Warunki korzystania z Wikimedia Maps

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
This page is a translated version of the page Policy:Maps Terms of Use and the translation is 86% complete.
Outdated translations are marked like this.

Zrzut ekranu dynamicznej mapy wyświetlającej Financial District San Francisco na angielskim Wikivoyage.

Warunki ogólne

Fundacja Wikimedia obsługuje infrastrukturę Wikimedia Maps services, której głównym celem jest dostarczanie map dla projektów Wikimedia, takich jak Wikipedia i Wikimedia Commons. Usługa Wikimedia Maps jest udostępniana publicznie i nieodpłatnie. Jednakże Fundacja nie może zagwarantować prawdziwości, dokładności ani wiarygodności żadnej z informacji na udostępnianych mapach.

Proszę zapoznać się z Warunkami Użytkowania i Polityką Prywatności Wikimedia. Zasady te dotyczą również usługi Wikipedia Maps, jak również innych projektów Wikimedia. W razie rozbieżności między tymi zasadami a niniejszą stroną pierwszeństwo ma niniejsza strona.

Użytkowanie map w usługach zewnętrznych

Wikimedia Maps may not be used by third-party services outside of the Wikimedia projects. We may make limited allowances for services that support the Wikimedia projects, such as community tools hosted on Wikimedia Cloud Services.

Zastrzegamy sobie prawo do zaprzestania lub zmiany warunków świadczenia naszych usług, zablokowania lub ograniczenia dostępu dla niektórych użytkowników albo aplikacji, jak też podjęcia innych środków wedle naszego uznania, w dowolnym czasie i bez powiadomienia.

Jeśli korzystasz z usługi Wikimedia Maps w swoim zewnętrznym projekcie, prosimy byś uszanował nasze ograniczone możliwości i zasoby. Jeśli korzystasz z usługi w zbyt obciążający sposób, może to wpłynąć na stabilność użytkowania przez innych lub też pogorszyć ogólną jakość świadczonej przez nas usługi.

Jeśli tworzysz aplikację korzystającą z usługi Wikimedia Maps, musisz podać prawidłowy HTTP User-Agent, zawierający Twoją aplikację, wersję i informacje wystarczające, aby móc łatwo się z Tobą skontaktować (np. Twój adres e-mail).

W usłudzie Wikimedia Maps zabrania się:

  1. Use for anything other than supporting the Wikimedia projects (for example, you may build a tool for Wikipedia editors, but you may not use it for an unrelated app or business)
  2. Nadmiernego pobierania (jak np. pobieranie dużych obszarów kafli danych do późniejszego wykorzystania w trybie offline)
  3. Uzyskiwania dostępu do usługi bez odpowiedniego „HTTP User-Agent” lub HTTP referer
  4. Korzystania z usługi bez przestrzegania licencji i/lub praw autorskich

Licencja i prawa autorskie

Jeśli korzystasz z usługi Wikimedia Maps w swoim zewnętrznym projekcie lub projektach Wikimedia, jesteś odpowiedzialny za przestrzeganie Przepisów dotyczących praw autorskich serwisu OpenStreetMap jak i wszelkich innych warunków.

W projektach Wikimedia

  • Statyczne obrazy map: Mapy statyczne mogą być osadzone jako część danego artykułu– są one po prostu obrazem bez możliwości powiększania, tworzenia panoramy czy innych funkcji interaktywnych. Statyczne obrazy map korzystają z warunków licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 license, z przypisaniem do tej sekcji strony.
  • Mapy dynamiczne: Mapy dynamiczne posiadają funkcje interaktywne. M.in. mogą być wyświetlane poprzez kliknięcie na statycznym obrazie mapy, już osadzonej w artykule lub też na łączu do mapy w Commons (w sekcji miejsca położenia kamery), takiej jak przykład [$CoomonsExample1 Przykładowy obraz] i [$CommonsExexample2 Powiązane mapa]. Powinieneś zachować sekcję autorską w prawym dolnym rogu takiej mapy.

Zastrzeżenia

Chociaż staramy by nasza usługa była jak najbardziej użyteczna dla społeczności Wikimedia (i nie tylko), to niestety żadne oprogramowanie nie jest idealne.

Usługa Wikimedia Maps może być w przyszłości rozwijana, więc korzystanie z niej odbywa się wyłącznie na własne ryzyko. Udostępniamy Mapy Wikimedia na zasadzie "tak jak jest" i "tak jak jest dostępne", a także wyraźnie zrzekamy się wszelkich i wszelkiego rodzaju (w tym dorozumianych) gwarancji przydatności usługi do określonego celu, wartości handlowej lub też nienaruszanlności praw. Nie dajemy gwarancji, że Mapy Wikimedia spełnią Twoje wymagania, będą ciągle bezpieczne, zabezpieczone czy też będą działać nieprzerwanie.

Aktualizacje

Usługi jak i wszelkie rzeczy zmieniają się z czasem. Aby zapewnić zgodność powyższych zasad z naszymi praktykami i prawem, zastrzegamy sobie prawo do ich zmiany.

O aktualizacjach tej strony (jak i powyższych zasad) powiadomimy poprzez wysłanie ogłoszenia do <wikitech-l@lists.wikimedia.org> (więcej informacji) i <maps-l@lists.wikimedia.org> (więcej informacji) w terminie co najmniej 14 dni przed wprowadzeniem zmian. Prosimy byś zapoznał się wtedy z najnowszą wersją naszych zasad. Dalsze korzystanie z usługi będzie oznaczało automatyczną akceptację nowej wersji zasad. Kopia ich dawnej wersji zostanie przez nas zachowana.

Skąd pochodzą dane map?

Mapy wyświetlane na Wikipedii, Wikivoyage i innych projektach Wikimedia korzystają z danych z serwisu OpenStreetMap. OpenStreetMap zawiera mapy otwarto-danowe, stworzone przez wśpółtwórców OpenStreetMap i dostępne w ramach Open Commons Open Database License (ODbL).

Projekty map oparte są na stylu OSM Bright for Mapbox Studio dostępnym na licencji Creative Commons Attribution 3.0.

Możesz dodać atrybucję dla statycznych obrazów map, linkując je z tą stroną, aby podać więcej szczegółów na temat licencji i zgodności z polityką praw autorskich OpenStreetMap.

Jak naprawić błąd na mapie?

Czy widzisz na mapie coś, co wymaga poprawy? Zaloguj się do OpenStreetMap, aby pomóc w poprawie i uczynić mapy jeszcze lepszymi dla wszystkich! :)

Porady i dodatkowe informacje

Rejestr zmian

Niniejsze warunki użytkowania map weszły w życie 5 kwietnia 2021 r. Zmiany: