Wikimedia Foundation Privacy Policy

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
This page is a translated version of the page Policy:Privacy policy and the translation is 96% complete.
Wikimedia Foundation Privacy Policy
Bu, Gizlilik Politikasının bir özetidir. Tamamını okumak için sayfa çubuğunu aşağı kaydırın veya buraya tıklayın.
Sorumluluk reddi:Bu özet Gizlilik Politikasının bir parçası değildir ve yasal bir belge değildir. Bunu, sadece Gizlilik Politikamızın kullanıcı-dostu bir arayüzü olarak düşünün.

Özgür bilgi hareketine katılmak için kişisel bilgi vermek zorunda olmamanız gerektiğine inandığımızdan;

 • Herhangi bir Wikimedia Sitesini bir hesap oluşturmadan okuyabilir, düzenleyebilir veya kullanabilirsiniz.
 • Bir e-posta adresi ya da gerçek bir isim vermeden bir hesap açabilirsiniz.

Wikimedia Sitelerinin nasıl kullanıldıklarını anlamak böylece sizin için daha iyi hale getirmek istediğimizden, şu hallerde sizden bilgi toplarız:

Taahhüt ediyoruz ki:

Biliniz ki:

 • Bir Wikimedia Sitesine ekleyeceğiniz her içerik ve yapacağınız her değişiklik kamuya açık ve daimi olarak erişilebilir olacaktır.
 • Eğer bir Wikimedia Sitesine hesaba girmeden içerik ekler veya değişiklik yaparsanız, o içerik veya değişiklik o sırada kullanılan IP adresine atfedilerek kamuya açık daimi olarak erişilir olacaktır.
 • Gönüllü yazar ve katkı-sağlayıcı topluluğumuz kendi kurallarını kendi koyan bir organdır. Wikimdia Sitelerinin topluluk tarafından seçilen belli yöneticileri Wikimedia Sitelerini korumak ve politikaları uygulamak için, son eklemelere ilişkin kamuya açık olmayan bilgilere sınırlı erişimlerini mümkün kılan araçları kullanırlar.
 • Bu Gizlilik Politikası Wikimedia Vakfı tarafından işletilen tüm sitelere örneğin kendi gizlilik politikası olan (Wikimedia Shop gibi) veya üçüncü taraflar tarafından işletilen site veya hizmetler (Wikimedia Cloud Services üçüncü taraf yazılım projeleri gibi) uygulanMAZ .
 • Dünya genelindeki eğitim ve araştırmaya adanmışlığımızın bir parçası olarak zaman zaman kamuya açık ve genellikle veri kümeleri ve veri siteleri yoluyla toplanmış kişisel olmayan bilgileri genel halka açıklarız.
 • Wikimedia Vakfı ve diğer kullanıcıların korunması için, bu Gizlilik Sözleşmesi'ni kabul etmiyorsanız, Wikimedia Sitelerini kullanmayabilirsiniz.

Giriş

Hoş geldiniz!

Wikimedia hareketi basit ancak güçlü bir prensibi temel alır: El ele verilince herhangi birinin tek başına yapabileceği bir işten daha fazlası yapılabilir. Wikimedia sitelerini daha kullanışlı, güvenli ve yararlı yapmanın yollarını aradığımız için, kullanıcılarımız hakkında bilgi toplayıp paylaşmadan ve analiz etmeden topluca çalışamayız.

Biz bilgi toplamada ve birlikte çalışmada şeffaflığa inanıyoruz. Bu Gizlilik Politikası Vikipedi gibi Wikimedia Sitelerine ev sahipliği yapan, kar amacı gütmeyen Wikimedia Vakfı'nın sizden topladığı bilgileri nasıl kullandığını ya da paylaştığını anlatır. Herhangi bir Wikimedia sitesi kullanmanız durumunda bilgi toplama, aktarma, işleme, depolama, ifşa ve kullanmanın bu sözleşmede açıklandığı gibi olacağına rıza göstermeyi anlamanız önemlidir. Bu, sözleşmenin dikkatle okunmasının önemli olması demek.

Ücretsiz bilgi hareketine katılmak için kamuya açık olmayan Kişisel Bilgileri sağlamanız gerekmediğine inanıyoruz. Standart bir kayıtlı hesap ya da Wikimedia Sitelerine içerik ile katkıda bulunmak için gerçek adınız, adresiniz veya doğum tarihiniz gibi bilgileri vermeniz gerekmez.

Kişisel bilgilerinizi satmayız ya da kiralamayız, ayrıca onları size bir şey satmak için de kullanmayız. Onları Wikimedia sitelerini daha çekici ve ulaşılabilir bir hale getirmek, hangi fikirlerin çalıştığını görmek ve öğrenmeyi ve katkıda bulunmayı daha eğlenceli bir hale getirmek için kullanırız. Basitçe: Bu bilgileri Wikimedia sitelerini daha iyi bir hale getirmek için kullanırız.

Zaten Wikimedia sitelerinin var olmasını, büyüyüp gelişmesini sağlayanlar, sizler gibi insanlar yani özgür bilgi şampiyonları.

Tanımlar

Sadece avukatlar değil, herkes bilgilerinin neden toplandığını ve kullanıldığını kolayca anlayabilmeli; bu yüzden bu Politika'da biz daha resmi terimler yerine ortak dili kullanıyoruz. işte size belli anahtar terimleri anlamanıza yardımcı olmak için bir çeviri tablosu:


Söylediğimiz... Anlatmaya çalıştığımız:
"Vikimedya Vakfı" / "Vakıf" / "biz" / "bize" / "bizim" Wikimedia Foundation, Inc, Wikimedia Sitelerini işleten kâr amacı gütmeyen kuruluş.
"Wikimedia Siteleri" / "hizmetlerimiz" Vikipedi ve Wikimedia Commons gibi ana projelerimizle birlikte mobil uygulamalar, APIler, e-postalar ve bildirimler de dahil; ancak aşağıdaki "Bu Gizlilik Politikası Neleri Kapsar" bölümünde listelenen siteler ve hizmetler hariç olmak üzere Wikimedia web siteleri ve hizmetleri (dilden bağımsız olarak).
"siz" / "sizin" / "bana" Birey, grup veya kuruluş olmanıza bakılmaksızın ve Wikimedia Sitelerini veya hizmetlerimizi kendiniz için mi yoksa başkası adına mı kullandığınıza bakılmaksızın Siz.
"bu Politika" / "bu Gizlilik Politikası" "Wikimedia Vakfı Gizlilik Politikası" başlıklı bu belge.
"katkılar" Herhangi bir Wikimedia Sitesine eklediğiniz içerik veya yaptığınız değişiklikler.
"kişisel bilgi" Bize sağladığınız veya bizim sizden topladığımız, kişisel olarak sizi tanımadan kullanılabilecek bilgi. Daha açık bir ifadeyle aşağıdaki türde bilgilerin hepsini toplamamız şart değilse de aksi takdirde kamuya açık değilse ve sizi tanımada kullanılabilecekse en azından şunları "kişisel bilgi" kabul ediyoruz:
(a) gerçek adınız, adresiniz, telefon numaranız, e-posta adresiniz, şifreniz, resmi kimlik belgesi numaranız, IP adresiniz, user-agent bilgisi, kredi kartı numarası;
(b) (a) altbaşlığındaki maddelerden birisi ile ilişkilendirilmiş olmaı halinde doğum tarihi, cinsiyet, cinsel eğilim, ırk veya etnik köken, medeni veya ailevi durum, tıbbi şartlar ve engeller, siyasi görüş ve din gibi herhangi bir hassas veri ve
"üçüncü şahıs" / "üçüncü şahıslar" Wikimedia Vakfı tarafından kontrol edilmeyen, yönetimeyen veya işletilmeyen bireyler, varlıklar, web siteleri, hizmetler, ürünler ve uygulamalar. Bunun içinde Wikimedia hareketini tanıtmaya yardımcı olan Wikimedia chapters, thematic organizations ve kullanıcı grupları ile gönüllüler, çalışanlar, yöneticiler, memurlar, burs kazananlar, ve bu kuruluş veya grupların üstlenicileri gibi diğer Wiki:m:Special:MyLanguage/Grants:Start/Aboutmedia kullanıcıları ve bağımsız kuruluşlar da dahildir.


Bu Gizlilik Politikası Neleri Kapsar & Neleri Kapsamaz

Bu Gizlilik Politikası, sizin herhangi bir Wikimedia sitesi kullanmanız sonucu elimize geçen bilgileri topladığımız ve kullandığımız durumlar için geçerlidir. Bu sözleşme ayrıca ortaklarımızdan veya üçüncü taraflardan alınan bilgilere de uygulanmaktadır. Bu Gizlilik Politikası'nın kapsamını daha iyi anlamak için lütfen aşağıya bakınız.

Bu Politikanın Kapsamına Örnekler

Anlaşılabilirlik adına, bu Gizlilik Politikası, dil ne olursa olsun, şunları kapsar:

 • Üye profili, tartışma sayfaları ve duyurular sayfaları da dahil olmak üzere Vikipedi gibi bütün büyük sitelerimiz (Büyük Projeler Listesi adresinde bulunabilir)
 • Bloglarımız ve API'lerimiz (bu hizmetler için ayrı bir politikamız yoksa)
 • Resmî Wikimedia Vakfı mobil uygulamaları
 • E-postalar, SMS'ler ve size gönderdiğimiz ya da sizden gelen diğer bildirimler.

Buna karşılık, bu gizlilik politikası bilgi toplayabileceğimiz veya işleyebileceğimiz bazı durumları kapsamaz. Örneğin, bazı kullanımlar farklı gizlilik sözleşmelerinin (Wikimedia Shop gibi) ya da üçüncü şahıs tarafından işletilen siteler veya hizmetlerin (Wikimedia Cloud Services benzeri geliştirici uygulamaları gibi) kapsamında olabilir. Politikanın kapsamadığı durumlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıya bakınız.

Bu Gizlilik Politikası'nın kapsamı dışındakiler hakkında ek bilgi

Bu bölüm Gizlilik Politikasının bir parçasıdır ve hangi durumlarının Gizlilik Politikamızın kapsamı dışında kaldığını açıklamak içindir.

Kendi alternatif politikaları olan Wikimedia siteleri ve araçları
Bazı Wikimedia Vakfı web sitelerinin bu Gizlilik Politikasından farklı alternatif gizlilik politikaları veya hükümleri vardır. Bu web siteleri şunlardır:
Bu web siteleri ve onlar gibi olanlar ya kendi gizlilik politikalarına (eğer ayrı ise) ya da farklı hükümlerinin açıklamasına (eğer sitenin politikası bu Gizlilik Politikası'na bağlı ise) bağlantı verecektir.
Topluluk üyeleri
Wikimedia Siteleri küresel bir gönüllü topluluğu tarafından sürekli bakılan ve güncellenen imece gönül işleridir. Bunun sonucunda bazı gönüllerin bazı kamuya açık olmayan bilgiye erişim vardır ve bu bilginin kullanımı bu Gizlilik Politikası yönetiminde olmayabilir. Örnek olarak şunlar verilebilir:
 • İdari gönüllüler, CheckUsers veya Kahyalar gibi. Bu administratorler kamuya açık olmayan bilgiye eriştiklerinde diğer araca özgü politikaların yanı sıra Kamuya açık olmayan Bilgiye Erişim Politikası'na uymak zorundadır.
 • Araç geliştiriciler. Üçüncü taraf yazılım geliştiricilerin [[[:mw:Special:MyLanguage/Wikimedia Cloud Services|wmflabs.org]] wmflabs.org] gibi yeni araçlar ve siteler denemeleri ve geliştirmelerini destekliyoruz. Bu gönüllüler tarafından geliştirilmiş araçlardan birini kullandığınızda onlara bilgi aktarıyor olabilirsiniz. Bu gönüllüler kamuya açık olmayan bilgiye eriştiklerinde aracın üzerinde bulunduğu platformu idare eden şartlara uymak zorundadırlar.
 • Diğer kullanıcılar. Kullanıcıların birbirleri ile iletişimini sağlayan çeşitli araçlar sunarız. Mesajlar sistemlerimiz üzerinden geçerken bu Politika kapsamında olabilir fakat bu mesajları hangi kullanıcıların aldığı ve aldıktan sonra kullanıcıların onlarla ne yaptıkları bu Politika kapsamında değildir. Örnek olarak şunlar verilebilir:
  • Vakıfta bulundurulan e-posta listelerine eklemek;
  • online destek mesaj sistemimiz yoluyla gönüllülerimizden destek istemek (info[at]wikimedia.org'a gönderilen e-posta bu sisteme gider);
  • Wikimedia Siteleri yoluyla diğer kullanıcılara e-posta gönderimi (örneğin Bu özelliği e-posta ile paylaş özelliğini kullanarak) ve
  • IRC'de sohbet (örneğin #wikipedia kanalında)
Üçüncü taraflar
Bu Gizlilik Politikası sadece WMF'nin bilgi toplama ve idare etme yolunu kapsar. Wikimedia Sitelerini kullandığınızda bilgi alabilecek olan üçüncü taraflar arasında aşağıdakiler bulunur:
 • Diğer kurumlar tarafından işletilen web siteleri, Vikipedi'nin Kaynaklar bölümlerinden bağlantı verilen web siteleri veya Vikimedia topluluklarının veya diğer hareket kuruluşlarının işlettiği web siteleri. Wikimedia Sitelerinden birini kulalndıktan sonra web sitelerin iziyaret ederseniz bu kuruluşlar sizden bilgi alabilir. Her biri kendi gizlilik politikalarına tabidir.
 • Diğer kurum veya kişilerin sağladığı mobil uygulamalar. Bu kurum veya kişiler eğer o uygulamaları Wikimedia Sitelerine veya Wikimedia Site içeriğine erişim için kullanırsanız sizden bilgi alabilir. Her biri kendi gizlilik politikasına tabidir.

Wikimedia Sitelerine gönüllüler veya diğer üçüncü taraflar tarafından eklenen Üçüncü-taraf veri toplama araçları. Bazen gönüllüler bir script, gadget, izleme pikseli veya paylaş butonu gibi bir veri-toplama aracını bilgimiz dışında yerleştirebilir. Üçüncü tarafların böylesi bir araç sonucu aldıkları bilgiyi nasıl idare ettikleri bu politika kapsamında değildir. Eğer böylesi bir üçüncü-taraf aracı ile karşılaşırsanız ve bu Politikanın ihlal edildiğine kani olursanız, aracı kendiniz kalırabilrsiniz veya incelememiz için privacy[at]wikimedia.org'a bildirebilirsiniz.

Bilgi, CheckUser politikası gibi topluluk politikaları tarafından yönetilse de, ilgili topluluk bu Yönergedeki kurallara ve yükümlülüklere ekleme yapabilir. Buna karşılık, yeni istisnalar oluşturamaz ya da bu politikanın sunduğu korumayı başka yolla azaltamaz.

Bilgi Toplama & Kullanma

Sizden Aldığımız Bilginin Türleri & Nasıl Aldığımız

Halka Açık Katkılarınız

Kullanıcı veya tartışma sayfaları dâhil olmak üzere herhangi bir Wikimedia Sitesine katkıda bulunduğunuzda, sizin tarafınızdan eklenen, kaldırılan veya değiştirilen her içerik parçasının kalıcı, herkese açık bir kaydını oluşturursunuz. Sayfa geçmişi, katkınızın veya değiştirmenizin ne zaman yapıldığını, ayrıca kullanıcı adınız (oturum açtıysanız) veya IP adresinizi (oturum açmadıysanız) gösterecektir. Sizin için yeni özellikler veya verilerle ilgili ürünler oluşturmak veya Wikimedia Sitelerinin nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıda bu Gizlilik Politikasının "Sizden Aldığımız Bilgileri Nasıl Kullanıyoruz" bölümünü kullanabilirsiniz.

Kamuca Görülebilir Bilgi

Bu sözleşme aksini iddia etmedikçe, Wikimedia Sitelerinde aktif olarak paylaştığınız bilgi, Kişisel Bilgiler de dahil, halka açık bir şekilde görünür ve arama motorları tarafından bulunabilir. İnternetteki bir çok şey gibi, paylaştığınız bilgi de başkaları tarafından kopyalanabilir ve dağıtılabilir. Lütfen kalıcı olarak halka açık kalmasını istemediğiniz bilgileri paylaşmayın, mesela katkıarınızda gerçek adınızı ya da yerinizi belirtmeyin.

Tarafınızca yayınlanan kişiye has verilerin ya da tarafımızca yayınlanan toplanmış verilerin herkesçe; bir kullanıcının hangi ülkeden geldiği, siyasi görüşünün ne olduğu ve cinsiyeti gibi daha fazla bilgiyi analiz etmek ve çıkarsamak için kullanılabileceğini bilmeniz gerekir.

Hesap Bilgileri & Kayıt

Kullanıcı hesabı açmak mı istiyorsunuz? Çok iyi! Kullanıcı hesabı açmak istemiyor musunuz? Hiç sorun değil!

Wikimedia sitelerinde okuma ya da paylaşım yapmak için nadir durumlar haricinde üye olmak zorunda değilsiniz. Ancak, eğer üye olmadan katkıda bulunursanız, sizin yaptığınız paylaşımlar IP Adresi'niz ile beraber alenen gösterilecek.

Bir standart hesap oluşturmak istiyorsanız, çoğu durumda yalnızca bir kullanıcı adı ve parola isteriz. Ancak, bir e-posta adresi vermemeyi seçerseniz, şifrenizi kurtarmanıza yardımcı olamayız.

Kullanıcı Adları Hakkında Daha Fazla

Kullanıcı adınız herkese açık olacak, bu nedenle lütfen kullanıcı adınızda gerçek adınızı veya diğer Kişisel Bilgilerinizi ifşa etmemeye dikkat edin. Parolanız yalnızca hesabın size ait olduğunu doğrulamak için kullanılır. IP adresi bilgileriniz de otomatik olarak bize gönderilir ve biz bunu geçici olarak kaydederiz. Bu, Wikimedia kullanıcılarını ve proje içeriğini korumak içindir; kötüye kullanım durumunda, bir soruşturmanın parçası olarak IP adresleri kullanıcı adlarıyla ilişkilendirilebilir. Başka hiçbir Kişisel Bilgi gerekli değildir: isim yok, e-posta adresi yok, doğum tarihi yok ve kredi kartı bilgisi yok.

Oluşturulduktan sonra, kullanıcı hesapları tamamıyla silinemez. (ama profilinizdeki bilgilerinizi silebilirsiniz). Çünkü yaptığınız açık katkılar, yazarlarıyla (sizinle!) ilişkilendirilmelidir. Wikimedia toplulukları bazı durumlarda kullanıcılara projelerdeki hesaplarına ait isteğe bağlı bilgilerin kaldırılması hususunda yardımcı olabilir.

Kullanıcılarımızın demografisini daha iyi anlamak, yerelleştirmek ve nasıl daha iyi hizmet verebileceğimizi öğrenmek amacıyla size cinsiyet veya yaş gibi demografik bilgilerinizi sorabiliriz. İstenen bilginin özel mi genel (aleni) mi olduğunu belirteceğiz ki bize söz konusu bilgiyi verme konusunda bilinçli karar verebilesiniz. Bilgi sağlama her zaman tümüyle isteğe bağlıdır. Eğer istemiyorsanız, yapmak zorunda değilsiniz - işte bu kadar basit.

Konum Bilgisi

GPS & Diğer Yer Belirleme Teknolojileri

Eğer onay verirseniz GPS'i (ve yer belirlemede sıklıkla kullanılan diğer teknolojileri) size uygun içerik göstermek üzere kullanabiliriz. Bu teknolojilerin sağladığı bilgi bu Politika'ya uygun durumlar dışına gizli kalacaktır. Bu teknolojileri nasıl kullandığımıza dair FAQ sayfamızdaki örnekler listesini kontrol ederek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Metaveri

Kimi zaman cihazınızdan yer bilgisini otomatik olarak alıyoruz. Örneğin; Wikimedia Commons'a mobil uygulama ile bir fotoğraf yüklemek isterseniz fotoğrafın çekildiği yer ve zaman gibi metaveriyi otomatik olarak cihazınızdan alabiliriz. Lütfen biliniz ki yukarıda açıklanan GPS sinyalleri ile toplanan bilgiden farklı olarak mobil cihazınızdaki varsayılan ayar genelde Wikimedia Sitelerini yüklediğiniz fotoğraf veya videonuzun metaverisini içerir. Eğer yükleme yaptığınızda metaverinin bize gönderilmesini ve kamuya açık olmasını istemiyorsanız lütfen cihazınızın ayarlarını değiştirin.

IP Adresleri

Son olarak, herhangi bir Wikimedia Sitesini ziyaretinizde internete erişim için kullandığınız cihazın (veya proxy sunucunuzun) IP adresini otomatik olarak alırız.

Wikimedia Sitelerini Kullanmanızla İlgili Bilgiler

Wikimedia sitelerini nasıl kullandığınızı öğrenerek onları daha iyi yapmak istiyoruz. Örnek olarak bu siteyi ne sıklıkla ziyaret ettiğiniz, nelerden hoşlandığınız, neleri yardımcı bulduğunuz, nasıl bağlandığınız ve size bir özelliği farklı bir şekilde anlatmamız durumunda onu kullanıp kulllanmayacağınız. Ayrıca topluluğumuzun değerlerini de bu politikayla yansıtmak istiyoruz. Wikimedia sitelerini kullanmakla ilgili bilgilerinizi, bu politikada belirtilenler dışında, gizli tutuyoruz.

Otomatik Olarak Aldığımız Bilgi

Tarayıcıların çalışma şekli nedeniyle, Wikimedia Sitelerini ziyaret ettiğinizde bazı bilgileri otomatik olarak alırız. Bu, Wikimedia Sitelerinden gelen bilgilere, üçüncü taraf sitelerdeki çevrimiçi bir araç kullandığınızda da dâhildir. Bu bilgiler, kullandığınız cihazın türünü (muhtemelen mobil uygulamalarımızın bazı beta sürümleri için benzersiz cihaz kimlik numaraları dâhil), tarayıcı türünüzü ve sürümünü, tarayıcınızın dil tercihini ve türünü içerir. Ayrıca bu bilgiler cihazınızın işletim sistemi sürümü, bazı durumlarda internet servis sağlayıcınızın veya mobil operatörünüzün adı, sizi Wikimedia Sitelerine yönlendiren web sitesi, hangi sayfaları talep ettiğiniz ve ziyaret ettiğiniz tarih ile Wikimedia Sitelerine yaptığınız her talebin zamanı bilgilerini de içerebilir.

Basitçe, bu bilgileri Wikimedia sitelerindeki deneyiminizi zenginleştirmek için kullanırız. Bu bilgilerin kullanıldığı yerlere örnek olarak site yönetimi, güvenlik artırımı ve vandalizmle mücadele ; mobil uygulama optimizasyonu, içerik kişiselleştirme, dil tercihleri belirleme, yeni özellik test etme ve performans arttırımı; kullanıcıların Wikimedia ile iletişimini anlama, çeşitli özelliklerin nasıl kullanıldığını araştırıp çalışma, Wikimedia kullanıcılarının demografisine dair bilgi edinme ve trend analizi verilebilir.

Topladığımız Bilgi

Çeşitli yaygın olarak kullanılan teknolojilerle bazı bilgi türlerini aktif olarak topluyoruz. Bunlar genellikle takip pikselleri, JavaScript ve çerezler ile yerel depolama gibi çeşitli "yerel olarak depolanan veri" teknolojilerini içerir. Bu tür teknolojiler, Wikimedia Sitelerinden bilgi yükleyen üçüncü taraf sitesindeki çevrimiçi araçlarda da kullanılabilir. Bu teknolojilerin bazılarının çok iyi itibara sahip olmadığının ve yetkin olmayan amaçlar için kullanılabileceğinin farkındayız. Bu nedenle, bu yöntemleri neden kullandığımız ve bunlarla topladığımız bilgi türleri konusunda olabildiğince açık olmak istiyoruz.

Kullandığımız teknolojiye bağlı olarak, yerel olarak depolanan veriler metin, Kişisel Bilgiler (IP adresiniz gibi) ve Wikimedia Sitelerini kullanımınızla ilgili bilgileri (kullanıcı adınız veya ziyaret saatiniz gibi) içerebilir. Daha fazla bilgi için aşağıya bakın.

Bu bilgiyi Wikimedia Sitelerindeki deneyiminizi daha güvenli hale getirmek ve iyileştirmek, kullanıcı tercihlerini ve Wikimedia Siteleri ile etkileşimlerini daha iyi anlayabilmek ve hizmetlerimizi genel olarak geliştirmek için kullanırız. İzninizi almadığımız sürece asla üçüncü-taraf çerezleri kullanmayacağız. Eğer sizden izinsiz bir üçüncü taraf veri toplama aracına rastlayacak olursanız (başka bir kullanıcı veya yönetici tarafından yanlışlıkla yerleştirilmiş olabilir) lütfen bize privacy@wikimedia.org'dan bildirin.

Yerel Olarak Depolanan Veriler Hakkında Daha Fazla

Yerel olarak depolanmış veri, JavaScript ve takip pikselleri bize şunları yapmamızda yardım eder:

 • Size kişiselleştirilebilir bir deneyim sunmak; örneğin dil tercihinizi bilmede çerezleri kullanma, istediğiniz özelleştirilmiş görünüm ve hissi size sağlayabilmemiz ve size kendi çevrenizdeki ilginç Wikimedia konuları ve etkinliklerini bildirmek için kullanıcı tercihlerinizi hatırlama.
 • Size daha uygun içeri daha hızlı sunma. Örneğin, en son okuduğunuz maddeleri depolama için doğrudan cihazınızdaki yerel depoyu kullanıyoruz ki söz konusu veriye daha çabuk erişilebilsin. Keza, arama yapılan konuları öğrenmek için çerezleri kullanıyoruz ki size gösterdiğimiz arama sonuçlarını opitmize edebilelim.
 • Wikimedia Sitelerini nasıl kullandığınız anlama böylece neyin işe yaradığını ve neyin kullanışlı olduğunu bilebilme. Örneğin izleme listenizde takip ettiğiniz maddelerin listesini öğrenmek için çerezleri kullanabiliriz ve bu sayede ilgi duyabileceğiniz benzer maddeleri size önerebiliriz.
 • Farklı cihazlarda Wikimedia Sitelerini nasıl kullandığınızı anlama; böylelikle farklı Wikimedia Sitelerini sizin daha etkin ve verimli hale getirme.
 • Wikimedia Sitelerini daha kullanışlı hale getirme; örneğin hesap açtığınızda oturumunuzu sürdürme veya hesap açma alanında kullanıcı adınızı hatırlama.

Daha da fazla şey öğrenmek ister misiniz? Kullandığımız belli çerezlerin bazıları, ne zaman sonlandıkları ve onları ne için kullandığımız hakkında FAQ sayfamızda daha fazla şey okuyabilirsiniz.

Toplanan bu verinin kullanıcı deneyiminizi geliştirmeye yaradığına inanıyoruz ama yerelde depolanmış verinin bir kısmını veya tamamaını tarayıcınıza bağlı olarak tarayıcı ayarlarınız yoluyla kaldırabilirsiniz veya hizmet dışı bırakabilirsiniz. Seçenekleriniz hakkında daha fazla bilgiyi FAQ sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Yerelde depolanmış veri sitelerimizi kullanmak için şart değilse de yerelde depolanmış veriyi hizmet dışı bırakmanız halinde bazı özellikler düzgün çalışmayacaktır.

Sizin hakkınızda veri toplama araçları yoluyla toplanmış bilgiler hakkında yukarıda verilen örnekler bu Politikaya göre gizli olsa da lütfen kullanıcı adınızla yapılan bazı eylemler hakkında bilginin diğer kullanıcıların eylemleriyle birlikte genel loglar yoluyla genele açık olduğuna dikkat ediniz. Örneğin, bir genel log hesabınızın bir Wikimedia Sitesinde oluşturulduğu tarih ile birlikte diğer hesapların oluşturulduğu tarihleri içerebilir.

Sizden Gelen Bilgileri Nasıl Kullanıyoruz

Genel

Biz ve servis sağlayıcılarımız, bilgilerinizi hayırhah görevimizi yerine getirmenin kanuni yolu için kullanırız. Buna şunlar da dahildir:

Wikimedia Sitelerini işletmek, katkılarınızı paylaşmak ve Hizmetlerimizi yönetmek.
 • Bilgi birikiminizi dünyayla paylaşmanıza yardım etmek ve Hizmetlerimize yeni özellikler eklemek.
 • Hesabınıza ulaşımı düzenlemek ve size ilgili hizmeti sağlamak.
 • Politikalarımızdaki değişiklikler gibi, idarî bilgileri size göndermek.
 • Tercih etmişseniz, başka bir kişiye mesaj göndermenize müsaade etmek. Kullanıcılar arasındaki direkt iletişimler, ("Kullanıcıya e-posta gönder" özelliğiyle gönderilen mesajlar gibi) bu tür iletişimlerin kamuya açık olmadığı ve Wikimedia Vakfı sistemleri yoluyla veya bu yolla taşınan olduğu ölçüde, bu politikada öngörülmesi haricinde tarafımızca gizli tutulur.

Sizinle ilişkimizi yönetmek adına bu aktiviteleri gerçekleştirmekteyiz, çünkü meşru bir ilgimiz ve/ve ya yasal sorumluluklarımızla uyum sağlamak durumundayız.

Kişiselleştirilmiş Hizmetleri Sağlamak
 • Size özel içeriği, bildirimleri ve ayarlar ile Wikimedia Sitelerindeki deneyiminizi büyütmeyi sağlamak.

Hizmetleri bazı durumlarda veya meşru menfaatimize uygun olarak sizin izninizle özelleştireceğiz.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz öğeler hakkında haber güncellemeleri ve iletişimler içeren e-postalar göndermek.
 • Wikimedia Vakfında, Wikimedia sitelerinde ya da Wikimedia hareketinde yaşananlarla ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlamak.
 • Takip etmeye karar verdiğiniz bir maddede değişiklik olduğunda sizi uyarmak.

Bu tür e-postaları geçerli yasalar aksine izin vermedikçe, yalnızca sizin izninizle göndereceğiz. Size üçüncü taraf ürün veya hizmetlerin reklamını yapmak için e-posta adresinizi satmıyoruz, kiralamıyoruz ya da kullanmıyoruz. Ne tür bildirimler alacağınızı ve ne sıklıkla alacağınızı Bildirim Tercihleri ​​ve Kullanıcı profilinize giderek yönetebilirsiniz. SSS bölümünde e-posta ve bildirimler ile tercihlerinizi nasıl değiştireceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İsteğe bağlı anketler göndermek ve geri dönüş istemek.

Size düşüncelerinizi paylaşma fırsatı verdiğimizde, yanıtlarınızı nasıl kullanmayı planladığımızı ve sağladığınız Kişisel Bilgileri her zaman size söyleyeceğiz.

Anketlerimize ve geri bildirim taleplerimize verdiğiniz yanıtlar her zaman isteğe bağlıdır. Yürürlükteki yasalar aksine izin vermedikçe, bu tür talepleri size yalnızca izninizle e-posta ile göndereceğiz. Ne tür bildirimler alacağınızı ve ne sıklıkla alacağınızı Bildirim Tercihleri ​​ve Kullanıcı profilinize giderek yönetebilirsiniz. SSS bölümünde e-posta ve bildirimler ile tercihlerinizi nasıl değiştireceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Wikimedia Sitelerini geliştirmek ve kullanıcı deneyiminizi daha güvenli ve daha iyi hâle getirmek.
 • Sizin için yeni özellikler veya verilerle ilgili ürünler oluşturmak veya Wikimedia Sitelerinin nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için başkalarının kamuya açık katkılarıyla toplu olarak ya da bireysel olarak kamuya açık bıraktığınız katkılarınızı kullanmak.
 • İstenmeyen e-posta, kimlik hırsızlığı, kötü amaçlı yazılım ve diğer kötüye kullanım türleri ile mücadele etmek.
 • Mobil ve diğer uygulamaları optimize etmek.
 • Neyin işe yaradığını görmek için özellikleri test etmek, kullanıcıların Wikimedia Siteleriyle nasıl etkileşime girdiğini anlamak, çeşitli özelliklerin kullanımını izlemek ve incelemek, farklı Wikimedia Sitelerinin demografisi hakkında bilgi edinmek ve eğilimleri analiz etmek.

Meşru menfaatimizi ilerletmek ve/veya yasal yükümlülüklerimize uymak için bu faaliyetlerde bulunuruz.

Diğer

Konum bilgisi

GPS & Diğer Yer Belirleme Teknolojileri

Yukarıda belirtildiği gibi, size daha alakalı içerik göstermek için yaygın olarak kullanılan konum teknolojilerini kullanabiliriz. Örneğin, mobil uygulamalarımız, bulunduğunuz yere yakın ilgi çekici noktalar hakkında Wikimedia sitelerindeki makaleleri belirleyebilir. Bir hatırlatma olarak, örneğin mobil cihazınızdaki yerel işletim sistemi işlevleri aracılığıyla bu konum teknolojilerine erişimimize istediğiniz zaman izin verebilir ve/veya devre dışı bırakabilirsiniz ve Wikimedia Sitelerini kullanmaya devam edebilirsiniz.

Metaveri

Yukarıda belirtildiği gibi, cihazınızdan otomatik olarak konum verilerinizi alabiliriz. Örneğin, Wikimedia Commons mobil uygulamasını kullanarak bir fotoğraf yüklerseniz, mobil cihazınızdaki varsayılan ayarın genellikle fotoğrafınızla ilişkili meta verilerin yüklemeye eklenmesiyle sonuçlandığını lütfen unutmayın. Bir hatırlatma olarak, bize meta verilerin gönderilmesini ve yüklemeniz sırasında herkese açık olmasını istemiyorsanız, lütfen cihazınızdaki ayarlarınızı değiştirin.

IP Adresleri

Herhangi bir Wikimedia Sitesini ziyaret ettiğinizde, coğrafi konumunuzu belirlemede de kullanılabilen, İnternet erişimi için kullandığınız cihazının (ya da proxy sunucusunun) IP adresini otomatik olarak almış oluyoruz. IP adreslerini, Politikada belirtildiği durumların haricinde gizli tutmaktayız. Eğer Wikimedia Sitelerini mobil cihazınızla ziyaret ediyorsanız, belirli bölgelerdeki kullanım sıklığı ile ilişkili olarak servis sağlayıcılarına anonim ya da kümelenmiş bilgi sağlamak için IP adresinizi kullanabiliriz.

Bu konum bilgisini Wikimedia Sitelerindeki deneyiminizi daha güvenli ve iyi hâle getirmek, kullanıcı tercihlerini ve Wikimedia Sitelerindeki etkileşimlerini daha iyi anlamayı sağlamak ve genel olarak hizmetlerimizi geliştirmek için kullanıyoruz. Mesela, bu bilgiyi daha iyi bir güvenlik sağlamak, mobil uygulamaları optimize etmek ve Wikimedia toplulukları nasıl genişletilebileceğini ve daha iyi desteklenebileceğini öğrenmek için kullanıyoruz. Ayrıca bu Politikanın "Yasal Nedenlerle" ve "Sizi, Kendimizi ve Başkalarını korumak maksadıyla" başlıklı kısımlarında açıklandığı gibi, Kişisel Bilgileri de kullanmaktayız.

Paylaşım

Ne Zaman Bilginizi Paylaşabiliriz?

İzin Vermeniz Hâlinde

Kabul ederseniz, Kişisel Bilgilerinizi belirli bir amaç için paylaşırız. Örneğin, bir burs alırsanız ve Kişisel Bilgilerinizi yerel bir bölümle paylaşmak için izin istersek. SSS sayfamızdaki örnekler listesinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Yasal Nedenlerle

Geçerli ve yasal yaptırımı olan celp, mahkeme emri, yasa veya yönetmelik ya da başka adli veya idari emir nedeniyle gerekli olduğuna makul olarak inanmanız halinde Kişisel Bilgilerinize erişecek, onu koruyacak, kullanacak veya açıklayacağız. Bununla birlikte bir kullanıcının bilgisinin açıklanmasına dair böylesi bir talebin hukuken geçersiz veya hukuk sistemini istismar edici olduğunu ve etkilenen kullanıcının bilgisinin açıklanmasına kendisinin karşı çıkmaya istekli olmadığını düşünmemiz halinde, bu konuda elimizden geldiği kadar mücadele edeceğiz. Eğer mümkünse sizi, Kişisel Bilginizi bir yasal talep üzerine açıklamadan önce e-posta yoluyla en az 10 takvim günü öncesinden uyarmaya kararlıyız. Ne var ki, ancak eğer sizinle iletişime geçmemiz hukuken kısıtlanmadıysa; bu isteğin açıklanması ile ortaya çıkan veya artan hayati veya bedensel bütünlüğe yönelik bir tehdit olmadığı sürece ve bize bir e-posta adresi vermişseniz size bildirim sağlayabiliriz.

Bu Gizlilik Politikasındaki hiçbir şey, üçüncü bir tarafın (ister hukuki, ister cezai veya isterse resmî olsun) Kişisel Bilgilerinizi ifşa etme talebine karşı herhangi bir yasal itirazınızı veya savunmanızı sınırlamayı amaçlamaz. Sizinle ilgili böyle bir talepte bulunulursa, derhal bir hukuk danışmanından tavsiye almanızı öneririz.

Daha fazla bilgi için Celp SSS sayfasına bakınız.

Kuruluşun El Değiştirmesi Halinde (Gerçekten Çok Düşük ihtimal)

Son derece düşük bir ihtimalle, Vakfın tamamının veya büyük ölçüdeki kısmının sahipliğinin değişmesi ya da meşru menfaatimize uygun olarak yeniden yapılanma (birleşme, konsolidasyon veya satın alma gibi) gerçekleştirmemiz durumunda, Kişisel Bilgilerinizi gizli tutmaya devam edeceğiz. Herhangi bir Kişisel Bilgi aktarımında veya farklı bir gizlilik politikasına tâbi olmanız gerektiğinde, bu Politikada size sağlananlar dışında Kişisel Bilgilerinizi gizli tutmaya devam edeceğiz ve size Wikimedia Siteleri aracılığıyla bildirimde bulunacağız. Bunu en az otuz (30) takvim günü önce WikimediaAnnounce-L ile veya benzeri bir posta listesi üzerinden yapacağız.

Sizi, Kendimizi ve Başkalarını korumak maksadıyla

Biz veya aşağıda açıklanan idari haklara sahip belirli kullanıcılar, Kullanım Şartlarımız, Politikalarımız veya herhangi bir Wikimedia Vakfı ya da kullanıcı topluluğu temelli politikalar bu Gizlilik Politikasının olası ihlallerini uygulamak veya araştırmak için makul bir şekilde gerekli olduğuna inanılıyorsa, Kişisel Bilgilerinizi kullanır ve paylaşır. Ayrıca, yasal tehditlere veya eylemlere karşı kendimizi araştırmak ve savunmak için Kişisel Bilgilere erişmemiz ya da bunları paylaşmamız gerekebilir.

Wikimedia Siteleri, politikaların çoğunu yazan ve kendi aralarından belirli yönetici haklarına sahip olacak kişileri seçen kullanıcılarla iş birliğine dayalıdır. Bu haklar, diğer kullanıcılar tarafından yapılan son katkılar ve faaliyetler hakkında, aksi takdirde kamuya açık olmayan sınırlı miktarda bilgiye erişimi içerebilir. Bu haklara sahip olanlar, söz konusu erişimi, vandalizm ve kötüye kullanıma karşı korunmaya yardımcı olmak, diğer kullanıcıların taciziyle mücadele etmek ve genellikle Wikimedia Sitelerinde yıkıcı davranışları en aza indirmeye çalışmak için kullanırlar. Kullanıcı tarafından seçilen bu çeşitli yönetim gruplarının kendi gizlilik yönergeleri vardır. Ancak bu tür tüm grupların Kamuya Açık Olmayan Bilgilere Erişim Politikamıza uymayı kabul etmesi gerekir. Kullanıcı tarafından seçilen bu yönetim grupları, kontroller ve dengeler aracılığıyla diğer kullanıcılara karşı sorumludur: kullanıcılar, topluluk tarafından yönlendirilen bir süreç aracılığıyla seçilir ve eylemleri günlüğe kaydedilen bir geçmiş aracılığıyla eşdeğer yetkililer tarafından denetlenir. Ancak, bu kullanıcıların yasal adları Wikimedia Vakfı tarafından bilinmemektedir.

Umuyoruz bu hiç bir zaman olmaz ama eğer bir kişinin ciddi bedensel incinmesi veya ölümünü hemen önlemek veya kuruluşumuzu, çalışanları, üstleniciler, kullanıcıları ya da halkı korumak için şart olduğunu makul olarak düşünmemiz halinde Kişisel Bilginizi açıklayabiliriz. Ayrıca olası spam, malware, dolandırıcılık, istismar, yasal olmayan eylemi güvenlik veya teknik meseleleri tespit etmek, önlemek veya başka başka şekilde değerlendirmek ve çözmek için gerekli olduğunu makul olarak düşünmemiz halinde Kişisel Bilginizi açıklayabiliriz. Daha fazla bilgi için FAQ sayfamıza bakınız.

Servis Sağlayıcılarımıza

Siz ve diğer kullanıcıların Wikimedia Sitelerini çalıştırmaya veya iyileştirmeye yardımcı olması için üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları ya da yüklenicileri kullanıyoruz. Kişisel Bilgilerinizi, hizmetlerini bizim için yerine getirmelerinde veya araçlarını ya da hizmetlerini kullanmaları için gerektiğinde bu sağlayıcılara veya yüklenicilerine sağlayabiliriz. Bu hizmet sağlayıcıların Kişisel Bilgilerinizi bu Politikanın ilkeleriyle tutarlı bir şekilde ve gizliliğinizi koruyarak kullanmasını sağlamaya yardımcı olmak için gizlilik sözleşmeleri gibi gereksinimler koyuyoruz. Daha fazla bilgi için lütfen SSS sayfamıza bakın.

Wikimedia Sitelerini mobil cihazınızla ziyaret ettiğinizde, IP adresinizi belirli bölgelerdeki kullanım sıklığı ile ilgili servis sağlayıcılarına anonim ya da kümelenmiş bilgileri sağlamak amacıyla kullanıyoruz.

Hizmet sağlayıcılarımızdan bazıları, gizlilik politikalarına bağlantılar göndermemizi ister; bu hizmet sağlayıcıların bir listesi ve politikalarına bağlantılar bu sayfada bulunabilir.

Anlamak ve Deneyimlemek

Wikimedia Sitelerini güçlendiren açık-kaynak yazılım, onu geliştirmek ve değiştirmek üzere kod yazmak ve test etmek için zaman harcayan gönüllü yazılım geliştiricilerin katkılarına bağlıdır. İşlerini kolaylaştırmak için bazı yazılımcılara Kişisel Bilgilerinizi içeren sistemlere sınırlı erişim verebiliriz, fakat yalnızca eğer Wikimedia Sitelerine katkıları ve onları geliştirme için makul olarak şart olduğu takdirde.

Benzer şekilde, Kişisel olmayan Bilgileri veya diğer toplu bilgileri Wikimedia Sitelerini incelemek isteyen araştırmacılar, akademisyenler ve diğer ilgili üçüncü taraflarla paylaşırız. Bu Kişisel Bilgileri paylaşmamız; sitelerin kullanımı, görüntülenmesi ve demografik istatistikler ile kalıplarının anlaşılmasını yardımcı olur. Ardından Wikimedia Sitelerini daha iyi anlayabilmemiz ve geliştirebilmemiz için bu bulgular bizimle ya da kullanıcılarımızla paylaşılabilir.

Kişisel Bilgilere üçüncü taraf geliştiricilere veya araştırmacılara erişim izni verdiğimizde, bu hizmet sağlayıcıların Kişisel Bilgilerinizi bu Politikanın ilkelerine uygun ve tutarlı bir şekilde kullanmasını sağlamaya yardımcı olmak için makul teknik ve sözleşmeye dayalı korumalar gibi talimatlarımız ile gereklilikler koyarız. Bu geliştiriciler veya araştırmacılar daha sonra çalışmalarını veya bulgularını yayınlarlarsa, Kişisel Bilgilerinizi açıklamamalarını rica ederiz. Geliştiricilere ve araştırmacılara yüklediğimiz yükümlülüklere rağmen, onların anlaşmamıza uyacaklarını veya projelerini düzenli olarak gözden geçireceğimizi ya da onların projelerini denetleyeceğimizi garanti edemeyiz. (Yeniden tanımlama hakkında daha fazla bilgiyi SSS sayfamızda bulabilirsiniz.)

Kendiniz Kamuya Açıkladığınız İçin

Wikimedia Sitelerinde herkese açık olarak yayınladığınız herhangi bir bilgi tam da budur – yani herkese açıktır. Örneğin, posta adresinizi tartışma sayfanıza koyarsanız, bu bilgi herkese açıktır ve bu Politika tarafından özel olarak korunmaz. Ayrıca kayıt olmadan ya da hesabınıza giriş yapmadan düzenleme yaparsanız, IP adresiniz herkese açık olarak görülecektir. Kişisel Bilgileri kullanıcı sayfanızda veya başka bir yerde ifşa etmeden önce lütfen istediğiniz gizlilik düzeyi hakkında dikkatlice düşünün.

Koruma

Kişisel Bilgilerinizi nasıl koruyoruz?

Kişisel Bilgilerinizi yetkisiz erişime, kullanıma veya ifşaya karşı korumaya çalışıyoruz. Sistemlerimizi ve Kişisel Bilgilerinizi korumak için tasarlanmış çeşitli fiziksel ve teknik önlemler, politikalar ve prosedürler (erişim kontrol prosedürleri, ağ güvenlik duvarları ve fiziksel güvenlik gibi) kullanıyoruz. Ne yazık ki, tamamen güvenli veri aktarımı veya depolaması diye bir şey yoktur, bu nedenle güvenliğimizin (teknik önlemler veya politika ve prosedürlerimizin ihlali yoluyla) ihlal edilmeyeceğini garanti edemeyiz.

Şifrenizi asla e-posta ile sormayacağız (ancak şifre sıfırlama talebinde bulunduysanız size e-posta yoluyla geçici bir şifre gönderebiliriz). Şifrenizi isteyen bir e-posta alırsanız, lütfen bunu privacy@wikimedia.org adresine göndererek bize bildirin, böylece e-postanın kaynağını araştırabiliriz.

Verinizi Ne Kadar Süreyle Saklıyoruz?

Sizden Kişisel Bilgiler aldığımızda, bunları Wikimedia Sitelerinin bakımı, anlaşılması ve geliştirilmesi ile yürürlükteki yasalar kapsamındaki yükümlülüklerimizle tutarlı olan mümkün olan en kısa süre boyunca saklarız. Çoğu durumda, Kişisel Bilgiler 90 gün sonra silinir, toplanır veya kimlikten arındırılır. Kişisel Olmayan Bilgiler uygun olduğu şekilde süresiz olarak saklanabilir. (SSS sayfamızdaki örnekler listesine göz atın.)

Lütfen herhangi bir Wikimedia Sitesine katkıda bulunduğunuzda, sayfa geçmişinden katkınızın ne zaman yaptığınızın, kullanıcı adınızın (oturum açmışsanız) veya IP adresinizin (giriş yapmamışken düzenlerseniz) gösterileceğini unutmayın. Projelerin katkı ve sürüm geçmişlerinin şeffaflığı, onların etkinliği ile güvenilirliği için kritik öneme sahiptir. Veri saklama uygulamalarımız hakkında daha fazla bilgi edinmek için veri saklama yönergelerimize bakın.

Haklarınız

Kişisel Bilgilerinizin veya Kişisel Bilgilerinizle ilgili sahip olabileceğiniz diğer haklarınızın kaldırılmasını nasıl talep edebileceğiniz hakkında bilgi için SSS sayfamıza bakın. Kişisel Bilgilere erişmeyi, güncellemeyi veya işlenmesini kısıtlamak/itiraz etmek ya da Kişisel Bilgilerinizin bir kopyasını başka bir kuruluşa iletmek amacıyla almak isterseniz, Bize Ulaşın sayfasından bunu yapabilirsiniz. Geçerli yasalara uygun olarak talebinize yanıt vereceğiz.

Lütfen, bu haklardan bazılarını bizim müdahalemiz olmadan da kullanabileceğinizi unutmayın. Örneğin, kayıtlı bir kullanıcıysanız, Tercihlerinizden bazı Kişisel Bilgilerinize erişebilir ve bunları güncelleyebilir, ayrıca kullanıcı hesabı verilerinizi indirebilirsiniz. Ayrıca, Bildirim Tercihlerinize giderek ne tür bildirimler alacağınızı ve bunları ne sıklıkta alacağınızı yönetebilirsiniz.

Önemli bilgi

Wikimedia Vakfı'nın ve diğer kullanıcıların korunması için eğer bu Gizlilik Politikası'na katılmıyorsanız Wikimedia Siteleri'ni kullanamazsınız.

Vakıf Nerede & Bunun Benim için Anlamı Ne?

Wikimedia Vakfı; San Fransisko, Kaliforniya'da kurulmuş, ABD'de sunucuları ve veri merkezleri bulunan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Wikimedia Sitelerini kullanmaya karar verdiğinizde, ABD'nin içinden olsun/olmasın, Kişisel Bilgilerinizin bu Gizlilik Politikasında açıklandığı gibi toplanacağını, taşınacağını, depolanacağını, işleneceğini, açıklanacağını ve ayrıca ABD'de kullanılacağını kabul etmiş olursunuz. Ayrıca bilgilerinizin ABD'den, size hizmet sağlamakla bağlantılı olarak, sizin ülkenizdekinden farklı ya da daha az sıkı veri koruma kanunlarını haiz diğer ülkelere taşınabileceğini de kabul etmiş olursunuz.

DNT (İzlenmek İstemiyorum) Sinyallerine Yanıtımız

Kullanıcıların Kişisel Bilgilerini korumaya büyük önem veriyoruz. Bu Politika kapsamında, bilgilerinizi yalnızca belirli durumlarda paylaşabiliriz; bu durum hakkında daha fazla bilgiyi bu Gizlilik Politikasının "Bilgilerinizi Ne Zaman Paylaşabiliriz" bölümünde bulabilirsiniz. Özellikle Kişisel Bilgilerinizi pazarlama amaçlarıyla paylaşmayız.

Tüm kullanıcıları bu Gizlilik Politikasına uygun olarak koruduğumuz için, bir web tarayıcısının "takip" sinyaline yanıt olarak davranışlarımızı değiştirmeyiz. İzlenmek İstemiyorum (DNT) sinyalleri ve bu konuyu nasıl hallettiğimize dair daha fazla için lütfen FAQ sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu Gizlilik Politikasındaki Değişiklikler

Zaman içinde doğal olarak değişimler yaşandığından ve Gizlilik Politikamızın uygulamalarımızı ve yasayı tam olarak yansıtmasını istediğimizden, bu Gizlilik Politikası'nı zaman zaman değiştirmek gerekebilir. Bunu yapma hakkımızı aşağıdaki şekilde olmak kaydıyla saklı tutuyoruz:

 • Önemli değişiklikler olması durumunda, önerilen değişiklikleri en az otuz (30) takvim günü süren herkese açık bir yorum belirtilmesini, en az üç (3) dilde (kendi takdirimize bağlı olarak seçilen) kullanıcılarımıza sağlayacağız. Herhangi bir yorum döneminin başlangıcından önce, bu tür değişiklikler hakkında bildirimde bulunacağız ve Wikimedia Siteleri aracılığıyla, WikimediaAnnounce-L veya benzer bir posta listesi aracılığıyla bir bildirim göndererek, yorum yapma fırsatı sağlayacağız.
 • Dil bilgisi düzeltmeleri, idari veya yasal değişiklikler veya yanlış ifadelerin düzeltilmesi gibi küçük değişiklikler için, değişiklikleri yayınlayacağız ve mümkün olduğunda, WikimediaAnnounce-L veya benzeri bir e-posta listesi aracılığıyla en az üç (3) takvim günü önceden bildirimde bulunacağız.

Gizlilik Politikamızın en güncel sürümünü gözden geçirmenizi rica ederiz. Bu Gizlilik Politikasının bir sonraki sürümünün ardından Wikimedia Sitelerini herhangi tarihte kullanmanız durumunda, bu Gizlilik Politikası sizin tarafınızdan kabul edildiği/ettiğiniz anlamına gelir.

İletişim

Bu Gizlilik Politikası veya bu Gizlilik Politikası kapsamında toplanan bilgiler hakkında sorularınız veya önerileriniz varsa, lütfen bize doğrudan privacy@wikimedia.org veya bize ulaşın adresinden e-posta gönderin. Avrupa Ekonomik Alanı'nda bulunuyorsanız ve kişisel verilerinize ilişkin sorularınız varsa veya bu verilere erişme, güncelleme ya da silme talebinde bulunmak istiyorsanız, temsilcimiz ile EUrepresentative.Wikimedia@twobirds.com adresinden ya da aşağıdaki posta adresleri yoluyla iletişime geçebilirsiniz. :

Bird & Bird GDPR Representative Ireland
29 Earlsfort Terrace
Dublin 2
D02 AY28
Ireland
Ana irtibat noktası: Vincent Rezzouk-Hammachi

Birleşik Krallık'ta ikamet eden bir bireyseniz ve kişisel verileriniz hakkında sorularınız varsa veya bunlara erişme, güncelleme ya da silme talebinde bulunmak istiyorsanız, temsilcimize UKrepresentative.Wikimedia@twobirds.com adresinden ya da aşağıdaki posta adresleri yoluyla iletişime geçebilirsiniz. :

Bird & Bird GDPR Representative Services UK
12 New Fetter Lane
London
EC4A 1JP
United Kingdom
Ana irtibat noktası: Vincent Rezzouk-Hammachi

Avrupa Ekonomik Alanı ve Birleşik Krallık Temsilcimiz ile yalnızca veri korumasına ilişkin sorular için iletişime geçilebilir.

Yargı hakkınıza bağlı olarak, ayrıca ülkeniz ya da bölgeniz için yetkili düzenleyici kurumlara şikayette bulunma hakkınız vardır.

Teşekkür ederiz!

Gizlilik Politikamızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Wikimedia Sitelerini kullanmaktan hoşlandığınızı umuyoruz ve dünyadaki en geniş özgür bilgi kaynağını oluşturma, sürdürme ve sürekli geliştirmeye katkılarınızı takdir ediyoruz.

Lütfen bu Gizlilik Politikasının orijinal İngilizce versiyonu ve bir çevirisi arasında anlam veya yorum farklılıkları olması halinde orijinal İngilizce versiyonunun öncelikli olduğunu dikkate alınız.


This version was approved by Amanda Keton on June 7, 2021, pursuant to the Delegation of policy-making authority by the Board, and went into effect on June 25, 2021. Previous versions can be found below:

gizlilikle ilgili sayfalar