Jump to content

Універсальний кодекс поведінки Фонду Вікімедіа

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
This page is a translated version of the page Policy:Universal Code of Conduct and the translation is 100% complete.
Універсальний кодекс поведінки Фонду Вікімедіа

Навіщо нам Універсальний кодекс поведінки

Ми віримо у наснаження якомога більшої кількості людей до активної участі у проєктах та просторах Вікімедіа, щоб досягати нашого бачення світу, в якому кожен може поділитися сумарно всіма людськими знаннями. Ми віримо, що наші спільноти мають бути якомога більш різноманітними, залучаючими та доступними. Ми хочемо, щоб ці спільноти були позитивним, безпечним та здоровим середовищем для тих, хто приєднується (чи хоче приєднатися) до них. Ми прагнемо забезпечити можливість, щоб вони залишалися саме такими, у тому числі беручи до виконання цей Кодекс поведінки та переглядаючи його за необхідності. Крім того, ми хочемо захистити наші проєкти від тих, хто пошкоджує або спотворює вміст.

Згідно з місією Вікімедіа, усі, хто бере участь у проєктах та просторах Вікімедіа, погоджуються:

 • помагати створити світ, у якому кожен може вільно ділитися сумарно всіма знаннями;
 • бути частиною глобальної спільноти, яка уникатиме упередженості та необ'єктивності, та
 • прагнути до точності та перевірності у всій своїй роботі.

Цей Універсальний кодекс поведінки визначає мінімальний перелік керівних принципів бажаної поведінки, а також що є неприпустимим. Він обов'язковий для дотримання учасниками спілкування і дописування до проєктів і просторів Вікімедіа (онлайн і наживо). Він зобов'язує і нових, і досвідчених дописувачів, функціонерів проєктів, організаторів та учасників заходів, працівників та склад правлінь філій та працівників і склад правлінь Фонду Вікімедіа. Це стосується всіх проєктів Вікімедіа, технічних просторів, очних та віртуальних подій, а також таких випадків:

 • приватних, публічних та напівпублічних взаємодій
 • обговорень незгоди та висловлення підтримки між учасниками спільноти
 • питань технічного розвитку
 • аспектів внеску у вміст
 • випадків представництва афіліатів/спільнот у стосунках із зовнішніми партнерами.

1 – Вступ

Універсальний кодекс поведінки визначає базові норми поведінки під час співпраці у проєктах Вікімедіа по всьому світу. Спільноти під час розробки своїх політик можуть додати до цих норм окремі власні пункти, що враховуватимуть місцевий та культурний контекст, втім зберігаючи перелічені тут критерії як мінімальний стандарт.

Універсальний кодекс поведінки поширюється однаково на всіх вікімедійців без жодних винятків. Дії, що йому суперечать, можуть призвести до санкцій. Вони можуть бути накладені призначеними функціонерами (в рамках повноважень, наданих місцевими правилами) та/або Фондом Вікімедіа, як законним власником платформ.

2 – Очікувана поведінка

Кожен вікімедієць, чи то новий або досвідчений редактор, чи то функціонер спільноти або найманий працівник, чи у складі правління — як самого Фонду Вікімедіа, так і партнерських організацій, є відповідальним за свою власну поведінку.

У всіх проєктах, просторах і заходах Вікімедіа поведінка ґрунтуватиметься на повазі, ввічливості, колегіальності, солідарності та доброму громадянстві. Це стосується всіх дописувачів та учасників у їхній взаємодії з усіма дописувачами та учасниками, без винятків за віком, психічними чи фізичними вадами, зовнішнім виглядом, національним, релігійним, етнічним та культурним походженням, кастою, соціальним класом, вільним володінням мовою, сексуальною орієнтацією, гендерною ідентичністю, статтю чи сферою діяльності. Ми також не будемо робити винятків на основі статусу, навичок чи досягнень у проєктах чи русі Вікімедіа.

2.1 – Взаємоповага

Ми очікуємо, що всі вікімедійці виявлятимуть повагу до інших. Спілкуючись із людьми, чи то в інтернеті, чи поза інтернетом у межах Вікімедіа ми будемо ставитись один до одного із взаємною повагою.

Це передбачає, серед іншого, таке:

 • Виявляйте співчуття. Прислухайтесь і старайтеся зрозуміти, що хочуть сказати вам вікімедійці з різним досвідом. Будьте готові, як вікімедієць, переглянути і змінити свої власні розуміння, очікування та поведінку.
 • Припускайте добрі наміри та беріть участь у конструктивних редагуваннях; ваші внески повинні покращити якість проєкту або роботи. Надавайте та отримуйте відгуки доброзичливо та з добрими намірами. Критика повинна висловлюватися делікатним та конструктивним тоном. Усі вікімедійці повинні припускати, якщо не існує доказів протилежного, що інші тут також є, щоб спільно вдосконалювати проєкти, але це не аргумент для виправдання образливих тверджень.
 • Поважайте те, як дописувачі називають себе та описують себе. Люди можуть використовувати конкретні терміни, щоб описати себе. На знак поваги використовуйте саме ці терміни під час спілкування з цими людьми або про них, де це мовно чи технічно можливо. Наприклад:
  • Етнічні групи можуть використовувати конкретну назву для опису себе, а не назву, яку історично використовували інші;
  • Люди можуть мати імена, що використовують літери, звуки чи слова з їхньої мови, які можуть бути вам незнайомими;
  • Люди, що ідентифікуються з певною сексуальною орієнтацією чи ґендерною ідентичністю, використовують різні імена чи займенники;
  • Люди, що мають певні фізичні чи психічні вади, можуть використовувати конкретні терміни, щоб описати себе
 • Під час особистих зустрічей ми будемо раді всім і пам'ятатимемо та поважатимемо вподобання, межі, дражливі моменти, традиції та вимоги одне одного.

2.2 – Ввічливість, товариськість, взаємопідтримка та дотримання прав і обов'язків

Ми прагнемо до такої поведінки:

 • Ввічливість — це повага у поведінці та мові серед людей, включаючи незнайомців.
 • Товариськість — це дружня підтримка, яку люди, що працюють спільними зусиллями, надають одне одному.
 • Надавати взаємну підтримку та дотримуватись прав та обов'язків означає брати дієву відповідальність за те, щоб проєкти Вікімедіа були продуктивним, приємним та безпечним місцем і сприяли місії Вікімедіа.

Це передбачає, серед іншого, таке:

 • Наставництво та дорадництво: допомога новачкам знайти шлях та набути необхідних навичок.
 • Дбайте про інших дописувачів: простягніть їм руку, коли їм потрібна підтримка, і заступіться за них, коли до них ставляться так, як не годилось би відповідно Універсального кодексу поведінки.
 • Визнавайте та хваліть роботу, виконану дописувачами: подякуйте їм за допомогу та працю. Цінуйте їхні зусилля та надайте їм визнання там, де належить.

3 – Неприйнятна поведінка

Універсальний кодекс поведінки має на меті допомогти учасникам спільноти виявити ситуації поганої поведінки. У Русі Вікімедіа неприйнятною вважається така поведінка:

3.1 – Переслідування

Такою є будь-яка поведінка з наміром у першу чергу залякати, принизити, розсердити чи знітити людину, або будь-яка поведінка, коли це обґрунтовано можна вважати найбільш вірогідним головним наслідком. Поведінку можна вважати переслідуванням, якщо вона виходить за рамки звичайного ставлення, якого, як очікується, розсудлива людина може сподіватись будь-де в світі в культурному середовищі. Переслідування часто набувають форми емоційного насильства, особливо щодо людей, які перебувають у вразливому становищі, і можуть включати спроби зв'язатися з місцями роботи, друзями та сім'єю з метою залякування, приниження чи засоромлення. У деяких випадках поодинока поведінка, що не вважатиметься переслідуванням, вже може вважатися таким у разі її повторення. Переслідуванням буде вважатися, серед іншого, таке:

 • Образи: це включає обзивання, використання принизливих чи зневажливих слів, а також будь-які напади на підставі особистих характеристик. Образа може стосуватися уявних рис, таких як розум, вигляд, етнічна належність, раса, релігія (чи їх брак), культура, каста, статева орієнтація, ґендер, анатомічна стать, вади, вік, національність, політична приналежність чи інші характеристики. У деяких випадках багаторазові знущання, сарказм або агресія становлять у сукупності колективну образу, навіть якщо окремі заяви такими не вважатимуться.
 • Сексуальні домагання: сексуальна увага чи будь-які загравання стосовно інших, коли особа знає або очевидно мала би знати, що увага є небажаною, або в ситуаціях, коли згоду не може бути підтверджено.
 • Погрози: явний чи неявний натяк щодо можливості фізичного насильства, несправедливого осоромлення, несправедливого та невиправданого заподіяння шкоди репутації або залякування натяком на безпідставні юридичні дії, щоб виграти суперечку або змусити когось поводитись бажаним чином.
 • Заохочення шкодити іншим: це включає заохочення когось до заподіяння шкоди собі чи самогубства, а також заохочення когось до насильницьких нападів на третю сторону.
 • Розкриття особистих даних (компромат або так званий Doxing): поширення приватної інформації інших учасників, наприклад, реального імені, місця роботи, фізичної адреси або адреси електронної пошти тощо без їхньої явної згоди чи то на проєктах Вікімедіа чи деінде, або ж навпаки - поширення інформації, що стосується їхньої діяльності у проєктах Вікімедіа, поза самими проєктами.
 • Переслідування: відслідковування дій особи в рамках проєкту (проєктів) та повторна критика її роботи, головним чином з метою викликати невдоволення або знеохотити її. Якщо проблеми продовжуються після спроб спілкування та навчання, спільнотам може знадобитися вирішити їх за допомогою унормування процесів у рамках спільноти.
 • Тролінг: навмисне перебивання обговорень або розміщення повідомлень з метою зловмисної провокації.

3.2 – Зловживання владою, привілеями чи впливом

Зловживання відбувається, коли хтось, хто займає становище, наділене дійсною або уявною владою, привілеями чи впливом, спричиняє своєю поведінкою зневажливі, жорстокі або насильницькі дії щодо інших людей. У середовищі Вікімедіа це може мати форму словесного або психологічного насильства і може частково супроводжуватись переслідуванням.

 • Зловживання службовим становищем функціонерами, посадовими особами та персоналом: використання повноважень, знань або ресурсів, наявних у розпорядженні призначених функціонерів, а також офіційних представників та співробітників Фонду Вікімедіа або філій Вікімедіа, для залякування або погроз іншим.
 • Зловживання перевагами та зв'язками: використання свого становища та репутації для залякування інших. Ми очікуємо, що люди зі значним досвідом та зв'язками в русі поводитимуться з особливою обережністю, оскільки ворожі коментарі від них можуть викликати неочікувану реакцію. Люди з владою над спільнотою мають особливий привілей бути зразком доброзичливості, і вони не повинні зловживати становищем, нападаючи на тих, хто в чомусь не згоден з ними.
 • Психологічна маніпуляція: зловмисне підштовхування когось до сумнівів щодо власного сприйняття, відчуття чи розуміння з метою виграти суперечку або змусити когось поводитися бажаним чином.

3.3 – Вандалізм вмісту та зловживання щодо проєктів

Навмисне внесення упередженого, неправдивого, неточного чи недоречного вмісту або ж недопущення, затримування чи інше перешкоджання створенню (та/або збереженню) інформації. Це, серед іншого, може бути:

 • Повторне довільне або невмотивоване видалення будь-якого вмісту без відповідного обговорення або надання пояснень
 • Систематичне маніпулювання вмістом для надання переваги окремим інтерпретаціям фактів або точкам зору (також шляхом тенденційного або навмисно неправдивого підбору джерел та підміни вірного викладу редагованого вмісту)
 • Мова ворожнечі в будь-якій формі або дискримінаційна мова, спрямована на ганьблення, приниження, розпалювання ненависті щодо окремих людей або груп залежно від того, ким вони є, або через їхні особисті переконання
 • Використання символів, зображень, категорій, тегів чи інших видів принизливих або шкідливих для інших позначень, поза контекстом їхнього енциклопедичного, інформаційного використання. Це стосується маніпуляцій із вмістом проєктів з наміром маргіналізації чи витіснення.