Podmínky užití Map Wikimedia

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
This page is a translated version of the page Policy:Maps Terms of Use and the translation is 92% complete.
Outdated translations are marked like this.

Snímek obrazovky s dynamickou mapou na anglických Wikicestách, zobrazující Financial District v San Franciscu

Základní pravidla

Nadace Wikimedia provozuje infrastrukturu služby Mapy Wikimedia s primárním cílem poskytovat mapy pro projekty Wikimedia, jakou jsou Wikipedie a Wikimedia Commons. Služba Mapy Wikimedia je poskytována veřejně a bezplatně. Nemůžeme však zaručit pravdivost, přesnost či spolehlivost jakýchkoli informací v mapách, ani za ně zodpovídat.

Prostudujte si prosím Pravidla užití a Pravidla ochrany osobních údajů Wikimedia. Tato pravidla se týkají služby Mapy Wikimedia stejně jako ostatních projektů Wikimedia. Pokud existují nějaké rozpory mezi těmito pravidly a touto stránkou, má přednost tato stránka.

Použití map ve službách třetích stran

Služby Wikimedia Maps nesmí být používány službami třetích stran mimo projekty Wikimedia. Můžeme omezeně povolit služby, které podporují projekty Wikimedia, například komunitní nástroje hostované na Wikimedia Cloud Services.

Vyhrazujeme si právo službu ukončit nebo změnit, zablokovat či omezit některé uživatele či aplikace nebo použít jiná opatření zcela dle naší vlastní úvahy v jakoukoli chvíli bez upozornění.

Pokud používáte službu Mapy Wikimedia ve vašem vlastním projektu (tzn. mimo projekty Wikimedia), respektujte prosím naše omezené služby a zdroje. Pokud budete službu příliš zatěžovat, může to ovlivnit její stabilitu pro ostatní nebo zhoršit její kvalitu.

Pokud vyvíjíte aplikaci, která používá službu Mapy Wikimedia, musíte předávat platný identifikátor HTTP User-Agent, který obsahuje vaši aplikaci, verzi a dostatek údajů, abychom vás mohli kontaktovat (např. vaši e-mailovou adresu).

Na službě Mapy Wikimedia je zakázáno následující:

 1. Použijte k čemukoli jinému než k podpoře projektů Wikimedia (například můžete vytvořit nástroj pro editory Wikipedie, ale nemůžete jej použít pro nesouvisející aplikaci nebo firmu)
 2. Nadměrné stahování dat (např. stahování velkých oblastí dlaždic pro pozdější offline využití).
 3. Přístup ke službě bez platného HTTP User-Agent identifikátoru nebo HTTP refereru.
 4. Používání služby bez dodržování licenčních či autorskoprávních pravidel.

Licence a autorská práva

Pokud používáte službu Mapy Wikimedia ve vašem vlastním projektu či na projektech Wikimedia, jste zodpovědni za dodržování autorskoprávních pravidel OpenStreetMap a jakýchkoli dalších podmínek.

Na projektech Wikimedia

 • Statické obrázky map: Statické obrázky lze vkládat do článků – tvoří jednoduše obrázek bez ovládacích prvků pro zvětšování či posouvání či jinou interakci. Statické obrázky map lze používat podle licence Creative Commons uveďte autora – zachovejte licenci 4.0 s uvedením autorství odkazem na tuto stránku.
 • Dynamické mapy: Dynamické mapy jsou interaktivní pohled na mapu. Mohou se např. zobrazit po kliknutí na statický obrázek mapy vložený do článku nebo na odkaz na mapu na Commons (v sekci uvádějící polohu fotografa), jako třeba v tomto příkladu a příslušné mapě. Měli byste ponechat sekci s uvedením autorství v pravém dolním rohu dynamických map.

Odmítnutí záruk

Přestože našim cílem je poskytovat užitečnou službu komunitě Wikimedia a dalším, žádným software není dokonalý.

Služba Mapy Wikimedia může procházet dalším rozvojem, takže veškeré vaše užití je na vaše vlastní riziko. Mapy Wikimedia poskytujeme podle principů „tak jak jsou“ a „podle dostupnosti“ a výslovně odmítáme veškeré záruky jakéhokoli druhu, včetně předpokládaných záruk vhodnosti pro určitý účel, obchodovatelnosti nebo neporušení práv. Neposkytujeme žádnou záruku, že Mapy Wikimedia splní vaše požadavky, ani že budou fungovat bezpečně či nepřetržitě.

Aktualizace

Věci se přirozeně časem mění. Abychom zajistili, že tato pravidla přesně popisují naše chování a zákony, vyhrazujeme si právo je měnit.

Na aktualizace této stránky budeme přiměřeně upozorňovat zasláním oznámení na <wikitech-l@lists.wikimedia.org> (více informací) a <maps-l@lists.wikimedia.org> (více informací) alespoň 14 dní před provedením změn. Prostudujte si prosím nejnovější verzi těchto pravidel. Novou verzi pravidel akceptujete tím, že službu budete používat po ohlášení aktualizace. Budeme uchovávat kopii předchozích verzí těchto pravidel.

Odkud pocházejí data v mapách?

Mapy zobrazené na Wikipedii, Wikicestách a dalších projektech Wikimedia používají data z OpenStreetMap. OpenStreetMap jsou svobodná data vytvořená přispěvateli OpenStreetMap, dostupná za podmínek Open Data Commons Open Database License (ODbL).

Vzhled map je založen na stylu OSM Bright for Mapbox Studio, dostupném za podmínek licence Creative Commons Uveďte autora 3.0.

Autorství statických obrázků map můžete uvádět odkázáním na tuto stránku, která uvádí podrobnosti k licencím, a splněním autorskoprávních podmínek OpenStreetMap.

Jak mohu opravit chybu v mapě?

Našli jste v mapě něco, co potřebuje editaci? Přihlaste se do OpenStreetMap, kde to opravte a pomozte tím vylepšit mapu pro všechny! :)

Návody a další informace

 • [$addingMaplink Přidání odkazu na mapu do vaší stránky]
 • [$addingMapframe Vložení mapy do vaší stránky]
 • [$Visualeditor Přidání mapy pomocí Vizuálního editoru a šablony Mapa]
 • [:mw:Special:MyLanguage/Help:Extension:Kartographer/OSM Jak používat objekty z OpenStreetMap ve vaší mapě]
 • [$DiscoveryMapsProject Projekt Discovery Maps]
 • [:mw:Special:MyLanguage/Help:Extension:Kartographer Rozšíření Kartographer]
 • [$Kartotherian Naše implementace dlaždicového serveru (Kartotherian)]
 • [voy:en:Wikivoyage:How to use dynamic maps Použití dynamických map na Wikicestách]

Aktualizovat protokol

Tyto Podmínky používání Map vstoupily v platnost 5. dubna 2021. Aktualizace: