Commons Licensing Policy for more information on contributing non-text media to Wikimedia Commons.
 5. No revocation of license: Except as consistent with your license, you agree that you will not unilaterally revoke or seek invalidation of any license that you have granted under these Terms of Use for text content or non-text media contributed to the Projects or features, even if you terminate use of our services.
 6. Public domain content: Content that is in the public domain is welcome. It is important however that you confirm the public domain status of the content under the law of the United States of America as well as the laws of any other countries as required by the specific Project edition. When you contribute content that is in the public domain, you warrant that the material is actually in the public domain, and you agree to label it appropriately.
 7. Re-use: Reuse of content that we host is welcome, though exceptions exist for content contributed under "fair use" or similar exemptions under applicable copyright law. Any reuse must comply with the underlying license(s).

  When you reuse or redistribute a text page developed by the Wikimedia community, you agree to attribute the authors in any of the following fashions:

  1. Through hyperlink (where possible) or URL to the page or pages that you are reusing (since each page has a history page that lists all contributors, authors and editors);
  2. Through hyperlink (where possible) or URL to an alternative, stable online copy that is freely accessible, which conforms with the license, and which provides credit to the authors in a manner equivalent to the credit given on the Project Website; or
  3. Through a list of all authors (but please note that any list of authors may be filtered to exclude very small or irrelevant contributions).

  If the text content was imported from another source, it is possible that the content is licensed under a compatible CC BY-SA license but not GFDL (as described in "Importing text," above). In that case, you agree to comply with the compatible CC BY-SA license and do not have the option to relicense it under GFDL. To determine the license that applies to the content that you seek to reuse or redistribute, you should review the page footer, page history, and discussion page.

  In addition, please be aware that text that originated from external sources and was imported into a Project may be under a license that attaches additional attribution requirements. Users agree to indicate these additional attribution requirements clearly. Depending on the Project, such requirements may appear, for example, in a banner or other notations pointing out that some or all of the content was originally published elsewhere. Where there are such visible notations, reusers should preserve them.

  For any non-text media, you agree to comply with the applicable license under which the work has been made available (which can be discovered by clicking on the work and looking at the licensing section on its description page or reviewing an applicable source page for that work). When reusing any content that we host, you agree to comply with the relevant attribution requirements as they pertain to the underlying license or licenses.

 8. Modifications or additions to material that you reuse: When modifying or making additions to text that you have obtained from a Project Website, you agree to license the modified or added content under CC BY-SA 4.0 or later (or, as explained above, another license when exceptionally required by the specific Project edition or feature).
  When modifying or making additions to any non-text media that you have obtained from a Project website, you agree to license the modified or added content in accordance with whatever license under which the work has been made available.
  With both text content and non-text media, you agree to clearly indicate that the original work has been modified. If you are reusing text content in a wiki, it is sufficient to indicate in the page history that you made a change to the imported text. For each copy or modified version that you distribute, you agree to include a licensing notice stating which license the work is released under, along with either a hyperlink or URL to the text of the license or a copy of the license itself.

۸. پذیرش DMCA

The Wikimedia Foundation wants to ensure that the content that we host can be reused by other users without fear of liability and that it is not infringing the proprietary rights of others. In fairness to our users, as well as to other creators and copyright holders, our policy is to respond to notices of alleged infringement that comply with the formalities of the Digital Millennium Copyright Act ("DMCA"). Pursuant to the DMCA, we will terminate, in appropriate circumstances, users and account holders of our system and network who are repeat infringers on our Projects and services.

However, we also recognize that not every takedown notice is valid or in good faith. In such cases, we strongly encourage users to file counter-notifications when they appropriately believe a DMCA takedown demand is invalid or improper. For more information on what to do if you think a DMCA notice has been improperly filed, you may wish to consult the Lumen Database website.

If you are the owner of content that is being improperly used on one of the Projects without your permission, you may request that the content be removed by filing a notice under the DMCA. To make such a request, please email us at legal@wikimedia.org or snail mail our designated agent.

Alternatively, you may make a request to our community, which often handles copyright issues faster and more effectively than the process prescribed under the DMCA. In that case, you can post a notice explaining your copyright concerns. For a non-exhaustive and non-authoritative list of the relevant processes for the different Project editions, visit the Copyright Problems page. Before filing a DMCA claim, you also have the option of sending an email to the community at info@wikimedia.org.

۹. وب‌گاه‌ها و منابع ثالث

You are solely responsible for your use of any third-party websites or resources. Although the Projects and Project Websites contain links to third-party websites and resources, we do not endorse and are not responsible or liable for their availability, accuracy, or the related content, products, or services (including, without limitation, any viruses or other disabling features), nor do we have any obligation to monitor such third-party content.

۱۰. مدیریت وب‌گاه‌ها

The community has the primary role in creating and enforcing policies applying to the different Project editions. At the Wikimedia Foundation, we rarely intervene in community decisions about policy and its enforcement.

It is possible to notify us of illegal content, or content that violates our Terms of Use (including all policies and other documents incorporated by reference) for other reasons by contacting us directly. However, you can typically make a request directly to the Project's community: this may be more efficient, and is more consistent with our Projects' aim to empower the user community.

Each Project will usually provide "Help" or "Contact" pages for further guidance, or specific tools for reporting issues. Alternatively – if in doubt – you can ask members of the community for help, by sending an email to info@wikimedia.org or a more language-specific address from the Volunteer Response Team page. Please note that these mailboxes are monitored by users of the Projects, not the Foundation. As a result, they should not be threatened or issued with legal demands.

If you contact the Foundation with a problem, we will typically explore whether and how existing community-led mechanisms can investigate and, where appropriate, resolve it.

In an unusual case, the need may arise, or the community may ask us, to address an especially problematic user or especially problematic content because of significant Project disturbance or dangerous behavior. In such cases, we reserve the right, at our sole discretion (or where legally compelled), to:

 • Investigate your use of the Projects or our services (a) to determine whether a violation of these Terms of Use, Project edition policy, or other applicable law or policy has occurred, or (b) to comply with any applicable law, legal process, or an appropriate governmental request;
 • Detect, prevent, or otherwise address fraud, false or unverifiable information, security, or technical issues or respond to user support requests;
 • Refuse, revert, disable, or restrict access to contributions of any user who violates these Terms of Use;
 • Ban a user from editing or contributing or block a user's account or access for actions violating these Terms of Use, including repeat posting of unlawful material under applicable law in line with human rights principles;
 • Take legal action against users who violate these Terms of Use (including reports to law enforcement authorities); and
 • Manage otherwise the Project websites in a manner designed to facilitate their proper functioning and protect the rights, property, and safety of ourselves and our users, licensors, partners, and the public.

Those Foundation moderation activities may be informed or performed by software (such as traffic flood ("Denial of Service") protection). In those cases human review is normally available, upon request.

In the interests of our users and the Projects, in the extreme circumstance that any individual has had their account or access blocked under this section, they are prohibited from creating or using another account on or seeking access to the same Project, unless we provide explicit permission. Without limiting the authority of the community, the Foundation itself will not ban a user from editing or contributing or block a user's account or access solely because of good faith criticism that does not result in actions otherwise violating these Terms of Use or community policies.

The Wikimedia community and its members may also take action when so allowed by the community or Foundation policies applicable to the specific Project edition, including but not limited to warning, investigating, blocking, or banning users who violate those policies. You agree to comply with the final decisions of dispute resolution bodies that are established by the community for the specific Project editions (such as arbitration committees); these decisions may include sanctions as set out by the policy of the specific Project edition.

Especially problematic users who have had accounts or access blocked on multiple Project editions may be subject to a ban from all of the Project editions, in accordance with the Global Ban Policy. In contrast to Board resolutions or these Terms of Use, policies established by the community, which may cover a single Project edition or multiple Projects editions (like the Global Ban Policy), may be modified by the relevant community according to its own procedures.

The blocking of an account or access or the banning of a user under this provision shall be in accordance with Section 13 of these Terms of Use.

If you believe we have not satisfactorily acted on a problematic content report, or if you have been subjected to a Foundation moderation action that you wish to challenge, you may be able to submit an appeal.  Other information about routes of appeal may also be explained to you at the time, or in Project-specific help pages.

We reserve the right to suspend (temporarily, or permanently) our handling of reports or other correspondence from users or third parties, whether about allegedly illegal or otherwise problematic content or conduct, or requesting appeals against moderation actions, if such correspondence was made in bad faith, repetitive, unfounded, and/or abusive. In appropriate circumstances, your email address may even be blocked on our email system(s), and you will then need to contact us at our postal address if you wish to further correspond with us during that block. For less serious cases (e.g. up to three polite emails about one or more meritless complaints), this is likely to be temporary. More frequent or more abusive communications are more likely to lead to permanent measures.

۱۱. مصوبات و سیاست‌نامه‌های پروژه

The Wikimedia Foundation Board of Trustees releases official policies from time to time. Some of these policies may be mandatory for a particular Project or Project edition, and, when they are, you agree to abide by them as applicable.

12. API Terms

We make available a set of APIs, which include documentation and associated tools, to enable users to build products that promote free knowledge. By using our APIs, you agree to abide by all applicable policies governing the use of the APIs, which include but are not limited to the User-Agent Policy, the Robot Policy, and the API:Etiquette (collectively, "API Documentation"), which are incorporated into these Terms of Use by reference.

۱۲. فسخ

Though we hope you will stay and continue to contribute to the Projects, you can stop using our services any time. In certain (hopefully unlikely) circumstances it may be necessary for either ourselves or the Wikimedia community or its members (as described in Section 10) to terminate part or all of our services, terminate these Terms of Use, block your account or access, or ban you as a user. If your account or access is blocked or otherwise terminated for any reason, your public contributions and a record of your activities on or in relation to the Projects (including any correspondence you have sent us) will be unaffected (subject to applicable policies), and you may still access our public pages for the sole purpose of reading publicly available content on the Projects. In such circumstances, however, you may not be able to access your account or settings. However, regardless of any other provision in these Terms of Use, we reserve the right to suspend or end the services at any time, with or without cause, and with or without notice. Even after your use and participation are banned, blocked or otherwise suspended, these Terms of Use will remain in effect with respect to relevant provisions, including Sections 1, 3, 4, 6, 7, 9-16, and 18.

۱۳. اختلافات و حق داوری

برجسته‌شده برای تأکید

We hope that no serious disagreements arise involving you, but, in the event there is a dispute, we encourage you to seek resolution through the dispute resolution procedures or mechanisms provided by the Projects or Project editions and the Wikimedia Foundation. If you seek to file a legal claim against us, you agree to file and resolve it exclusively in a state or federal court located in San Francisco County, California. You also agree that the laws of the State of California and, to the extent applicable, the laws of the United States of America will govern these Terms of Use, as well as any legal claim that might arise between you and us (without reference to conflict of laws principles). You agree to submit to the personal jurisdiction of, and agree that venue is proper in, the courts located in San Francisco County, California, in any legal action or proceeding relating to us or these Terms of Use.

To ensure that disputes are dealt with soon after they arise, you agree that regardless of any statute or law to the contrary, any claim or cause of action you might have arising out of or related to use of our services or these Terms of Use must be filed within the applicable statute of limitations or, if earlier, one (1) year after the pertinent facts underlying such claim or cause of action could have been discovered with reasonable diligence (or be forever barred).

Marketing Company Mediations

As described in section 4 of these Terms of Use, you agree to resolve violations of the Paid Contributions without Disclosure in a Marketing Company Mediation at the Foundation's discretion. Marketing Company Mediations are binding mediations where, at the end of either a half or full day session, any disputed items that remain unresolved will be decided by the mediator in a legally binding decision. They will be conducted in meetings by teleconference or videoconference. If an in-person meeting is required, then the Marketing Company Mediation will take place in San Francisco County, California. The parties will split all fees and expenses related to the mediation/arbitration equally.

You agree, as part of a Marketing Company Mediation, to cooperate with the Foundation, including by timely providing any documentation in your possession relating to your undisclosed paid editing activities including the accounts used, articles affected, and clients who purchased such services.

Marketing Company Mediations are subject to and governed by the Federal Arbitration Act to the extent that the mediator becomes an arbitrator. The prevailing party shall be entitled to recover its attorneys' fees (including all fees necessary to determine the applicability of the Marketing Company Mediation and to enforce the binding result) and all costs relating to the investigation and enforcement of its rights. A party may be deemed "prevailing" even if it is not successful on every claim asserted.

If for some reason the entirety of these Marketing Company Mediation requirements are found to be unenforceable, you agree to resolve any disputes as described in the beginning of this section.

۱۴. تکذیب‌نامه‌ها

برجسته‌شده برای تأکید

At the Wikimedia Foundation, we do our best to provide educational and informational content to a very wide audience, but your use of our services is at your sole risk. We provide these services on an "as is" and "as available" basis, and we expressly disclaim all express or implied warranties of all kinds, including but not limited to the implied warranties of merchantability, fitness for a particular purpose, and non-infringement. We make no warranty that our services will meet your requirements, be safe, secure, uninterrupted, timely, accurate, or error-free, or that your information will be secure.

We are not responsible for the content, data, or actions of third parties, and you release us, our directors, officers, employees, and agents from any claims and damages, known and unknown, arising out of or in any way connected with any claim you have against any such third parties. No advice or information, whether oral or written, obtained by you from us or through or from our services creates any warranty not expressly stated in these Terms of Use.

Any material downloaded or otherwise obtained through your use of our services is done at your own discretion and risk, and you will be solely responsible for any damage to your computer system or loss of data that results from the download of any such material. You agree that we have no responsibility or liability for the deletion of, or the failure to store or to transmit, any content or communication maintained by the service. We retain the right to create limits on use and storage at our sole discretion at any time with or without notice.

Some states or jurisdictions do not allow the types of disclaimers in this section, so they may not apply to you either in part or in full depending on the law.

16. Limitation on Liability

برجسته‌شده برای تأکید

The Wikimedia Foundation will not be liable to you or to any other party for any direct, indirect, incidental, special, consequential or exemplary damages, including but not limited to, damages for loss of profits, goodwill, use, data, or other intangible losses, regardless of whether we were advised of the possibility of such damage. In no event shall our liability exceed one thousand U.S. dollars (US$1,000.00) in aggregate. In the case that applicable law may not allow the limitation or exclusion of liability or incidental or consequential damages, the above limitation or exclusion may not apply to you, although our liability will be limited to the fullest extent permitted by applicable law.

۱۶. تغییرات در شرایط استفاده

Just as the Wikimedia community's input is essential for the growth and maintenance of the Projects, we believe that community input is essential for these Terms of Use to properly serve our users. It is also essential for a fair contract. Therefore, we will provide these Terms of Use, as well as any substantial future revisions of these Terms of Use, to the community for comment at least thirty (30) days before the end of the comment period. If a future proposed revision is substantial, we will provide an additional 30 days for comments after posting a translation of the proposed revision in at least three languages (selected at our discretion). The community will be encouraged to translate the proposed revision in other languages as appropriate. For changes for legal or administrative reasons, to correct an inaccurate statement, or changes in response to community comments, we will provide at least three (3) days' notice.

Because it may be necessary to modify these Terms of Use from time to time, we will provide notice of such modifications and the opportunity to comment via the Project websites, and via a notification on WikimediaAnnounce-l. However, we ask that you please periodically review the most up-to-date version of these Terms of Use. Your continued use of our services after the new Terms of Use become official following the notice and review period constitutes an acceptance of these Terms of Use on your part. For the protection of the Wikimedia Foundation and other users like yourself, if you do not agree with our Terms of Use, you cannot use our services.

۱۷.سایر شرایط

These Terms of Use do not create an employment, agency, partnership, joint control or joint venture relationship between you and us, the Wikimedia Foundation. For the purposes of European Economic Area law, United Kingdom law, or other laws that involve a similar concept, you are not acting "under the authority of" the Foundation when you use the services. If you have not signed a separate agreement with us, these Terms of Use are the entire agreement between you and us. If there is any conflict between these Terms of Use and a signed written agreement between you and us, the signed agreement will control.

You agree that we may provide you with notices, including those regarding changes to the Terms of Use, by email, regular mail, or postings on the Projects or Project Websites.

If in any circumstance, we do not apply or enforce any provision of these Terms of Use, it is not a waiver of that provision.

You understand that, unless otherwise agreed to in writing by us, you have no expectation of compensation for any activity, contribution, or idea that you provide to us, the community, or the Projects or Project editions.

Notwithstanding any provision to the contrary in these Terms of Use, we (the Wikimedia Foundation) and you agree not to modify the applicable terms and requirements of any free license that is employed on the Projects or Project editions when such free license is authorized by these Terms of Use.

These Terms of Use were written in English (U.S.). While we hope that translations of these Terms of Use are accurate, in the event of any differences in meaning between the original English version and a translation, the original English version takes precedence.

If any provision or part of a provision of these Terms of Use is found unlawful, void, or unenforceable, that provision or part of the provision is deemed severable from these Terms of Use and will be enforced to the maximum extent permissible, and all other provisions of these Terms of Use will remain in full force and effect.

سپاسگزاریم!

We appreciate your taking the time to read these Terms of Use, and we are very happy to have you contributing to the Projects and using our services. Through your contributions, you are helping to build something really big – not only an important collection of collaboratively edited reference Projects that provides education and information to millions who might otherwise lack access, but also a vibrant community of like-minded and engaged peers, focused on a very noble goal.


These Terms of Use went into effect on June 7, 2023. Previous versions of the terms:


لطفاً توجه داشته باشید که در صورت وجود هرگونه تفاوت در معنا یا تفسیر بین نسخه انگلیسی اصلی این محتوا و ترجمه، نسخه انگلیسی اصلی اولویت دارد.