Jump to content

Wikimedia Foundation Privacy Policy

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
This page is a translated version of the page Policy:Privacy policy and the translation is 52% complete.
Outdated translations are marked like this.
Privātuma politika
Šis ir privātuma politikas kopsavilkums. Lai lasītu pilnus noteikumus, ritini uz leju vai klikšķini šeit.
Atruna: Šis kopsavilkums nav daļa no privātuma politikas un nav juridisks dokuments. Tas ir noderīgs kopsavilkums pilnas privātuma politikas izpratnei. Uztveriet to kā lietotājam draudzīgu saskarni mūsu privātuma politikai.

Tā kā mēs uzskatām, ka, lai piedalītos bezmaksas zināšanu kustībā, jums nav jāsniedz personīga informācija, jūs varat:

Tā kā mēs vēlamies saprast, kā tiek izmantotas Wikimedia vietnes, lai mēs tās varētu uzlabot, mēs apkopojam informāciju, kad jūs:

Mēs esam apņēmušies:

Ņemiet vērā:

 • Jebkurš jūsu pievienotais saturs vai jebkādas izmaiņas, ko veicat Wikimedia vietnēs, būs publiski un pastāvīgi pieejams.
 • Ja pievienojat saturu vai izmaināt Wikimedia vietni bez pieslēgšanās, šis saturs vai izmaiņas tiks publiski un neatgriezeniski arhivēts sabiedrības interesēs; jūsu saturs vai izmaiņas tiks attiecinātas uz tajā laikā izmantoto IP adresi, nevis uz lietotājvārdu.
 • Mūsu brīvprātīgo redaktoru un līdzdalībnieku kopiena ir pašregulējoša. Atsevišķi kopienas izvēlētie Wikimedia vietņu administratori izmanto rīkus, kas viņiem piešķir ierobežotu piekļuvi nepubliskai informācijai par neseno dalībnieku devumu, lai viņi varētu aizsargāt Wikimedia vietnes un īstenot politikas.
 • Šī privātuma politika neattiecas uz visām vietnēm un pakalpojumiem, ko pārvalda Wikimedia Foundation, piemēram, uz vietnēm vai pakalpojumiem, kuriem ir sava privātuma politika (piemēram, Wikimedia veikalu) vai vietnēm vai pakalpojumiem, ko pārvalda trešās puses (piemēram, trešo pušu izstrādātāju projekti vietnē Wikimedia mākoņpakalpojumi).
 • Kā daļu no mūsu ieguldījuma izglītībā un pētniecībā visā pasaulē mēs ik pa laikam padarām pieejamu publisko informāciju un apkopotu vai nepersonisku informāciju plašai sabiedrībai, izmantojot datu kopijas un speciāli sagatavotas datu kopas.
 • Wikimedia Foundation un citu dalībnieku aizsardzībai, ja jūs nepiekrītat šai privātuma politikai, jūs nedrīkstat izmantot Wikimedia vietnes.

Ievads

Laipni lūdzam!

Wikimedia kustība ir balstīta uz vienkāršu, bet spēcīgu principu: mēs kopā varam izdarīt vairāk, nekā jebkurš no mums var paveikt viens pats. Mēs nevaram strādāt kolektīvi, nevācot, nedaloties un neanalizējot informāciju par mūsu lietotājiem, jo mēs meklējam jaunus veidus, kā padarīt Wikimedia vietnes lietojamākas, drošākas un izdevīgākas.

Mēs uzskatām, ka informācijas vākšanai un izmantošanai ir jābūt cieši saistītām ar pārredzamību. Šī privātuma politika izskaidro, kā Wikimedia Foundation, bezpeļņas organizācija, kas uztur Wikimedia vietnes, piemēram, Vikipēdiju, vāc, izmanto un dalās ar informāciju, ko mēs no jums saņemam, kad izmantojat Wikimedia vietnes. Ir svarīgi saprast, ka, izmantojot jebkuru no Wikimedia vietnēm, jūs piekrītat savas informācijas vākšanai, pārsūtīšanai, apstrādei, glabāšanai, izpaušanai un izmantošanai, kā aprakstīts šajā privātuma politikā. Tas nozīmē, ka ir svarīgi rūpīgi izlasīt šo politiku.

Mēs uzskatām, ka, lai piedalītos brīvajā zināšanu kustībā, jums nav jāsniedz nepubliska personiskā informācija. Lai reģistrētos standarta kontam vai pievienotu saturu Wikimedia vietnēs, jums nav jānorāda tādas lietas kā jūsu īstais vārds, adrese vai dzimšanas datums.

Mēs nepārdodam un neiznomājam jūsu personisko informāciju, kā arī mēs to nenododam citiem, lai tie jums kaut ko pārdotu. Mēs to izmantojam, lai saprastu, kā padarīt Wikimedia vietnes saistošākas un pieejamākas, lai redzētu, kuras idejas darbojas un lai mācīšanās un līdzdalība būtu jautrāka. Vienkārši sakot: mēs izmantojam šo informāciju, lai Wikimedia vietnes padarītu jums labākas.

Galu galā tādi cilvēki kā jūs, brīvo zināšanu čempioni, ļauj Wikimedia vietnēm ne tikai pastāvēt, bet arī augt un plaukt.

Definīcijas

Tā kā ikvienam (ne tikai juristiem) vajadzētu būt iespējai viegli saprast, kā un kāpēc viņu informācija tiek apkopota un izmantota, visā šajā politikā formālu terminu vietā mēs izmantojam vienkāršu valodu. Lai palīdzētu jums izprast dažus no galvenajiem terminiem, šeit ir skaidrojumu tabula:


Kad mēs sakām... ... mēs domājam:
"the Wikimedia Foundation" / "the Foundation" / "we" / "us" / "our" The Wikimedia Foundation, Inc., the non-profit organization that operates the Wikimedia Sites.
"Wikimedia Sites" / "our services" Wikimedia websites and services (regardless of language), including our main projects, such as Wikipedia and Wikimedia Commons, as well as mobile applications, Application Programming Interfaces (APIs), emails, and notifications; excluding, however, sites and services listed in the "What This Privacy Policy Does Not Cover" section below.
"you" / "your" / "me" You, regardless of whether you are an individual, group, or organization, and regardless of whether you are using the Wikimedia Sites or our services on behalf of yourself or someone else.
"this Policy" / "this Privacy Policy" This document, entitled the "Wikimedia Foundation Privacy Policy".
"contributions" Content you add or changes you make to any Wikimedia Sites.
"Personal information" Information you provide us or information we collect that could be used to personally identify you. To be clear, while we do not necessarily collect all of the following types of information, we consider at least the following to be "personal information" if it is otherwise nonpublic and can be used to identify you:
(a) your real name, address, phone number, email address, password, identification number on government-issued ID, IP address, user-agent information, payment account number;
(b) when associated with one of the items in subsection (a), any sensitive data such as date of birth, gender, sexual orientation, racial or ethnic origins, marital or familial status, medical conditions or disabilities, political affiliation, and religion.
"trešā puse" / "trešās puses" Individuals, entities, websites, services, products, and applications that are not controlled, managed, or operated by the Wikimedia Foundation. This includes other Wikimedia users and independent organizations or groups who help promote the Wikimedia movement such as Wikimedia chapters, thematic organizations, and user groups as well as volunteers, employees, directors, officers, grant recipients, and contractors of those organizations or groups.


Ko šī privātuma politika ietver un neietver?

Izņemot zemāk paskaidroto, šī privātuma politika attiecas uz mūsu informācijas par jums, ko mēs saņemam, kad jūs izmantojat kādu no Wikimedia vietnēm, apkopošanu un apstrādi. Šī politika attiecas arī uz informāciju, ko mēs saņemam no mūsu partneriem vai citām trešajām pusēm. Lai izprastu vairāk par to, uz ko attiecas šī privātuma politika, lūdzu, skatiet zemāk.

Piemēri tam, uz ko attiecas šī privātuma politika

Skaidrības labad šī privātuma politika neatkarīgi no valodas attiecas uz:

 • Visām mūsu galvenajām vietnēm (atrodamas galveno projektu sarakstā), piemēram, Vikipēdija, ieskaitot lietotāju lapas, diskusiju lapas un ziņojumu dēļus.
 • Mūsu emuāriem un API (ja vien mēs šiem pakalpojumiem neesam norādījuši atsevišķu politiku).
 • Oficiālajām Wikimedia Foundation mobilajām lietotnēm.
 • E-pastiem, SMS un mūsu jums un jūsu mums sūtītajiem ziņojumiem.

Šī privātuma politika tomēr neaptver dažas situācijas, kurās mēs varam apkopot vai apstrādāt informāciju. Piemēram, uz dažiem lietojumiem var attiekties atsevišķas privātuma politikas (piemēram, Wikimedia veikals) vai trešās puses vietnes vai pakalpojumi (piemēram, trešo pušu izstrādātāju projekti vietnē Wikimedia mākoņpakalpojumi). Lai uzzinātu vairāk par to, uz ko šī privātuma politika neattiecas, lūdzu, skatiet zemāk.

More on what the Wikimedia Foundation Privacy Policy does not cover

This section is part of the Privacy Policy and is meant to explain in detail which situations are not covered by our Privacy Policy.

Wikimedia Sites and Tools with alternative policies
Some Wikimedia Foundation websites or tools have alternative privacy policies or provisions that differ from this Privacy Policy. These websites include:
If a Wikimedia Foundation website is governed by an alternative privacy policy, it will link to such policy. When a Wikimedia Foundation tool is governed by an alternative privacy policy, the page where the tool may be downloaded or enabled will include a link to that policy.
Community members
The Wikimedia Sites are collaborative labors of love that are constantly maintained and updated by a global community of volunteers. This global community of volunteers may sometimes have access to personal Information in order to ensure the functioning of the Wikimedia Sites.
 • Administrative volunteers, such as CheckUsers or Stewards. These are volunteers who enforce Wikimedia Site policies and ensure the safety of the Wikimedia Sites. When these administrators access Personal Information that is nonpublic, they are required to comply with our Access to nonpublic personal data policy, as well as other, tool-specific policies.
 • Tool providers. We support platforms for third-party developers to experiment and develop new tools and sites, such as wmflabs.org. When you use one of the tools developed by these volunteers, you may transfer information to them. When these volunteers access nonpublic information or Personal Information, they are required to comply with the terms governing the particular platform the tool is available on.
 • Other users. We provide several tools that allow users to communicate with each other. The communications may be covered by this Policy while they pass through our systems, but the users who receive these communications, and what they do with the communications once they receive them, are not covered by this Policy. Examples include:
  • posting to Foundation-hosted email lists;
  • requesting support from volunteers through our online ticketing system (email sent to info[at]wikimedia.org goes to this system);
  • emailing other users through the Wikimedia Sites (for example, by using the "Email this user" feature); and
  • chatting on IRC (such as on the #wikipedia channel).
Trešās puses
This Privacy Policy only covers the way the Wikimedia Foundation collects, uses and discloses Personal Information and does not address the practices of third parties. For example, this Privacy Policy does not address the practices of:
 • Websites run by other organizations, like websites linked to from the "References" sections of Wikipedia, or run by Wikimedia chapters or other movement organizations. These organizations may receive information from you if you visit their websites after using one of the Wikimedia Sites. They are governed by their own privacy policies.
 • Mobile applications provided by other organizations or individuals. These organizations or individuals may receive information from you if you use those applications to access the Wikimedia Sites or Wikimedia Site content. They are governed by their own privacy policies.

Sometimes, volunteers may place a data-collecting tool, such as a script, gadget, tracking pixel, or share button, on a Wikimedia Site without our knowledge. This Policy does not cover how third parties handle the information they receive as a result of such a tool. If you come across such a third-party tool, and you believe it violates this Policy, you can remove the tool yourself, or report it to privacy[at]wikimedia.org so we can investigate.

Where community policies govern information, such as the CheckUser policy, the relevant community may add to the rules and obligations set out in this Policy. However, they are not permitted to create new exceptions or otherwise reduce the protections offered by this Policy.

Informācijas vākšana un izmantošana

Informācijas veidi, ko mēs saņemam no jums un kā mēs to iegūstam

Jūsu publiskais devums

Kad jūs veicat ieguldījumu jebkurā Wikimedia vietnē, tostarp lietotāju vai diskusiju lapās, jūs izveidojat pastāvīgu, publisku ierakstu par visu jūsu pievienoto, noņemto vai mainīto saturu. Lapas vēsture parādīs, kad tika veikts jūsu ieguldījums vai dzēšana, kā arī jūsu lietotājvārds (ja esat pierakstījies) vai jūsu IP adrese (ja neesat pierakstījies). Mēs varam izmantot jūsu publisko ieguldījumu, apvienojot to ar citu personu ieguldījumu vai atsevišķi, lai izveidotu jaunas funkcijas vai ar datiem saistītus produktus vai lai uzzinātu vairāk par to, kā tiek izmantotas Wikimedia vietnes.

Publiski redzama informācija

Ja vien šajā politikā nav minēts citādi, jums jāpieņem, ka informācija, kuru aktīvi sniedzat Wikimedia vietnēs, ieskaitot personisko informāciju, būs publiski redzama un atrodama meklētājprogrammās. Tāpat kā vairums lietu internetā, visu, ko jūs kopīgojat, citi cilvēki var kopēt un izplatīt visā internetā. Lūdzu, nesniedziet informāciju, ko nevēlaties neatgriezeniski publiskot, piemēram, savā neatklājiet savu īsto vārdu vai atrašanās vietu.

Jums jāzina, ka konkrētus datus, ko jūs esat publiskojis, vai apkopotus datus, kurus mēs esam publiskojuši, ikviens var izmantot analīzei un iegūt papildu informāciju, piemēram, no kuras valsts ir lietotājs, politisko piederību un dzimumu.

Konta informācija un reģistrācija

Vēlaties izveidot kontu? Lieliski! Nevēlaties izveidot kontu? Nekādu problēmu!

Jums nav jāizveido konts, lai lasītu Wikimedia vietnes vai dotu ieguldījumu tajā, izņemot retos gadījumos. Tomēr, ja jūs veicat ieguldījumu nepierakstoties, jūsu ieguldījums tiks publiski attiecināts uz IP adresi, kas saistīta ar jūsu ierīci.

Ja vēlaties izveidot standarta kontu, vairumā gadījumu nepieciešams tikai lietotājvārds un parole.

Vairāk par lietotājvārdiem

Jūsu lietotājvārds būs publiski redzams, tāpēc, lūdzu, esiet piesardzīgs, izmantojot savu īsto vārdu kā savu lietotājvārdu. Jūsu parole tiek izmantota tikai, lai pārbaudītu, vai konts ir jūsu. Arī jūsu IP adrese tiek automātiski iesniegta mums, un mēs to īslaicīgi reģistrējam, lai palīdzētu novērst ļaunprātīgu izmantošanu. Cita personīga informācija nav nepieciešama: ne vārds, ne e-pasta adrese, ne dzimšanas datums, ne kredītkartes informācija.

Once created, user accounts cannot be removed entirely (although you can usually hide the information on your user page if you choose to). This is because your public contributions must be associated with their author (you!). In some circumstances, the Wikimedia communities can assist users with removing additional information related to their account from the projects.

Lai iegūtu labāku izpratni par mūsu lietotāju demogrāfiju, lokalizētu mūsu pakalpojumus un uzzinātu, kā tos uzlabot, mēs varam lūgt jums norādīt vairāk demogrāfiskās informācijas, piemēram, dzimumu vai vecumu. Mēs jums pateiksim, vai šī informācija ir paredzēta kā publiska vai privāta, lai jūs varētu pieņemt apzinātu lēmumu par to, vai vēlaties mums to sniegt. Šādas informācijas sniegšana vienmēr ir pilnīgi neobligāta. Ja jūs nevēlaties, jums tas nav jādara—tas ir tik vienkārši.

Informācija par atrašanās vietu

GPS un citas atrašanās vietas tehnoloģijas

Ar jūsu piekrišanu mēs varam izmantot GPS (un citas tehnoloģijas, ko parasti izmanto atrašanās vietas noteikšanai), lai parādītu jums atbilstošāku saturu. Izmantojot šīs tehnoloģijas, iegūto informāciju mēs glabājam konfidenciāli, izņemot gadījumus, kas paredzēti šajā politikā. Jūs varat uzzināt vairāk, kā mēs izmantojam šīs tehnoloģijas, apskatot piemēru sarakstu mūsu BUJ sadaļā.

Metadati

Sometimes, we automatically receive location data from your device. For example, if you want to upload a photo on the Wikimedia Commons mobile app, we may receive metadata, such as the place and time you took the photo, automatically from your device. Please be aware that, unlike location information collected using GPS signals described above, the default setting on your mobile device typically includes the metadata in your photo or video upload to the Wikimedia Sites. If you do not want metadata sent to us and made public at the time of your upload, please change your settings on your device.

IP adreses

Visbeidzot, kad jūs apmeklējat jebkuru Wikimedia vietni, mēs automātiski saņemam ierīces (vai jūsu starpniekservera), ko izmantojat, lai piekļūtu internetam, IP adresi, kuru var izmantot, lai aptuveni noteiktu jūsu ģeogrāfisko atrašanās vietu.

Informācija, kas saistīta ar Wikimedia vietņu izmantošanu

Mēs vēlamies padarīt Wikimedia vietnes labākas jums, uzzinot vairāk par to, kā jūs tās izmantojat. Piemēram, tas, cik bieži jūs apmeklējat Wikimedia vietnes, kas jums patīk, kas jums šķiet noderīgs, kā jūs nokļūstat Wikimedia vietnēs un vai jūs biežāk izmantotu noderīgu funkciju, ja mēs to izskaidrotu citādāk. Mēs arī vēlamies, lai šī politika un mūsu prakse atspoguļotu mūsu kopienas vērtības. Šī iemesla dēļ mēs saglabājam informāciju, kas saistīta ar jūsu Wikimedia vietņu izmantošanu konfidenciālu, izņemot gadījumus, kas paredzēti šajā politikā.

Informācija, kuru mēs saņemam automātiski

Because of how browsers work, we receive some information automatically when you visit the Wikimedia Sites. This includes when you use an online tool on a third-party site that loads information coming from the Wikimedia Sites. This information includes the type of device you are using (possibly including unique device identification numbers, for some beta versions of our mobile applications), the type and version of your browser, your browser's language preference, the type and version of your device's operating system, in some cases the name of your internet service provider or mobile carrier, the website that referred you to the Wikimedia Sites, which pages you request and visit, and the date and time of each request you make to the Wikimedia Sites.

Vienkārši sakot, mēs izmantojam šo informāciju, lai uzlabotu jūsu pieredzi Wikimedia vietnēs. Piemēram, mēs izmantojam šo informāciju vietņu administrēšanai, lielākas drošības nodrošināšanai un cīņai pret vandalismu; optimizējam mobilās lietotnes, pielāgojam saturu un valodas izvēles noteikšanai, testētu funkcijas, lai redzētu, kas darbojas un uzlabotu veiktspēju; saprastu, kā lietotāji mijiedarbojas ar Wikimedia vietnēm, izsekotu un izpētītu dažādu funkciju izmantošanu, iegūtu izpratni par dažādu Wikimedia vietņu demogrāfiju un analizētu tendences.

Informācija, kuru mēs apkopojam

We actively collect some types of information with a variety of commonly-used technologies. These generally include tracking pixels, JavaScript, and a variety of "locally stored data" technologies, such as cookies and local storage. These types of technologies may also be used in online tools on a third-party site that loads information from the Wikimedia Sites. We realize that some of these technologies do not have the best reputation in town and can be used for less-than-noble purposes. So we want to be as clear as we can about why we use these methods and the type of information we collect with them.

Depending on which technology we use, locally stored data may include text, Personal Information (like your IP address), and information about your use of the Wikimedia Sites (like your username or the time of your visit). See below for more information.

Mēs izmantojam šo informāciju, lai padarītu jūsu pieredzi ar Wikimedia vietnēm drošāku un labāku, lai labāk izprastu lietotāju izvēles un to mijiedarbību ar Wikimedia vietnēm un kopumā uzlabotu mūsu pakalpojumus. Mēs nekad neizmantojam trešo pušu sīkfailus, ja vien mēs nesaņemam jūsu atļauju to darīt. Ja jūs kādreiz sastopaties ar trešo personu datu vākšanas rīku, kuru jūs neesat pilnvarojis (piemēram, tādu, kuru, iespējams, kļūdaini ievietojis cits lietotājs vai administrators), lūdzu, ziņojiet mums par to pa e-pastu privacy@wikimedia.org.

Vairāk par lokāli saglabātiem datiem

Lokāli saglabātie dati, JavaScript un izsekošanas pikseļi palīdz mums darīt šādas lietas:

 • Provide you with a customizable experience, such as using cookies to know your language preference, to remember the user preferences you set so we can provide you with the customized look and feel that you want, and to tell you about interesting Wikimedia issues and events in your area.
 • Deliver more relevant content to you faster. For example, we use local storage to store your most recently read articles directly on your device, so they can be retrieved quickly. Also, we use cookies to learn about the topics searched so that we can optimize the search results we deliver to you.
 • Understand how you use the Wikimedia Sites, so that we know what works and what is useful. For example, we might use cookies to learn about the list of articles you are following on your watchlist so that we can recommend similar articles that you may be interested in.
 • Izprast, kā jūs izmantojat Wikimedia vietnes dažādās ierīcēs, lai mēs varētu padarīt mūsu dažādās Wikimedia vietnes efektīvākas.
 • Padarītu Wikimedia vietnes ērtāk lietojamas, piemēram, izmantojot sīkfailus, lai saglabātu lietotāja sesiju vai atcerētos lietotājvārdu pieteikšanās laukā.

Vai vēlaties uzzināt vēl vairāk? Mūsu BUJ sadaļā jūs varat lasīt vairāk par dažām specifiskām sīkdatnēm, kuras mēs izmantojam, kad tām beidzas derīguma termiņš, un kādām vajadzībām mēs tās izmantojam.

We believe this data collection helps improve your user experience, but you may remove or disable some or all locally stored data through your browser settings, depending on your browser. You can learn more about some options you have in our FAQ. While locally stored data may not be necessary to use our sites, some features will not function properly if you disable locally stored data.

Lai gan iepriekš minētie piemēri attiecībā uz informāciju par jums, kas savākta, izmantojot datu vākšanas rīkus, saskaņā ar šo politiku, tiek glabāti konfidenciāli, lūdzu, ņemiet vērā, ka daļa informācijas par ar jūsu lietotājvārdu veiktajām darbībām līdztekus citu dalībnieku veiktajām darbībām ir publiski pieejama, izmantojot publiskos žurnālus. Piemēram, publiskā žurnālā var būt datums, kad jūsu dalībnieka konts tika izveidots Wikimedia vietnē, kā arī datumi, kad citi konti tika izveidoti Wikimedia vietnē.

Kā mēs izmantojam informāciju, kuru saņemam no jums

General

Mēs un mūsu pakalpojumu sniedzēji izmantojam jūsu informāciju likumīgam mērķim izpildīt mūsu labdarības misiju, tai skaitā:

Operating the Wikimedia Sites, sharing your contributions and administering our Services.
 • To help you share your knowledge with the world and add new features to our Services.
 • To arrange access to your account and provide you with related service.
 • To send administrative information to you, such as changes to our policies.
 • To allow you to send messages to another person if you choose to do so. Direct communications between users (such as messages sent through the "Email this user" feature), to the extent such communications are nonpublic and stored in or in transit through Wikimedia Foundation systems, are kept confidential by us, except as provided in this Policy.

We engage in these activities to manage our relationship with you, because we have a legitimate interest and/or to comply with our legal obligations.

Providing customized Services.
 • To provide to you custom content, notices and settings and to enhance your experience with the Wikimedia Sites.

We will customize the Services, in some instances, with your consent; or in keeping with our legitimate interest.

Sending emails with news updates and communications about items we believe may be of interest to you.
 • To let you know about things that are happening with the Wikimedia Foundation, the Wikimedia Sites or the Wikimedia movement.
 • To alert you when there has been a change to an article that you have decided to follow.

We will send these types of emails to you only with your consent except as otherwise permitted by applicable law. We do not sell, rent, or use your email address to advertise third-party products or services to you. You can manage what kinds of notifications you receive and how often you receive them by going to your Notifications Preferences and User profile. You can learn more about email and notifications and how to change your preferences in our FAQ.

Sending optional surveys and requesting feedback.

Mēs vienmēr jums pateiksim, kad mēs dosim jums iespēju dalīties savās pārdomās, kā mēs plānojam izmantot jūsu atbildes un jebkādu jūsu sniegto personisko informāciju.

Jūsu atbildes uz mūsu aptaujām un atgriezeniskās saites pieprasījumi vienmēr ir neobligāti. Mēs nosūtīsim jums šāda veida pieprasījumus pa e-pastu tikai ar jūsu piekrišanu. Apmeklējot sadaļu Paziņojumu iestatījumi, varat pārvaldīt, kāda veida paziņojumus un cik bieži tos saņemat. Plašāku informāciju par e-pastu un paziņojumiem un to, kā mainīt iestatījumus, varat uzzināt mūsu BUJ sadaļā.

Improving the Wikimedia Sites and making your user experience safer and better.
 • To use your public contributions, either aggregated with the public contributions of others or individually, to create new features or data-related products for you or to learn more about how the Wikimedia Sites are used.
 • To fight spam, identity theft, malware and other kinds of abuse.
 • To optimize mobile and other applications.
 • To test features to see what works, understand how users interact with the Wikimedia Sites, track and study use of various features, gain understanding about the demographics of the different Wikimedia Sites and analyze trends.

We engage in these activities to further our legitimate interest and/or to comply with our legal obligations.

Citi

Informācija par atrašanās vietu

GPS un citas atrašanās vietas tehnoloģijas

As stated above, we can use commonly-used location technologies to show you more relevant content. For example, our mobile apps can identify articles from the Wikimedia sites about points of interest near your location. As a reminder, you can consent to and/or deactivate our access to these location technologies at any time for example through the native OS functionalities on your mobile device, and still use the Wikimedia Sites.

Metadati

As stated above, we may automatically receive location data from your device. For example, if you upload a photo using the Wikimedia Commons mobile app, please be aware that the default setting on your mobile device typically results in the metadata associated with your photo being included in the upload. As a reminder, if you do not want metadata sent to us and made public at the time of your upload, please change your settings on your device.

IP adreses

Apmeklējot jebkuru Wikimedia vietni, mēs automātiski saņemam ierīces (vai jūsu starpniekservera) IP adresi, kuru izmantojat, lai piekļūtu internetam, un kuru varētu izmantot, lai secinātu jūsu ģeogrāfisko atrašanās vietu. Mēs saglabājam IP adreses konfidenciālas, izņemot gadījumus, kas paredzēti šajā politikā. Ja jūs apmeklējat Wikimedia vietnes ar savu mobilo ierīci, mēs varam izmantot jūsu IP adresi, lai pakalpojumu sniedzējiem sniegtu anonīmu vai apkopotu informāciju par lietošanas apjomu noteiktos apgabalos.

We use this location information to make your experience with the Wikimedia Sites safer and better, to gain a greater understanding of user preferences and their interaction with the Wikimedia Sites, and to generally improve our services. For example, we use this information to provide greater security, optimize mobile applications, and learn how to expand and better support Wikimedia communities. We also use Personal Information in the manner described in the sections of this Policy titled "For Legal Reasons" and "To Protect You, Ourselves & Others."

Dalīšanās

Kad mēs varam dalīties ar jūsu informāciju?

Ar jūsu atļauju

Mēs dalāmies ar jūsu informāciju tikai noteiktam mērķim, ja jūs tam piekrītat. Plašāku informāciju varat atrast piemēru sarakstā mūsu BUJ sadaļā.

Juridisku iemeslu dēļ

We will access, use, preserve, and/or disclose your Personal Information if we reasonably believe it necessary to satisfy a valid and legally enforceable warrant, subpoena, court order, law or regulation, or other judicial or administrative order. However, if we believe that a particular request for disclosure of a user's information is legally invalid or an abuse of the legal system and the affected user does not intend to oppose the disclosure themselves, we will try our best to fight it. We are committed to notifying you via email at least ten (10) calendar days, when possible, before we disclose your Personal Information in response to a legal demand. However, we may only provide notice if we are not legally restrained from contacting you, there is no credible threat to life or limb that is created or increased by disclosing the request, and you have provided us with an email address.

Nothing in this Privacy Policy is intended to limit any legal objections or defenses you may have to a third-party's request (whether it be civil, criminal, or governmental) to disclose your Personal Information. We recommend seeking the advice of legal counsel immediately if such a request is made involving you.

For more information, see our Subpoena FAQ.

Ja organizācija tiek nodota citiem īpašniekiem (tiešām maz ticams!)

In the extremely unlikely event that ownership of all or substantially all of the Foundation changes, or we go through a reorganization (such as a merger, consolidation, or acquisition), consistent with our legitimate interest, we will continue to keep your Personal Information confidential, except as provided in this Policy, and provide notice to you via the Wikimedia Sites and a notification on WikimediaAnnounce-L or similar mailing list at least thirty (30) calendar days before any Personal Information is transferred or becomes subject to a different privacy policy.

Lai aizsargātu jūs, sevi un citus

We, or particular users with certain administrative rights as described below, need to use and share your Personal Information if it is reasonably believed to be necessary to enforce or investigate potential violations of our Terms of Use, this Privacy Policy, or any Wikimedia Foundation or user community-based policies. We may also need to access and share Personal Information to investigate and defend ourselves against legal threats or actions.

Wikimedia Sites are collaborative, with users writing most of the policies and selecting from amongst themselves people to hold certain administrative rights. These rights may include access to limited amounts of otherwise nonpublic information about recent contributions and activity by other users. They use this access to help protect against vandalism and abuse, fight harassment of other users, and generally try to minimize disruptive behavior on the Wikimedia Sites. These various user-selected administrative groups have their own privacy and confidentiality guidelines, but all such groups are supposed to agree to follow our Access to nonpublic personal data policy. These user-selected administrative groups are accountable to other users through checks and balances: users are selected through a community-driven process and overseen by their peers through a logged history of their actions. However, the legal names of these users are not known to the Wikimedia Foundation.

Mēs ceram, ka tas nekad nepienāks, bet mēs varam atklāt jūsu personisko informāciju, ja mēs uzskatām, ka tas ir pamatoti nepieciešams, lai novērstu tiešu un nopietnu miesas bojājumu nodarīšanu personai vai tās nāvi, vai aizsargātu mūsu organizāciju, darbiniekus, darbuzņēmējus, lietotājus vai sabiedrību. Mēs varam arī atklāt jūsu personisko informāciju, ja mēs pamatoti uzskatām par nepieciešamu, lai noteiktu, novērstu vai citādi izvērtētu un risinātu iespējamu surogātpastu, ļaunprātīgu programmatūru, krāpšanu, ļaunprātīgu izmantošanu, nelikumīgas darbības, kā arī drošības vai tehniskas problēmas (Lai iegūtu papildinformāciju, skatiet piemēru sarakstu mūsu BUJ sadaļā).

Mūsu pakalpojumu sniedzējiem

Cik kā mēs censtos, mēs visu nevaram izdarīt. Tāpēc dažreiz mēs izmantojam trešo pušu pakalpojumu sniedzējus vai darbuzņēmējus, kas palīdz uzturēt vai uzlabot Wikimedia vietnes jums un citiem lietotājiem. Mēs šiem pakalpojumu sniedzējiem vai darbuzņēmējiem piešķiram piekļuvi jūsu personiskajai informācijai pēc nepieciešamības, lai tie veiktu viņu pakalpojumus vai izmantotu viņu rīkus un pakalpojumus. Mēs izvirzām prasības, piemēram, konfidencialitātes līgumus, lai palīdzētu nodrošināt, ka šie pakalpojumu sniedzēji apstrādā jūsu informāciju konsekventi un aizsargājot jūsu privātumu ne mazāk kā šīs politikas ietvaros (Iepazīstieties ar piemēru sarakstu mūsu BUJ sadaļā).

Ja jūs apmeklējat Wikimedia vietnes ar savu mobilo ierīci, mēs izmantojam jūsu IP adresi, lai pakalpojumu sniedzējiem sniegtu anonīmu vai apkopotu informāciju par izmantošanas apjomu noteiktos apgabalos.

Some of our service providers ask us to post links to their privacy policies; a list of these service providers and links to their policies can be found on this page.

Lai izprastu un eksperimentētu

Atklātā pirmkoda programmatūra, kas darbina Wikimedia vietnes, ir atkarīga no brīvprātīgo programmatūras izstrādātāju ieguldījuma, kuri velta laiku koda rakstīšanai un testēšanai, lai palīdzētu to uzlabot un attīstīt atbilstoši mūsu lietotāju vajadzībām. Lai atvieglotu viņu darbu, mēs dažiem izstrādātājiem piešķiram ierobežotu piekļuvi sistēmām, kurās ir jūsu personīgā informācija, taču tikai tiktāl, ciktāl tas ir pamatoti nepieciešams, lai viņi varētu tās attīstīt un sniegt ieguldījumu Wikimedia vietnēs.

Similarly, we share non-Personal Information or aggregated information with researchers, scholars, academics, and other interested third parties who wish to study the Wikimedia Sites. Sharing this Personal Information helps them understand usage, viewing, and demographics statistics and patterns. They then can share their findings with us and our users so that we can all better understand and improve the Wikimedia Sites.

When we give access to Personal Information to third-party developers or researchers, we put requirements, such as reasonable technical and contractual protections, in place to help ensure that these service providers treat your Personal Information consistently with the principles of this Policy and in accordance with our instructions. If these developers or researchers later publish their work or findings, we ask that they not disclose your Personal Information. Please note that, despite the obligations we impose on developers and researchers, we cannot guarantee that they will abide by our agreement, nor do we guarantee that we will regularly screen or audit their projects. (You can learn more about re-identification in our FAQ.)

Tāpēc, ka jūs to publiskojāt

Jebkura informācija, ko jūs publiski ievietojat Wikimedia vietnēs, ir tieši tāda — publiska. Piemēram, ja savā diskusiju lapā ievietojat savu pasta adresi, tā ir publiska un to neaizsargā šī politika. Un, ja labojat lapas, nereģistrējoties vai nepiesakoties savā kontā, jūsu IP adrese būs redzama publiski. Pirms atklājat personisku informāciju savā dalībnieka lapā vai citur, lūdzu, rūpīgi pārdomājiet vēlamo anonimitātes līmeni.

Aizsardzība

Kā mēs aizsargājam jūsu datus?

We strive to protect your Personal Information from unauthorized access, use, or disclosure. We use a variety of physical and technical measures, policies, and procedures (such as access control procedures, network firewalls, and physical security) designed to protect our systems and your Personal Information. Unfortunately, there is no such thing as completely secure data transmission or storage, so we cannot guarantee that our security will not be breached (by technical measures or through violation of our policies and procedures).

Mēs nekad nepieprasīsim jūsu paroli pa e-pastu (bet, ja esat pieprasījis paroles atiestatīšanu, nosūtīsim jums pagaidu paroli pa e-pastu). Ja kādreiz saņemat e-pastu, kurā tiek pieprasīta jūsu parole, lūdzu, paziņojiet mums, nosūtot to uz privacy@wikimedia.org, lai mēs varētu izpētīt e-pasta avotu.

Cik ilgi mēs glabājam jūsu datus?

Once we receive Personal Information from you, we keep it for the shortest possible time that is consistent with the maintenance, understanding, and improvement of the Wikimedia Sites, and our obligations under applicable law. In most instances, Personal Information is deleted, aggregated or de-identified after 90 days. Non-Personal Information may be retained indefinitely as appropriate. (Check out the list of examples in our FAQ.)

Please remember that when you make a contribution to any Wikimedia Site, the page history will show when your contribution was made, your username (if you are signed in), or your IP address (if you edit while not logged in). The transparency of the projects' contribution and revision histories is critical to their efficacy and trustworthiness. To learn more about our data retention practices, see our data retention guidelines.

Your rights

For information about how you may request removal of your Personal Information, or other rights you may have with respect to your Personal Information, see our FAQ. If you would like to request to access, update or restrict/object to the processing of Personal Information, or receive a copy of your Personal Information for purposes of transmitting it to another organization, you may Contact Us. We will respond to your request consistent with applicable law.

Please note also that you may be able to exercise some of these rights without our intervention. For example, if you are a registered user, you can access and update some Personal Information in your Preferences, as well as download your user account data. You may also manage what kinds of notifications you receive and how often you receive them by going to your Notifications Preferences.

Svarīga informācija

Wikimedia Foundation un citu lietotāju aizsardzībai, ja jūs nepiekrītat šai privātuma politikai, jūs nedrīkstat izmantot Wikimedia vietnes.

Kur atrodas Wikimedia Foundation un ko tas man nozīmē?

Wikimedia Foundation ir bezpeļņas organizācija, kas atrodas Sanfrancisko, Kalifornijā, ar serveriem un datu centriem, kas atrodas ASV. Ja jūs nolemjat izmantot Wikimedia vietnes, neatkarīgi no tā, vai atrodoties ASV vai ārpus tām, jūs saprotat, ka jūsu personiskā informācija tiks apkopota, pārsūtīta, glabāta, apstrādāta, atklāta un citādi izmantota ASV, kā aprakstīts šajā privātuma politikā. Jūs arī saprotat, ka jūsu informāciju no ASV mēs varam pārsūtīt uz citām valstīm, kurās saistībā ar pakalpojumu sniegšanu jums var būt atšķirīgi vai mazāk stingri datu aizsardzības likumi nekā jūsu valstī.

Mūsu reakcija uz neizsekošanas (Do Not Track) signāliem

We are strongly committed to protecting users' Personal Information. Under this Policy, we may share your information only under particular situations, which you can learn more about in the "When May We Share Your Information" section of this Privacy Policy. In particular, we do not share your Personal Information for marketing purposes.

Tā kā šādā veidā mēs aizsargājam visus lietotājus, mēs nemainām savu rīcību, reaģējot uz tīmekļa pārlūka signālu "neizsekot".

Lai iegūtu papildinformāciju par neizsekošanas signāliem un to, kā mēs ar tiem rīkojamies, lūdzu, apmeklējiet mūsu BUJ.

Izmaiņas šajā privātuma politikā

Tā kā laika gaitā lietas dabiski mainās un mēs vēlamies nodrošināt, lai mūsu privātuma politika precīzi atspoguļotu mūsu praksi un likumus, var būt nepieciešams laiku pa laikam mainīt šo privātuma politiku. Mēs paturam tiesības to darīt šādā veidā:

 • In the event of substantial changes, we will provide the proposed changes to our users in at least three (3) languages (selected at our discretion) for an open comment period lasting at least thirty (30) calendar days. Prior to the start of any comment period, we will provide notice of such changes and the opportunity to comment via the Wikimedia Sites, and via a notification on WikimediaAnnounce-L or a similar mailing list.
 • Nelielām izmaiņām, piemēram, gramatiskiem labojumiem, administratīvām vai juridiskām izmaiņām vai neprecīzu paziņojumu labojumiem mēs izmaiņas publicēsim apspriešanai un, ja iespējams, nodrošināsim vismaz trīs (3) kalendāro dienu iepriekšēju paziņojumu, izmantojot WikimediaAnnounce-L vai līdzīgu vēstkopu.

We ask that you please review the most up-to-date version of our Privacy Policy. Your continued use of the Wikimedia Sites after any effective date of a subsequent version of this Privacy Policy constitutes acceptance of this Privacy Policy on your part.

Sazināties ar mums

Ja jums ir jautājumi vai ierosinājumi par šo privātuma politiku vai informāciju, kas savākta saskaņā ar to, lūdzu, rakstiet mums pa e-pastu uz privacy@wikimedia.org vai sazinieties ar mums.

Bird & Bird GDPR Representative Ireland
29 Earlsfort Terrace
Dublin 2
D02 AY28
Ireland
Main point of contact: Vincent Rezzouk-Hammachi

If you are an individual located in the United Kingdom, and have questions about your personal data or would like to request to access, update, or delete it, you may contact our representative via email at UKrepresentative.Wikimedia@twobirds.com, or via mail at:

Bird & Bird GDPR Representative Services UK
12 New Fetter Lane
London
EC4A 1JP
United Kingdom
Main point of contact: Vincent Rezzouk-Hammachi

Our European Economic Area and United Kingdom Representative can only be contacted for queries in relation to data protection.

Atkarībā no jurisdikcijas jums var būt tiesības iesniegt sūdzību uzraudzības iestādei jūsu valstī vai reģionā.

Paldies!

Paldies, ka izlasījāt mūsu privātuma politiku. Mēs ceram, ka jums patīk izmantot Wikimedia vietnes un novērtējam jūsu līdzdalību pasaules lielākās bezmaksas zināšanu krātuves izveidē, uzturēšanā un pastāvīgā uzlabošanā.

Lūdzu, ņemiet vērā: ja privātuma politikas oriģinālajā versijā angļu valodā un tulkojumā ir nozīmes vai interpretācijas atšķirības, prioritāte ir versijai angļu valodā.


This version was approved by Amanda Keton on June 7, 2021, pursuant to the Delegation of policy-making authority by the Board, and went into effect on June 25, 2021. Previous versions can be found below:

Ar privātumu saistītas lapas