Jump to content

Gizlilik politikası/Mahkeme celbi SSS

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
This page is a translated version of the page Policy:Privacy policy/Subpoena frequently asked questions and the translation is 88% complete.

Wikimedia Foundation Privacy Policy: Subpoena Frequently Asked Questions

Celp kağıdı nedir?

Bir mahkeme celbi, yasal bir işlemle bağlantılı olarak birisinin görünmesini veya delil üretmesini emreden bir belgedir. Bir mahkeme celbi formu hizmet sağlayıcılardan, bir web sitesindeki eylemlerine dayanarak kullanıcılar hakkında kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri açıklamalarını ister. Mahkeme celbi taraflardan birini temsil eden avukatlar tarafından verilebilir ve bazı durumlarda aşırı miktarda talep içerebilir. Ancak, derhal yapılan bir itirazda etkili bir şekilde engellenmediği sürece, mahkeme celbine yapılan itirazlardan vazgeçilebilir ve mahkemede iddia edilemez.

Birisi neden tanımlayıcı bilgilerimi keşfetmeye çalışıyor?

Genel olarak, adsız bir konuşmacının kimliğini kaldırmak isteyen bir mahkeme celbi, bir davanın keşfi (veya kanıt toplama) aşamasında üçüncü taraf bir web sitesinde sunulmaktadır. Davacı genellikle, davacının iddialarına göre davacıya zarar verdiği iddia edilen partiyi belirlemek ister. İddia edilen zarar, örneğin, davacının hakaret edici veya telif hakkı ihlali olduğu gibi, makale veya konuşma sayfası katkısı gibi bir tür çevrimiçi kayıttan kaynaklanabilir. Davacı, bu bilgiyi bir İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS) ile paylaşarak İnternet Protokolü (IP) adresine veya kayıtlı e-posta adresine göre bir kullanıcıyı tanımlayabilir. Bir kullanıcının gerçek dünya kimliğini öğrendikten sonra, bu kullanıcı iddia edilen zararla bağlantılı olarak dava edilebilir veya kovuşturulabilir.

Eğer hiçbir şey yapmazsam ne olur?

Gerekli yasal adımları atmazsanız, Wikimedia Vakfı, kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerinizi veya istenen diğer bilgileri teslim etmek zorunda kalabilir. Talepte bulunan taraf kimliğinizi bildiğinde, örneğin bir davada isimlendirilmeniz mümkündür.

Mahkeme celbi ile savaşmak için ne yapabilirim?

Yasal argümanların ve usule ilişkin gerekliliklerin karmaşıklığı ve aynı zamanda kendiniz tarafından bir dava açarken adsız kalmanın zorluğu nedeniyle, özellikle bir mahkeme celbine karşı savunma yapmadan önce derhal bir avukatla görüşmeniz tavsiye edilir. Bir mahkeme celbi ile mücadele etme kuralları ve prosedürleri mahkeme celbi verilen yargı yetkisine bağlı olacaktır.

Bazı bölgelerde, davacılara yazılı itirazlar gönderebilirsiniz. Diğer yargı bölgelerinde, tek seçeneğiniz mahkemeyle görüşmek üzere bir dava açmak (mahkemeden mahkeme celbini geçersiz kılmasını istemek) olabilir. Her iki durumda da, kişisel olarak tanımlanabilir ve diğer bilgilerinizin serbest bırakılmasını önlemek için, belirli sürelerden önce gerekli işlemleri yapmanız esastır.

Araştırmanızın bir parçası olarak, bu sitelere bakmak isteyebilirsiniz:

gizlilikle ilgili sayfalar